ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fjale te Urta !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:32 pm

I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG

Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI

Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ

I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI

I qan hallin kalorėsit. DURRĖS

I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC

Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN

Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG

Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR

Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ

Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR

Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG

Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG

Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG
Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR

Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ

Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK

Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR

Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG

Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT

Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ

Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ

Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ

Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN

Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN

Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE

Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ

Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ

Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ

Mirmėngjes, me interes. FIER

Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR

Mos e lėndo ku i dhemb. JUG

Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG

Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ

Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ

O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT

Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ

Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ

Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ

Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ

Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR

Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR

Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET

Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ

Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG

Ustaj nuk ka shtėpi. MYZEQE

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:34 pm

Atė qė merr me njė dorė, kthehe me tė dyja. VLORĖ

Ban mirė e harro, ban lig e kujto. VERI

Bėj nder e gjej qeder. MYZEQE

Edhe ėngjėlli, edhe djalli, janė brenda tek i gjalli. KRUJĖ

Edhe kopėsht i mbret tė jetė, njė gjemb brenda do e ket. JUG

E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVĖ

E mira dhe e keqja nuk kanė fund. JUG

E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVĖ

Ha njėzet e nėntė kafshita me gjellė, s'thua gjė, tė tridhjetėn thatė dhe bėn kiametin. BERAT

I ligu kur tė hipėn mbi shpinė, nuk din me zbritė kurrė. TROPOJĖ

I ligu tė puth e tė kafshon. JUG

I ligu ngatėrron dhe yjet nė qiell. JUG

I mirė sa mė s'ka, kur fle nuk ha. JUG

Jo i mirė sa tė tė lėpijnė, jo i keq sa tė tė pėshtyjnė. JUG

Kur pi ujė, kujto burimin. VLORĖ

Kur s'mė bėn nder, mos mė bėj qeder. BERAT

Malli i keq shifet nė bojė, dhe njeriu i keq shifet nė sy. SHKODĖR

Pėr ēdo punė qė bėnė, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR

Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVĖ

Pyll pa derra s'ka. ELBASAN

Qen i bardhė, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen ėshtė … JUG

Qeni kur kėrkon tė hajė tė zonė, vritet. JUG

Qepa, qoftė e re, qoftė e vjetėr, po era qepė vjen. JUG

Qeni edhe me sapun tė lahet, era qen do tė vijė. VLORĖ

Rrit kėlyshėt tė tė hanė kokėn. DEVOLL

Rrufeja nuk bie nė hale. TIRANĖ

Sėpatės bish mos iu ban. DIBĖR

Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODĖR

Tė mirėn nė e hedh prapa, e gjen pėrpara. SULOVĖ

Ai qė e ka trupin e drejtė, nuk ka frikė se i del hija e shtrembėr. JUG

Ai qė e ka mizėn nė kapuē, e ka vjedh bletėn. KOSOVĖ

Bėni si them unė, e mos bėni si bėj unė. KORĒĖ

Bie molla qė ka krimbin. JUG

Buēja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentė prapa. ELBASAN

Ēika pa nder, si lulja pa erė. KOSOVĖ

E drejta pa forcė, s'tė pi ujė. JUG

E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG

Fajat janė qė pjellin ligjin. JUG

Faji ėshtė jetim, s'i ka dalė zot njeri. ELBASAN

Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG

Fjala e drejtė ėshtė e shkurtėr, fjala e shtrembėr ėshtė e gjatė. TETOVĖ

Gabimi falet njėherė, e jo pėrherė. KOSOVĖ

Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt. JUG

Hatėri tė lė pa brekė. BERAT

Hesapi i qėruar, tė nxjerr tė nderuar. JUG

Ka tė menēur pėr tė marrė. MALLAKASTĖR

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:34 pm

Koka e falur s'pritet. JUG

Kur falet e liga, dėnohet e mira. JUG

Kur ke tė drejtė, lėviz dhe malet. JUG

Kur qeth, bėn qime, kur ha, bėn thėrrime. DEVOLL

Kur tė gjen njė vdekje, tė ngushėllojnė; po kur tė gjen turpi, ē'tė thonė? KORĒĖ

Kusari para se tė vjedh, bėn hazėr vendin. KURVELESH

Kush ha bukė, bėn thėrrime. JUG

Kush ka ngrėnė mjaltin, ka mizėn pas veshit. ELBASAN

Kyēi vihet pėr tė ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG

Malin lėvroje pėr lisin, fushėn pėr misrin. GJIROKASTĖR

Mė parė vra ujkonjėn: pastaj mbyt kėlyshėt. JUG

Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG

Nderi vjen e ikėn, por turpi vjen e nuk ikėn. VLORĖ

Nė tė humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORĒĖ

Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH

Nuk ėshtė e drejtė me u ba dikujt nanė e dikujt njerkė. TETOVĖ

S'hahet nė vend tė djathit. KORĒĖ

S'hahen bashkė turp e bukė. JUG

Zoti vonon, po nuk harron. PĖRMET

Vritet faji e jo njeriu. VLORĖ

Ariu s'i arrinte dot goricat e thoshte: "Qenkan tė pa pjekura". BERAT

Atij i thonė: "Ja ujku", ay thotė: "Ku ėshtė gjurma". JUG

Ay qė tė do, tė qorton, ay qė nuk tė do, tė lėvdon. BERAT

Ē'bluan mendja, zbulon pija. BERAT

Ē'ka barku, nxjerr bardhaku. JUG

Difton fėmija, ē'ka shtėpia. VERI

Dinaku hyn nė pus e del pa lagur. TIRANĖ

Dinaku tė ēon nė dyzet ēezma e s'tė jep ujė. PĖRMET

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:36 pm

Ai qė do tė zihet, zihet edhe me macen. DARDHĖ

Duro sa mund, gėzohu pa fund. VERI

Dhe durimi ka kufi. JUG

Dhisė kur i hanė brirėt, gjen shoqe ti pėrpjekė. DEVOLL

Edhe guri pėlcet kur nxehet. KRUJĖ

E mjel sa e mjel lopėn pastaj i bie me kėmbė dhe e derdh. KORĒĖ

Fjal e ėmbėl thyhen tė fortin. SHKODĖR

Fjala e mirė nė ditė tė keqe. KRUJĖ

Dhembi kafshon shpesh gjuhėn, megjithatė ata mbeten miq. JUG

Gurit tė rrokullisur dhe tė dehurit mos i del pėrpara. LUNXHĖRI

Hiq inatin gjej rehatin. KRUJĖ

I buti thyen tė fortin. SHKODĖR

Kur piqen dy vezė, njėra do thyhet. VLORĖ

Kush nuk e urdhėron dot vehten, pajtohet kollaj me tė keqen. VLORĖ

Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORĖ

Lumi i thellė, nuk rrėmben. JUG

Me gojė i afron, me gojė i largon shokėt. KOSOVĖ

Me njoftė veten asht urti, me qeverisė veten, ėshtė trimni. MILOT

Mėngjesi ėshtė mė i menēėm se nata. TIRANĖ

Mos i fryj zjarrit se tė djeg. JUG

Mos merr si pushka e jevgut. TIRANĖ

Mos nxirr vrerė prej goje tė hidhėrohesh, po nxirr sheqer tė ėmbėlsohesh. PĖRMET

Nga mėrzitja e minjve, i vuri zjarrė mullirit. JUG

Nuk thyen dhėmbė fjala e mbarė. JUG

Pėr inat tė sime vjerre, vete fle me mullixhinė. PĖRMET

Pėr pleshtin djeg jorganin. JUG

Rrugė e gjatė pret shkurtėr. MYZEQE

Sa ti trazosh urėt aq mė shumė ndizen. JUG

Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR

Shkallėt ngjiten shkallė-shkallė. JUG

Ti prite tė paktėn, prite dhe tė shumtėn. SKRAPAR

Trim i mirė quhet ai qė pėrcjell zemėrimin. KRUJĖ

Uthulla e fortė plas gurin. TIRANĖ

Hajde baba tė dėftej arrat e malit; Hajde gjyshe tė tė kallzoj ato tė gjyshit. ELBASAN

As topi i Ali Pashės s'e tund. ELBASAN

Atij qė nuk e do, i thuaji: "Tė hyftė vetja nė qejf". SHKODĖR

Avash Beg se ka hendek. BERAT

Ay qė ecėn me krye pėrpjetė, bie nė gropė. JUG

Baste e budalla, motėr e vėlla. JUG

Breshėri e rreh, e dhija bishtin pėrpjetė. GJIROKASTĖR

Daullja bie pėr ata qė kanė veshė. PĖRMET

Del ēiraku mė i mirė se ustai. JUG

Dy gjela nė njė vikt, s'kėndojnė. JUG

Dhi e krimbur, bishtin pėrpjetė. BERAT

Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVĖ

Ena bosh zhurmon mė tepėr. KRUJĖ

Ėshtė nga ai gur qė thyen ēekan. JUG

Fjala pa punė, si peshku pa lumė. GJIROKASTĖR

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:36 pm

Fjalė pak e punė shumė. LIBRAZHD

Fol me ty, fol me murin. KAVAJĖ

Gjėmon voza qė nuk ka verė. JUG

Gjithkush leu, mentė e veta pėlqeu. ELBASAN

Hiqu det se do shkojė lumi. JUG

I gjen mushka drutė. JUG

I mbushet mendja, atij qė ka mend. SKRAPAR

Jashtė valles dinė tė gjithė tė kėrcejnė. SKRAPAR

Kalliri me bukė, s'e ngren kryet pėrpjetė. JUG

Kėlyshi sado tė lehė nuk tė kafshon. KORĒĖ

Kollaj tė thuash vreshtė, po duhet rrushi. DUKAT

Kur ngjite pėrpjetė, shiko dhe tatėpjetė. JUG

Kur u ba horri pashė, vrau t'anė. KAVAJĖ

Kush ka matur veten, ka matur gjithė botėn. JUG

Kush s'kupton, i japin tė kuptojė. JUG

Lumi i thellė, s'ka ushėtimė. JUG

Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin tė menēėm. SHKODĖR

Mendjemadhi niset me kalė, kthehet me kėmbė. KORĒĖ

Mė parė mėso veten, pastaj tė tjerėt. JUG

Mos i zbulo petėt byrekut, se i dalin lakrat. BERAT

Mos mėso ustanė, po merri zananė. PĖRMET

Mos u kapardis si gjeli nė plehra. SHIJAK

Mos u mat me hijen e me njerėzit. JUG

Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORĖ

Nė portėn e tė shurdhit mos trokit. KORĒĖ

Nga ferra e vogėl del lepuri i madh. JUG

Nuk mėsohet plaku si do krehur mjekra. JUG

Njeriu sido qė tė bėjė, nuk e kapėrcen dot hijen e tij. KORĒĖ

Pas lufte tė gjithė bėhen trima. TIRANĖ

Pula bėn venė e kakaris sa zgjuan mėhallė, pela bėn mushkėn dhe nuk ndihet fare. VLORĖ

Pyetėn mushkėn, cilin ka baba; "kam dajo kalėn" - tha. JUG

S'e lenė hunda me pa larg. KRUJĖ

S'ka lezet nė kokėn e zgjebur, shamia e mėndafshtė. KORĒĖ

S'ka tė shurdhėt, mė tė shurdhėt nga njeriu qė s'don dije. JUG

Sorra e mbante veten pėr pallua, po kur pa kėmbėt e saj qau. VLORĖ

S'tunden malet me pėrralla. JUG

Teneqe e prishur, ka zė tė gėrvishur. VLORĖ

Ti mbaje veten ulėt, pa tė ngrenė tė tjerėt. LABĖRI

Ti qesh me tė tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH

Trimėrinė pas luftės e urtėsinė pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR

Trimi qė lėvdohet, nuk tė vret. KOSOVĖ

U bė dhija me tremb ujkun. VLORĖ

U bo veja me mėsue pulėn. KAVAJĖ

U hap dheu, doli njė plesht. JUG

U mbars mali, polli njė mi. JUG

Unė vij nga mė rrahėn, ti mė tregon shkopinjtė. VLORĖ

U rrit kungulli dhe mori dhenė. SKRAPAR

Zuri qeni njė lepur, nuk quhet zagar. JUG

Ai qė e ka provue din edhe me tė mėsue. KOSOVĖ

Bėne vath e ve nė vesh. SHKODĖR

Bėj si tė thotė mė i madhi. JUG

Bleta din si bėhet mjaltėt. JUG

S'di gomari tė haj tagji. PĖRMET

Dami tė bėhet mėsim. DIBĖR

Kush s'pyet mbetet budalla. JUG

Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG

Njeriu pa shkollė, asht si pemė e egėr. VERI

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:37 pm

A don, e s'din, a din e s'don. DIBĖR

Ai qė tė kallzon, tė bėn nder, ai qė tė pyet tė qet nė hall. TROPOJĖ

Arin ku e njohin, atje e ēmojnė. KORĒĖ

Ay qė s'njef lekun, mos i ler lekė nėpėr duer. TROPOJĖ

Ēdo mėsim e ke fitim, ēdo pėsim ėshtė mėsim. VERI

Ē'i do qeni opingat. ELBASAN

Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot. LUNXHĖRI

Din mė shumė i vuari, sesa i mėsuari. JUG

Dhelpra plakė i di shtigjet. GJIROKASTĖR

E di qeni ku fle lepuri. ARBĖRESHĖT

Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr. BERAT

Guri i gdhendur hyn kudo. JUG

Harabeli plak nuk rrehet me bukė. KRUJĖ

Hoqėm dhe vuam, po diēka mėsuam. JUG

I dogj plakės qumėshti, ta' po i frynė kosit. KOSOVĖ

I pėsuari, i mėsuari. SHKODĖR

Kėnga dhe pėrralla s'kanė zot. DARDHĖ- KORĒĖ

Kur s'di me ligjėru, ke dy vesh me dėgju. ELBASAN

Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė. ARBĖRESHĖT

Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ashtė sheqeri. JUG

Libri ashtė arma e tė menēurit. JUG

Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi. FERIZAJ

Nė u bėfsha pėrsėri nuse, di unė si do tė nusėroj. JUG

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend. SHKODĖR

Noti mėsohet nė det, jo nė stere. KORĒĖ

Nuk dinte dhe lopa, ē'ishte bishti, po mėsoi kur ia prenė. VLORĖ

Prindi tė rrit, shkolla tė ndrit. VLORĖ

Pyet njėqind vetė, se kurrė nuk humbet. JUG

Sa do tė rrojmė do tė dėgjojmė. SKRAPAR

S'ka skaje dituria e urtia e njeriut. TIRANĖ

Shit kalin e mėso djalin. KOLONJĖ

Breshka ferrėn do. JUG

Burrin e prishin huqet. KAVAJĖ

Druri i thatė nuk drejtohet. KOSOVE

Druri ndreqet mbė tė njomė. JUG

Edhe plaku kur pi verė, kėrcen pup si djalė me erė. LUKOVĖ

Edhe shakaja ka kohėn dhe vendin e vet. SKRAPAR

E kam djalin me njė dorė, - Po pse? , - sepse pin duhan. KRUJĖ

E para - bar, e dyta qejf, e treta helm. SHKODĖR

E para gotė ėshtė bar, e dyta ar, e treta sermē, e katėrta helm. VERI

Fshat e zanat, derė e tabiat. KAVAJĖ

Gotėn e parė e pi vetė, tė dytėn, pi rakia rakinė, tė tretėn, pi rakia njerinė. SKRAPAR

Huqi vdes shtatė ditė pas shpirtit. SKRAPAR

Kali plak nuk mėson revan tė ri. KORCĖ

Katundi digjet, zakoni s`prishet. SHKODĖR

Ku janė dy vetė, mos i ban i tretė. ELBASAN

Ku di derri, ē`ėshtė nderi. SARANDĖ

Ku janė dy i treti ėshtė i tepėrt. TIRANĖ

Kush i vogėl e i qėrtuar, i madh e i lavdėruar. ARBĖRESHĖT

Lumi shtratin e ndėron, po burrimin s`e ndalon. VLORĖ

Ndryshku vjetėr dhe zakoni i vjetėr, nuk hiqen kollaj. JUG

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:38 pm

Njerėzit e njė barku i bashkon gjaku, pijanecėt bardhaku. TROPOJĖ

Rakia marton edhe dhespotin. DEVOLL

Rakia ėshtė mė e mirė se allahu, se rakia merr mendjen e ta kthen prapė, kurse allahu , ta merr e s`ta jep mė. SKRAPAR

Rakia s`din ē`ka ėshtė kadia. TRIJISHT

Rakia nuk zihet mik kurrė, tė tradhėton ku s`ta pret mendja. TIRANĖ

Rakia thotė "Tė parėn hidhe ti, tė tjerat i hedh vetė". VLORĖ

Ruaje fjalėn kur t'i vijė radha. SARANDĖ

Rrahe sa tė jetė kėlysh, se kur tė bėhet qen ai tė ha. LUMĖ

Sa tė presin, mė mirė priti. JUG

Shtėpia me dy tė kėqija, duhani dhe rakia. PRIZREN

Trim i rakisė ashtė ai qė s'e pi. ELBASAN

Zakoni i ka rrėnjėt e thella. JUG

Vajza ashtė gardh i shkulė. KRUJĖ

Vajza e kthyer si qerrja e thyer. PĖRMET

Vajza pėr botė, e djali pėr shtėpi. VLORĖ

Xheneti i gruas ėshtė nėn kėmbė tė burrit. LABĖRI

Kunata, si nata, kunetėrit si lugetėrit. JUG

Kur bėhet gruaja e menēme, plaket burri. GUCI

Kur fjalosen dy gra, shajnė shoqen e tyre. VLORĖ

Kur plaket, s'i duhet as vedit, as tė tjerėve. TIRANĖ

Kur rriten fėmija, prishet shtėpija. JUG

Kur tė vjen pleqėria, nuk tė do as bir, as bija; edhe qeni kur tė sheh, ulet nė bisht e tė leh. SKRAPAR

Kush ka burrė punėtuar, mban stolira tė paēmuar. JUG

Kush ta ka nxjerrė synė? - Imi, - prandaj ta ka nxjerrė kaq thellė. SKRAPAR

Kalit qė djerset, e gruas qė kjan, mos i xen besė. SHKODĖR

Kur s'punon fati, kot pėrpiqet drapni. KRUJĖ

Ajo qė s'arrihet, duket ma e ambėl. KOSOVĖ

Bukuria asht si lulja, nė tė ri lulėzon e nė pleqėri tė dėshpėron. KOSOVĖ

Bukuria e njeriut ėshtė sjellja nė shoqėri. VLORĖ

Bukuria tė habit, bukuria tė korit. VERI

Bukuria e gruas duket nė mėngjes. VLORĖ

Bukuria pa dituri, dru e thatė pa stoli. SARANDĖ

Duaje bukurinė, po mos e zbukuro kot. VLORĖ

Dheu i zi bėn bukėn e bardhė. PĖRMET

Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr. JUG

Gjanė e mirė e duan gjithkush. KAVAJĖ

Ku din qeni t'u marrė erė luleve. JUG

Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmbėlėn, mendja tė mirėn. KORĒĖ

Ē'ja ban botės, ia ban kokės. ELBASAN

Ēfarė mbillet, korret. VERI

Ēfarė ti bėsh nėnės, ta bėn djali. KRUJĖ

Gjellėn si do ta gatuash, ashtu do ta hash. DARDHĖ

Kush mbjell erė, korr stuhi. VERI

Kush pėrtyp piper, nuk pėshtyn sheqer. VLORĖ

Njė farė qė mbillet, do tė mbijė. DEVOLL

Pushka e ēon gjakun te shpia. VERI

I ngopuri nuk beson tė urtin. PĖRMET

I varfėri di shumė, po nuk e pyet njeri. VLORĖ

I varfėri vjel rrushin, i pasuri e ha. JUG

I varfėri heq sikur ka zėnė perėndinė me gurė. KORĒĖ

I vogli shėrbėtor i tė madhit. LABĖRI

Jetė - kuletė, fukarallėk - maskarallėk. ĒAMĖRI

Ka ashtė fuqia, andej asht dhe drejtėsia. KOSOVĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:41 pm

Arti ėshte pasqyrė e jetės.
Tolstoi


Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.
Niēe


Arti ėshtė mėnyra e njohjes sė artistit me njerėzit.
Ēemisbevski


Njeriu i pėrcjell njeriut mendimet me fjalė, kurs me art njerėzit u tregojnė njeri-tjetrit pėrjetimet e veta.
Plehanovi


Arti ėshtė krijuar qė tė pėrjetohet e jo tė kuptohet. Andaj, ēdo herė
artet, kur dėshirojnė tė jenė tė kuptueshėm, ēdoherė thonė budallallėqe.
Drajzeri


Nė art, para sė gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh tė bukurėn.
Stanisllavski


Arti nuk mėsohet, se nė art nuk ka mėsues.
Tarkovski


Arti i bukur ėshte art i gjeniut. Gjenialiteti ėshtė talent qė i jep artit rregulia.
Kant


Kryeveprat shkruhen duke mohuar gėzimet e jetes dhe veten.
Mani


Ka shumė raste kur krijimtaria artistike ėshtė mėsuesja e vėrtetė e popujve.
Hegeli


Arti qė nuk i sherben popullit ėshte vetėm argėtim i njerzve tė papune.
Majakovski


Tė flasėsh dhe tė shkruash tė vėrtetėn ėshte arti mė i rėndė nga tė gjitha artet.
Gorki


Arti ka pėr detyrė tė njohė e tė shpjegoje jetėn.
Mani


Artin duhet dashur nė vete, e kurrsesi vetem nė art.
Stanisllavski


Artisti i vėrtetė duhet tė jetė i lidhur ngushtėsisht me natyrėn, me jetėn, sidomos me popullin.
Shumani


Artisti sė pari lind veten e pastaj tė pranishmit.
Olivie


Artisti i madh ėshtė gjithmonė njė i plagosur i madh.
Valesi


Fantazia e artistit ėshtė realitet mė i bukur se realiteti i rėndomtė.
Ashi


Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bėn kėtė pėr vete, ai e ben
ketė pėr tė tjerėt, pėr tė gjithė ata qė duan tė dine nė ēfarė bote
jetojnė, nga vijnė dhe ku shkojnė. Ai prodhon pėr bashkėsinė.
Fisheri


Tė shpjere dritė nė thellėsinė e zemrės sė njeriut, ja detyra e artistit.
Shumani


Artisti duhet tė jetė i vetmuar dhe i zgjuar tė vėsh-trojė atė qė sheh, duhet tė flasė me vete duke zgjedhur mė tė mirėn.
Da Vinēi


Budallai i veshur mirė ndrit, por vetėm pa e hapur gojen.
Indiane


Njeriu mė budalla, megjithatė, ėshtė mė i menēur e me tėrheqės se majmuni mė i menēur.
Pisarevi


Mė mirė e njeh budallai shtėpinė e vet, se i menēuri shtėpinė e huaj.
Spanjolle


Kush nuk e vlerėson veten nuk ėshtė i lumtur, e kush e vlerėson ėshtė budalla.
Mopasani


Nė qoftė se ēon nėntė budallenj pėr tė belerė diēka, ti je i dhjeti.
Tuholski


Njeriu i menēur i mėson dhjetė gjėra dhe beson njėrėn; budallai mėson njė gjė dhe beson se di dhjetė.
Novalisi


Te puthėsh nė errėsirė, tė flesh nė diell,tė hash nė qetėsi,ja tri budallallėqe.
Ojeti


Kush nuk do gruan, verėn dhe poezinė mbetet tėrė jetėn budalla.
Luteri


Budallai ėshtė budalla, kur dėshiron tė bėhet mė i menēur.
Hiēkoku


Gazetaria eshtė profesion tepėr interesant, por duhet tė braktiset me kohė.
Ēerēili


Gazetari ėshtė i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmėrinė.
Ojeti


Gazetaria ėshtė krijimtari nė duar tė shpejta.
Arnoldi


Gazetari i dobėt nuk ėshtė filozof.
Tuholski


Publiku i keq dėshiron gazeta tė kėqija.
Ibseni


Lexuesit hyjnė nė gazeta si nė banjo tė nxehta.
Makluani


As teologėt qė predikojnė nė kishė, as oratorėt nė parlament, as profesorėt nė shkollė nuk kanė aq ndikim sa ka shtypi.
Vyn Tuholski


Nuk kam asgjė pėr doganė, pėrveē gjenialitetit.
Uajldi


Tė gjithė tė mėdhenjtė janė modestė.
Lessingu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:42 pm

Njerėzit gjeni i kanė biografitė mė tė shkurtėra. Familjet e tyre nuk mund tė thonė asgjė pėr ta.
Tuvimi


Gjeni ėshtė ai qė zgjidh probleme, tė cilat nuk kemi ditur se ekzistojnė.
Grasi


Posa dyshoj nė gjenialitetin tim bėj ndonjė marrėzi, tė cilėn bota e quan gjenialitet.
Dali


Talenti punon e gjeniu krijon.
Shumani


Kryelartėsia e tė vegjėlve shprehet nė tė folurit e pareshtur pėr vetveten, kurse madhėshtia e tė mėdhenjve nė faktin se ata kurrė nuk flasin pėr vete.
Volteri


Mundet miu edhe tė jetė gjeni, por po tė jetė nė kurthė, mbaroi puna e tij.
Kėrlezha


Gjeniu i ngjan ēdokujt, e atij askush.
Balzaku


Kokat mė tė fuqishme tė botės shpesh janė ato nga tė cilat bota e zėshme dėgjon mė sė paku.
Uordsvorti


Mė mirė tė kesh njė historian se dhjetė gjeneralė. Me gjeneralėt mund tė mos humbasėsh luftėn, por me historianė i fiton tė gjitha betejat.
Kallamata


Ēka do tė shkruajė historia? Historia, zotėri, do tė gėnjejė si zakonisht.
Shoi


Historia e botės ėshtė vetėm biografia e njerėzve tė mėdhenj.
Raseli


Historia e njė morri dhe historia e Aleksandrit tė Madh mund tė jenė njėsoj interesante pėr literaturė.
Floberi


Talenti i historianėve ka tė bėjė me atė qė tė krijojnė njė tėrėsi tė vėrtetė nga dromcat pjesėrisht tė vėrteta.
Renani


Historinė mund ta krijojė ēdokush, por ta shkruajė vetėm njeriu i madh.
Uajldi


Kritiku duhet tė thotė vetėm tė vėrtetėn. Mirėpo, mė parė, kėtė tė vėrtetė duhet ta njohė mirė.
Renardi


Ku e heton se kritika nuk shkruan budallallėqe pėr ty, mos shkruaj mė. Do tė thotė, ke filluar tė biesh dhe tė pėrsėritesh, e kjo ėshtė fillimi i mbarimit.
Ibseni


Ne jemi tė gatshėm tė bėjmė vetėkritikė, por me kusht qė askush tė pajtohet me ne lidhur me kėtė.
Ebner-Eshenbahu


Letėrsia ėshtė republikė ku ēdokush do qė tė jetė mbret.
Kestneri


Letėrsia nuk e ka pasuruar botėn vetėm duke i dhėnė libra, por duke zhvilluar njė tip tė ri tė njeriut-shkrim-tarin.
Borhesi


Frymėzimin nuk e kemi ēdoherė para duarve. Pse tė shkruajmė pra edhe kur nuk e kemi fare.
Gribojedovi


Tregomėni trimin, unė do ta shkruaj tragjedinė.
O'Henri


Punoni, kryeni, publikoni.
Faradeji


Drama jeton vetėm nė skenė. Pa skenė ajo ėshtė si shpirti pa trup.
Gogoli


Ka nja njėzet a tridhjetė kryevepra letrare, tė cilat njeriu s'duhet tė vdesė para se t'i kėndojė.
Noli


Leximi e ushqen mendjen.
Seneka


Njeriu s'bėhet i mirė dhe i mėsuar nėse lexon shumėn, por nėse lexon shumė e shpesh gjera tė mira.
Lorka


Leximi pėr mendjen ėshtė si gjimnastika pėr trupin.
Stali


Lexoni! Mos lejoni qė t'u kalojė as njė ditė e jetės suaj pa lexuar, tė paktėn njė faqe nga libri i ri.
Paustovski


I kam frikėn njeriut qė ka lexuar njė libėr.
Latine


Si s'lexojnė libra, njerėzit s'mendojnė.
Didro


Ai qė mban shėnime gjatė leximit, ka lexuar dy herė.
Latine


Mos fol pėr atė qė ke lexuar, por pėr atė qė ke kuptuar.
Azerbejxhane


Tė lexosh e te mos kuptosh, kjo ėshtė si tė shkosh nė gjueti e tė mos gjuash asgjė.
Goldoni


Libri qė nuk meriton tė lexohet dy herė, nuk vlen tė lexohet as edhe njė herė.
Bushi


Unė jam pjesė e ēdo gjėje qė kam ndeshur nė jetė, sė kėndejmi jam edhe pjesė e asaj qė kam lexuar.
Tenisoni


Leximi i librave tė mirė ėshtė njė lloj bisedimi me njerėzit mė tė mirė tė kohėrave tė kalura (autorėve tė librave), njė lloj bisedimi me ē'rast na komunikojnė mendimet e tyre mė tė mira.
Dekarti


Tė lexojmė, tė ecim njė hap me njerėzimin, me mendjet e tij mė tė ndritura, ku hyjnė edhe shkrimtarėt mė tė mirė, me pėrparimtarė, tė kaluar e bashkėkohės.
Elyari


Ndonjėherė lexuesit ndahen nga librat tėrėsisht tė transformuar.
Hygo


Njerėzit e rėndomtė dinė pak se sa kohė dhe ē'pėrpjekje i duhen njeriut pėr tė mėsuar leximin. Kam tetėdhjetė vjet qė lexoj dhe ende nuk e mėsova.
Gėte


Kur lexoj librin interesant mund tė harroj ēdo gjė rreth e rrotull dhe tė zhytem nė lumturi.
Momsoni


Zbavitja mė e bukur pėr njerinė ėshtė leximi, shoku mė i mirė libri.
S.Fmshėri


Libri ėshtė mikeshė e zemrės.
Lavica


Shpesh mund tė konstatosh se libri ėshtė shok mė i mirė se njeriu.
Setembrini


Libri ėshtė pykė qė duhet tė thyejė akullin e detit nė ne.
Kafka


Ka libra prej tė cilave mėsojmė gjithēka, por nė fund nuk kuptojmė asgjė.
Gėte


Mjaft vlerė ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
Kineze
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:42 pm

Asnjėherė nuk e ve emrin tim nė librat qė blej, para se t'i lexoj ato, sepse vetėm atėhere mund tė them se janė tė miat.
Dosi


Sikur tė botoheshin vetėm librat e dobishėm, tė tillė do tė kishte sė paku njėqind herė mė pak.
Volteri


Ēdo libėr ka fatin e vet.
Latine


Librat janė si miqtė: duhet tė jenė tė mirė, por pak.
Strindbergu


Dhoma pa libra ėshtė e ngjashme me trupin pa shpirt.
Ciceroni


Botėn e zbulova pėrmes librave.
Sartri


Libri ėshtė i mirė nė rast se autori thotė vetėm atė qė duhet dhe ashtu si duhet.
Aristoteli


Libri nė pėrgjithėsi ėshtė rrugė nga e keqja kah e mira, nga padrejtėsia kah e drejta, nga pavėrteta kah e vėrteta, nga nata kah dita.
Hygo


Libri i mirė ėshtė pikėrisht njė lloj bisede me njė tė menēur. Lexuesi mėson nga ai shumė gjėra tė dishme, aftėsohet pėr tė njohur realitetin dhe pėr tė kuptuar jetėn.
TolstoiMe libėr bėhesh mė i mirė.
Gonēarovi


Tė mos kesh libra ėshtė shkalla mė e lartė e mjerimit. Mos e sjell veten nė kėtė pozitė.
Raskini


Libri me porosi e shpėton njeriun nga padituria, kurse libri i bukur e shpėton njeriun nga vrazhdėsia dhe banaliteti.
Ēernishevski


Disa libra janė harruar pa e merituar kėtė, asnjė libėr nuk ėshtė mbajtur nė mend pa meritė.
Audeni


Sa mė tepėr qė njihemi me libra, aq mė i vogėl bėhet rrethi i njerėzve me tė cilėt dėshirojmė tė rrimė.
Fojerbahu


I kam inat librat! Na mėsojnė tė flasim pėr gjėrat qė s'i kemi ditur.
Ruso


Nė jetė pata vetėm njė mik tė vėrtetė dhe tė sinqertė: librin.
Volteri


Ēdo gjė tė mirė nė jetė e mėsova nga librat.
Gorki


Libri ėshtė mė i vlefshėm se pėrmendorja e stolisur me piktura, reliev apo gravura, meqė ai ngre pėrmendore nė zemrėn e atij qė e lexon.
Mbishkrim i lashtė egjiptian


Disa libra duhet tė shijohen, disa tė tjerė tė gėlliten, kurse disa vetėm tė pėrtypen dhe tė treten.
Bekoni


Eshtė e pamundur tė shkruash libėr tė mirė pa shkruar mė parė ca mė tė dobėt.
Shoi


Librat e mi janė ujė, librat e gjenive tė mėdhenj janė verė. Tė gjithė pinė ujė.
Tueni
Librat janė ushqim i djalėrisė, zbavitje e pleqėrisė, stoli e pėrparimit, mburojė dhe prehje nė mundime, dritė nė shtėpinė e errėt, shokė ditėn, natėn, nė ndjenja dhe nė udhėtim.
Ciceroni


Dikur janė shkruar libra, ndėrsa tani vetėm fragmente librash. Kur u hėngėr buka, mbetėn vetėm thėrmitė.
Dosi


Mė shumė dua librat se fronin mbretėror.
Shekspiri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:43 pm

Autori krijon librin, shoqėria e aksepton ose e refuzon atė. Krijuesi i librit ėshtė autori, krijuesi i fatit tė tij ėshtė shoqėria.
Hygo


Librat e mirė janė si ato vasha bujare dhe tė zgjuara, tė cilat s'ia dhurojnė zemrėn secilit.
Fojerbahu.


Libri ėshtė gjė e madhe nėse njeriu di ta shfrytėzojė.
Bloku


Nuk ka libėr qė ėshtė aq i keq sa tė mos na hynte sadopak nė punė.
Pliniu i Ri


Nėse njė libėr vlen tė lexohet, atėher vlen edhe tė blihet Raskini


Librat janė pasuri e grumbulluar e botės, trashėgimi dinjitoze e brezave dhe e popujve.
Toro


Nuk ka libra tė moralshėm dhe tė pamoralshėm. Librat janė shkruar mirė ose tė shkruar keq. Kjo ėshtė e tėra.
Vilde


Muzika ėshtė e vetmja gjuhė universale.
Rogjersi


Muzika ėshtė art i zemrės dhe, si e tillė, ajo i drejtohet direkt zemrės.
Hegeli

Muzikėn e konsideroj rrėnjė tė tė gjitha arteve.
Klajsti


Gjithmonė e kam ndjekur muzikėn dhe nuk e kuptoj sesi dikush mund tė mirret pėr njeri tė arsimuar po qe se nuk e njeh muzikėn.
Markezi


Nė natyrė nuk mund tė hasim asgjė mė tė bukur dhe mė tė pėrkryer se muzika. Ajo futet thellė nė zemrėn e njeriut.
Kogoji


Muzika ēdoherė ka qenė ushqim i dashurisė, kurse dashuria ushqim pėr muzikėn.
Moxarti


Muzika ėshtė gjuhė botėrore qė s'duhet pėrkthyer.
Auerbahu


Atje ku ndėrprehet biseda, atje fillon muzika.
Hofinan


Mos u bėj poet nėse s'mund tė vdesėsh pėr secilin varg, pėr secilėn fjalė.
A.Shkreli


Poetėt fillojnė tė jetojnė vetėm atėhere kur vdesin.
Petrarka


Mė mirė ėshtė poet pa publik, sesa publik pa poet.
Zilahi


Poeti nuk mund t'u sjellė porosi tė tjerėve, nė qoftė se nuk ėshtė vetė mė tepėr njeri se ata.
Karlajli


Poetėt janė shqisat, kurse filozofėt intelekti i gjinisė njerėzore.
Viko


Njeriu bėhet poet atėhere, kur ėshtė nė gjendje ta thotė atė qė do dhe qė duhet ta thotė.
Stendali


Poezia ėshtė gjuha amnore e racės njerėzore.
Helderi


Tė merresh me poezi ėshtė punė e kotė, po qe se si poet i shmangesh punės.
Pushkini


Poezia ka mė tepėr karakter rinor, kurse filozofia pleqėror.
Shopenhaueri


Shpirti i njė populli pasqyrohet nė poezinė e tij mė mirė se nė ēdo formė tjetėr tė artit.
Boske


Shkenca ėshtė forcė.
Bekoni


Ēdo pėrparim i madh nė shkencė rrjedh nga imagjinata e re, e guximshme.
Deveji


Jeta i cakton qėllimet shkencės, kurse shkenca ndriēon rrugėt e jetės.
Mihalovski


Shkenca ka pėr detyrė t'i sigurojė njeriut sundimin mbi natyrėn.
Bekoni


Shkenca nuk ka dimensione morale, ajo ėshtė si thika: nėse i pret kirurgut dhe vrasėsit, atėhere secili prej tyre do ta pėrdorė nė mėnyrėn e vet.
Brauni


Detyrė morale e shkrimtarit nuk ėshtė qė tė flasė siē i pėlqen dikujt, por siē ėshtė e vėrteta.
Qosja


Sa mė tė mirė qė tė jenė shkrimtarėt aq mė pak flasin pėr veprat e tyre.
Hemingfuei


Shkrimtari ka vetėm njė mėsues: lexuesit.
Gogoli


Shkrimtari nuk shkruan mė tepėr se ē'flet goja e njeriut.
Bokaēio


Shkrimtarėt mė tė mėdhenj shfaqen pikėrisht nė kohėn e krizave mė tė ashpra shoqėrore.
Lunaēarski


Shkrimtarėt e mėdhenj vdesin dy herė: njė herė si njerėz e sė dyti si shkrimtarė tė mėdhenj.
Valeti


Nė qoftė se lexuesi nuk e njeh shkrimtarin, fajtor pėr tė ėshtė shkrimtari, e jo lexuesi.
Ilfi


Ēdo qyqarėsi, ēdo turpėrim pėr shkrimtarin ėshtė mėkat. Guximi i tij qėndron nė shprehjen. Edhe po qe se pėr tė do tė bartė pėrgjegjėsi, ai patjetėr duhet tė flasė.
Kaneti


Shkrimtarėt farkėtohen nė padrejtėsi, njėlloj siē farkėtohet njė shpatė.
Heminguei


Shkrimtari duhet tė ketė mė pak perspektivė precize dhe tė caktuar sesa politikani, ai duhet tė jetė mė pak "sektar".
Gramsh


Para se tė mėsoni tė shkruani, mėsoni tė mendoni.
Boalo


Shkrimtari i talentuar mund tė shkruajė atė qė mendon e tė mos e fyejė shtetin.
Borhesi


Shkrimtari patjetėr duhet tė evitojė gazetarinė pėr shkak tė punės krijuese dhe jetėsore.
Heminguei


Nėse pėrpiqet, shkrimtari mund tė edukojė shumė lexues.
Heminguei


Vepra, e jo fjalė.
Latine


Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit jetėsore.
Marko


Veprat njerėzore i vlerėsojmė sipas asaj se sa na ofrojnė kėnaqėsi, apo sa na shkaktojnė dhembje.
Fransi


Si do tė njohėsh vetveten? Duke e shikuar asesi, por duke vepruar. Orvatu tė kryesh detyrėn, obligimin tėnd, dhe menjėherė do tė shohėsh sa vlen.
Gėte


Qė tė kryejmė vepra tė mėdha duhet tė jetojmė si tė mos vdisnim kurrė.
Vavennafgu


Besimi dėshmohet me vepėr e jo me fjalė.
Dekarti


Shpirti i njeriut ka net tė gjata qė t'i rrėnojė veprat e ditės.
Verneri


Njeriu fotografon vetveten me veprat e veta.
Shileri


Shumica e pėrpiluesve tė vargjeve dhe aforizmave u ngjajnė njerėzve qė hanė qershi: njėherė i zgjedhin mė tė mirat, kurse nė fund i hanė tė gjitha.
Shamfori


Aforizmi i vėrtetė ėshtė gjithėsia nė njė pikė ujė.
Keseli


Grumbullimi i anekdotave dhe maksimave pėr njė njeri me famė ėshtė pasuria mė e madhe, nėse ato tė parat di t'i fusė nė bisedė nė vend tė duhur dhe nėse tė dytat i kujtohen nė momentin e duhur.
Gėte


Aforizmi shkėlqen dhe shquhet me shkurtėsi.
IrzkikovskiAforizėm ėshtė mendimi i koncentruar. Nė botėn e mendimeve ėshtė si poezia nė letėrsi.
Vidmari


Aforizmi nuk duhet tė jetė i vėrtetė, por duhet t'i japė krahė tė vėrtetės.
Kmusi


Fjala e ėmbėl thėrret miq, ajo zbut, pajton armiq.
Shqife


Telegrami ėshtė i vetmi rast ku numėrohen fjalėt nė vend tė veprave.
Likoku


Po ta lejoni cilindo njeri tė flasė sė tepėrmi, edhe ai do tė fitonte besimtarė.
Stivensoni


Nuk ka gjė mė tė vėshtirė nė botė se mjeshtėria e fjalėve.
Gorki


Kur njeriu flet shumė, thotė edhe diē qė nuk ėshtė dashur ta thoshte.
Konjuēi


Ata qė dinė tė flasin, flasin shkurt.
Dostojevski


Sikur tė bliheshin fjalėt, mė pak do tė flitnin.
Tomaseo


Sado i menēur tė jetė njeriu kur flet shumė, nė fund, nuk e ie pa e thėnė ndonjė marri.
Dyma


Ka njerėz qė flasin, flasin e flasin, derisa arrijnė mė nė fund edhe tė thonė diē.
Gitri


Pusho sė foluri mu atėherė kur sheh se ke filluar tė nxehesh vetė, ose ai me tė cilin bisedon. Fjala e pathėnė ėshtė flori.
TolstoiFjala e thėnė nė kohėn e duhur ėshtė mollė nė gotėn e argjendtė.
Solomoni


Vlerėso fjalėt! Ēdonjera prej tyre mund tė bėhet e fundit pėr ty.
Leci


Mė mirė ėshtė t'u besojmė syve tanė, se fjalėve tė huaja.
Tajmuri


Kush flet shumė, ose di shumė, ose gėnjen shumė.
Heltaji


Njerėzve duhet t'u flitet me zė tė lartė: masa i dėgjon tė zėshmit.
Guareski


Kush flet ē'dėshiron, duhet tė dėgjojė edhe atė qė nuk e dėshiron.
Tajmuri


Mos u besoni fjalėve, as tuajave as tė huajave, besoniu vetėm veprave tuaja dhe tė huaja.
Tolstoi


Sikur njerėzit tė flisnin vetėm ēfarė dinė dhe ēfarė kuptojnė, ata mbase as qė do tė flisnin fare.
Molieri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:43 pm

Fjalėt u ngjajnė rrezeve tė rentgenit: po t'i pėrdorim si duhet, ato depėrtojnė gjithkah.
Haksli


Fjala ėshtė grua shtatzėnė qė lind viganė. Fjala na bashkon me yjet dhe majmunėt.
Kerlezha


Nėse fjalėn s'e thua dot nė shesh se ke drojė, mos e thuaj as pas nesh.
Saadi


Kurrė mos i dėgjoni ata qė flasin keq pėr tė tjerėt, e mirė pėr ty.
TolstoiKur njėqind vetė flasin tė njėjtėn gjė, atėherė, ajo ėshtė ose Vox Dei (zėri i zotit),ose marri e madhe.
Irzhikovski


Shikimet e njerėzve u ngjajnė peshqve; ata e hanė njeri-tjetrin. Edhe fjalėt shėmbėllejnė me peshqit; fjala e madhe e gėlltit tė voglėn.
Arapi


Rrallėherė pendohemi pse kemi folur pak, e shpesh pse kemi folur tepėr. Kjo ėshtė njė e vėrtetė e vjetėr qė e dinė tė gjithė, veēse askush nuk i pėrmbahet.
La Bryeri


Secili qė flet diē, shpesh e hesht atė mė tė mirėn
Ludvigu


Ėshtė lehtė tė flasėsh kur ke ē'tė thuash, mirėpo vėshtirė ėshtė ē'tė thuash, kur duhet tė flasėsh.
Elioti


Pėrdorimi mė i mirė i fjalėve ėshtė heshtja e plotė.
Tagora


Tė bėsh njė hap pėrpara, tė thuash njė fjalė tė re, kjo i frikėson njerėzit mė sė shumti.
Dostojevski


Nė botė nuk ka torturė mė tė madhe se tortura me fjalė.
Nadsoni


Fol vetėm pėr atė qė e ke tė qartė, ndryshe hesht.
Tolstoi


Njerėzit na kuptojnė mė mirė kur u flasim pak.
Strindbergu


Fjalėt janė thumba pėr tė varur idetė.
LondoniGjuha ruhet, atje ku shkruhet.
Shqipe
Gjuha nuk ka eshtra, por i thyen eshtrat.
Bullgare


Tė ndiejmė mundemi vetėm nė gjuhėn amtare, tė mendojmė edhe nė ndonjė gjuhė tjetėr.
Elioti


Ai qė zotėron gjuhėn e vet vlen mė tepėr se ai qė pushton njė qytet.
Njė mendimtar i lashtė


Njeriu qė nuk i di gjuhėt e huaja, nuk di asgjė pėr gjuhėn e vet.
Gėte


Oratoria ėshtė art i mashtrimit.
Montenji


Oratoria duhet tė ketė parasysh tri gjėra: ēka flet, kujt i flet dhe si flet.
Ciceron i


Vetia e oratorit tė mirė ėshtė tė heshtė kur nuk e dėgjojnė me ėndje.
Luteri


Oratori duhet tė jetė i mrekullueshėm, nė tė kundėrtėn ngjall mėrzi dhe tallje.
Seldeni


Derisa tė martohet i menēuri, budallasė i bahen fėmijėt ēobanė.
SbqipeGjuha dhe zemra nuk duhet tė kenė kundėrthėnie.
Azerbejxhane


Mos u marto pėr tė holla, ato mund tė huazohen lehtė.
Skoceze


Martoje djalin kur tė duash, por vajzėn fejoje kur tė mundesh.
Kroate


Pema gjykohet nga prodhimi, njeriu nga veprat.
Afrikane


Ēdo njeri i lumtur ėshtė i bukur.
Irlandeze


Lumi i thellė rrjedh qetė qetė, njeriu i menēur flet ngadalė.
Kineze


Pėr njė fjalė goje njeriu del i menēur dhe pėr njė fjalė i marrė.
Amerikane


Derisa njeriu ka kokėn mbi shpatulla, pėr tė nuk ėshtė e humbur asgjė.
Vietnameze


Njerėzit vlerėsohen sipas suksesit tė tyre, e jo sipas meritave.
Persiane


Tė quhesh njeri ėshtė e lehtė, tė jesh njeri ėshtė e vėshtirė.
Afnkane


Bashkė nė qoftė se jetojnė gjatė, shtazėt duhen mes veti, kurse njerėzit urrehen.
Kineze


Mali nuk ka nevojė pėr mal, por njeriu ka nevojė pėr njeri.
Baske


Njeriu i gėzuar ėshtė si dielli, shndrit atje ku depėrton.
Turke

Kush nuk ėshtė i menēur zemrėn e ka nė gjuhė, e kush ėshtė i menēur gjuhėn e ka nė zemėr.
Jordaneze


Po qe se dajaku do tė bėnte dikė tė menēur, atėherė mė tė menēurit do tė ishin buajt.
Madagaskarese


Gėnjeshtra ka shtatė variante tė ndryshme, ndėrsa e vėrteta vetėm njė.
Afrikane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:44 pm

Kush ka vdekur pėr atdhe, nuk ka vdekur por ka le.

Shqipe


Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.

N.Frashėri


Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
S.Frashėri


Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
Elyari


Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
Kenedi


Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
Indiane


Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
Greke


Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
Berne


Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
Bloku


Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
Horaci


Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi


Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
BjelinskiAtdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
Floberi


Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali


Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
Greke


Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
Ciceroni


O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
Euripidi


Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
Volteri


Durimi ėshtė nėna e tė mirės.
Servantesi


Kush nuk ėshtė i gatshėm tė durojė, tė mos lindė me gėzim.
Shopenhaueri


Sa tė varfėr janė ata qė s'kanė durim.
Shekspiri


Njeriu pa durim ėshtė si llampa pa vajguri.
Segovin


Tė gjithė ne kemi fuqi tė mjaftueshme t'i durojmė problemet e huaja.
Beketi


Megjithatė, ekziston kufiri kur durimi pushon sė qėnuri virtyt.
Burke


Durimi ėshtė shkathtėsia e tė shpresuarit.
Vovenargu

Vjen dita.
Homeri


Liria ėshtė thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujė.
S.Frashėri


Te liria s'arrihet nėpėr lule po nėpėr vuajtje e mundime tė gjata.
Qosja


Liria njerėzore nuk ėshtė vetėm ēėshtje private, por ajo nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė edhe ēėshtje private.
Markuzeu


Liria ėshtė frut qė duhet vjelur pėrditė, ndryshe kalbet.
Filipsi


Pėr dashuri jap jetėn, pėr liri jap dashurinė.
Petėfi


Paqja nuk mund tė ruhet kur disa janė tė skllavėruar, e disa tė lirė .
Kanti


Skllavėria mė e madhe ėshtė tė mos kesh liri, e tė mos konsiderohesh i lirė.
Gėte


Nė qoftė se edhe njė mijė herė bie, provo tė ngrihesh edhe njė herė.
Lao Ce


Jam betuar nė altarin e Perėndisė se do tė jem armik i ēdo lloj tiranie.
Uashingtoni


Mė parė do vdekur nė kėmbė, se sa tė jetojmė nė gjunjė.
Ruzvelti


Lufta nuk evitohet nė qoftė se nuk evitohen mendimet pėr luftėn.
Bjemsoni


Lufta ėshtė e keqe dhe kushdo qė thotė tė kundėrtėn, ėshtė gėnjeshtar.
Heminguei


Nuk ka veprim mė jorentabėl se lufta.
Ēerēilli


Paqja ėshtė koha kur djemtė varrosin etėrit, kurse lufta kur etėrit varrosin djemtė.
Herodoti


Mė mirė ėshtė tė luftosh dhe ta humbėsh betejėn, se sa tė mos luftosh asnjėherė.
Hegeli


Nuk ka kėshillė mė tė keqe nga ajo qė tė shtyn tė mohosh kombin tėnd.
N.Veqilharxhi


Pėr njeriun mund tė mos ketė rrugėdalje nė histori, pėr popullin rrugėdalje ka gjithmonė.
Qosja,


Njerėzit vdesin, populli ėshtė i pavdekshėm.
Xoxa


Perėndia s'do ta ndryshojė dot gjendjen e vėshtirė tė njė populli pėrderisa ai popull tė mos ndryshojė vetveten.
Kurani


Populli ėshtė i madh kur jep njerėz tė mėdhenj.
Duhameli


Populli, gjithsesi, ėshtė mė i madh se Zoti.
Ataturku


Kombi qė humb vetėdijen pėr tė kalurėn e tij, gradualisht humb edhe "veten" e tij.
Kundem


Populli ėshtė themeli i shtetit; sa mė i fortė tė jetė themeli, aq mė shumė qėndron godina.
S.Frashėri


E dua aq shumė popullin tim saqė mund tė jem nacionalist.
Kamy


Heshtja e popullit ėshtė vėrejtje pėr mbretin.
Mirabo


Zemra e njė burrėshteti duhet tė jetė nė kokė.
Bondparti


Udhėheqėsi nuk duhet tė vrasė tigrin me duar, ai duhet tė gjejė mjete pėr ta mbytur atė.
Konfuēi


Kur mbretin e ha lėkura, populli patjetėr duhet tė kruhet.
Hajne


Atje ku nuk ka dele edhe dhia quhet princeshė.
Gandi


Po ta marrė mbreti njė vezė nga fshatari, ministrat e tij do tė rrėmbejnė tė gjitha pulat e katundit.
Saadi


Mė shumė vlen njė armatė gomarėsh me luanin nė krye, se sa njė armatė luajsh me gomarin nė krye.
Bonaparti


Ku nuk ka tigėr edhe lepuri mund tė bėhet sundimtar.
Konfuēi


Duhet t'i frkėsohemi atij, tė cilit i frikėsohen njerėzit.
Lao Ce


Mbi ujkun e ngordhur edhe delet kėrcejnė.
Servantesi


Dhjetė dervishė te varfėr nė njė qilim flejnė pėr bukuri, kurse dy mbretėr nuk i ze njė mbretėri.
Saadi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:45 pm

Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.
Mongoleze


Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.
Angleze


Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.
Italiane


Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
Suedeze


Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
Franceze


Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
Shqipe


Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria ėshtė premtim i fatit.
StendaliTė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
Gorki


Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
Demokriti


Bukuria frenon ēdo zemėrim.
Gėte


Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
Vidmari


Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
Shqipe


Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
Lakorderi


Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
Dekarti


Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
ShopenhaueriQeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
Epiharmi


Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
Shezali


Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
Shileri


Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
Italiane


Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
Kareli


Tė bukurve ēdo gjė u falet.
Boigny


Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
Tomazeu


Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
Dctgestane


Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
Dyma i Ri


Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.
Hygo


Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.
Kocebu


Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.
Dostojevski


Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.
La Roshfitko
Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.
Shqipe


Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.
S.Frashėri


Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.
Xoxa


Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.
Petrarka


Dashuria ėshtė iluzion.
Uajldi


Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
Tomaseu


Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
Bjernsoni


Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
De Stali


Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shpresė.
Lao Ce


Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
Sagani


Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
Kocebu


Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
Polaku


Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
Sandi


Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
Lagerlefi


Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
Z.Lenēi


Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
Ēehovi


Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
Zheraldi


Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
Ashardi


Dashuria ėshtė njė lindje e re.
Gjermane


Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
Volteri


S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
Rumune


Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
QosjaPėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
S.Frashėri


S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
Gėte


Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
Ruso


Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
Polgari


Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
Gabori


Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
Habe


Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
Heminguei


Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
Fleēeri


Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
Rumi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:46 pm

Nė qoftė se dashuron, askush nuk mund tė tė bėj gjė.
Kieopatra


Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė.
Klopshtoku


Ku sundon dashuria nuk ka as tė mėdhenj as tė vegjėl.
Japoneze


Nė qoftė se miqėsia nuk pėrmban dashuri, dashuria pėrmban miqėsi.
De Kosteri


Dashuria ėshtė e amshuar deri sa zgjat.
Renie


Ikja ėshtė fitoria e vetme nė dashuri.
Bonaparti


Dashuria ėshtė mė e vjetra, mė e reja, e vetmja ngjarje botėrore.
Rikerti


Tė dashurosh nuk do tė thotė tė jesh i lumtur, do tė thotė tė zgjedhėsh vuajtjen tėnde.
Gogoli


Dashuria ėshtė shpesh rezultat i kurorėzimit
Molieri


I frikohemi vetėm atij qė e duam.
Tolstoi


Dashuria ėshtė si sėmundja infektuese: sa mė tepėr njeriu frikėsohet aq mė tepėr e pėson.
Dekobra


Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mėshira.
Monteskie


Dashuria ėshtė si supa: lugėt e para janė shumė tė nxehta, tė fundit shuraė tė ftohta.
Manjani


Dashuritė e mėdha janė tė rralla, siē janė tė rralla veprat e mėdha.
Adleri


Kur ndonjė dashurie i vjen fundi, tė dobėtit kukasin dhe menjėherė gjejnė dashnore tė reja, kurse tė menēurit me kohė i kanė pasur tė rezervuara.
UajldiTragjedia e madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė sė dashuruari.
Momi


Dashuria nuk ka vite. Ajo lind ēdoherė.
Paskali


Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur.
Tagora


Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo na lidh me jetėn, vetėm ajo na lidh me njerėzit.
A.Podrimja


Dashuria i ka ligjet e veta tė zhvillimit, stinėt e veta jetėsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverėn e hershme, verėn e nxehtė dhe, pas tyre, vjeshtėn e cila pėr disa ėshtė e nxehtė, e ndritshme dhe frutdhėnėse, ndėrsa pėr disa tė tjerė e ftohtė, e zymtė dhe e mjerė.
Bjelinski


Nė fillim tė dashurisė dashnorėt flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi, flasin pėr tė kaluarėn.
Karlo


Dashuria ėshtė zjarr i furishėm. Atė s'mund ta shuajė dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli


Dashuria? Nė fillim fjalė tė mėdha, pastaj fjalė tė pakta e nė fund fjalė tė shumta.
Pajeroni


Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė.
Herriku


Dashuria ėshtė ēelės qė tek njeriu ēel ēdo gjė.
Hoperi


Dashuria ėshtė fati, tė cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi


Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė nuk duron as tė kaluarėn, as tė ardhmen.
Balzaku


S'ka dyshim qė dashuria ėshtė fshehtėsi e pashpjegueshme.
Myse


Asnjėherė nuk dashuron mjaft, nė qoftė se nuk dashuron shumė.
Peshi


Njerėzve u pėlqen mė shumė dashuria se martesa, pėr kėtė arsye romanet janė mė argėtues se historia.
Shetmfori


Tė dashurosh do tė thotė tė duash njė tjetėr mė shumė se veten.
Femau


Dashnorėt nė botė shohin vetėm veten, harrojnė se i shohin tė tjerėt.
Platoni


Kur dashuron, edhe majmuni tė duket i bukur, kur nuk dashuron nuk tė pėlqen as lulja lotos.
Kineze


Njerėzit mė tepėr mundohen pėr bukėn dhe dashurinė.
Japoneze


Dashuria asnjėherė nuk lind nė shpirtin e prishur.
Ikbali


Vajza mė shumė i beson dashurisė, se sa nėnės sė vet.
Gėte


Nuk ėshtė vėshtirė tė dashurosh, vėshtirė ėshtė ta shprehėsh atė.
Myse


Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy.
Shekspiri


Tė frikėsohesh nga dashuria do tė thotė tė frikėsohesh nga jeta, e ata qė frikėsohen janė tri herė tė vdekur.
Raseli


Ēdo dashuri kalon, kurse mosmarrėveshjet mbesin pėrgjithmonė.
Dostojevski


Mė duket se mund tė dashurojnė shumė vetėm ata qė dinė edhe tė urrejnė shumė.
Cezari


Nė qoftė se je njeri bėj dashuri, nė qoftė se je lule bėhu mimozė.
Hygo


Mė mirė tė dashurosh dhe tė humbėsh, se sa asnjėherė tė mos humbėsh.
S.Bemardi


Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti.
Bodleri


Njė dashuri ėshtė, por kopje tė saja ka me mijėra.
La Rosh*****o


Nga gjithė pasionet, dashuria ėshtė mė e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn, kokėn dhe vetėdijen.
Volteri


Dėshira dhe dashuria janė krahė pėr vepra tė mėdha.
Gėte

Dashuria ėshtė prore fisnike dhe e bukur, por e vėrteta kujdeset qė ajo tė kalojė nėpėr pyllin e hithėrave.
Keseli


Ē'ėshtė risia? Njė ėndėrr. Ē'ėshtė dashuria: pėrmbajtja e ėndrrės.
Kierkegardi


Dashuria ėshtė hapėsirė dhe kohė e matur me zemėr.
Prusti


Pas dashurisė nuk ka gjė tjetėr, veē vdekjes.
Zola

Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashu-ron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė.
Mickijeviēi


Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė ia mbush zemrėn, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė, ėshtė himni i amshuar qė ia drejton krijuesit.
P.Vasa


Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi.
Dyma


Dashuria ėshtė si zogu, qė mė shumė dėshiron dėnim nga njė dorė se lėmoshė nga dora tjetėr.
Koltoni


Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni


Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė
Spamjolle


Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė.
Servantesi


Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė.
Konfuēi


Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar.
Shileri


Dashuria ėshtė moralisti mė i kėndshėm dhe mė i qetė.
Bekoni


Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupcion.
Pitigrili


Dashuria ėshtė ajo pa tė cilėn nuk mund tė jetohet.
Remarku


Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumnė dashuri, se sa e meritojnė.
Ebner -Eshenbahu


Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit.
De Stali


Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė.
Seneka


Sigurisht, ėshtė vėshtirė tė jesh pa dashuri tek ende ke dėshirė tė dashurosh, por shumė mė vėshtirė tė tė dashurojnė kur nuk e do mė dashurinė.
Kurtleni


Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua.
Gilli


Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė.
Eminesku


Koha zakonisht ėshtė e bukur, kur bėn dashuri.
Stivensoni


Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken.
Vilde


Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou


Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė.
Didroi


Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojė vetveten dhe pėrfundon duke mashtruar tė tjerėt.
Uajldi


Antitezė e dashurisė nuk ėshtė e thėnė tė jetė pėrherė urrejtja. Mund tė jetė njė dashuri e re.
Kotarbinski


Kur njeriu kupton pse dashuron, atėhere pushon sė dashuruari.
Jesenski
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:46 pm

Nė dashuri ėshtė mbret ai qė dashuron mė sė shumti.
Helvecinsi


Dashuria qė mund tė vdesė nuk ka qenė dashuri.
Auerbahu


Engjejt e quajnė gėzim i qiellit, djajtė e quajnė vuajtje e skėterrės, njerėzit e quajnė dashuri.
Hajne


Turpi ėshtė mėkat i madh kundėr dashurisė.
Fransi


Dashuria ėshtė epshi mė pėshpėritės.
Uilsoni


Nė luftė ėshtė si nė dashuri: pėr tė pėrfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli


Dashuria ėshtė e verbėr, miqėsia pėrpiqet tė mos shohė asgjė.
Bismarku


Ata qė vdesin duke dashuruar mbesin shehitė.
Muhameti


Tė jesh i dashuruar nė vetvete, ėshtė idilė qė zgjat tėrė jetėn.
Uajldi


Dashuria ėshtė si lufta: fillon lehtė, por mbaron vėshtirė.
MenkeniShumė njerėz qė gjatė tėrė jetės kanė dashuruar mund tė flasin mė pak mbi dashurinė, se sa fėmija i cili e ka humbur qenin para njė dite.
Uajlderi


Jeni tė pėrshėndetur gjithė ju qė dashuroni! Mallkuar qofshin ata qė asnjėherė nuk kanė pasur dashuri; mė shumė mallkuar ata qė ua pengojnė dashurinė tė tjerėve.
Shėnim pompejan


Dashurojmė, sepse dobėsitė i kemi tė njėjta
Suifti


Dashuria ėshtė ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dėshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarė hise.
Stendali


Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė.
Myse


Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.
S.Bernardi


Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj.
Gotje


Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė.
Hebeli


Nuk ėshtė i dashuruar ai qė nuk dashuron gjithmonė.
Euripidi


Kush do drurin i do edhe degėt e tij.
Molieri


Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak.
Bomarshe


Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin.
Furnie


Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit.
Platoni


Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar.
Dosi


Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj.
Fojerbahu


Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė.
Bajroni


Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy.
Fleēeri


Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes.
Drajdeni


Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjerėsia.
Momi


Pėr dashuri, jo pėr urrejtje unė jam lindur.
Sofokliu


Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria.
Zilahi


S'ka dashuri zjarrin e tė cilės nuk e shuan martesa.
P.Vasa


Tė martohesh do tė thotė t'i dyfishosh pėrgjegjėsitė dhe tė humbasėsh gjysmėn e tė drejtave.
Shopenhaueri


Martesa ėshtė shkencė.
Balzaku


Njeriu gjithmonė ka dhe mund tė bėjė punė mė tė rėndėsishme se sa tė martohet.
Niēe


Tė ndershmit martohen shpejt, tė menēurit kurrė.
Servantesi


Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorėzohet pse ka durim dhe nė fund martohet sėrish pse harron.
Salakru


Martesa vjen pas dashurisė, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori


Martesa; Kėshtu quaj dėshirėn e dyshes qė dėshirojnė tė shndėrrohen nė njė, por do tė bėhen mė shumė se dy.
Niēe


Lidhja martesore ėshtė shkollė e lartė altruiste.
Balzaku


Mosha ideale e mashkullit pėr martesė ėshtė rreth moshės nėntėdhjetė vjeēare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra


Martesa ka probleme tė shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarė kėnaqėsie.
Xkonsoni


Martesa ėshtė varr i dashurisė, e gruaja kryqi mbi tė.
Safiri


Nuk ka njeri mė komik se filozofi i martuar.
Niēe


Martesa e lumtur edhe sot pėrbėhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi


Martesa e dėshtuar ėshtė kur gruaja kalon aq kohė nė kuzhinė sa ē'ka kaluar para pasqyrės para fejesės.
Tuholski


Mosmarrėveshjet nė martesė mė sė shpeshti fillojnė kur gruaja flet shumė, e burri dėgjon pak.
Tuvimi


Shumė martesa janė dėnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu


Bashkėshortėt jetojnė mė gjatė se tė vetmuarit. Mirėpo, pėr ata kjo ėshtė dėnim.
Houpi


Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė.
Mirabo


Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni


Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė.
Hiēkoku


Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur.
Tomaseu


Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof.
Sokrati


Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende s'ka bėrė ndonjė ga-bim tė madh.
Ginisi


Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell.
Latine


Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim.
SaganiNuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr.
Rogjersi


Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit.
Shekspiri


Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė.
Bekoni


Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr.
Montenji


Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut.
Tolstoi


Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar.
Laubi


Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur.
Molieri


Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė.
Tueni


Martesa ėshtė ferr dhe parajsė.
GjermanePuthja i ka gdhendur buzėt.
Xoxa

Puthjet janė lajmėtaret e zemrės.
Midėltoni


Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja.
Zheraldi


Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy.
T.Bernardi


Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi.
Linderi


Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė.
Houpi


Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė.
Firdusi


Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare.
Toskanini


Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė.
Holmsi


Njerėzit puthen qė tė mos grinden.
Sartri


Urrejtja dėmton shėndetin.
Dekarti


Mendojmė se jemi tė pastėr, ngase urrejmė atė qė nuk e dėshirojmė.
Jursenari


Vetėm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi


Kur urrehet deri nė moshėn dyzet vjeēare, urrehet pėrgjithmonė.
Konfuēi


Urrejtja ėshtė e shkurtėr, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali


Njerėzit gjithmonė urrejnė mė sė shumti atė qė mė sė tepėrmi e lakmojnė.
Menkeni


Ashpėrsia lind frikėn, por vrazhdėsia lind urrejtjen.
Bekoni


Luftėn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Ēapeku


Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndėrrohet nė ēmendi ose zhduket fare nė ēastin kur nga dyshimi kalon nė siguri.
Morrisi


Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri


Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė.
Shopenhaueri


Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi.
Gorki


Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė.
Xhoberti


Zemra bėn gjithēka.
Molieri


Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra.
Lihternbergu


Ē'ėshtė zemra? Gjė e rėndomtė: shėndet i mirė dhe kujtime tė kėqija.
Heminguei


Mendimet e mėdha vinė nga zemra.
VovennarguArsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn.
Tolstoi


Kush do ta kuptojė zemrėn e tjetėrkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane


Ajo qė nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot nė zemėr.
Turke


Fitorja mė e bukur ėshtė tė fitosh zemrėn tėnde.
La Fonteni


Zemra mė e pasur ėshtė ajo qė as nuk blihet as nuk shitet, por vetėm dhurohet.
Bernardi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:47 pm

Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri


Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku


Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune


Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi


Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.
Rihteri


S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A.Dode


T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir


Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
DeGoli


Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni


Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji


Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni


Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.
Kolinsi


Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.
Bajeri


Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuēi


Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili


Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri


Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.
Deveji


Gruaja duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.
Niēe


Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.
Euripidi


Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.
Taso


Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.
Lili


Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki


E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.
Shopenhatteri


Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
Servantesi
Eshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.
Uajldi


Femrat nuk ta falin mossuksesin.
Ēehovi


Kur flisni me femrėn, dėgjoni para sė gjithash se ē'ju thotė me sy.
Brezhina


Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyftyrėsia.
Fildi


Duhet tė ruhemi nga gratė engjėllesha, sepse njeriu nė fund gjithmonė martohet me ato dhe shkon drejt e nė ferr.
Moriaku


Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.
Hygo


Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj.
Shqipe


Gratė asnjėherė nuk e vėrejnė atė qė ne bėjmė pėr ato: pėrherė dallojnė atė qė nuk e bėjmė.
Kurtleni


Sikur natyra tė kishte krijuar ashtu si e bėn moda, femra nuk do tė ishte e lumtur.
Lespinase


Vajzat dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik.
Nesini


Femrės i plaket sė pari fytyra,e pastaj zemra.
Mazhuraniqi


Femra e ndershme nuk mund ta pranojė gabimin qė nuk e ka bėrė.
Gitri


Tė gjitha gratė janė gjakpirėse.
Petronie


Gruaja ėshtė si qyteti: pėr ta pushtuar ėshtė shumė lehtė, pėr ta ruajtur ėshtė shumė vėshtirė.
Berto


Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė.
Marivo


Ka gra qė nuk duan t'u shkaktojnė vuajtje shumė burrave pėrnjėherė dhe dėshirojnė qė kėtė t'ia bėjnė vetėm njėrit: ato janė gra besnike.
Kapi


Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave.
Goldoni


Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj.
Ulmani


Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija.
Niēe


Askush nuk e njeh mė mirė njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do mė.
Preveri


Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.
O'Henri


Femra ėshtė nė gjendje qė nga asgjėja tė bėjė tri gjėra: kapelėn, sallatėn dhe skenėn bashkėshortore.
Tueni


Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh.
Balzaku


Nuk ėshtė e rendėsishme ēfarė thonė gratė, e rendėsishme ėshtė ēfarė heshtin.
Rilke


Vetėm e dhėna se gruaja ma zgjati dorėn ėshtė epokė nė jetėn time.
Dostojevski


Merrnie gruan, e cila nuk beson atė qė dashuron.
Valeri


Gratė janė paradoksi mė i madh nė jetėn time. Vetėm atėherė kur mė largohen, mė bėhen miq tė mirė.
Runi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:18 pm

Ja disa Fjale te Urta nga Nastradin Hoxha !

NASTRADINI DHE FĖMIJĖT

Kahdo shkonte Nastradin Hoxha, fėmijėt i shkonin pas, e tallnin, luanin me tė, e qortonin si askė tjetėr nė botė. Njėherė njė i rritur e qortoi Nastradinin:

— More Nastradin! Po ty fėmijėt nuk tė frikohen fare?

—As unė nuk frikohem prej tyre! — ia bėri Nastradini trim.

QĖ TĖ MOS E DI UNĖ

Nastradini njėherė u hidhėrua shumė nė gomarin e vet tė padėgjueshėm dhe urdhėroi tė birin:

— Ketij gomari mos i jep tė hajė, as tė pijė! Le tė ngordhė ky, sa mė parė!

Kur dolėn jashtė ahurit, Nastradini i pėshpėriti tė birit:

— Unė thashė ashtu qė ta tremb gomarin, qė mos tė mė hidhėrojė tash e tutje. Po ti jepi ujė e ushqim si zakonisht, por tė mos e di unė kėtė gjė!

SI SHKOJNĖ DITĖT KĖTU?

Nastradini arriti pėr herė tė parė nė Vuēitėrnė dhe derisa po shikonte me interesim, iu afrua njė i panjohur dhe e pyeti:

— A s'mė thua hoxhė, ē'ditė ėshtė sot, kėtu? Nastradini iu pėrgjigj:

— Mik i dashur, nuk jam nga kėtu. Pėr herė tė parė jam nė kėtė sheher, kėshtu qė ende nuk e di si shkojnė ditėt e javės kėtu. Mė mirė pyetė di-kėnd nga vendėsit!

NĖ ROL TĖ KĖNDESIT

U ngrit Nastradini nė mesnatė, doli jashtė e nisi tė kėndonte si kėndes. Fqinjėt qė e dėgjuan, e pyetėn ē'po ngjet me tė, ndėrsa ai u pėrgjigj:

— Paj, nesėr kam shumė punė dhe do tė dėshiroja tė agojė dita e re sa mė parė!

KUSH ĖSHTĖ MĖ I VJETĖR

E pyetėn Nastradinin:

— Cili jeni mė i vjetėr? Ti apo vėllai yt?

— Sivjet, unė jam pėr njė vit mė i vjetėr se ai, po nė vitin e ardhshėm do tė jemi moshatarė unė e vėllai!

NUK TĖ DON TY, NĖNĖ!

Njė lypės trokiti nė derėn e Nastradinit. Kėrkonte bukė ai. Nastradini ngau te e ėma qė ishte brenda dhe i tregoi. Nėna tha:

— Biro, i thuaj lypsit: nuk ėshtė nėna kėtu! Nastradini iu pėrgjigj nėnės:

— Po, ai nuk po tė kėrkon ty, por po kėrkon bukė, nėnė!

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:19 pm

NJĖ ME NJĖ

Nastradini ecte rrugės pas gomarit pėr midis tė Ferizajit, njė ditė vape. Kishte hequr dollomanė dhe e kishte vėnė mbi samar sepse bėnte vapė. Dikushi pėr ta tallur Nastradinit, ia vodhi dollomanė. Nastradini e pyeti gomarin:
— Ku ėshtė dollomaja ime?
Por gomari nuk fliste. Atėherė Nastradini i hidhėruar ia hoqi gomarit samarin dhe e vuri nė shpinė tė vet duke thėnė:
— Kur tė ma kthesh dollomanė time, ta kėthej samarin tėnd!

A RRITET LITARI?

Babai e dėrgoi Nastradinin nė pazar qė t'i blejė njė litar:
— Mė blej njė litar! — i tha.
Nastradini shkoi dhe u kthye saora. Kur i jati e pyeti ae kishte blerė litarin, ai iu pėrgjigj:
— Jo, nuk e bleva; ti vėrtetė mė tregove gjatėsinė e litarit por nuk mė the pėr sa kohė mund tė rritet litari aq sa e kėrkon ti!

BĖJ ĒKA E KAM NĖ MENDĖ!

Nė njė fshat tė Gollakut Nastradini i mblodhi fshatarėt dhe u tha:
— Ose mė jepni ushqim, ose e bėj ēka e kam nė mend!
Fshatarėt u trembėn dhe i dhanė gjithė ē'patėn. Kur u ngop Nastradini mirė e mirė, ata s'u du-ruan pa e pyetur ē'kishte pasur ndėr mend t'i bėnte fshatit. Ai tha:
— Kam pasur ndėr mend tė shkoj nė fshatin tjetėr — nė Llap!

SI RUHET DERA E SHTĖPISĖ?

Nėna e Nastradinit vajti dikah dhe porositi tė birin ta ruante derėn e shtėpisė. Nastradini ndenji gjatė nė prag tė derės, u merzit, nisi tė luante me fėmijė dhe hajni e bėri atė qė kishte pasur ndėrmend. Kur u kthye nėna, e pa ē'kishte ngjarė dhe e pyeti tė birin:
— Pėrse nuk e ke ruajtur derėn e shtėpisė, Nastradin?
Nastradini u pėrgjigj:
— Po, besa, derėn nuk e ka gjetur gjė e ligė, e ti nuk mė the ta ruaj shtėpinė, po derėn!

DUKE KĖRKUAR GJUMIN

Nė Shkup ishte e ndaluar tė shėtisje rrugėve natėn vonė. Jeniēerėt silleshin rrugėve dhe merrnin masa kundėr bredhėsive. Njė natė e zunė Nastradinin.
— Ē'bėn kaq vonė qė sillesh rrugėve? — e pyetėn me hidhėrim.
Nastradinit iu mor goja dhe mezi tha:
— Paj, rashė tė flija, po e kisha lėnė derėn ēelė dhe gjumi mė kishte dalė jashtė, kėshtu qė dola ta kėrkoja!

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:20 pm

KUSHTI I FITUAR

Njėherė Nastradini nė lojė me fėmijė hasi njė dru tė lartė dhe u tha fėmijėve se do te hipte nė majė, nėse ata ia paguajnė njė gjysmė akēe (para e vjetėr). Fėmijėt mblodhėn sa patėn, bėne njė gjysmė akēe dhe Nastradini pasi i rrasi paratė nė xhep, tha:

— Sillmini shkallėt!

— Me shkallė ėshtė lehtė dhe ne nuk jemi marrė vesh qė tė hypėsh me shkallė, se me shkallė ia del gjithkush! — kundershtuan fėmijėt.

— E, as tė hip pa shkalle nuk jemi marrė vesh! — tha Nastradini dhe fitoi kushtin.

KOKA PA MISH

Babai i dha Nastradinit tė vogėl dy akēe pėr t'i blerė njė kokė qengji sepse babait i hahej shumė. Ai doli, e bleu, por kur kthehej rrugės e hėngri tėrė mishtė e kokės sė qengjit. Para tė jatit vuri vetėm rrashtėn e thatė tė qengjit.

— Ē'ėshtė kjo? — pyeti babai i hutuar. Ėshtė kokė qengji, baba! — tha Nastradini i vogėl.

— Po ku i ka veshėt? — pyeti ai.

— Kishte qenė e shurdhėr! — tha Nastradini.

— Po sytė — pyeti baba sėrish.

— E po, baba, kishte qenė qengj i verbėr! — tha ai.

— Besa, as gjuhė nuk paska, biro! — u hutua babai.

— Qengji ka qenė mėmec, baba! — tha vogėlushi.

— Ama, as njė grimė mish nuk e ka kjo kokė! — tha babai.

— E po, ka qenė njė qingj i ligė, baba! — tha ai.

— Atėherė pėrse e bleve kėshtu kėtė kokė qengji, — u hidhėrua babai.

— E bleva, baba, sepse i kishte dhėmbėt shumė tė mirė. I sheh sa tė mprehtė i ka? — ia bėri Nastradini dhe doli jashtė.

MĖ DHIMBSET ARA IME

Kau i huaj hyri nė arė tė Nastradinit. Nastradini mė kot e ndoqi kaun me hu: as e zu, as e qė-lloi. Po, pak mė vonė, tė njėjtin ka e pa tė zėnė nė zgjedhė tė fqinjit. Atėherė mori njė thupėr, u afrua dhe po e qėllon kaun.

— pėrse po e rrah kaun tim? — pyeti fqinji.

— Ti, hesht! E di kau vetė pėrse po e rrah! — tha Nastradini dhe vazhdoi ta qėllonte.

— Por, Nastradin, po mė dhimbset kau! — ia bėri fqinji.

— Mua po mė dhimbset ara ime! — tha Nastradini.

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:21 pm

DUA UJĖ E JO DAJAK!

Hyri hajni nė shtėpinė e Nastradinit. Familja e hetuan hajnin dhe i thanė Nastradinit qė ta kap-te.Ai ngau pas hajnit, e hajni me vrap u hodh pėrkrye murit tė oborrit. Nastradini mezi ia kapi opangėn hajnit, por ajo ishte e ndyrė dhe ia pėrleu duart.

Babai i Nastradinit po afrohej nga pas me njė stopėrlak dhe kur e pa Nastradini, duke u frikuar se babai do ta rrahte kėtė qė i shpėtoi hajni nga duart, tha:

— Nuk mė duhet dajaku, baba, po njė shtambė me ujė qė tė pastrohem se jam bėrė me baltė!

GOMARI ĖSHTĖ KTHYER MBRAPSHT

Nastradini deshi t'i hypte gomarit njė ditė, e ngreu kėmbėn dhe iu hodh nė shpinė mbrapsht: me kokė nga bishti. Ata qė ishin pranė, e panė dhe e pyetėn:

— Po pėrse je kthyer mbrapsht, Nastradin?

— Jo unė, jo, po gomari ėshtė kthyer si nuk duhet! — tha Nastradini.

NĖNA MĖ E RE SE I BIRI

Ishin mbledhur gratė nė shtėpinė e Nastradinit dhe me nėnėn e tij bėnin llafe, e herė pas herė e pyesnin shoqja-shoqen edhe pėr vjetėt. Nėna e Nastradinit thoshte se ka shtatė-tetėmbėdhjetė vjet, edhe pse Nastradini i kishte mbushur tė katėrmbėdhjetat. Kėtij mė nė fund nuk iu durua pa i thėnė nėnės:

— Ti nėna ime, vetėm edhe dy-tri vjet rri nė kėtė moshė qė thua se je, tė zė unė, e kur tė bėjmė vjet njėsoj, rritemi bashkėrisht!

PESHQIT E MĖDHENJ E DINĖ

Babai i Nastradinit kishte zėnė tre peshq nė Dri. Nėna i fėrgoi, por vetėm mė tė voglin e solli nė sofėr pėr drekė. Dy mė tė mėdhmjtė i fshehu nėn sofėr. Kur u ulėn, Nastradini i pėrshpėriti, diēka peshkut tė fėrguar qė ishte nė sofėr.

— Ēka po bėn ashtu, Nastradin? — pyeti babai.

— Po e pyes kėtė peshk kur ėshtė dita e kijametit! — tha ai.

— E po, ēka po tė thotė? — u hutua babai.

— Po mė thotė: jam peshk i vogėl unė, por pyeti ata dy peshqit e mėdhenj qė i ka fshehur nė-na nėn sofėr. Ata dinė mė shumė se unė, tha Nastradini.

NASTRADINI DHE MBRETI

Mbreti, qė shėtiste tebdil (i maskuar) e hasi Nastradinin e vogėl derisa shkonte nė shkollė dhe ia dha njė lirė.

— Merre kėtė lirė dhe blej sheqerka! — tha mbreti.

— Jo, nuk guxoj, se mė rrah babai! — tha vcgėlushi.

— Por, ti thuaj se ta ka dhėnė mbreti dhe ai nuk do tė tė rrahė, — tha mbreti.

— Nuk mund t'i them, se babai im e di se mbreti nuk e jep vetėm njė lirė. E nėse ju ma mbushni strajcėn me lira, baba im beson pastaj! — tha.

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:23 pm

DIELLI APO HĖNA?

Nė mejtep, mėsuesi pyeti nxėnėsit se a mė i rėndėsishėm ėshtė hėna apo dielli. Gjithkush u pėrgjigj nė mėnyrė tė vet, por kryesisht nxėnėsit u pajtuan se mė i rėndėsishėm ėshtė dielli. Vetėm Nastradini u ngrit e tha:

— Jo, hėna ėshtė! Se dielli del ditėn, kur shohim dhe as qė mund ta shndėrrojė ditėn nė natė mungesa e tij e bėn edhe pa tė. E hėna del natėn, na bėn dritė kur ėshtė terr!

QURANI I MENĒUR

Njė ditė tregu Nastradini pa njė zog tė bukur e tė vogėl qė shitej dhe blerėsit ofronin shumė para. Pa e zgjatur mė shumė, u kthye nė shtėpi, mori quranin e doli nė pazar. Por blerėsit nuk i ofruan para sa kėrkonte ai dhe ai tha:

— Po pak mė parė, njė zog shumė mė i vogėl se qurani im u shit pėr dymbėdhjetė duket!

— Por ai zog ishte papagall qė di tė flasė! — i thanė njerėzit qė ishin grumbulluar rreth qura-nit tė Nastradinit.

— E nėse ai zog di tė flasė, qurani im di tė mendojė nė heshtje edhe mė mirė se ai! — tha.

A MASHTROHET NASTRADINI?

Njė mendimtar kishte dėgjuar shumė pėr Nastradin Hoxhėn edhe erdhi pėr ta mashtruar nė Prizren. Kur hyri nė qytet e gjeti njė njėri qė ia kishte dhėnė shpinėn njė muri dhe e mbante:

- po e kėrkoj Nastradin Hoxhėn, —tha i ardhuri. — Erdha tė mashtroj!

— Shumė mirė, — tha Nastradini, — unė e njoh Nastradinin, po ma mbaj ti kėtė mur tė mos rrėzohet deri sa ta sjell Nastradinin, se e di ku gjendet ai.

Njeriu ia dha shpinėn murit kotnasikoti e Nastradini shkoi nė punė tė vet.

MIELLI NĖ LITAR

Erdhi fqinji te Nastradini dhe ia kėrkoi litarin nė tė cilin teren rrobat. Nastradini pasi hyri brenda, doli jashtė e tha:

— Besa, nuk mund ta jap se po ter miell nė litar!

— E po si teret mielli nė litar, Nastradin? — pyeti fqinji i hutuar.

— Or fqinji im i dashur, kur dikush nuk e ka ndėrmend tė ta huazoj litarin, ai bėn ēka tė dojė me litarin!

PREJ MALLIT TĖ MADH

Para derės sė Nastradinit pėrftoi qerrja e Nastradini qė qėlloi lakuriq, edhe pse kishte dėshirė tė hypi nė qerre. Por qerrexhiu nuk e priti fare, e Nastradini doli vrap siq ishte, lakuriq. Po kur hyri nė Rahovec, rreth tij u mblodhėn njerėz dhe e pyetėn pėrse kishte ardhur ashtu si ishte. Ai u pėrgjegj:

— More, aqė shumė mė ka marrė malli pėr ju, saqė paskam harrua tė vishem!

MISHI DHE MĖLQIA

Nastradini bleu mėlqi po kur po ecte rrugės,. sorra ia rrėmbeu nga dora e fluturoi lart. Nė atė ēast njė njeri qė kishte blerė mish po vinte rrugės dhe Nastradini pa njė pa dy ia rrėmbeu mishin njeriut e mori tė ikte. Njeriu thirri nė ndihmė:

— Mbajeni, se ma mori mishin tim!

— Mbajeni, se ma mori mėlqinė time, — bėrtiste edhe Nastradini pas sorrės.

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:24 pm

ĒORBA E VALĖT

Gruaja e Nastradinit kishte zier qorbė pėr darkė dhe ajo e para e provoi, por ēorba e valėt dogji aq shumė saqė asaj i shkuan lotėt atė ēast. Nastradini kur e pa, e pyeti:

— Pėrse qan, mori? Ėshtė ēorba e nxehtė?

— Nuk ėshtė, por qaj se mė ka vdekur babai e ai e adhuronte shumė kėtė ēorbė!

Fill pastaj Nastradini mbushi lugėn ēorbė, por ajo e dogji edhe mė shumė. Gruaja ia pa lotėt:

— Pėrse qan ti, Nastradin? — e pyeti ajo.

— Qaj, sepse ty tė ka vdekur babai, tė ka, vdekur nėna, e nuk ke vdekur edhe ti me ta! — ia bėri ai, me gojė tė pėrvluar.

SHKALLĖT SHITEN GJITHKUND

Nastradinin e mori malli pėr pemė, mori shkallėt, iu afrua pemės sė fqinjit dhe hipi lart. Fqinji e kishte shikuar gjithnjė dhe doli, iu afrua dhe e pyeti:

— Ēka kėrkon kėtu, Nastradin? Ēka po bėn? Nastradini u zu ngushtė:

— Paj, po shes shkallė, or ti! — tha.

— Po a kėtu shiten shkallėt? — pyeti fqinji i hidhėruar.

— Or budalla, po a nuk e ke ditur se shkallėt mund tė shiten kudo?!

IA NDIEN ERĖN

Nastradini po mendonte nė varfėri tė vet: tė kisha njėzet akqe, do tė bleja mish. Ta kisiha njė vegėsh, do tė marrja hua dru te fqinji dhe ēfarė ēorbe do tė kisha mbaruar, se... Po atė ēast, nė derė u duk fėmija i fqinjės me njė enė nė dorė.

— Ēdo ti kėtu? — pyeti Nastradini i hutuar.

— Po, nėna ėshtė e sėmurė dhe po i hahet ēorba! — ia bėri ai.

— More, unė vetėm sa e mora me mend e prej nga ia ndjeu erėn ēorbės ajo? — pyeti Nas-tradini i mejtuar.

GOMARI DO KĖNGĖ

Subashės i kishte humbur gomari dhe njerėzit e subashės u nisėn ta kėrkojnė. Nasitradinin e hasin nė rrugė dhe e porositėn nėse e sheh kund gomarin e subashės, t'i lajmėrojė.

Nastradini vazhdoi rrugėn duke kėnduar. Njėri e hasi dhe kur mori vesh hallin e Nastradinit, tha:

— Po ti nuk je brengosur fare pėr gomarin e subashės? Edhe po kėndon. — ia bėri njeriu.

— Pikėrisiit gomari i huaj kėrkohet me kėngė! — tha Nastradini dhe vazhdoi mė tutje.

BJERI FYLLIT TI

Nastradini pėrgatitej pėr Qabe. Para nisjes pėr haxhillėk, u mlblodhėn ta pėrcillnin dhe secili e porosiste Nastradinin pėr diēka. Po aty qėlloi njė fėmijė, qė nxori njė akēe, ia dha Nastradinit, duke e lutur qė ti blejė njė fyell nė Qabe.

— E, djali i mirė, ti qysh tash luaja gishtėrinjtė fyellit, e pėr kėta tė tjerėt, shohim e bėjmė!

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 7:25 pm

S'JAM BUDALLA POR JAM FĖMIJĖ

Kur ishte i vogėl, Nastradinin e dėrgoi i jati nė mulli, qė tė bluante drithin. Ia ngarkoi dy thasė drith gomarit dhe e nisi. Por kur u blua drithi i Nastradinit, mullisi e pa Nastradinin tek po merrte miell nga thesi i huaj dhe po i mbushte ende tė vetėt.

— Ēka po bėn? A mos je budalla? — u hidhėrua mullisi.

Nastradini u pėrgjigj:

— Po tė isha budalla, kisha nxjerrė miell nga thesi im dhe e kisha shtirė nė tė huajin, por jam fėmijė. A s'po sheh, a?

AMANETI I NASTRADINIT

U sėmur Nastradini dhe njerėzit i shkuan ta vizitojnė. Po ai ishte i sėmurė rėndė dhe ata e pye-tėn nė do t'u linte atyre ndonjė amanet.

— Po, e kam njė amanet, — tha Nastradini. — Amanet po ua lė, qė kur tė vizitoni ndonjė tė sėmurė si unė, mos rrini shumė!

MERRE EDHE TI NJĖ

Njė njeri ia dha Nastradinit dhjetė pata pėr t'i ruajtur, por ai nė mbrėmje i ktheu vetėm nėntė. Kėshtu nisi grindja. Njeriu qė ia kishte dhėnė patat, nuk dinte tė numronte, ama e shihte se njė mungon, dhe nė fund u morėn vesh t'i sjellin cthjetė njerėz, qė secili tė marrė nga njė patė, e tė shohin a janė nė numėr patat.

I sollėn njerėzit dhe kur secili mori nga njė patė, pronari ngeli pa tė,

— A sheh, Nastradin? Nėntė janė, e nuk janė dhjetė! Unė nuk kam patė fare? — tha pronari.

— E po kush tė ka faj qė nuk e more edhe ti njė kur ishin nė tubė? — tha Nastradini.

LOPĖS MOS I SHIKO NĖ QITAP

Kadiu e pagoi Nastradinin *** t'ia ruante lopėt. Po Nastradini bashkė me lopėt e kadiut e merr-te edhe njė lopė tė veten qė kishte. Dhe ngjau qė pikėrisht lopa e Nastradinit ta shpėrthente lopėn e kadiut, dhe vaj halli pėr Nastradinin. Nastradini ngarendi te kadiu e tha:

— Kadi i nderuar, lopa jote e shpėrtheu lopėn time!

— Po ē'tė bėj unė? Pėr hajvanė nuk ka gjyq as ligj! — tha kadiu.

— Ama, ē'po flas edhe unė? Po lopa ime e ka shpėrthyer lopėn tėnde, kadi! — tha Nastradini.

— E, he... prit njėherė tė shikoj nė qitap, Nastradin! — ia bėri kadiu.

— E jo! Pasi lopės sime nuk i shikove nė qitap, nuk do t'i shikosh as tėndės! — tha Nastradini.

SHTĖPIA NĖ RROTĖ

Nastradini ndėrtoi njė shtėpi tė vogėl sa tė ketė kulm mbi kokė. Por tė parėt qė erdhėn, i thanė se derėn ėshtė dashur ta linte nė lindje dhe jo nė perėndim. Sa shkuan ata, ky e mbylli derėn nė perėndim dhe hapi derė nė lindje. Erdhi pala tjetėr dhe i thanė:

— Ahu, pėrse rrak e ke lėnė derėn nė veri?

Shkuan ata, ky e mbylli derėn nė lindje dhe e hapi derėn e re nė veri.

— Pėrse nuk e ke lėnė derėn nė jug? — e qortuan pala e tretė.

Nastradini i hidhėruar, ndėrtoi katėr rrotė, e vuri shtėpinė mbi to, dhe kah i thoshte kush — ia kthente derėn ...

Ja keto Ishin disa Anektoda te Nastradin Hoxhes !

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Mon Jan 14, 2008 2:47 am

Ai qė di mė sė shumti, beson mė sė paku
Italiane


Tė dinė se e di atė qė e dinė dhe se nuk e dine atė qė nuk e dinė, ja ku qėndron dituria.
Lao Ce


Askush nuk e dėshmon mė mirė mosdijen e vet se ai qė nis tė flasė para se tė pėrfundojė fjalėn tjetri.
Briani


Nuk ėshtė me rendėsi qė njeriu tė dijė shumė gjėra, por tė dijė t'i shfrytėzojė tė dobishmet.
Tenisoni


Vetėm i padishmi ėshtė armik i dijes.
Avercki


Kurrkush nuk di gjithēka, por ėshtė turp dhe e dėmshme tė shtiret se di atė qė nuk e di.
Tolstoi


Dituria ėshtė pasuri qė fitohet me pėrvojė dhe synon vazhdimisht kah e pėrgjithshmja.
Gėte


Mos u angazho tė dish ēdo gjė, qė tė mos mbetesh gjysmak.
Demokriti


Dituria ėshtė helm qė nė doza tė mėdha shėron, kurse nė tė vogla mbyt.
Menjuhini


Dituria nuk ėshtė asgjė tjetėr veē njė shkencė pėr fatin.
Ciceroni


I padituri ėshtė ai qė nuk di sot ē'nuk kemi ditur dje.
Nestroji


Nuk jam budalla t'i di tė gjitha.
Didro


Tė dish shumė do tė thotė tė plakesh para kohe.
Ruse


Nuk ėshtė e lejuar tė dihet gjithēka.
Latine


Duhet tė mėsosh shumė qė tė dish pak.
Monteskie


Dinakėria ėshtė ēėshtje e instinktit, qė e ka edhe dhelpra, kurse menēuria ėshtė cilėsia mė e lartė e njeriut.
Qosja


I menēuri ėshtė i liruar prej te.gjitha afekteve, mbasi nuk bije nė hijen dhe fuqinė e tyre.
Aristoteli


Mė menēuri ėshtė tė lakohesh, sesa tė thyhesh.
Fmnceze


Dinakėria ėshtė armė e malokut, kurse menēuria armė e njeriut tė kulturuar.
HeraklitiAi qė ėshtė i menēur dhe i ditur flet vetėm atėherė, kur gjithė ata qė janė rreth tij heshtin.
Saadi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale te Urta !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: