ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Rreth Librit !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
hotey
Antar i Besueshem
Antar i Besueshem
avatar

Numri i postimeve : 211
Age : 24
Location : Shp1
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Rreth Librit !   Sat Jan 12, 2008 3:37 pm

Libri ėshtė tėrėsia unitare, e ilustruar ose jo, e botuar nėn njė titull nė ēfarėdo forme, qė ka pėr objekt materializimin e njė produkti mendor tė njė ose mė shumė autorėve dhe qė botohet njė herė ose herė mbas here, nė njė vėllim ose nė shumė vėllime.
Zakonisht libri ėshtė njė vepėr shkencore, letrare, mėsimore etj. me fletė tė shtypura e tė lidhura mes dy kapakėve sė bashku nė njė vėllim dhe i cili del nė shitje. Sipas definicionit tė UNESCO logaritet si libėr njė botim i shtypur, i cili mund tė blehet nga publiku, nuk del nė formė periodike dhe ka sė paku 49 faqe.
Produkte tė pėrafėrta me Librin janė botime tė shtypura. Nė Kosovė kėto produkte pėrfshihen: almanakė, vjetarė, katalogė,albume filatelie, albume pėr ngjyrosje, albume me figura pėr fėmijė, repertorė me informacione numerike, repertorė alfabetikė, broshura qė shpjegojnė funksionimin e aparateve me tė cilat janė tė lidhura, partitura tė thjeshta qė pėrhapin tekstin dhe muzikėn e njė kėnge, fletore muzike pėr detyra, si dhe botime tė tjera tė ngjashme siē janė librat me disqe, shirita magnetikė, kaseta, filma ose diapozitivė, me kushtin e dyfishtė:

a) qė kėto tė pėrbėjnė njė tėrėsi dhe elementet e tyre tė mos jenė objekt e njė shitjeje tė veēantė dhe
b) qė mbėshtetja dėgjimore-pamore tė jetė plotėsuese e librit, dhe jo e kundėrta, konsiderohen si libra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hati-tba.piczo.com
 
Rreth Librit !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: