ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fjale te Urta !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 2:49 am

Qeshu, rini. Qeshu. Bota ėshtė e jote.
Migjeni


Rinia vjen njė herė, pranvera ēdo vjet.
Algjeriane


Rinia ėshtė e lumtur ngaqė pėr tė ekziston ardhmėria.
Gogoli


Ditėt e rinisė janė ditėt e shkėlqimit.
Bajroni


Edhe pse bota ecėn pėrpara, tė rinjtė prapėseprapė duhet tė nisen nga fillimi.
Gėte


Mė mirė tė luash bixhoz me rininė tėnde, se sa tė mos bėsh asgjė pėr tė.
Kamy


Rinisė mė shumė i pėlqen bukuria se dobia, meqė rinia drejtohet sipas ndjenjave e jo llogarive.
Aristoteli


Drejtohuni tė rinjve: ata dinė gjithēka.
Xhoberti


Ma tregoni njė tė ri, qė ka aq mend sa vetveten ta bėjė tė marrė.
Stivensoni


Nė moshėn tetėmbėdhjetėvjeēare edhe djalli duket i bukur.
Japoneze


Shpesh dėgjojmė se rinia thotė: nuk dua tė jetoj sipas arsyes sė
tjetrit, do tė mendoj vetė. E pse tė mendohet pėr atė qė ėshtė e
njohur. Merr ē'ėshtė e gatshme dhe shko mė tej. Kėtu qėndron fuqia e
njerėzimit.
Tolstoi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 2:50 am

Mė pėlqen qeverisja e tė rinjve, mirėpo vetėm derisa tė jetė mėsuesi nė klasė.
Pirandelo


Rinia ėshtė marrėzi, qė mund ta shėrojė vetėm pleqėria.
Arabe


Tė rinjtė duhen vlerėsuar, kurse pleqtė respektuar.
Muhameti


Rininė e kemi pėr tė bėrė marrėzira, kurse pleqėrinė qė t'i ankojmė.
Heminguei


Njeriut nuk i vjen keq pse ėshtė plak, por pse nuk ėshtė mė i ri.
Drajzeri


Rrudhat e fytyrės nė pleqėri zėvendėsojnė shenjat e qeshjes nė rini.
Barrymori


Nė pleqėri njeriu ruhet mė mirė nga fatkeqėsitė, kurse nė rini i duron mė mirė ato.
Shopenhaueri


Ah, sikur rinia tė dinte, e pleqėria tė mundte!
Franceze

Pleqėria vetėm gjumin e ka tė mirė.
Xoxa


Asgjė nuk na plak mė shumė sa mendimi se po plakemi.
Lihtenbergu


Ēdo kush dėshiron tė jetojė gjatė, por asnjė njeri nuk dėshiron tė jetė plak.
Nestroji


Pleqtė janė tė rrezikshėm, sepse nuk kanė tė ardhmėshme.
Shon


Pleqtė japin kėshilla tė mira, ngase nuk japin shėmbuj tė kėqij.
La Rosh*****o
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 2:51 am

Arti ėshte pasqyrė e jetės.
Tolstoi


Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.
Niēe


Arti ėshtė mėnyra e njohjes sė artistit me njerėzit.
Ēemisbevski


Njeriu i pėrcjell njeriut mendimet me fjalė, kurs me art njerėzit u tregojnė njeri-tjetrit pėrjetimet e veta.
Plehanovi


Arti ėshtė krijuar qė tė pėrjetohet e jo tė kuptohet. Andaj, ēdo herė
artet, kur dėshirojnė tė jenė tė kuptueshėm, ēdoherė thonė budallallėqe.
Drajzeri


Nė art, para sė gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh tė bukurėn.
Stanisllavski


Arti nuk mėsohet, se nė art nuk ka mėsues.
Tarkovski


Arti i bukur ėshte art i gjeniut. Gjenialiteti ėshtė talent qė i jep artit rregulia.
Kant


Kryeveprat shkruhen duke mohuar gėzimet e jetes dhe veten.
Mani


Ka shumė raste kur krijimtaria artistike ėshtė mėsuesja e vėrtetė e popujve.
Hegeli


Arti qė nuk i sherben popullit ėshte vetėm argėtim i njerzve tė papune.
Majakovski


Tė flasėsh dhe tė shkruash tė vėrtetėn ėshte arti mė i rėndė nga tė gjitha artet.
Gorki


Arti ka pėr detyrė tė njohė e tė shpjegoje jetėn.
Mani


Artin duhet dashur nė vete, e kurrsesi vetem nė art.
Stanisllavski


Artisti i vėrtetė duhet tė jetė i lidhur ngushtėsisht me natyrėn, me jetėn, sidomos me popullin.
Shumani


Artisti sė pari lind veten e pastaj tė pranishmit.
Olivie


Artisti i madh ėshtė gjithmonė njė i plagosur i madh.
Valesi


Fantazia e artistit ėshtė realitet mė i bukur se realiteti i rėndomtė.
Ashi


Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bėn kėtė pėr vete, ai e ben
ketė pėr tė tjerėt, pėr tė gjithė ata qė duan tė dine nė ēfarė bote
jetojnė, nga vijnė dhe ku shkojnė. Ai prodhon pėr bashkėsinė.
Fisheri


Tė shpjere dritė nė thellėsinė e zemrės sė njeriut, ja detyra e artistit.
Shumani


Artisti duhet tė jetė i vetmuar dhe i zgjuar tė vėsh-trojė atė qė sheh, duhet tė flasė me vete duke zgjedhur mė tė mirėn.
Da Vinēi


Budallai i veshur mirė ndrit, por vetėm pa e hapur gojen.
Indiane


Njeriu mė budalla, megjithatė, ėshtė mė i menēur e me tėrheqės se majmuni mė i menēur.
Pisarevi


Mė mirė e njeh budallai shtėpinė e vet, se i menēuri shtėpinė e huaj.
Spanjolle


Kush nuk e vlerėson veten nuk ėshtė i lumtur, e kush e vlerėson ėshtė budalla.
Mopasani


Nė qoftė se ēon nėntė budallenj pėr tė belerė diēka, ti je i dhjeti.
Tuholski


Njeriu i menēur i mėson dhjetė gjėra dhe beson njėrėn; budallai mėson njė gjė dhe beson se di dhjetė.
Novalisi


Te puthėsh nė errėsirė, tė flesh nė diell,tė hash nė qetėsi,ja tri budallallėqe.
Ojeti


Kush nuk do gruan, verėn dhe poezinė mbetet tėrė jetėn budalla.
Luteri


Budallai ėshtė budalla, kur dėshiron tė bėhet mė i menēur.
Hiēkoku


Gazetaria eshtė profesion tepėr interesant, por duhet tė braktiset me kohė.
Ēerēili


Gazetari ėshtė i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmėrinė.
Ojeti


Gazetaria ėshtė krijimtari nė duar tė shpejta.
Arnoldi


Gazetari i dobėt nuk ėshtė filozof.
Tuholski


Publiku i keq dėshiron gazeta tė kėqija.
Ibseni


Lexuesit hyjnė nė gazeta si nė banjo tė nxehta.
Makluani


As teologėt qė predikojnė nė kishė, as oratorėt nė parlament, as profesorėt nė shkollė nuk kanė aq ndikim sa ka shtypi.
Vyn Tuholski


Nuk kam asgjė pėr doganė, pėrveē gjenialitetit.
Uajldi


Tė gjithė tė mėdhenjtė janė modestė.
Lessingu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 11:12 am
Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

C' ke bere do te ta bejne. (populli)

Dardha bie nen dardhe. (populli)

Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.į(populli)

Edhe bari i njomeį digjet neper te thate. (populli)

Fashati qe duket, s do kallauz.į(populli)

Floke gjate mendje shkurter.į (populli)

Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)į

I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

I talluri, te tall. (populli)

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

Koka ben koka peson. (populli)

Kush te do te shan. (populli)

Kush mungon, bluan. (populli)

Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

Mollen e mire, e ha derri. (populli)

Mos u mundo teį nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

Nje gur s mban mur. (populli)

Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

Pi rakine, mos pi mente. (populli)

Pune shume, e fjale pak. (populli)

Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.į(populli)

Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

Rri shtrember e fol drejt. (populli)


S' behen petullat me uje. (populli)

S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)


Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)

Agait i pjell edhe kau, jo vetėm lopa

Ai qė bėhet i urtė si delja, e hanė ujqėt

Ai qė ēdo ditė ka njė dėshirė tjetėr, asnjėherė nuk arrin ta plotėsojė dėshirėn e tij

Ai qė di tė vjedhė, di edhe tė fshijė gjurmėt

Ai qė din me kuvenė, e hijeshon nejen nė atė ven

Ai qė don me u ba zengin, niset mė sė pari me vjedhė

Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga zemra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 11:16 am

Balta -- m'e ėmbėl se mjalta. Vlore
-Bije vendi -- pikė ergjendi. Berat
-ĆƒĘ’Ć¢ā‚¬Ā”do hi ne vatren e ti. Jug
-Dheu yt te ngreh. Drenice-Kosovė
-Ma mirė me luejte nga mendja, se nga shpia. Guci
-Mbroje atdhene si shqipja folene. Shkodėr
-Shqiponja fluturon ne qiell, po folene e bėn
ne toke. Laberi
-Bese e shqiptarit -- si purteke arit. Jug
-Tosk e gege -- pemė nga njė dege. Gjirokaster
-Shqiptari shqiptarit nuk ka c'i mburret
pėr trimėri. Skrapar

Trimeria

-Ai qe s'ka zemėr, s'ka as thember. Jug
-A rrohet me zemėr te lepurit? Jug
-Asht kollaj me ia pre bishtin ujkut te
vrame. Shkodėr
-Burri o te fal, o te var. Gjirokaster
-Burri te mbyt, a te fal; I ligu as te mbyt,
as te fal. Shkodėr
-Dyfeku pa fisheke tremb dy veta. (atė qe po afroet the atė qe po mban rroje) Vlore
-Dyfek qe te vrase vete nuk ka. Myzeqe
-Dhelpres me dhelperi, ujkut me trimėri. Jug
-Frikacakun e rrahin e ai thotė: "Qello dhe njė here, pa te shoc!". Vlore
-Kurajua te nxjerr faqebardhe. Vlore


Liria

-Ai qe nderton me djerse, mbron me gjak. Jug
-Ēdo njeri ėshtė mbret ne shtepine e tij. Jug
-Fikut ulet i hyp kushdo. Krujė
-I buti -- i humti. Jug
-Liria i ka rrenjet ne gjak. Jug
-Liria vjen kur s'I druhesh vdekjes. Berat
-Ma mirė me kone ni ditė e sokol, se njiqind vjet e orl. Veri
-Mos u fshi si miza nėn bishtin e kalit. Korce
-Me mirė tė vdesėsh me kėmbė, sesa tė jetosh me gjunje. Berat
-Nuk rron peshki pa ujė. Kosovė
-Sekush fisheket I man pėr vete. Fier
-Sigjithcili ne punėn e tij ėshtė zot. Jug

Besa

-Besa ėshtė ma e fortė se vdekja. Krujė
-Amanetin nuk e tret dheri. Skrapar
-Fjala -- si njala. Veri
-Ku eshe shpresa, atje ėshtė
edhe besa. Gjirokaster
-Ma zor a m'u ru pej mikit, se pej anmikit. Kosovė
-Po nuk e pate te ligen brenda, s'te vjen
nga jashtė. Vlore
-Muri luan, besa s'luan. Jug
-Thika te ve poshte, s'te ther; mynafiku
te grin. Devoll
-Si tė kesh bes, nuk je fukara. Lure/Diber
-Piviti rrezon qyteteze. Jug
-Nga del fjala, del the shpirti. Jug

Sinqeriteti

-Dielli, edhe kur ka re, ndrit. Gjirokaster
-C'ma ka zemra, ma qit vena. Shkodėr
-Difton fmija, c'ka shtėpia. Veri
-Duhet ndarre kashta nga kokrrat. Vlore
-Duket zogu qe ne ve. Jug
-Dhia I ka vitet ne brire. Laberi
-E vėrteta rri si vaji mbi ujė. Veri
-Guha e huj te lidh ne kuj. Kosovė
-Gjarperi ecėn dhe fshin gjurmet me bisht. Korce
-Jo prapa gishtit. Gjirokaster
-Kur s'e arrin macja mishte, I qelbet. Jug
-Kush di me lavdue, din edhe me cpife. Krujė

Rinia dhe Pleqeria

-Akoma vazhdon te qethesh me shelege?. Vlore
-Doli trėndafili, mbeten manushaqer. Jug
-Fjala e plakut, e pushka e djalit. Krujė
-Kali plak te len barren ne rrugė. Veri
-Kercejne kecerrit, kercen edhe cjapi. Jug
-I riu I ka mende si fruri. Krujė
-I riu ka fuqi, plaku menēuri. Jug
-Kollomioqi me I ri qet buken mete amel. Shkodėr
-Plehu I vjetėr ėshtė me I ndezur. Korce
-Pleqeria vjen me shokė. Jug
-Zemer kam, po kėmbė skam. Jug
-Syri mjegulluar, mosha e shkuar. Gjirokaste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:30 pm

Pse udo gazetarėve

Nėse ti fjalėn e thėnė dhe tė shkruar, mirė nuk e njeh,
nėse ti dritėn e tė vertetės jo, mirė ti nuk e sheh,
nėse ty mėndja tė ndryshon qoftė edhe pėr njė kafe…
nėse ti besnik i realitetit jo, nuk je,
nėse ti emrin dhe profesionin gazetarė,
pa shkruar asnjė fjalė pėr tė vėrtetėn, marrė e ke…
Ndėrsa sillesh ēdo ditė pas titullarve tė shtetit…
Ndonjė fjalė pėr tė ua kapur e pėr ti lavdėruar…

Nėse ti tė varfėrit, ata mė tė thjeshtit,
Nė male e fusha asnjėherė nuk i ke takuar,
Nėse ti asnjėherė nė jetėn tėnde ndonjė libėr nuk ke lexuar,
Nėse ti kasnec propogandash politike je bėrė,
dhe faqet e gazetės i mbush me mashtrimin e tėrbuar…

Nėse ti nuk e njeh lirinė, tė drejtėn njerėzore,
deri dhe tė njeriut mė tė thjeshtė,
Nėse ti nuk e njeh lirinė kombėtare tė popullit vetė,
Nėse ti nuk e njeh historinė botrore, historine e vėrtetė
Nėse ti nuk e njeh histoirnė e vėndit tėnd me ēdo realitet,
Nėse ti nuk ke vullnetin dhe guximin e nevojshėm
pėr drejtėsinė pėr tė luftuar!

Mos mė thuaj kurrė qe jė gazetarė
Por je thjeshtė njė sahanlėpirės, servil i tėrbuar
qė koha ty tė pėrcjell nė tė pavlerat e veta si tė harruar!

Nėse…
Pseudoshkrimtarve

Nėse e ke marrė penėnėn nė dorė
Nė kohėn qė shkojė apo dhe sot…
Dhe ke shkruar faqe e romane plot
Vetėm qė tė marrėsh famė me libra tė botuar
Ndėrsa nė ato` ska asgjė me vlerė
Ska asnjė fjalė tė urtė, ndokush diē` pėr tė mėsuar
Ska asnjė mėnēuri, asnjė mesazh tė qartė
Pėrveēse grumbuj fjalėsh si sana nė mullarė…
Qė nuk josh me shije as mė tė uriturin gomar…
Mė vjen keq qė je lodhur or mburravec
Por po ta them troc dhe me bindje tė plotė
Se ti nuk je shkrimtarė!

Nėse ti ngjarjeve tė mėdha u ke ikur
Dhe fshehur je nė shpellat e rehatisė, lluksit…
Ku muzika, pija dhe cigarja e fortė,
ku dhe shalėt e bukura tė „zogut“
tė mbanin aq ngrohtė…
Kur diku gjak derdhej nė luftėn pėr liri
Kur diku burgjet mbusheshin me njerėz tė pa faj….
Kur mijra tė varfėr pleq, gra dhe fėmijė
Interrnoheshin baltave e knetave tė mėdha…

Ndėrsa ti gotat i ktheje me puthje nė Hotelet` Lukse
kur i merrnje dhe i jepnje nga tė bukurat gra…
Nė tė botės qefe pėr ty, aq tė mėdha…

Nėse personazhet e tua atje i gjete
Dhe frymėzimet e tua shterpe atje i ngjize…
Mos u dėshpro qė askush ty stė lexon,
As nė tė vjetrat, por as nė tė rejat brigje…!

Nėse...
Pseudopoetėve

Nėse nuk ke vuajtur vėrtetė
mos mė thuaj asnjė herė sė ti mund tė bėhesh poet!

Nėse nuk tė ka marrė uria kurrė,
nėse nuk ke ndjerė tė ftohtė asnjėherė,
nėse nuk ke qarė me lot pėr padrejtesitė qė tė janė bėrė,
nėse nuk e ke njohur kurrė lypsarin e vėrtetė nė udhė
dhe nuk je ulur asnjėherė nė gjunjė para tij,
nėse nuk ke vuajtur pėr vuajtjen e tė tjerėve,
nėse nuk ke arritur kurrė qė ta shohėsh tė vėrtetėn nė sy,
mos mė thuaj qė je poet, asnjė varg nuk ta dua ty,
mos u lodh tė merresh kurre me poezi!

Ti` nėse nuk ke mundur qė tė ngrihesh heret
dhe karavanet e tė interrnuarve mbuluar me tė jeshiltat mushama
nėpėr Xhadenė e mjegulluar...
ske mundur heret mbas mesante ti shikosh...
nėse ske mundur qė zėrin e tė torturuarve` mbrapa mureve ta dėgjosh...
nėse ske guxuar qoftė dhe njė shikim tė rrebtė` padrejtėsisė tė ja lėshosh,
nėse ke heshtur kur nuk duhej dhe ortak je bėrė me ēdo Kodosh...
nėse fatkeqėsisht` tė tjerėt pėr ti konkuruar` ke shkruar,
pikturuar ke, tė krijosh diēka je munduar,
thjeshtė qė mbi tė tjerėt tė fluturosh...

Udhė tė mbarė ore i vuajtur, i tėrbuar...
por pėr mua sje krijues, sje poet, sje piktor,
sje asgjė mė shumė se njė intrigant saharosh!

Nėse…
Pseudopolitikanėve

Nėse ti vjen nga studimet e njė shkolle
tė siguruar me miq dhe mė para,
Nėse ti vjen i fshehur mbas ndonjė grade apo diplome…
Me miq tė nxjerrur e tė fallsifikuar pėr hata,
nėse ti vjen pas ndonjė bande mafjoze…
milionash tė vjedhur qė investuar tė ka…
nėse ti vjen pas biznesesh tė pista…
ku je marrė me tregėti tė zeza
e ca vota ti mundesh ti blesh me para…

Dhe rastėsisht ti gjėndesh njė ditė
Nė qėndėr tė parlamentit,
Si bėlbėzan thashethemesh duke klithur si i tėrbuar
Ku as dy fjalė sdin ti lidhish si burr apo grua
Qė njeh nderin dhe vlerėn e Besės sė mrekulluar,
Pra nėse ti paturpėsisht aq thellė ke depėrtuar
Nėpėr kohėn tranzitore tė tėrbuar…

Ti nuk je asgjė mė shumė se sa njė fryme e vdekur
Qė koha do tė tė hedhė nė anėn tjetėr,
atje ku hidhet ēdo gjė qė mban erė tė qelbur!
2007.

Mė fal o Shekulli im

-I-
Shekulli im,
Ti mė falė nėse unė para kohe erdha
Ti mė fal se mbase diēka para kohe thashė,
Mbase diēka me shumė se ēduhej bėra,
Ti mė falė, nėse diēka mė shumė se ēduhej dhashė!

Ti mė fal o shekulli im, sepse unė nuk e dija
Qė aq shumė nuk duhej thėnė a` shkruar pėr lirinė,
Nuk e dija qė dikush nuk e paskėrka fare problem
Ta shohė tė coptuar kombin, ta shohė tė vdekur historinė!

Ti mė fal o shekull qė tė vėrtetat i bėre tė djegėshme…,
Dhe kombit po i vė vulėn e ndasisė …
Tashmė do tė ketė midis kombit gur e kufinjė…
Dy flamurė do tė ketė, do tė ketė dhe mure ndarje tė rinjė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:31 pm

Nuk e dija qė zėri, nuk duhej ngritur aq shumė,
Ti mė falė o shekulli im, mė fal pra!
Nuk e dija qė tradhėtarve do tė u prishja punė
Nė planet e ndarjes sė zezė pėr hata!

Ti mė fal o shekull i ri!
Ti Atdhe mė fal, mė falni dhe ju tė gjithė!
Por jo kurrė, unė nuk do ta njoh njė ndarje tė tillė
Nė asnjė shekull, nė asnjė muaj, nė asnjė javė as ditė!

-II-
O shekulli im, qė para kohe mbase nė ty unė erdha,
Ti mė falė pra, sepse unė nuk e dija fare
Qė aq shumė fjala ime do tė u prishte punė
Hajdutėve, tė korruptuarve, pseudopolitikanve!

Po mė fal pra o shekull i ri, mė fal, po tė lutėm shumė!
Se unė nuk kisha nga ta dija, qė s`paska ardhur akoma ēasti pėr lirinė!
Ku ta dija unė se disa qendrokan krah pėr krah me armikun e vatrės…
Dhe nė darka tė gėzuara, me ata akoma hanė e pinė…!

Ti mė fal o shekull i ri, mė fal nėse zėri im, fjala ime tė mėrziti!
Po ku ta dija unė se akoma mbi kėtė Dhe paska poshtrim dhe sundim,
Ku ta dija unė se fanatikėt trashamanė qėndrojnė shpellave tė mendimit,
Dhe zhgjahen pėrdhunimeve tė panumėrta, ata qė nuk e fitojnė dot dashurinė!

Ti mė fal o shekull, nėse vėrtetė tė prisha punė
Pse nuk i doroj dot disa prej atyre qė "fronet" kanė zėnė…
Me pseudo-veprat e tyre qė servilizmave ua ngriti diktatura dhunė,
Ndėrsa mė tė bukurėn e kohės, rininė, rrugėve tė mundimeve po e lėnė!

Ti me fal o shekull i ri, mė fal, se unė nuk duroj dot,
Kur karvan i injorancės shkon e vjen kaluar...
Mbushur xhepash` me para nga djersė e gjak, prej te tjerve derdhur
Ndėrsa tunden tė xhindosur, porsi kafshė tė tėrbuara…

Mė fal o shekulli im qė zė lartė u bėra,
Dhe mbase qetėsinė e zhurmshme… shpesh ta prisha,
Ētė bėj, kur sėrish tėrfėllon e sundon ajo, injoranca e pseudove...
me shtatėqind e njėmijė fytyra!
2007

***
Poezi ne Gjermanisht
Gedichte auf Deutsch

Sie

Sie saß so stil wie ein Engel,
in einem Fenster, weit…mit ihrem Blick,
plötzlich von ihren Augen kammen Tränen,
wie ein Fluss von Bergen...` strahlten an das Licht.

Die schönen Augen, machte Sie zu,
sie wird „klein“ in ihrer Ecke
sie ging alleine in ihrer Ruhe…
in ihrer Welt, ...in der ganzen Strecke.

Ich sah` wie sie mit jemanden Redete,
um jemanden bettet` so tieff mit Herzen,
sie wollte gerne von ihm` alles nehmen,
was der` der liebste Mensch hat` als Schmerzen!

Sie ging irgendwo in einem besondren Himmel…
Sie bleibt so stil mit Augen zu,
Sie bettete um ihren liebsten Mensch,
Sie bettete so tief in ihrer schönen Ruhe!

Das dauerte so lang, ich konnte das nicht ertragen,
vor mir ein Engel weinen zu sehen.
Am ersten Blick von ihren offenen Augen,
"Ich fragte: wer hat den Engel so tieff verletzt?"

Der Engel kam raus von ihrer Welt…,
Sie schenkte mir ein schönen Blick und Lächeln
dann sagte sie mit einer leisen, besondren Stimme:
"Nein, es tut so gut, auch von solchen Schmerzen"!

Sie redete mit mir so schön, wie in Träumen,
über etwas besondres von Liebe und Leben…
dann nimmt Sie mit, ihr schönes Motiv…
und steigte aus in Richtung Himmel, irgendwo bei den Sternen.

Ich musste weiter…in meinem Weg
Auf dem gleichen Gleißen… ohne Ende,
in diesem Leben, wo man ganz selten trifft
die Engeln, die von andren nehmen` immer die Schmerzen!

Er...
Für Unsere Got

Er ist immer da…
dort und hin…
mit... und so nach…
Wie das licht in Weltall!

Er kommt und geht,
aber seine Spuren
findet man nie
im gleichen Weg.

Es ist so schwer das zu glauben,
so schwer ist das zu Verstehen,
das er immer kommt
und immer geht.

Es ist so unmöglich,
das nicht jeder kann,
etwas so klares, und schönes
zu sehen!
***
Juli 2007

Asajė…

Jo trėndafili s`ish i tillė
As edhe flutura me krahėt ar`
Nuk ish purpuri nėpėr diell
As vetė mėngjezi, si fytyrė e sajė!

Jo`jo`, petali s`ish aq i derdhur
Nė tė harkuar` si buzė e sajė,
jo sėshtė tėrfili aq i pėrdredhur
sa ēishte trupi, bel i asajė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:31 pm

Nuk ka jo yll aq tė heshtur,
qė falė shkėlqim nėpėr yjėsi,
nuk ėshtė mesnata aq e dehur
nga e gjithė qiejve bukuri!

Nuk ka ylber tė asnjė ujvare
tė asnjė qielli tė pėrtej dukur,
nuk gjėndet fjalė pėr ta pėrshkruar
atė fytyrė Ėngjėlli, aq tė bukur!

Nuk ka jo zė, as jehonė tė qiejve
Si zėri i sajė kur njė fjalė e thotė,
nuk ka mė tė ėmbėl se buzeqeshja
qė ajo ta falė bashkė me njė gotė…!

Nuk ka mė tė shtrenjtė pėrmbi kėtė Dhe,
se sa ajo qė na ēfaqet vetėm nė ėndėrr…
se sa bukuria e mirėsjedhėshme...
tė cilen na e don aq shume e jona zėmėr!

Kohės

Tė prita ty...
ashtu siē mė erdhe,
o e rastėsishmja ime...
ti Kohė, qė me Erėn shkon e vjen tuj fishkėllue.

Tė desha dhe tė dua ty zėmėrmira ime,
qė kurrė e vorfėn nė ardhje e nė ikje...
nuk paske qėllue!

Ndėrsa ti vjen e shkon nė moskthimin tand,
unė prapė me mall tė pres e tė pėrcjell
te udha e madhe…, ashtu vorfėnisė ngarkue...

Eh` karavanet e shpirtrave gjithēfarė
ngarkuar vesesh, rėndin e rėndin,
moteve pa ndalun.
Dikush merr teshat e tė vramit e i vesh,
dhe me gjakun e tij fiton e pėrfiton…,
tjetri turret si skjap i ndėrkyem e llomotitjeve
pa fund vehtvehtėn lavdėron...

Kjo botė, ah` mbushur vesesh gjithēfarė...
ku dhe thashethemexhiu` tė urtin njeri e pėrēmon,
ndėrsa ai`dhe hijes sė vet i trėmbet
sa herė qė goja nė rrethin e tė mėnēurve i bėlbėzon!

Dikush qesėn e pasunive aq shume e tundė...
dhe ligėsive zgėrdhihet gjithė epsh e pėrkundet,
ndersa mesnatave i zbehun si dritė e kandilit ai tutet,
mos kush pasuninė ja rrėmben a gruan...,
sa herė qė ai nė shtrat tė tjereve struket...!

Eh kohė e dashtun, ti kryeforta ime,
ti qė nuk pyet pėr dallgė dhėmbjesh tė askujtė.
Jo` majat e pasurive-hordhiqe stė ndalojnė dot,
pa ja dhanė hakun gjithkujė!

Ti sflet as nuk qesh, biles as nuk qanė,
Ti` gjykatore e gjithėsisė qė me pluhur harrimi mbulon
ēdo vrapues mashtrimesh dhe sakat e len nė mėndje!
Ti qė dhe miliardierėt njėsoj si tė varfėrit nė varr mi ēon!

Ti mė qofsh e bukur, visaresh lulėzuar...
o moj e shtrenjta ime, ti drita jonė!
Aman o dritė e syrit, o dorė e Perėndive...,
atė qė shkakton dhėmbje tė tjerėve,
Ma godit gjithmonė!

Ndarja e kombit

Poeme
(Autori: Llemadeo)

Dardaninė e marrun me dhunė
qė Kosovė ja vunė emrin kur e shkelėn...
se Sllavisht e donin ēdo punė
dhe nė akcent tė tyre e donin dhe emrin...
Sot po luftojnė vetė shqipėtarėt, bijtė e Ilirisė
tė cilėt dhe gjuhėn e tė parve shkojnė tuj e pėrzije
me do fjalė turēe e sllavishte, kundėr ēdo tė mire,
Po luftojnė me e nda me letra zyrtare Dardaninė
Me e nda pėrgjithmonė Shqipėrinė Ilire!

Nė emėr tė tė njėanshmes pamvarėsi...
nė emėr tė politikave fanatike…
tė kolltuqevė qė ėndrrojnė ti gėzojnė nė pėrjetėsi,
tė gradave tė bukura e simpatike…
nė emėr tė pa aftėsive pėr tė ditur,
nė emėr tė pa aftėsisve pėr tė njohur historinė,
nė emėr tė pa aftėsive pėr tė njohur atdheun,
nė emėr tė ēdo pa aftėsie tjetėr,
po e ndajnė Dardaninė me truallin e Ilirisė sė vjetėr!

Po thėrrasin enveristėt-stalinist tė Tiranės:
"Kujdes ju, se mos Shqipėrinė e bashkuar na pėrmendni!",
Po thėrrasin tė friksuarit e Prishtinės:
“Jo, jo, ne nuk duam bashkim me Atdheun Amė!”,
po gėzojnė xhaonturqit me ēallmat nė fyt...
ndėrsa bisha sllave e uritur, gjėmon duke pritur mėnjėanė.

Hej Iliria ime,
Qė vetėm nga avioni ti dalloj trojet,
malet e brigjet e tua vetėm prej atje lart dallohen
piramidat mijra vjeēare, kėshtjellat,
vetėm nga avjoni tash mund tė shikohen.

Ska mbetur gjė tjetėr nga shqiptaria,
burrėria ka vdekur, Besa e tė parėve tanė ėshtė shuar.
burrecat qė mbas bytheve tė grave gjithė ditėn shikojnė
kafeneve anė rrugės rrinė duarlidhur duke pritur e shpresuar
se mos kush ndonjė copė liri apo bashkim ua hedh kah tė kalojnė!

Ndėrsa Iliria plakė, malet e tokėt e lashta, historia, gjėmojnė,
mbuluar me pyje e shkurre, ndėrsa kur marrin flakė nga zjarret
nxjerrin nė dritė gurėt e statuajt e Ilirisė…
dhe turrėt sllavi e thotė se sikur ėshtė Ilir, i duket...
i ardhuri si cub hajninash njėmijė e katėrqind vjeēar,
I thotė malit Ilir, se sikur ėshtė “sllave krahina”,
qė Iliri-Pellazgjike i thonė tash e tridhjetėmijė vjet mė parė!

Ndėrsa shqiptari, i biri i Ilirisė sė vjetėr
shkon e ulet galmuē shtatė herė nė ditė…
para ēallmės sė Osmanit-hajdut karavanesh…
i cili e nisi turrin e tij me plaēkė tė bame
kur kinezėve punėtorė tė mirė, plaēkitė ua kish ,
atėherė kur ata sillnin mėndafshe pėr tregjet Veneciane.

Ashtu u pasurua Osmani i parė, i biri i Turkemnistanit aziatik
dhe turrin e mori me bandat e ti e ju sul Kostandinopolit, mesdheut Antik
Ku Kostandini` bir i Nishit tė Ilirisė, kish ngritė qytetrimin
dhe kulturėn e Bizantit kish shtri nė ato brigje
kur Europa ngrinte kėshtjella nėpėr maja e mbi ujė
pėr tu shpėtuar bishave tė natės, ujqėrve e arinjėve...!

Ndėrsa nė tė njėmijėtin e treqind e gjashtėdhjetėtin vjetė
mbas gjashtėdhjetė vjet luftrash` Kostandinopoli ra...
eh mjerė mesdheu, mjerė Troja e lashtė, mjerė Bullgaria,
Rumani e mjerė, mjerė Greqia dhe Iliria vetė
se nė ē`duar hajdutėsh u gjėnd mesdheu i shkretė!

Ēallma osmane valvitej Mesdheut,
sulltanet haremet i shtuan me vashat e Ballkanit
ku nga tridhjetė pėr njė herė gishtrinjtė e kėmbėve ia lėpinin
dhe trupin ja falnin dhunshėm nė harem Sulltanit...
e kopila pa deshirė` tė mjerat robina lindnin!

Askush nuk mund ta dijė se kush ishin ato vasha tė gjora
qė skllave u banė, vllezėrit prej shpatės ti shpėtojnė...
Armene tė bukura thonė, Romune, Bullgare, Greke, Afrikane,
Sllave, dhe Shqiptare kishte, se smundet askush ta mohojė!

Ndėrsa ēallma osmane pushtetin e dhunės e vuni nė brigjet e Ballkanit,
Shqiptaret e vertetė mbas trimit Gjergj Kastriota
u bashkuan nė njė kushtrim lirie pėr atdheun.
Krah ju ba Leka i Dukagjinit me fjalėt e besėt e forta
siē ishte e Ilirise tradita ma e mirė e Dheut,
Dhe luftuan sa shėmbull ju ban botės nė veprat e trimėrive
deri sa jeta e tyre u shue nė ato kohra!

Shqiptarėt, bijtė e Ilirisė, luftuan sa mundėn,
por ah` tradhėtia hyni, vesi i mashtrimit osmanlli
me pare tė verdha, me njė farė Florini
erdhi tuj i mashtrue vllaznit shqipėtarė
e kundėr njėri tjetrit mjerisht i shtini!

Ja fali osmanlliu njė qese me pare arit
tė birit tė shqiptarit, veē me ndrrue fenė...
la fali edhe njė qese tjetėr, biles edhe njė gradė ja vuni krahit,
veē ai ta vriste tė vėllanė e vet e ta shante Skėnderbenė!

Ashtu mjerisht fillojė tradhėtia mids vllazėnve shqiptarė,
filloj vrasja, qė nuk e kish e Ilirisė burrėria jo kurrė ma parė.
Filluan plaēkitjet, dhunimet, deri dhe fisit me ja dhunue motrėn
me ja vjedhė pasuninė e te tanė ēka kish,
me ja vra deri dhe fėmine e me ja shkaterrue votrėn.

Dhe u turren pseudo-shqiptarėt pėr grada deri nė Kostandinopol
qė Stamboll ia vuni emrin Osmani kur e pushtoj...
dhe aty nė oborr tė ti` poste morėn tė nalta
kėshilltarė, ministra e deri dhe ambasador...!

Ndėrsa Shqiperia gjėmonte nėn mjerimin e luftrave,
maleve iknin ditėn, netėve luftonin pa pushim
qytetet e Shqiperisė nga hordhitė ti ēlironin,
ato qė vllezėrit plangprishės i drejtonin prej stambollit…
herė si pashallarė tė turkut e herė si batakēinjė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:32 pm

Fushat e arbėrisė u lėshuan
kur mijra shtėpiat u dogjėn nėpėr natė,
kur mijra kishat u shėmbėn nga osmanllinjtė,
kur toka shqipėtare u dogj
e mbeti djerr aq gjatė!

Por shqiptarėt e vėrtetė duruan,
njė me Ujqėrit nė male u bėnė,
nė njė shpellė me Ujkun fjetėn
nė bark tė ti qumshtin e pinė
dhe kurrė nuk pranuan tė dorzohen as ta falin lirinė!

Dhe njė ditė kur Turkmenistan-osmanllija
qė as gjuhė amėtare nuk kish...
po e thynete qafėn andej nga anadollija…
ndėrsa gjuhėn amtare po ja krijonte njė bir i Ilirisė
dhe me shkronjat europiane po ja pagezonte
ai qė po ia mėsonte deri edhe shkrimin e tė shkurtėr historisė...

…Thej qafėn mė nė fund osmanllija
me pashallarė e sulltanė deri dhe me shėrbėtorėt shqiptarė...

Por ah` mjerisht nė tė tonat vatra
kur shqiptarėt tė ēorditun mbas ēallmave e gradave osmane ishin,
njė tjetėr osmanlli po hynte tė sundonte
dhe njė nam tė zi truallit shqiptarė po ja bante
ku me gjak pėr njė shekull do ta lante e shpėrlante!

Kalojė shekulli i mjerė i luftrave ballkanike
ku shqiptarėt mbetėn tė ndamė nė katėrqind copa
ndėrsa europa shihte prej larg, maste e priste,
tuj e falė si dhuratė kombin shqipėtarė...
atje ku ja merrte mėndja sė janė fuqitė e forta!

Nuk donte europa qė nė ballkan tė kish
njė shtet apo komb me besimin e osmanėve…
ndaj mjerisht dhe me ligje e coptojė katėrfish
atdheun e tė mirėve, tė tė vuajturve, trojet dhe bijtė e Ilirianėve!

Ndėrsa sot qytetrimi slejon ma dallime fetare, po thonė!
Edhe pse njė racizėm modern fshihet pas ēdo vule.
Pra nuk po e lejojnė bashkimin e shqiptarėve
por njė shtet tė ri po krijojnė prej tė njėjtit komb,
prej tė njėjtės gjuhė e gjak, prej tė njėjtės tradite tė lashtė e kulture,

Sigurisht qė njė murė tė ri po ndėrton euorpa,
ndarje me Azine kėrkon nė Ballkan,
ndarje si njė mur gjigand qė pėrmidis trojeve tona
po ndan zyrtarisht ortodoksia, deri dhe vėlluan me vėllanė!

Ndėrsa disa shqiptarė e duartrokasin ndarjen
dhe krijimin e njė shteti tė ri e quajnė si punė me mėnd...
sepse funksionet e larta ata mundėn ti kapin
dhe botės tė bredhin si politikanė…etj, nėpėr ēdo vėnd!

Uf, o tmerr, po ma i zi a ka o Zot ndėr kohėt tona
Kur qytetrimi po ngren lart tė drejtat e njeriut…
Nė njė kohė kur e stervitura, politka ditore
Po thėrret pėr bashkime shtetesh kėndej nga Europa
Ndėrsa bashkimin e tė njėjtit popull po e ndalon me ligj!

E si mund tė ketė Kontinent tė bashkuar,
kur popujt e njė gjuhe, tė njė kulture e gjaku i ndajne me zor?!

Ēfarė thashė, me zor?

Oh` jo, jo me zor, por me deshirė tė njaj shqiptarllek fanatizmi
Qė shtatė herė nė ditė falet para ēallmės sė Osmanllinjėve…
Falet para atyre qė ja ndrruan dhe perenditė
Para atyre qė bijat shqipėtare` me dhune ua ēuan robina sulltanive…!

Llemadeo
2007


| Komente (0)
Shtator 04, 2007
Llemadeo, krijime tė reja

Nė vjeshtė...

A tė kujtohet e mira ime
kur ti nėpėr degė mė kaloje si gjysėm Hėnė
dhe nėpėr gjethet e zverdhuara seē mė fshiheshe
atė natė, kur tė dua` tė pata thėnė!

U zverdhe nė dritė tė hėnės, porsi gjethja
qė me gishtrinjtė e bukur e shkoje nėpėr buzė...
dhe mu afrove pranė, afėr tek veshi
e mė the ngadalė: Tė dua edhe unė!

Mesnata kalojė ndėrsa ne` nė pyllin e vogėl
mbi gjethe fjetėm dhe po me to gdhimė mbuluar,
oh ē`jorgan i bukur na mbulojė atėherė
dhe mbi ē`dyshek tė butė fjetėm pėrqafuar.

Unė rrezėn e parė tė diellit e pashė nė sytė e tu
kur ti mė vėshtroje ashtu thellė` gjithė magji,
kur ti mė the; “o shpirt, ma thuaj dhe njė herė
atė qė mė the mbrėmė, ma thuaj pėrseri”!

Po tė dua moj e mirė, tė thashė, tė dua shumė!
sa gjithė ēkam mbi dhe, mė shumė, mė shumė!
Ndėrsa ti mė the: “pra aq sa tė tėra vjeshtat gjethe kanė,
aq shumė tė dua ty edhe unė o Xhan!

U ngritėm dora dora dhe dolėm nė udhė,
ca gjethe ngjitur na rrinin` fustanit tėnd dhe mua nė kėmishė,
ndėrsa kalimtarėt shikonin dhe me vehte qeshnin;
ata e dinin se ne duheshim, e morėn vesh tė gjithė!

Kjo vjeshtė e sivjetme…

Sa larg kjo vjeshtė mė ka gjetur
aq larg prej teje, por jo nga kujtimi…
Ēfarė ndjen ky shpirt, oh ēfarė ndjen sė thelli
Kur kujtoj kohėn tonė, atje tek Bliri.

Ah, ajo pemė e bukur si njė mal na dukej
Kur shikimet tona aq herė na i rrėmbeu,
Sa herė nėn degė tė tijė ashtu lagur qemė strukur
Aty ku e morėm njėri tjertin nė krahė aq herė.

Rrufetė aty bashkė i pritnim tek kalonin,
Me rrebeshet e shirave tė vjeshtės endacake.
Gjethet aty i ndiqnim me sy tek pikonin,
Nė tokėn e amshuar, nė paqėn e gjithė paqėve!

Ah` sot kaq larg jam, por ėndėrra vjen atje…
Qė tek bliri tė tė gjej bukuroshja ime,
Dhe nė krahė tė tė marr, tė rrėzohemi si atėhėrė…
Gjer tek lumi tė bijem, mbėrthyer nė rrokullime.

Eh` kjo ėndėrr e ēmėndur qė mė zgjon aq herė
Dhe sytė mi mbėrthen tek e vjetra pikė,
Ku shpirti ndėr kujtime mbėrthyer rrin pėrherė
Me ėndrrėn gėnjeshtare tė kthimit ndonjė ditė.

Ndėrsa Trenat shtojnė shpejtėsitė kėndej nė perėndim
Duke na tretur larg, ēdo ditė mė larg akoma…
E ti mė rrin atje ku ėndrrat shoh gjithnjė,
Tek Udha, tek Bliri, tek ajo Strehėz e jona!

Ti mė fal e dashura ime

Ti mė fal e dashura ime
pse unė sėrish nuk erdha dot
pse peng po mė mbajnė kėto udhėtime
nėpėr mesnatat e errta, nė kėtė botė tė ftohtė!

Unė tė mungova sėrish dhe sonte
Nė takimin tonė tė lėnė ka mot…
Nuk munda shpirti im, nuk munda
Kjo udhė e gjatė po mė lodhė aq fort.

Me ke pritur…

E di se mė ke pritur, siē prite ēdo tė shtunė
Trenin e fundit atje nė Stacionin tonė.
Atje ku ke pritur atė natė aq shumė,
Atė natė qė ke qarė aq fort, aq fort.

Te ndjeva…

Tė ndejva o shpirt, nė atė orė tė ndjeva,
kur mesanata kalojė dhe treni i fundit kish ndaluar
tė pashė o zemėr, tė pashė tek mė kėrkoje
nė atė peron tė shkretė, tek silleshe e vetmuar.

Tė pashė…

Tė pashė kur ti udhėn ngadalė e more
Me hapat e trishtueshem si nė funeral…
Nuk doje jo vehtes ti besoje
Se unė sdo tė vija mė aty si me parė.

Ti ktheje kokėn…

Ti e ktheje kokėn pas, si atėherė,
kur ndaheshim mėngjeseve nė udhėn e madhe
dhe dorėn e bukur lart e ngreje
si njė shėnjė Fanari…pėrmbi Oqeane!

Ti mė prisnje…

Ti mė prisnje ēdo tė shtunė nė atė stacion…
Ndėrsa sot` aq vite qė atėherė kanė kaluar
Qė nga nata kur unė u arratisa
Nė kėtė botė tė ftohtė, pėr ty dhe pėr mua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:32 pm

Pėrmbi dallgė…

Pėrmbi dallgė, tek hidhesha asajė nate…
Njė sy e hapnja stėrkalave nėpėr valė
Dhe nga brigjet e hidhnja vėshtrimin si rrufe
Tek tė shtrėnjtat brigje, tek ty o Mall!

Dhe nė kthim tė frymėmarrjes tjetėr…
Tek e rrihnja pashin e notit pėrmbi valė…
Diku atje lart tek Ylli ynė` o zemėr
Fytyrėn tėnde e pashė atė mesnatė.

E ēava detin me not, pėr pak liri
Malet me marrshime i shkapėrceva
Ah, por jo` kėndej stė gjeja ty,
As tokėn ku tė lashė jo` nuk e gjeja!

Gjeta…

Gjeta dyer tė ēelikta qė nuk hapeshin,
Dritare tė larta, gjithmonė mbyllur,
Ah, gjeta fytyra tė idhta…
Qė shikojnė si tė ishin ndrydhur…

Gjeta burgun gjigand tė moskthimit
ku dhe vetė vulat raciste janė…
gjeta letra qė shkruajnė bllokimin
e njė jete pa fund, pa anė!

Jo` tė drejtė…

Jo` tė drejtė skisha nė fillim,
As pėr punė moj zemėr, jo nuk kisha!
Ēdo tė drejtė e kisha me ndalim
Sepse i huaj, si bisha` pėr ta isha!

Spo tė shkruaj…

Spo tė shkruaj qė tė justifikohem,
Jo jo, unė gjithnjė ndihem fajtorė!
Ikja ime ishte njė mėkat
Pėr tė emblem` dashurinė tonė!

Ėndrra ime…

Ėndrra ime jo nuk u realizua
Se kjo botė sqėnka e lirė siē na qe thėnė,
Por ti lidhka kėmbė edhe duar
Se tė ndan me dhunė deri dhe me nėnė!

Ti e din se nėna ime vdiq…
Ndėrsa unė nuk erdha jo` dot ta varrosi,
Sepse` kjo botė raciste brinjė mė brinjė,
Lirinė e udhėtimit sma vulosi!

Sdua tė tė mėrzis e dashura ime
Ti jetoje jetėn tėnde dhe pa mua
Atė jetė qė unė i lutėm zotit,
Tė lumtur ta jetosh mė tė rejat e tua!

Vetėm kur isha me ty…

E kėrkuam parajsėn vetė,
me rrezikun qė morėm nė sy…
Edhe pse parajsėn e vėrtetė`
e ndjeva vetėm kur isha me ty!

Cikėl poetik “Nėse…”

Nėse…
Pseudogazetarėve

Nėse ti fjalėn e thėnė dhe tė shkruar, mirė nuk e njeh,
nėse ti dritėn e tė vertetės jo, mirė ti nuk e sheh,
nėse ty mėndja tė ndryshon qoftė edhe pėr njė kafe…
nėse ti besnik i realitetit jo, nuk je,
nėse ti emrin dhe profesionin gazetarė,
pa shkruar asnjė fjalė pėr tė vėrtetėn, marrė e ke…
Ndėrsa sillesh ēdo ditė pas titullarve tė shtetit…
Ndonjė fjalė pėr tė ua kapur e pėr ti lavdėruar…

Nėse ti tė varfėrit, ata mė tė thjeshtit,
Nė male e fusha asnjėherė nuk i ke takuar,
Nėse ti asnjėherė nė jetėn tėnde ndonjė libėr nuk ke lexuar,
Nėse ti kasnec propogandash politike je bėrė,
dhe faqet e gazetės i mbush me mashtrimin e tėrbuar…

Nėse ti nuk e njeh lirinė, tė drejtėn njerėzore,
deri dhe tė njeriut mė tė thjeshtė,
Nėse ti nuk e njeh lirinė kombėtare tė popullit vetė,
Nėse ti nuk e njeh historinė botrore, historine e vėrtetė
Nėse ti nuk e njeh histoirnė e vėndit tėnd me ēdo realitet,
Nėse ti nuk ke vullnetin dhe guximin e nevojshėm
pėr drejtėsinė pėr tė luftuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:33 pm

Mos mė thuaj kurrė qe jė gazetarė
Por je thjeshtė njė sahanlėpirės, servil i tėrbuar
qė koha ty tė pėrcjell nė tė pavlerat e veta si tė harruar!

Nėse…
Pseudoshkrimtarve

Nėse e ke marrė penėnėn nė dorė
Nė kohėn qė shkojė apo dhe sot…
Dhe ke shkruar faqe e romane plot
Vetėm qė tė marrėsh famė me libra tė botuar
Ndėrsa nė ato` ska asgjė me vlerė
Ska asnjė fjalė tė urtė, ndokush diē` pėr tė mėsuar
Ska asnjė mėnēuri, asnjė mesazh tė qartė
Pėrveēse grumbuj fjalėsh si sana nė mullarė…
Qė nuk josh me shije as mė tė uriturin gomar…
Mė vjen keq qė je lodhur or mburravec
Por po ta them troc dhe me bindje tė plotė
Se ti nuk je shkrimtarė!

Nėse ti ngjarjeve tė mėdha u ke ikur
Dhe fshehur je nė shpellat e rehatisė, lluksit…
Ku muzika, pija dhe cigarja e fortė,
ku dhe shalėt e bukura tė „zogut“
tė mbanin aq ngrohtė…
Kur diku gjak derdhej nė luftėn pėr liri
Kur diku burgjet mbusheshin me njerėz tė pa faj….
Kur mijra tė varfėr pleq, gra dhe fėmijė
Interrnoheshin baltave e knetave tė mėdha…

Ndėrsa ti gotat i ktheje me puthje nė Hotelet` Lukse
kur i merrnje dhe i jepnje nga tė bukurat gra…
Nė tė botės qefe pėr ty, aq tė mėdha…

Nėse personazhet e tua atje i gjete
Dhe frymėzimet e tua shterpe atje i ngjize…
Mos u dėshpro qė askush ty stė lexon,
As nė tė vjetrat, por as nė tė rejat brigje…!

Nėse...
Pseudopoetėve

Nėse nuk ke vuajtur vėrtetė
mos mė thuaj asnjė herė sė ti mund tė bėhesh poet!

Nėse nuk tė ka marrė uria kurrė,
nėse nuk ke ndjerė tė ftohtė asnjėherė,
nėse nuk ke qarė me lot pėr padrejtesitė qė tė janė bėrė,
nėse nuk e ke njohur kurrė lypsarin e vėrtetė nė udhė
dhe nuk je ulur asnjėherė nė gjunjė para tij,
nėse nuk ke vuajtur pėr vuajtjen e tė tjerėve,
nėse nuk ke arritur kurrė qė ta shohėsh tė vėrtetėn nė sy,
mos mė thuaj qė je poet, asnjė varg nuk ta dua ty,
mos u lodh tė merresh kurre me poezi!

Ti` nėse nuk ke mundur qė tė ngrihesh heret
dhe karavanet e tė interrnuarve mbuluar me tė jeshiltat mushama
nėpėr Xhadenė e mjegulluar...
ske mundur heret mbas mesante ti shikosh...
nėse ske mundur qė zėrin e tė torturuarve` mbrapa mureve ta dėgjosh...
nėse ske guxuar qoftė dhe njė shikim tė rrebtė` padrejtėsisė tė ja lėshosh,
nėse ke heshtur kur nuk duhej dhe ortak je bėrė me ēdo Kodosh...
nėse fatkeqėsisht` tė tjerėt pėr ti konkuruar` ke shkruar,
pikturuar ke, tė krijosh diēka je munduar,
thjeshtė qė mbi tė tjerėt tė fluturosh...

Udhė tė mbarė ore i vuajtur, i tėrbuar...
por pėr mua sje krijues, sje poet, sje piktor,
sje asgjė mė shumė se njė intrigant saharosh!

Nėse…
Pseudopolitikanėve

Nėse ti vjen nga studimet e njė shkolle
tė siguruar me miq dhe mė para,
Nėse ti vjen i fshehur mbas ndonjė grade apo diplome…
Me miq tė nxjerrur e tė fallsifikuar pėr hata,
nėse ti vjen pas ndonjė bande mafjoze…
milionash tė vjedhur qė investuar tė ka…
nėse ti vjen pas biznesesh tė pista…
ku je marrė me tregėti tė zeza
e ca vota ti mundesh ti blesh me para…

Dhe rastėsisht ti gjėndesh njė ditė
Nė qėndėr tė parlamentit,
Si bėlbėzan thashethemesh duke klithur si i tėrbuar
Ku as dy fjalė sdin ti lidhish si burr apo grua
Qė njeh nderin dhe vlerėn e Besės sė mrekulluar,
Pra nėse ti paturpėsisht aq thellė ke depėrtuar
Nėpėr kohėn tranzitore tė tėrbuar…

Ti nuk je asgjė mė shumė se sa njė fryme e vdekur
Qė koha do tė tė hedhė nė anėn tjetėr,
atje ku hidhet ēdo gjė qė mban erė tė qelbur!
Llemadeo,
Tetor 2007.

Mė fal o Shekulli im

-I-
Shekulli im,
Ti mė falė nėse unė para kohe erdha
Ti mė fal se mbase diēka para kohe thashė,
Mbase diēka me shumė se ēduhej bėra,
Ti mė falė, nėse diēka mė shumė se ēduhej dhashė!

Ti mė fal o shekulli im, sepse unė nuk e dija
Qė aq shumė nuk duhej thėnė a` shkruar pėr lirinė,
Nuk e dija qė dikush nuk e paskėrka fare problem
Ta shohė tė coptuar kombin, ta shohė tė vdekur historinė!

Ti mė fal o shekull qė tė vėrtetat i bėre tė djegėshme…,
Dhe kombit po i vė vulėn e ndasisė …
Tashmė do tė ketė midis kombit gur e kufinjė…
Dy flamurė do tė ketė, do tė ketė dhe mure ndarje tė rinjė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:34 pm

GEFUNDEN

Ich ging im Walde
So für mich hin,
Und nichts zu suchen,
Das war mein Sinn.

Im Schatten sah ich
Ein Blümchen stehen,
Wie Sterne leuchtend,
Wie Äuglein schön.

Ich wollt es brechen,
Da sagt' es fein:
“Soll ich zum Welken
Gebrochen sein?“.

Ich grubst mit allen,
Den Würzlein aus,
Zum Garten trug Ichs
Am hübschen Haus.

Und pflanzt es wieder
Am stillen Ort;
Nun zweigt es immer
Und blüht so fort.

E gjetur

Unė shkova nė pyll
pėr vehte`ashtu thjeshtė,
dhe asgjė spo kėrkonja,
ky ish qellimi vetė.

Nė hije unė pashė,
njė tė vockėl Lule
shkėlqente si Yll,
si syckat e bukur.

Desha ta thyej,
dhe mė tha me finesė:
“Pėr tė mė vyshkur,
don qė tė mė thyesh ?”.

E shkula me ēdo gjė
me rrėnjė nė thellėsi,
nė kopėsht e solla,
tek e bukura shtėpi

Dhe mbiu pėrseri
nė atė vėnd tė qetė,
tani rrit degė tė reja
dhe lulėzon pėr jetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 6:35 pm


Unė, thjeshtė, Thjeshtėsia!


Unė…thjeshtė unė!
Si njė gjeth qė e merr era,
Si njė kujtim qė nuk harrohet,
si njė mall qė dhemb aq shumė,
si njė detė qė s`rron pa lumė
Unė pra, thjeshtė unė!

Si njė kėngė dashurie...
lakuriq prej ēdo lavdije!
i dėbuar…e i mallkuar…
I pėrbuzur, i rrėnuar…!
I dashuruar…i harruar…!

Si njė Lis i gjelbėruar…
Si njė Shkėmb nėpėr stėrkalė
Si njė puthje valė e dallgė…
Si njė Mal me borė mbuluar,
Si njė Detė dallgėsh trazuar!

Oqean, mbytur thellesive…
Nėpėr fjalė dashurie,
Nėpėr puthje zjarr e valė…!
Pranė Pleqėve i pa fjalė…
Dorėn shtrirė, si njė lypsarė,
Pėr tė mirėn Menēuri
Pėr atė qė, mė mirė din ti!

Ah, Ujk, Luan, Tiger…, ėshtė pak!
Kur zemrimi tė mė marrė flakė,
kur ndokush mė ngacmon Atdhenė,
Shqipėrinė, Gjergj-Skendėrbenė,
Kur ndokush mė flet keq pėr Lekėn…,
Dukagjinasve ua prozhmon jetėn…,
Ilirinave dhe vetė Pellazgėve…!

Ah, aty ska mė fjalė tė tjera,
Por e zezė, merr fund potera!
Bėhem flakė qiellit pėrpjetė,
Oso Kukė bėhem vėrtetė,
Si rrufe i djeg dhe Retė!

Unė, pra thjeshtė unė!
Qė me fjalėn, ndal ēdo dhunė!
Ndal ēdo hov padrejtėsie,
veē me vargje poezie…
qė i kam shpirt, e dashuri
dhe ēdo tė bukure, i rri nė gji,
nėpėr buzėt Trendafile…
qė sa herė ndjenė kėngen time...:
ndjenė e falin me shpirt tė qetė,
falin puthje me shikime,
falin ėmbel aq pėrkėdhelime,
falin jetė nėpėr ėndrra,
sa hėrė kėngen ua don zemra!

Unė, qė thjeshtė jam mbi ketė Dhe,
por dhe thjeshtė shkoj neser atje…
ku tė shumtit kanė shkuar…
me aq dhėmbje e lotė vajtuar.

Unė pra, thjeshtė unė,
krejt i thjeshtė nė biografi,
por me fjalėt e zmrės time,
vij tek ju me dashuri,
dhe ju puth e ju marr nė gji,
pa deshirėn pėr lavdi!
Unė pra thjeshtė, thjeshtėsia,
Llemadeo Shqipėria!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale te Urta !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: