ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fjale te Urta !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 4:58 pm

Fjale te Urta ! Lexoni fjale te urta dhe pasurojeni mendjen tuaj !

Ja po filloj une me disa :


Armikut dhe erės tregoji gjoksin.
Shqipe


Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qoftė.
I.Kadare


Me njė armė tė zbrazėt mund ta trembėsh armikun, por nuk mund ta zhdukėsh.
Xoxa


Armikun barte nė shpinė derisa tė fitosh atė qė kėrkon nga ai.
Mahabharata


Mė mirė ėshtė tė njohėsh armikun se mikun.
Latine


Kush ka tre armiq, sė paku me njerin duhet tė pajtohet.
Gjermane


Nuk ėshtė armik vetėm ai qė bėn njė tė keqe, por edhe ai qė ka atė qėllim.
Ruso


Ēdo njeri ka armiq.
Cankari


Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
Balzaku


Kur flet pėr armikun tėnd mos harro se njė ditė mund t'i bėhesh mik.
Periandri


Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
Franklini


Fakti qė kemi armiq tregon qartė se kemi edhe merita.
Beme


Miqtė i zgjedhim sipas pamjes, tė njohurit sipas karakterit, ndėrsa armiqtė sipas menēurisė.
Uajldi

Mendimet qė kanė armiqtė pėr ne janė mė afėr tė vėrtetės, se ato qė kemi pėr veten.
Briani


Kushdo qė hamendet ėshtė armiku im.
Bonoparti


Me tė rrezikshmit janė armiqtė, pėr tė cilėt njeriu nuk mendon se duhet tė ruhet prej tyre.
De Goli


Suksesi mė i madh i kundėrshtarit tėnd ėshtė nė qoftė se edhe ty tė bind pėr atė qė flet.
Parkeri


Askush tė mos lavdėrohet se nuk ka armiq, kjo vetėm tregon se ai nuk ka kurrfarė vlere.
Burzhari


Pėr armikun mos fol keq, por mendo.
Latine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 4:59 pm

Nė familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze


Derrit dhe dhėndėrit mjafton t'u tregosh shtėpinė vetėm njė herė. Herėt e tjera do ta gjenė vetė.
Spanjolle


Tė gjitha familjet e lumtura janė tė njėjta. Tė gjitha tė palumturat - nė mėnyra tė veēanta.
Tolstoi


Lehtė ėshtė tė sundosh mbretėrinė, vėshtirė ėshtė familjen.
Kineze


S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
Bushi


Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
Ruso


Mė lehtė ėshtė tė luftosh, se sa ta rritėsh njė fėmijė bonjak.
Gaga


Fėmija ushqehet me qumėsht dhe lėvdata.
Lambi


Fėmija e parė ėshtė vazhdimėsia e kukullės sė fundit.
Hygo


Fėmijėt janė gjykatėsit tanė tė ardhshėm.
Gorki


Pija qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė uji; fruti qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė fėmija.
Indiane


Shėrbimi mė i madh qė mund t'u bėjė fėmijėve njė baba ėshtė tė dojė nėnėn e tyre.
Merime


Fėmija ėshtė libėr nė tė cilin lexojmė dhe nė tė cilin duhet shkruar.
Rosegjeri


Jepini fėmijės mė shumė liri: le tė vrapojė, le tė kėrcejė, le tė jetė i lirė, le tė luajė dhe tė argėtohet, le tė mos jetė asnjėherė nė qetėsi.
Ruso


Fėmijėt marrin grushta qė u takojnė prindėrve.
Italiane


Babai duhet tė jetė shok dhe person i besuar, e jo tiran i fėmijėve.
Xhoberti


Fėmijėt njihen me fatkeqėsitė pėrmes njerėzve.
Bttshlari


Nė ditėn e lindjes sate lulėzuan tė gjitha lulet e botės.
Spanjolle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 4:59 pm

O, vite tė lumtura. Kush nuk do edhe njė herė tė bėhet fėmijė!
Bajroni


Fėmija ėshtė i vetmi qė pėrjeton botėn nė mėnyrė tė vėrtetė, tė gjitha tė tjerat janė artificiale.
Belou


Ēupėza pa kukulla ėshtė si gruaja pa fėmijė.
Hygo


Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
Plutarku


A e dini cila ėshtė mėnyra mė e sigurt pėr tė ēuar fėmijėn tuaj nė fatkeqėsi? Lejojeni tė bėjė gjithnjė ē'dėshiron.
Ruso


Shoku mė i pavlefshėm ėshtė ai, i cili, pėr njė fjalė qė ka dėgjuar pėr shokun e tij, nuk e do mė atė.
S.Frashėri


Miku ėshtė pasuria mė e madhe nė jetė.
Latine


Ha me miq, por mos lidh punė me ta.
Armene


Mė tė ēmuar janė ata miq, qė nuk i njohim mirė.
Arcibe


Nuk e ke mik atė qė tė lavdėron, por atė qė tė kritikon.
Sllovene


Nevoja zbulon a ke miq apo vetėm emrat e tyre.
Publie Sir


Miqėsia ndėrpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė pėr miqėsinė.
Spenseri


Nė qoftė se je rob, nuk mund tė jesh mik. Nė qoftė se je tiran, nuk mund tė kesh miq.
Niēe


Edhe miqve duhet t'u themi tė vėrtetėn nė sy.
Cankari


Fati na jep prindėrit, kurse miqtė i zgjedhim vetė.
Moriaku


Miqtė janė si shalqini: pėr tė gjetur njė tė mirė, duhen provuar disa.
Merime


Ēdokush mund t'ju tregojė sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati


Njeriu duhet ēmuar si pėrkah numri i armiqve qė ka, ashtu edhe pėrkah numri i miqve.
Rishele


Mė thuaj kė ke mik, se ai mė tregon kush je ti.
Averēenko


Mė mirė pa miq, se sa me miq tė kėqinj.
S.Drini


Kemi mė pak miq se mendojmė, kurse mė shumė sesa dimė.
Stali


Dashuria e vėrtetė ėshtė e rrallė, miqėsia e vėrtetė ėshtė edhe mė e rrallė.
Lct Rosh*****o


Fati formon miqėsi, ndėrsa fatkeqėsia e provon
Seneka


Eshtė rrezik i madh t'i njohėsh mirė miqtė e tu.
Uctjldi


Pa shokė dhe me shokė, njerėzit kurrė nuk janė tė kėnaqur.
Xhefersoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:00 pm

Ai qė ėshtė i sinqertė nė shoqėri, nuk angazhohet tė bėj miq, por tė bėhet mik.
K.Simoni


Mė me dėshirė do tė bėhesha gjykatės nė ndonjė shqyrtim mes dy armiqve tė mi, se sa mes dy miqve.
Biasi


Armiku i armikut tim nuk ėshtė miku im.
Kaneti


Miku i rremė ėshtė si hija, qė na ndjek vetėm derisa ndrit dielli.
Dosi


Njeriu kurrė nuk mund t'i bėhet mik ndonjė femre, nėse mund t'i bėhet dashnor.
Balzaku


Ai qė imponohet nė jetė shumė i afėrt, nuk ėshtė gjithmonė i denjė tė na bėhet mik.
Plutarku


Mik ėshtė ai qė na duron me tė gjitha tė metat.
Latine


Plaga qė shkaktohet nga miku, asnjėherė nuk shėrohet.
Kineze


Ish miku ėshtė mė i rrezikshėm se armiku.
Ruse


Nga alkooli mund tė dehemi nė fillim, nga miqtė nė fund.
ZoshēenkoMik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
Linkolni


Vetėm dora e mikut e nxjerr therrėn nga zemra.
Zafari


Mikun veēan kritikoje, por nė shoqėri lavdėroje.
Latine


Shpesh varrosen miqėsitė, e jo miqtė.
Mirabo


Nė fatkeqėsinė e miqve tanė gjejmė diēka qė na gėzon.
Ruso


Miqtė tuaj nuk dinė shumė gjėra, mirėpo dinė ē'tė bėjnė po tė jenė nė vendin tuaj.
De Sika
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:00 pm

Kush kėrkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti


Nė qoftė se ia thua ndonjė fshehtėsi mikut tėnd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini


Nė qoftė se dėshiron ta ruash fshehtėsinė prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni


Shumica e njerėzve kėnaqen me inferioritetin e miqve tė mirė.
Klemanso


Mua nuk mė duhet miku, qė pajtohet me gjithēka dhe ēdo gjė e miraton me
kokė, sepse kėtė edhe hija ime mund ta bėjė shumė mė mirė.
Plutarku


Qė tė ekzistojė miqėsia duhet t'i besojmė njeri-tjetrit, e qė tė bsojmė duhet tė jemi miq.
TolstoiNuk ka njeri mė tė rrezikshėm, se sa miku budalla.
La Fonteni


Nė qoftė se para ēdo shėrbimi miqėsor menjėherė mendon falenderimin, atėhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski


Platon je miku im apo jo? Dhe prapė mė vlerėson.
Guareski


Hallet ua tregojmė vetėm miqve tė mirė.
Madagaskarase


Miqėsia nuk ka zėvendėsim.
Sbileri


Miku duhet t'i durojė dobėsitė e mikut.
Shekspiri


Miqėsia duhet tė jetė e pavdekshme, armiqėsia e vdekshme.
Livie


Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.
Shopenhaueri


Eshtė keq tė hetosh se nuk ke miq, atėhere kur ata vėrtetė tė duhen.
Plutarku


Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
Shou


Sa mė shumė i duam miqtė tanė, aq mė pak i miklojmė.
Molieri


Frenoni orekset tuja, o miqtė e mi, sepse edhe kėshtu do ta pushoni natyrėn e njeriut.
DikensiPlaga qė tė krijon miku kurrė nuk shėrohet.
Kineze


Kemi tri kategori tė miqve: ata qė janė indiferentė, ata qė janė tė pakėndshėm dhe ata qė urrejmė.
Shamfori


Forca e njeriut tregohet nė fatkeqėsi, besnikėria e mikut nė fortunė.
Kerneri


Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinė kohėrat e kėqija mbetesh vetėm.
Ovidi


Kam pasur miq- mė vdiqėn, takova tė rinj- mė falni.
Kafka


Nėna ėshtė drita e shtėpisė.
Shqipe


Nėna, qoftė edhe e keqe, ėshtė gjithmonė nėnė.
Bethoveni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:01 pm

Vetėm diēka ėshtė mė e bukur dhe mė e mirė se femra nė botė, kjo ėshtė nėna.
Shefeti


Dora qė pėrkund djepin ėshtė ajo qė rrotullon fatin e njerėzisė, sepse
ajo dhe vetėm ajo e drejton jetėn kah horizontet e ndritura ose tė
errta.
H.Stėrmilli


Mashkulli ka tė sigurt vetėm njė dashuri- dashurinė e nėnės.
Berne


Fati i ardhshėm i fėmijės ēdoherė ėshtė vepėr e nėnės.
Bonaparti


Nėna te fėmija, zakonisht, puth mė shumė veten se fėmijėn.
Niēe


Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nėnė nuk ka poetė, as heroj.
Gorki


Nėna e mirė nuk pyet a dėshiron, por jep.
Angleze


Nėna e tė vrarit fle, por nėna e dorasit nuk ka gjumė tė qetė.
Arabe


Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por pishė e ndezur fanar.
Tarketi


E tėrė ajo qė ėshtė e bukur te njeriu ėshtė krijuar prej rrezeve tė
diellit dhe prej qumėshtit tė nėnės, dhe kjo na mbush me dashuri, pėr
jetė.
Gorki


Dashurinė nė tokė e krijoi nėna.
Petrctrka


Njeriu i keq ėshtė fatkeqėsi e vendit tė vet.
Shqipe


Lum ai qė nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu


Eshtė vėshtirė tė jesh njeri.
H.Sulejmani


Njeriu nuk ha pėr tė rrojtur, por jeton pėr tė ngrėnė.
N.Bulka


Ashtu siē ėshtė arti i vėrtetė gjithmonė i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qė bart kurdoherė mendime tė reja.
Spasse


Njerėzit s'shtrojnė pyetje kur s'janė tė nxitur prej dhembjes apo dashurisė.
R.Qosja

Shpeshherė njerėzit e kėqij janė si qentė e dobėt: po ike tė sulen mė keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa


Njeriu ėshtė i mrekullueshėm sa ėshtė fėmijė.
H.Sulejmani


Ēdo njeri ėshtė i dhėnė pas njė diēkaje dhe sa mė e rėndėsishme tė jetė
ajo "diēka" sa mė e madhe, aq mė e ēmuar ėshtė jeta e njeriut.
R.Qosja


Askush s'mund tė lavdėrohet se do tė mund tė jetonte edhe pa njerėz.
Prydoni


Bėhuni si ora e saktė, por mos u bėni si ora qė ēdokush t'ju kurdisė.
Pitagora


Njeriu ėshtė vetėm fėmijė mė i rritur.
Drajdeni


Nė zemrėn e ēdo njeriu fshihet luani.
Turke


Ēdo gjė do pėrkushtuar njeriut. Vetėm jo njerėz tė tjerė.
Leci


Njeriu nė jetė ėshtė shpesh bagazh, tė cilin e pėrdorin tė tjerėt.
Shibėli


Mė mirė ėshtė tė njohėsh njerėzimin nė pėrgjithėsi, se sa njeriun nė veēanti.
La Rosh*****o


Njeriu, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė turpi dhe nderi i natyrės.
Pafi


Absurde ėshtė t'i klasifikosh njerėzit nė tė mirė dhe tė kėqij. Ata janė ose intersantė ose monotonė.
Uajldi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:01 pm

Hidhėrohem pėr ty, e jo kundėr teje, njeri.
Jozhefi


Nė qoftė se njerėzve u mirrni iluzionet, atėhere ēfarė kėnaqėsi u mbeten?
Volteri


Njeriu ėshtė i tillė, si ėshtė shoqėria nė tė cilėn vepron.
Euripidi


Njerėzit e ligj japin kėshillat mė tė mira.
A.Kristi


Nė botė ekzistojnė dy lioj njerėzish: inteligjentė tė pafe dhe fetarė pa inteligjencė.
Aragoni


Njerėzit janė si bimėt: nuk rriten mirė nėse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie


Ekzistojnė shpirtėra tė fėlliqur, tė brumosur nga llumi i bėrllogut, tė
dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siē ekzistojnė edhe
shpirtėra tė bukur, tė dashuruar pas lavdisė e virtytit.
La Bryeri


Njė njeri nuk ėshtė asgjė mė shumė se tjetri, nėse nuk bėn diēka mė shumė se ai.
Servantesi


Njeriu i pėrzermėt ėshtė si njė pemė e hijshme qė bėn hije tė ushqen e tė ngroh.
Rumune


Vlera e njeriut ėshtė kuantiteti i energjisė morale, intelektuale dhe fizike qė gjenden nė krahėrorin e tij.
Ruizi


Njerėzit dinakė urrejnė shkencėn e adhurojnė primitivizmin, kurse tė menēurit kėtė e shfrytėzojnė.
Bekoni


Kurrė mos i beso njeriut qė flet mirė pėr secilin.
Xh.Kolinsi


Tė jesh njeri, disi rol i vogėl.
Kornadi


Preokupimi mė fisnik i njeriut ėshtė njeriu.
Lesingu


Njerėzit, tė gjithė janė vėllezėr.
Feneloni


Njeriu ėshtė stoli nė botė.
Gorki


Njeriu qė nuk mendon e planifikon pėrpara, do t'i dalin telashe posa tė kalojė prakun e derės sė vet.
Konfuēi


Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka ēastin e vet.
Talmudi


Njė mori njerėzizh e konsiderojnė veten tė sėmurė edhe pse nuk janė, e
njė mori tjetėr e konsiderojnė veten tė shėndoshė edhe pse nuk janė.
Lihtenbergu


Ēdo njeri ėshtė i rendėsishėm pasi vdes.
Hobsi


Njeriu mbizotėroi natyrėn para se tė mėsonte tė mbizotėrojė vetveten.
Shvajceri


Njeriu qė pėrpiqet tė arrijė idealin e vet, i ngjan udhėtarit, i cili
nė mbrėmje hip nė kodėr, kur nuk ėshtė mė afėr yjeve, por i sheh mė
bukur ata.
Taneri


Nė ēaste tė vėshtira lindin njerėz tė mėdhenj.
HygoPerėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
Hesiodi


Unė jam sė pari njeri e mandej franceze.
Monteskie


Eva dhe Adami kanė qėnė origjinalė, kurse ne jemi vetėm kopje.
Zhukovski
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:01 pm

Njeriu sa mė pak ėndėrron aq mė pak beson.
Menkeni


Njeriu qė ėshtė shumė i mirė pėr botėn, shpesh nuk ėshtė i mirė pėr familjen e vet.
Mani


Lumin do ta njohėsh nė qoftė se noton, njeriun nė qoftė se bisedon.
Eilke


Njeriu bėhet i menēur mė shumė prej marrėzive tė tė tjerėve,sesa prej dijes sė vet.
Dode


Njeriu mund tė bėjė gjithēka, vetėm nė qoftė se do.
Gorki


Asnjė njeri nuk mund ta kuptojė atė qė nuk e ka pėrjetuar.
Hese


Unė ende nuk kam takuar njeri prej tė cilit nuk mund tė mėsoj diēka.
Mirabo


Njeriu mund tė ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti


Njerėzit mė tė shkolluar nuk janė edhe mė tė menēurit.
ĒoseriJanė njėsoj tė parrezikshėm, njerėzit e menēur dhe budallenjtė. Tė
rrezikshėm janė vetėm gjysmė tė marrėt dhe gjysmė tė menēurit.
Gėte


Duhet kėrkuar e mira te ēdo njeri.
Sblesingeri


Njeriu ėshtė krijesė qė, nė esencė, ėshtė i pakėnaqur me tė tjerėt.
Ēehovi


Njerėzit duhen kur nuk njihen.
Fransi


Parajsa nuk ėshtė lart, ajo ėshtė nė zemrėn e njeriut.
Dali


Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
Petrarka


Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Remarku


Roli i vėrtetė i njeriut ėshtė tė jetojė, e jo tė ekzistojė.
Londoni


Njeriu qė nuk ka vuajtur, nuk di tė falė.
Tomazeu


Sa mė shumė i njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt.
De Goli


Njeri, njihe veten.
Sokrati


Unė nuk njoh asgjė mė tė mirė, mė tė harmonishme dhe mė interesante se njeriun.
GorkiNjerėzit e kėqij, kur janė tė lumtur, bėhen tė padurueshėm.
Eskili


Nėse duam tė civilizojmė njė njeri, sė pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo


T'i kuptosh tė tjerėt ėshtė punė e mirė, por tė kuptosh vetveten ėshtė punė edhe mė e mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:02 pm

Ēdo njeri, po tė dėshironte tė jetė i ditur sa dėshiron tė jetė i bukur, injorantė nė botė nuk do tė kishte.
Konjuēi


Njeriu pa plan ėshtė si anija pa timonier.
Esheri


Pesimist ėshtė njeriu qė nga dy tė kėqija zgjedh-tė dyjat.
Stanislavski


Ēdo gjė ėshtė njerėzore, sepse bėhet nga njeriu.
Cezari


Mendoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė: dykėmbėsh i pamiradishėm.
Dostojevski


Sjellja e njeriut ėshtė pasqyrė, ku gjithsecili tregon fytyrėn e vet.
Gėte


Njeriu pa shokė si e majta pa tė djathtėn.
Avisebroni


Koha e tregon njeriun e ndershėm, kurse tė keqin e njeh pėr njė ditė.
Sofokliu


Njeriu dallohet sipas veprės dhe punės sė vet.
Sartri


Mosha 50 vjeēare ėshtė ajo, nė tė cilėn njerėzit bėjnė seriozisht atė
qė nė moshėn 25 vjeēare do t'i shtynte tė pėlcisnin nga gazi.
Floberi


Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte


Me kė tė jem, nė mos vetėm me njerėzit qė vuajnė.
Konfiiēi


Njeriu nuk mund tė bėhet ēdo herė hero, por mund tė bėhet njeri.
Spenseri


Njeriu ėshtė perėndi pėr njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu


Nuk e kupton mirė njeriun ai qė s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti


Nėse njerėzit nuk kthehen asnjėherė kah tė parėt e tyre, nuk do tė gėzohen as pėr trashėgimtarėt e vet.
Eurke


Unė mahnitem duke folur pėr tė vėrtetėn mbi njerėzit, sepse s'ka asgjė mė qesharake se kjo.
Shoi


Disa njerėz mbajnė votėr tė madhe nė shpirtin e tyre, por kurrė nuk vjen kush pėr t'u ngrohur nė tė.
Van Gogu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:02 pm

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte


Njeriu i pafat, edhe kur bie nė pupla, e then kokėn.
Shqipe


Sa hiē ėshtė njeriu krahasuar me gjithėsinė.
Ēehovi

Ndoshta ligjet as qė na nevojiten: njerėzve tė drejtė nuk u duhen, e tė kėqijtė nuk mund t'i harmonizojnė.
Demosteni


Sa qetėsi do tė mbretėronte sikur njerėzit tė thonin vetėm atė qė dinė.
Ēapeku


Njeriu ēdoherė mund tė bėjė diēka nga ajo qė kanė bėrė prej tij.
Sartri


Njeriu duhet tė ndalet para se t'i ketė thėnė tė gjitha. Tė shumtėt i kanė thėnė tė gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti


Njeriu mund tė jetė i drejtė pėr tė tjerėt, por asn-jėherė me veten.
Kabusi


Tė tė mos vijė keq nėse nuk tė njohin njerėzit, por pėrkundrazi - qė nuk i njeh ti ata.
Kineze


Njerėzit i urrejnė atė qė mbjellin nė ta ndjenjėn e inferioritetit.
Ēesterfildi


Nėse njėrėzit sjellin guxim nė jetė, bota do t'i vrasė ata, do t'i thyejė, prandaj edhe i vret.
Heminguei


Sikur tė mund t'i bindja njerėzit tė mė frikėsohen, me kėnaqėsi do t'i bindja tė mė duan.
Nobeli


Nė mesin e ca njėrėzve ėshtė pėrēmim tė tregosh talentin.
Prevevi


Njeriu qė ka shumė tė flasė me veten, u largohet bisedave me tė tjerėt.
Berne


Asnjėherė njeriut nuk i nevojitet mė shumė mėnēuri, sesa atėherė kur ka punė me mendjelehtėt.
Kineze


Asgjė nuk mund tė na bindė se arti ėshtė i pavdekshėm. Bota mund tė
jetojė edhe pa letėrsinė. Mirėpo, mė lehtė do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri


S'ėshtė fatkeqėsi tė jesh i njohur pėr keq tek njerėzit, fatkeqėsi ėshtė t'i njohėsh keq njerėzit.
Konfuēi


Njeriu qė tė shpie kah vepra e mirė ėshtė njėsoj si ai qė e bėn.
Muhameti


Njeriun nuk e ndihmon duke i dhėnė ēdo ditė peshk pėr tė ngrėnė, por duke e mėsuar tė zėrė peshk.
Kineze.


Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
Ruso


Njeriu i kuptueshėm i pėrshtatet botės, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pėrshtasė botėn vetvetes.
Shou


Njerėzit qė s'i kundėrshtojmė kurrė janė ose ata qė mė sė shumti i duam, ose ata qė mė sė paku i respektojmė.
Kroēe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:03 pm

Njerėzit janė si pjeshkat e dardhat, bėhen tė ėmbla pak para se tė fillojnė tė prishen.
Holmsi


Njerėzit ndahen nė dy llojė: tė parėt mendojnė e pastaj flasin e
veprojnė, tė dytėt njė herė flasin, veprojnė, e pastaj mendojnė.
Tolstoi


Njerėzit vdesin qė tė rrojė njerėzimi.
Bjelinski


Njeriu asnjėherė nuk ėshtė qesharak pėr shkak tė vetisė qė ka, por vetėm pėr shkak tė asaj qė dėshiron tė ketė.
La Rosh*****o
Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qė nuk i duhet fare.
Auerbahu


Njeriu s'ėshtė kurrgjė tjetėr, veēse njė varg i veprave tė veta.
Heffeli


Njeriu fisnik ėshtė i qetė dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar ėshtė gjithmonė i tronditur.
Konfuēi


Nuk janė njerėz tė mėdhenj ata qė urrejnė njerėzit.
Vovenargu


Njerėzve u vjen e keqja shumė mė tepėr nga iluzionet, sesa nga mosdija.
Shumė mė pak na dėmton ajo qė s'e dimė, sesa ajo qė mendojmė se e dimė.
Ruso


Nė rrezik, njeriu bėhet i fortė.
Aristoteli


Disa njerėz u ngjajnė kėngėve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rush*****o


Gjėja mė e mėnēur pėr njeriun ėshtė t'ia qėllojė se ē'mendojnė tė tjerėt pėr tė.
Halifaksi


Edhe fati edhe fatkeqėsia janė gjėra tė shpirtit tė njeriut.
Demokriti


Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojė.
Ivanovi


Njeriu i mirė mund tė ketė turp, madje edhe para qenit.
Ēehovi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:19 pm

Ai qė pėrton sot, pendohet mot. VLORĖ

Bujku i mirė, ia merr me zorr bukėn tokės. TROPOJĖ

Burri nė shtėpi, si dreqi nė xhami. ELBASAN

Ēelėsi qė punon, nuk ndryshket. MALLAKASTĖR

Dembeli ėshtė nėna e tė gjithė veseve. VERI

Dera e pėrtimit, caku i mjerimit. LIBRAZHD

Dita pa punė nata pa gjumė. JUG

Dora me baltė buka me mjaltė. KOSOVĖ

Dora e larė, zorrė e tharė. JUG

Edhe ujėt po tė rrijė nė njė vend qelbet. JUG

Gruaja qė nuk do tė gatuajė, shosh gjithė ditėn. SKRAPAR

Gjykon puna, s'gjykon guna. LIBRAZHD

Hekuri sa punohet, aq zbukurohet. VLORĖ

I mjeri ai qė s'mendn pėr pleqėri. SHKODĖR

Kau qė nuk vete nė arė e pret sėpata. KURVEÖESH

Kazma nė dorė, buka nė gojė; kazma ne katua, trasta del pėr miell hua. SKRAPAR

Kush ka turp, vdes pėr bukė. JUG

Kush mori udhė, dhe do tė lodhet. GJIROKASTĖR

Kushtrimi del pėr tė ligshtin, pse trimi kujtohet vet. SHKODĖR

Lima dalėngadalė bėri tranė gjilpėrė. JUG

Malet tunden, po nuk bien. JUG

Me fal gjakun ėshtė burrni. KOSOVĖ

Mos kij turp nga kush s'ka turp. JUG

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:19 pm

Mos prit tė tė kėrkojė e mira, po kėrkoje. VLORĖ

Mushka do dru, e demi kular. SARANDĖ

Mos u fshi si miu prapa poēes. SKRAPAR

Nė kurdhėn e nxehtė, s'rrihet me ēekan druri. JUG

Njeriut iu bėj njeri, qenit bėniu qen. JUG

Po kėrciti dhėmbėt qeni i qėndro me shkop nė dorė. JUG

Po nuk qau fėmija, nuk i jep nėna sisė. JUG

Po nise njė udhė, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe gurė. DEVOLL

Po nuk u turbullua, nuk kthjellohet. PĖRMET

Kėnga pėr darkė, brenga pėr drekė. JUG

Ku ka bletė, ka dhe mjaltė. PĖRMET

Ku ka zemėr ka dhe krahė. JUG

Kullote dhinė tė tė mbushė kusinė. GJIROKASTĖR

Kur s'ke mbjellė, s'ke ēfarė korr. JUG

Kur s'ke punė luaj derėn. PĖRMET

Kush fėrkon pulėn, ha edhe vezėn. KORĒĖ

Kush fle ngorhtė ka edhe ftohtė. ARBĖRESHĖT

Kush i kullot deshėt, ai qeth dhe leshėt. PĖRMET

Kush nuk di ē'ėshtė lodhja, ai nuk di ē'ėshtė ēlodhja. BERAT

Kush pėrton vdes urije. BERAT

Kush rri nė pemė, ha edhe kokrrat. KORĒĖ

Kush s'punon, dheut i rėndon. JUG

Kush zė brumė do tė gatuajė. JUG

Me mirė "punė e mbarė", se "mirė se tė gjej". SHKODĖR

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:20 pm

Mbill me njė dorė, korr me tė dyja. JUG

Me lopatė ari dhe shat argjendi tunden e lėkunden edhe malet nga vendi. SARANDĖ

Mirė se tė gjej, o hija e madhe!- mirė se vjen o dembel hamė- A kamė leje tė rri pak? Po pate me hangėr rri sa tė duash. TIRANĖ

Mos rri si nusja nė dasėm. JUG

Moti ndihmon atėqė punon. BERAT

Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojė. VLORĖ

Nuk mund tė dalė punė e madhe nga ai qė nuk do tė voglėn. BERAT

Njė ujė qė nuk ecėn s'pihet. ELBASAN

Paraja nuk i zgjedh njerėzit. VLORĖ

Po shkove me tė kėrciturit gishtėrinjtė sot, mos u anko nga tė kėrciturit e zorrėve nesėr. VLORĖ

Pula qė kėndon nė mbrėmje nuk bėn vezė nė mėngjes. JUG

Puna e rinisė, jorgan i pleqėrisė. TIRANĖ

Qan ara se nuk i vjen fara. SARANDĖ

Ruaj dhinė tė pish qumėshtin. SARANDĖ

Sa mė shpejt kositet livadhi; aq mė shpejt lind bari. TROPOJĖ

S'bėhet vreshti me urata, po me shata e lopata. JUG

S'gjuhet me zagar lidhur. BERAT

Nuk zihet pleshti me dorashka. KORĒĖ

Shpjere gojėn te buka e jo bukėn te goja. JUG

Trupi shėndoshet me tė punuar, mendja ndėrtohet me tė mėsuar. JUG

Ujku e ka qafėn e trashė, se ka kambėt e shpejta. KRUJĖ

Vure vezėn more pulėn. KRUJĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:21 pm

Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN

Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN

Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ

Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR

Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ

Ay qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ

Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN

Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. KURVELESH

Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR

Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR

Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR

Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN

Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG

Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. KURVELESH

Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ

Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL

Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ

Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR

Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME

Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN

Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG

E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET

Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR

Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ

Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ

Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE

Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ

Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR

Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG

Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR

Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ

I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ

Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ

Ku ngul hunė var hejbet. JUG

Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:22 pm

Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ

Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG

Kush kėrkon gjen. PĖRMET

Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG

Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL

Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG

Pushka don pushkėn. TROPOJĖ

Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ

Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR

Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN

Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG

Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG

S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT

Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG

Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG

Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ

Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ

Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG

Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN

Amanetin e mban toka. SHKODĖR

Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN

Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ

Besa e burrit, pesha e gurit. VERI

Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ

Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ

Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ

Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ

Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ

Nga del fjala del dhe shpirti. JUG

Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:23 pm

Ara ime varri im LABERI

Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit KORCE

Atdheu e nana nuk harrohen TROPOJE

Atdheu mbi tė gjitha VLORE

Ay qė lė arėn e vet, nget arėn e huaj KORCE

Balta mė e ėmbėl se mjalta GJIR

Bijė vendi pikė argjendi BERAT

Bukė e hi nė shtėpi PERMET

Ēdo hi nė vatrėn e tij JUG

Ēdo vlerė t'i vėrė vetes njė komb, atė i venė dhe tė huajt JUG

Ēdo zog kėrkon folenė e tij JUG

Dardha bie nėn dardhė VLORĖ

Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės JUG

Duaje atdhenė si shqipja folenė JUG

Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė KOR

Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė KOR

Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri JUG

Qeni leh tek stani i tij GJIR

Fjala nė vend tė huej, bahet gur VERI

Guri i rėndė nė vend tė vet PĖR

Gjeli nė pleh tė tij kėndon mė mirė KORĒĖ

Gjeli mbret mbi pleh tė vet JUG

Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendtit JUG

Gjuha bashkon kombin JUG

Gjuha ruhet atje ku shkruhet KORĒĖ

I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr JUG

Kur tė jesh nė dhe tė huaj, dita tė bėhet njė muaj KOSOVĖ

Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė por ka le SHKODĖR

Mace e botės vjen nė shtėpi, pėr tė pėrmbysur tenxheret KORĒĖ

Mbrohe atdhenė si shqiponja folenė SHKODĖR

Njė nėnė nuk na ka bėrė, po njė vend kemi tė tėrė BERAT

Nji zogu qė i prishet foleja hidhet degė mė degė MAT

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:24 pm

O shtėpi, o bukė e hi, nuk gjendet varri si ti ĒAMĖRI

Qeni te shpia e vet gjithmonė asht trim VERI

Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė LABĖRI

Arnaut, he arnaut, nė vend tė bukės po blen barut KOSOVĖ

Besė e shqiptarit si purteka e arit JUG

Dy milion kur hanė bukė, dyqind milion kur bėjmė pushkė JUG

Gjakut tė derdhur tė shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan VERI

Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janė kėrrusur kurrė JUG

Shqipėria ėshtė e vogėl, po shqiptarėt janė shpirtmėdhenj JUG

Shqiptari kryet e pren dhe besėn s'e then KOSOVĖ

Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn VLORĖ

Shqiptari me armė e shokė, s'i lutet kurkujt mbi tokė KOSOVĖ

Shqiptari pėr mik asht tret e asht fik KOSOVĖ

Shqiptari s'ha pulė tė ngordhur JUG

Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė VLORĖ

Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret pėr trimėri SKRAPAR

Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasė frikė TIRANĖ

Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep KOSOVĖ

Shqiptari vritet por pushkėn nuk e hedh JUG

Shqiptari s'e han trupin me bukė VLORĖ

Toskė e gegė, pemė nga njė degė GJIROKASTĖR

Kush rren shtetin, rren vetin TROPOJĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:26 pm

Dinaku tė shkon ujė nėn rrogoz. JUG

Dita e mirė, qė menatė njihet. ARBĖRESHĖT

Dita me diell duket qė nė mėngjes. MYZEQE

Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu. ELBASAN

Duhet ndarė kashta nga kokrrat. VLORĖ

Dy shaka bėjnė njė tė vėrtetė. JUG

E treta e vėrteta. DEVOLL

Fėmija dhe budallai belbėzojnė tė vėrtetėn. GUCI

Foli derės tė dėgjojė dritarja. VLORĖ

Foli plakės tė dėgjojė nusja. JUG

Fshati qė duket s'do kallauz. KORĒĖ

Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan. JUG

Gėnjeshtra nuk ka as dorė, as kėmbė, as bisht, as rrėnjė. BERAT

Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. KORĒĖ

Gjuha e ka rrėnjėn nė zemėr. VERI

Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin. VERI

Hileqari nuk tė shef nė sy, po shef nė tokė. DIBĖR

Ka, qė dhe gomarin mashkull e bėjnė me barrė. JUG

Kritika ėshtė ilaē i hidhur, po ilaē ama. VLORĖ

Kur dhelpra nuk arriti rrushtė, tha se janė tė thartė. JUG

Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr. BERAT

Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer. VLORĖ

Me pasė bishtin ta presin, me mos e pasė ta njesin. SHKODĖR

Mė mirė me tė hidhurat mė pėrpara e tė ėmbėlat pas. PATOS

Mos e ban penin tra. DIBĖR

Me sa ka peshk pa halė, aq ka dhe tė bukur pa fjalė. KRUJĖ

Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN

Nuk i gjenden gjarpėrit kėmbėt. JUG

Nuk luan ferra kot. VLORĖ

Nuk mbulohet dielli me shoshė. JUG

Nuk qaj se s'dua burrėn, po bėj zakonė. VLORĖ

Po tė lavi, tė levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytė se tė gėnjevi. KORĒĖ

Qeni tund bishtin pėr tė mbajtur miqėsinė. KORĒĖ

Rena a nana e tana tė kėqijave. KAVAJĖ

S'dalin dyzet ujqėr nga njė drizė. JUG

S'i bėn mjekra priftėrinjtė. JUG

Siē na dinė, qofshim, siē jemi, mos qofshim. KORĒĖ

S'mbushet thesi me gėnjeshtra. GJIROKASTĖR

Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės. JUG

Ti kemi sahanėt pa kapakė. JUG

Ustai, ustanė e njef nė zanat. GJIROKASTĖR

Atij i plasin sytė, e tjetri e pyet pėr vetullat. SARANDĖ

Barku i gjerė, truri i ngushtė. JUG

Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN

Burimi i mirė duket nė thatėsirė. KRUJĖ

Ē'i do qeni brekėt. KORĒĖ

Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson. PĖRMET

Ēobani i mirė e njeh bagėtinė me blegėrimė. JUG

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:26 pm

Deshi tė vej vetullat, nxorri sytė. JUG

Deti ka ujė boll, po me u pi s'pihet. KOSOVĖ

Edhe kau ka gjuhė tė mėdha, por nuk flet dot. JUG

E mirė edhe fuqia, por ca mė mirė urtija. JUG

Hesapi nuk bėhet pa hanxhinė. KORĒĖ

Gjej vendin e bėj kuvendin. ELBASAN

Gjuha dredhon se mendja e mėson. GJIROKASTĖR

Hekuri rrihet sa ėshtė i nxehtė. BERAT

Humbi sėpatėn, i rruat bishti. JUG

Kali i mirė shton torbėn e tij. JUG

Kalit tė mirė shtoi tagjinė. SHKODĖR

Koha vjen pėr atė qė di ta presė. VLORĖ

Ku qe, asgjėkundi, ēfarė bėre, asgjė. JUG

Kur del dielli, tė gjithė e dinė nga bie lindja. JUG

Kur gabon i menēuri ēuditet budallai. MYZEQE

Lepuri nė mal, kusia nė zjarr. JUG

Mate punėn jo me atė qė mbjell, po me atė qė korr. GJIROKASTĖR

Ma mirė tė kesh mend se pare. KOSOVĖ

Mendja ėshtė nė majė tė gjuhės. SHKODĖR

Mendja e lehtė rėndon tė zonė. KRUJĖ

Me njė gur, ti vrave dy zogj. KUĒ-VLORĖ

Mė bli nji kalė e nji shalė o baba, se kam gjet njė patkua. TIRANĖ

Mos bėj petulla me ujė. DIBĖR

Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN

Mos fol si e ėma e zeqos nė majė tė thanės. KORĒĖ

Mos hidh tė thatėn mbi tė njomė. VLORĖ

Mos prish sixhaden tė arnosh xhyben. LUNXHĖRI

Mos shit qen tė blesh kėlyshė. KORĒĖ

Mos kėrko gjilpėrėn nė kasollen e kashtės. POGRADEC

Mos u mbyt me njė pikė ujė. PĖRMET

Ndoqe fillin gjete lėmshin. JUG

Nė luftė duhen shtatė hile njė trimėri. SKRAPAR

Nga dy tė vėshtira, mė e lehta, mė e mira. JUG

Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG

Nuk tė ngroh zjarri i kashtės. SKRAPAR

Nuk tė thonė: "Qysh ke qenė, po qysh je". VLORĖ

O djalė nė vend tė huaj, si tė bjerė daullja luaj. KURVELESH

Oxhaku le tė jetė i shtrembėr, tymi tė shkojė pėrpjetė. JUG

Peshku nė det, kusija nė zjarr. JUG

Pėr gjithė vend ka pleq me mend. VLORĖ

Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. DARDHĖ

Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD

Prishja e shtėpisė vjen nga mend. ELBASAN

Kam inat po nuk kam takat. BERAT

Sa tė mbledhėsh ti rrusht, tjetri ka ngrėnė njė kosh. KORĒĖ

S'mbartet ujė me shportė. SHKODĖR

Si ėshtė vendi bėhet kuvendi. VERI

S'jepet njė pelė pėr njė thelė. JUG

S'ka varfėri i menēuri. JUG

Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK

Shumė lule dalin nė prill, por pakė rrojnė. JUG

Tė bėnin mizat mjaltė, do t'i kishim qypat plot. KORĒĖ

Thesi i zbrazėt s'qėndron nė kėmbė. KRUJĖ

U habit pas lėngut, harroi thelat. JUG

Vajtėm pėr lesh e dualėm tė qethur. KORĒĖ

Vetėm budallai ėshtė i kėnaqur gjithmonė nga vetja. JUG

Vėthėt i nxorra po vėrėt i kam. JUG

Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr. JUG

Ē'bėhet rrallė, bėhet pėr mall. JUG

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:27 pm

Ai qė ndėrton me djersė, mbron me gjak JUG.

Ai qė bahet i butė si dele e hanė ujqtė KOSOVĖ

As veshi tė mos mbajė plur, as kėmba tė mos durojė gjemb JUG

Bilbili te kafazi s'kėndon nga qejfi, po nga marazi SHKODĖR

Breshka po ferrėn don KAVAJĖ

Buka e botės s'tė ngop KORĒĖ

Buka e botės, laku i kokės SARANDĖ

Burri nuk shtrihet as pėr sė vdekmi MIRDITĖ

Ēdo mal e din barrėn e vet PRIZREN

Ēdo njeri ėshtė mbret nė shtėpinė e tij JUG

Ēdo shpresė fluturon me krahėt e saj JUG

Ē'hall ke, vėshtroje VERI

Dasėm pa mish nuk ka KORĒĖ

Dasma do mish, lufta do gjak. ELBASAN

Dele e butė nė qafė tė ujkut JUG

Dora e huj tė krun, po jo ku tė kruhet. KOSOVĖ

Ec me kėmbė tueja e jo me mend e huaja SHKODĖR

E di gjalmi ē'ka torba PĖRMET

E di vetė gomari ku i vret samari JUG

Gunė e huaj s'tė mban ngrohtė KOLONJĖ

Gjithkush teshat i lan nė shtėpinė e vet VERI

Hallet e mia i di trari im ELBASAN

Hall me qč e hall me buaj, po mė keq me qč tė huaj MYZEQE

I zoti ia sheh plagėn kalit, nėn samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon. KORĒĖ

Jeton bleta majė malit, jeton dhe miza nėn bisht tė kalit. KORĒĖ

Kali i botės s'tė nxjerr jashtė portės. SARANDĖ

Kafshata e huaj tė mbet nė fyt. SHKODĖR

Kėmba e di se ku e vret kėpuca. LUKOVĖ- SARANDĖ

Kur se mbajnė njėzet e katėr tuejt, nuk e mbajnė as katėrdhetė e tetė tė huejt. SHKODĖR

Kur m'i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova vet, u maha dhe u ringjalla JUG

Kur s'ka trimni, s'ka liri. KOSOVĖ

Kush mba vesh botėn, prish kokėn. GJIROKASTĖR

Kush merr mendjen e botės, i sjell dėm kokės PĖRMET

Kush s'lufton pėr liri, robėrinė e ka nė shpi. KOSOVĖ

Kush unj qafėn i bie zverkut. JUG

Ku tė ha, kruaje. GJIROKASTĖR

Leku i huj, peshon rėndė nė xhep. PUKĖ

Liria fitohet e nuk dhurohet. JUG

Liria fitohet vetėm me gjak. KOSOVĖ

Liria i ka rrėnjėt nė gjak. JUG

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:28 pm

Liria nuk blehet me para e me tokė, po fitohet me gjak e me kokė. KOSOVĖ

Lira vjen kur s'i duhesh vdekjes. BERAT

Mė mirė njė ditė nė liri, se njėqind vjet nė robni. KRUJĖ

Mė mirė i lig e i lirė, sesa shėndoshė e me zinxhirė. KRUJĖ

Mė mirė nėn hijes ne ferres sime, sesa nėn hijen e fikut tonė. KOSOVĖ

Mė mirė njė ditė gjel, sesa tre ditė pulė. ELBASAN

Mė mirė Sokol njė herė, se sorrė gjithherė. SHKODĖR

Mashė e tjetrit mos u bėj. JUG

Me dorėn e tjetrit, mos vrafsh as gjarprin. SHIJAK

Me duart e mija rrafa kokėn time. MYZEQE

Mė e urtė se delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas. BERAT

Mė mirė gomar, po tėndin, se kalė, po tė botės. LUKOVĖ

Mė mirė nėn dhč i mbuluar, se mbi dhč i gjynjėzuar. SKRAPAR

Mė mirė tė vdesėsh duke luftuar, sesa tė rrosh i gjynjėzuar. SKRAPAR

Mė mirė tė vdesėsh nė kėmbė, sesa tė jetosh nė gjunjė BERAT

Mė mirė zog e nė liri, sesa bilbil e nė kulvi. KURVELESH

Mikun nderoje dhe vėre nė qoshe, po ozt shtėpie tė jesh vetė. JUG

Mish tė ngordhur edhe egėrsira nuk ha. SKRAPAR

Mjer ay qė pret nga tjetri! JUG

Mjer puna ime, qe se bani dora ime. KAVAJĖ

Mos shko maz pas pele. KOSOVĖ

Mos shko pas qerres sė tjetrit. SKRAPAR

Mos u ban mjaltė, se tė han mizat. SHKODĖR

Nėn hije as bari nuk ngren krye. JUG

Nuk rron peshku pa ujė. KOSOVĖ

Njė gjė qė tė merr dora, mos prit tė ta japin. JUG

Njė punė qė s'e bėn vetė, mos kėrko tė gjesh tė metė. TIRANĖ

Pėr ēdo punė, puth dorėn tėnde. ELBASAN

Po nuk nderove veten, s'tė nderon njeri. VLORĖ

Pyet shtatė a tetė, e bėj si di vetė. VLORĖ

Qafa e unjur, koka e prerė. LUKOVĖ

Qėndro shtyllė e mos u bėj urė. KRUJĖ

Rrushi varet nė degėt e vet. LUSHNJE

S'bėhet dasma pa thyer kupa. ARBĖRESHĖT E ITALISĖ

Gjithsecili nė punėn e tij ėshtė zot. JUG

S'mbahet shpirti me falimnders. VERI

Syri i tė zotit plehron arėn. JUG

Shqiponja nuk gjuan miza. KRUJĖ

Trimėria dhe liria janė si nanė e bijė. KRUJĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:30 pm

As copėn e madhe mos e ha pa u menduar. KRUJĖ

Ē'del nga goja, hyn nė vesh e del pėr hunde. JUG

Dardha dhe sėpata e kanė bishtin mbrapa. SARANDĖ

Dasma nuk shihet nė fillim, por nė fund. JUG

Dijet e mėdha janė nė fjalė tė shkurtra. SHKODĖR

Dy kunguj nėn njė sqetull s'mbahen. PĖRMET

Dy vesh dhe njė gjuhė, fol pak e dėgjo shumė. JUG

Dhjetė herė mat, njė herė pre. KOSOVĖ

Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen mė. GUCI

Gazi i madh, kthehet nė helm. KORĒĖ

Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet. KOSOVĖ

Gjella me kripė e kripa me karar. PĖRMET

Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen. KURVELESH

Gjuha tė lidh, gjuha tė zgjidh. VLORĖ

Ha tė rrosh, jo rro tė hash. JUG

Janė tė urtė tė marrėt sa pa thėnė fjalėt. JUG

Kashata e madhe tė ngec nė fyt. JUG

Kėmba e madhe tė shqyen kėpucėn. BERAT

Kur tė hedhėsh gurin, mate gjer ku arrin. JUG

Kur flet shkopi tė vret. VLORĖ

Kur han bukė misri, kujto bukė thekri. JUG

Kur s'di not mos u fut nė ujė. KORĒĖ

Kush ha shumė i del pėr hunde. PĖRMET

Kush shef ma sėpari barkun, asht i mangėt nga trutė. KAVAJĖ

Lakmia, lakfyt. PUKĖ

Lisi nuk pritet me nji tė rame. FERIZAJ

Lulja e kėputun nuk mbin ma. KRUJĖ

Mė mirė njė pulė nesėr, se nji vezė sot. DIBĖR

Mos dalė goja para mendjes. BERAT

Mos i bjer tė mirės me shkelm. DIBĖR

Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhėsh. MYZEQE

Mos kėrko vezė tė pjekura nė hell. SKRAPAR

Ngopet deti me lumenj? DEVOLL

Nuk mba ujė orizi. JUG

Njė fjalė qė e dinė dy veta, e dinė gjithė bota. ELBASAN

Pi rakinė e jo mendjen. JUG

Po fole shumė, sikur xhevahire tė thuash, kakėrdhi bėhen. KORĒĖ

Po t'i marrėsh lopės tėrė qumėshtin, ngordh viēi. JUG

Qefi prish qefin. JUG

Tamahu tė shpie nė gjynah. JUG

Tė falurit e shumtė i vjen rėndė dhe perėndisė. KORĒĖ

Ujėt e turbullt mbysin burrin, fjalėt e shumta pėrziejnė katundin. JUG

Ujku kur ndien erėn e dhenėve, harron qė ata kanė barinė prapa. JUG

U mbush kupa do tė derdhet. KRUJĖ

Unė i ha kumbullat, atij i mpihen dhėmbėt. VLORĖ

Unė baj barrėn, ti djersin. VERI

Vera sa ma e ėmbėl tė jetė, ma fort tė zenė. SHKODĖR

Vreshtė shumė mos ven, shpi shumė mos ban, miq shumė mios xen. SHKODĖR

Nata s'ka shahit. SHKODĖR

As para pushkės, as prapa mushkės. JUG

Atje ku fle ujėt, atje ėshtė mė thellė. KORĒĖ

Barka mbytet edhe pėr njė lėkurė lepuri. SHKODĖR

Bisha tėrbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi. JUG

Bie njė gurė e shkoqet njė mur. VLORĖ

Buka qė thyet s'ngjitet mė. JUG

Ēdo gjė forcohet, nė themel. BERAT

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:30 pm

Ē'ka humbe mos e kėrko, ē'ke nė dorė mos e lėsho. KRUJĖ

Ēohet njė i marrė e qet njė gur nė ujė, ēohen njėzet tė urtė e s'mund ta nxjerrin. SHKODĖR

Dimrit iu bėj hazėr qė nė behar, e beharit qė nė dimėr. JUG

Dita ka sy, nata ka veshė. JUG

Duhet me i fry lugės para se me tė djeg. KRUJĖ

Dha pesė e hyri nė valle, jep dhjetė e s'del dot. BERAT

E dardhė ėshtė dhe bora, po tė thanė duart. JUG

Edhe pas luftės armėt duhet me i mbajtė. KOSOVĖ

E ke zogun nė dorė, mbaje. KORĒĖ

Fusha ka sy, mali ka veshė. KRUJĖ

Gishtėrinjtė i fut nė mjaltė e i lėpin, po nuk i kafshon dot se tė dhembin. DARDHĖ

I marri ē'flet nuk din, i urti ē'din nuk flet. VERI

I zoti duhet tė ruajė arėn e vet. ELBASAN

Jo si cjapi te kasapi. KORĒĖ

Kali nuk mbahet pėr bishti, po prej freri. TROPOJĖ

Ka thėnė Nastradini, edhe nė diell merr ombrellė. SHKODĖR

Kur s'ke mace, bėjnė minjtė dasėm. ELBASAN

Kij frikė nga njė njeri qė frikėn ta ka. KRUJĖ

Kujto qenė e bėj gati shkopin. KORĒĖ

Kur shkon pėr udhė merr shkop dhe gurė. PĖRMET

Kur t'i hypėsh kalit, shifi patkonjtė. ELBASAN

Kush vret nuk flet. SKRAPAR

Me zjarrin dhe ujin nuk bėhet shaka. VLORĖ

Mos luaj me gurė po e pate shtėpinė me xhama. SULOVĖ

Mos shkel nė dėrrasė tė kalbur. KAVAJĖ

Mos shko si breshka te nallbani. KORĒĖ

Mos shko si cjapi te kasapi. SHQIPĖRI E MESME

Mos u zėr pėr degėsh, po pėr rrėnjėsh. JUG

Nata ėshtė me barrė, s'dihet ē'pjell. KORĒĖ

Nga njė vėrė e vogėl, rrjedh e gjithė fuēia. LABĖRI

Nji shkėndi ndez nji mal. KORĒĖ

Pėr njė dorė kashtė e vret samari mushkėn. JUG

Pėr njė pe, pėr njė gjilpėrė, vate dėm njė punė e tėrė. JUG

Ruaju tė tė ruajė perėndia. JUG

Ruhu nga thėngjilli i mbuluar. JUG

Sė ligės ruaju, e mira tė ndjek vetė nga pas. SKRAPAR

S'lidhet kali me pč. LUKOVĖ

Shkon njė herė, bėhen gjurma; dy tri herė bėhet udhė. KORĒĖ

Ujku mjergull kėrkon. JUG

Zė goje qenin, bėj hazėr shkopin. GJIROKASTĖR

Shtėpija pa fėmijė, si nata pa yje. SARANDĖ

Ma i keqi vėlla tė merr hakėn. KOSOVĖ

Motra jemi, shoqe s'jemi. JUG

Ndarja ėshtė mė e mira e tė ligave. SKRAPAR

Krushka pėr dhėndrin gjen peshk majė malit. SHKODĖR

Gjumi natės i randė i bėn keq ditės. SHKODĖR

Gjumi nė dėborė ėshtė shkesi i vdekjes. JUG

Mos pyet sa vjeē je, po ē'shėndet ke. TIRANĖ

Nuk mbushet pusi me pėshtyma. GRAMSH

As kėmishės sė shtatit s'ėshtė pėr t'i besu. KAVAJĖ

Besove, bėre mirė, s'besove, ca mė mirė. JUG

Ē'ka shtėpia tė mos marrė vesh fqinjėria. SKRAPAR

Do tė ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut. BERAT

Esapi i shtėpisė nuk del nė pazar. KORĒĖ

E thėna dhe e bėra janė larg. DIBĖR

I marri premton dhe budallai shpreson. JUG

Kur qesh djalli e ka punėn keq. VLORĖ

Mba murin mos bie. SHQIPĖRI E MESME

Me thėnė e me tė bėrė shkon nė mes njė lum i tėrė. JUG

Mė gėnjeve njė herė, harram e paē, mė gėnjeve tė dytėn hallall. JUG

Mos u bėj thes i ēpuar. SKRAPAR

Mos dėgjo ē'thotė ai pėr vete, por dėgjo ē'thonė bota pėr tė. SKRAPAR

Ma kanė sharė pelėn se kanė sy ta blenė. JUG

Nė mė rrefsh sė pari tė vraftė Zoti, nė mė rrefsh sė dyti, tė ndihmoftė Zoti. JUG

Kur tė thonė ngordhi ujku, atėherė ruaj gomarė. JUG

Mos i jep shkopin harbutit, se tė vret me shkopin tėnd. MYZEQE

Nuk ėshtė ar gjithė qė ndrit. VERI

Nuk i varen ujkut mėlēitė nė qafė. KORĒĖ

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 6:32 pm

Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ

Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ

Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG

As buka nuk haet vetėm. JUG

Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ

Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR

Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE

Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG

Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG

Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG

Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG

Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG

Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG

Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI

Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET

Miku i mirė vjen nga porta. BERAT

Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ

Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG

Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG

Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ

Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR

Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR

Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ

Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ

Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ

Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG

Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ

S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG

S'bėhet stani me lepura. MYZEQE

S'mblidhen lepujt nė vath. JUG

S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ

Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG

Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG

Shokė bashkė, e bukė veē. JUG

Trimi i mirė me shokė shumė. JUG

Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ

Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT

Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI

Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI

As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ

Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI

Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG

Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ

Ēilet dera, rritet ndera. VERI

Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN

Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ

Fshati digjet, kurva krihet. JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale te Urta !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: