ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:24 am

O fshatra tė ndenjur nėn ajrin e fryrė
O pemė padurimi, O fruta plot pezm
Tė caktosh dėshira, t’u japėsh fytyrė
E ato ti latosh me tė njėjtėn brengė

Sikur ky tė ishte mė shumė se fillim
I ēdo akti qė nuk ėshtė vetėm shfaqje
Por dhe hapėsi ku drita si tym mbrrin
Pėrhapet si zė, dėgjim, mėtim e ngjarje
Por gjithė kjo jashtė pėrfytyrimit ndodh
Kush atje banon ėshtė i panevojė
Pėr kulme tė qashtėr, gong jetik e ngulme
O fshatra tė kredhur nėn dheun e ngrohtė
O pemė pranimi, o fruta nė dorė
Oh pamjet ftilluar nga pjesėt qė zhduken.


XV
Oh pamjet ftilluar nga pjesėt qė zhduken
Duke zhvokshur fjalė qė rrallohen dhe mė
Emrat e vendeve qė kur kryhen, shthuren
Nė flluskat e syve tė mbushura me zė

Dėgjohet nata tė shkrijė si mineral
I nxjerrė nga ajri qė digjet prej tij
Ndriēon prej sė jashtmi shikimin e rrallė
Mbi hijet e zhurmės qė bie dhe nxin
Nuk je veē ajo qė mbetet pas shqiptimit
Akt nė njė libėr tė shkruar qė tė shkruhet
Ndėrsa asgjė s’ngjizet as nis prej fillimit
Ishe para tij, i njohur dhe pėrherė
Forma e pangjashme e fletės qė s’duket
Fundi i pėrshkruar i fundit qė ti shtjell
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:48 am

11 Vjecari Catist

"Chat-ist i vogėl jam
operatorėt frik s'i kam
10 marr ne mėsime
babin peshkatar e kam
mami shet fruta perime.

Me shoket on- line
bėjm' gallat pėrdit
t'u u sha me fjalė
mė keq se sa fėmitė.

Shoqet i kam t'mira:
ca jan' t'bukra kinge
e ca jan' shėmtira
disa shtirren t'zgjuta
dhe te fusin kunja
po un kam qen' portier
dhe nuk pys pėr bomba.

Rroft interneti
se na qiti m'drit
shėroi edhe gjyshin
qė s'shifte ka syt.

Nė shtėpine tonė
e kena bo me listė
n'orėn 5 tė mjesit
nizet kompjuteri shpisė.

I pari ėshtė babi
qe rri lexo lajme
po jan me figura
e me teta te zhveshme
se i pash i ditė
ke vrima e derws
dhe ai po thoshte:
"Ene kėto rruspie
te lejn pa menje !"

Pastaj futet gjyshi
qe kliko ke bursa
se lek ka investu
do me i shtu me tepwr
se Sudja i pat mor ne brekt!!!
Gjyshin e kam trim
futet dhe n chat
me emrin "i bukri"
i hodhi ne tok grat.

Pastaj gjyshja vje,
futet ne dhom
i rras gjyshit shpulla
se ngeli nė chat
me robt tu u zon
e na flliqi fare
ktė' mhallen ton.

Ka ora 7 mami vje me vrap
kliko te horoskopi
me pa a o' me fat
pastaj shko ke ca
faqe kot m koti
me lule e lajna,
ku shesin rroba t'vdekmish,
bizhuteri gabi
dhe receta supash
me lwkure arabi.

Masanej m'syn gjyshja,
po mu nuk me lejn,
m bojn gati shpejt
e me nisin n'shkoll.
Gjyshja shko ke lojnat,
kazinot, bixhozi
se luhen pa pare
dhe fito dollar.
U bo nja 2 vjet
qe lu pa pushu
po gjo i mu*
ajo s'ka fitu
se i bojn me hile
- me thot ajo mu.

Deri n'orn 1
n'rrojn venet me gjyshin
karrigen ngroft e majn
deri sa vje klyshi,
- kshu m'qujn ato mu.

Pėr 5 minuta drek haj un'
i laj durt shpejt
me uj, pa sapun
shkoj dhe puth gjyshin
dhe i them t'u ju lut
venin te ma lshoj
se kam rradhn un'.
Ai m shikon dhe thot me prti:
"H mor kopil a u ktheve ti?
'ne kaq shpejt sot
apo i le or't e funit
pr me ardh n shpi?!?"
Jo mr - i them una
- kisha 6 or
dhe mezi kam ardh
se po bie ne bor !!!
Hmm ,- thot gjyshi
dhe shkon n dritare,
kur born shikon
ai habitet fare.
Bre, bre- thot' edhe kokėn tund
- dikur binte me flok
tani e hedhin kshtu me 1 cop,
po si nuk e pash fare,
po kur ra ne tok ?!?
Po kshtu ėshtė kur rri aty
ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
- ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

Me vrap ne karrige
shkoj e ulem un'
me miun e vogėl
klikoj tek chat-i, ose atia,
si i thot' pėr shkurt ajo teze Xhevrija.
Dhe futem ke Dhoma Shqipria
pickoj nja 2 goca
e shkruj zhgarravina,
ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
e shtyj katunaren se ajo do pak dru
i boj filma Lolitas
se ajo m'do shum' mu
kujto se jam i mir,
20 vjeē djal' me pasuni e vetur
ne kup pėr tu pir.

Ene kshu me rrena
kam zon 2 dashnore:
njėra quhet Djella tjetra Salvatore.
E para ėshtė stiliste, e dyta piktore,
thon jan' simpatike
po m'duken konviktore,
m'thon se jan puntore,
sidomos me goj, qndisje e pun' dorė.
Po gjyshi m'ka thon:
femnave naze mos u boj
se t'gjitha jon t'veanta
asnji nuk o isoj !

Dhe ort kalojn'
prindrit ne shpi vijn',
mami thesin e lakrave ke dera e hedh
shtrihet ne divan
se o bo telef.
Babi vje m von
sjell 5 a 6 peshq
duket shumė i lodhur
me flokt si dreq.
E plas muhabeti, lesh politike
Fillojn' t'shamet keq
fluturojn' jastikt,
po un rri ke dhoma e myllem me cels
Kompjuterin s'e lėshoj deri nesėr n'mjes!!!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:49 am

Tė dashures nga njė matematikan
--------------------------------------------------------------------------- -----
Ty po tė drejtohem,vajzė moj syzeze
me do a sme do,kjo ėshtė hipotezeĆƒā€š

Pamja jote e ėmbėl,posi teoreme
kur te shoh pėrpara,sikur zgjidh problemeĆƒā€š

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilonĆƒā€š

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung koniĆƒā€š


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbiteĆƒā€š

Buzet si elips,mjekra si kupole
sytė si dy vatra,vetull paraboleĆƒā€š

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetraleĆƒā€š

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze betaĆƒā€š

pėr ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendroreĆƒā€š

unė e ti njė thyese lidhur ne njė bosht
ti numerusi sipėr,unė emerusi poshteĆƒā€š

po s'tė bėra jetėn diell si pranvera
cvite me janė taksur mi shumezofte zeruaĆƒā€š

dashurisė pėr ty mos ti shuhet vapa
ēdo fjale qe tė thuash do ta fus ne kllapaĆƒā€š

dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubikeĆƒā€š

bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.Ćƒā€š

me tretė formule,me shkrive te gjallė
si njė copez akull ne plus njeqind shkalleĆƒā€š

folme shpirti im,shpirt ne maximum'
se pa ty skam gjume as ne minimum!Ćƒā€š
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:50 am

Vlora
"Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithė bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum pėr na qe rrim' n'Mirdite >

Sarande
Kemi Jonin pėr tu lare
pranė Greqise pėr pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne pėr k'te Sarande

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra pėr Shqipnine Cool Cool

Korēa
Kemi fjalėt, pastėrtinė
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
Korēa jonė nuk ke te share

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlamentin,aeroportin
njerėz plot,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shumė.

Durresi
Kemi portin me tė madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tetė, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumicė
Gjirokaster guri, kursen pa teprice :???

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri ynė qe je me nam :'(

"Hajdutet e LlaĆƒĘ’§it"
Ne mėngjes Dielli po shkelqente si saĆƒĘ’§
ĆƒĘ’§unat e lagjes po vidhnin llaĆƒĘ’§
Ore ore lulebore
ĆƒĘ’§oje llaĆƒĘ’§in ku e more
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:51 am

Nga shqiptarėt,pėr shqiptarėt,kushtuar shqiptareve .......

MEMEBALTA quhet toka
ku te iken befas koka
ku kam dashur meme e atė
ku na grine fajdet parate
ku ne kemi fis e fare
ku ka drite me pishtare,
ku ka diamant e ar,
po s'gjen ujė pėr tu lare.
MEMEDHE-kjo cope toke
qe te bėn me dhimbje kokė
ku u shemben kombinate
dhe hajdutet ngrėnė pallate

ku bėn ligjin kontrabanda
me mafioze nėpėr banda
ku disa shesin dhe dhembet
qe te ikin nga sytė kembet.
MEMELLUCE-quhet ky vend
ku ka deputete me mend
qe perleshen e bertasin
qe nuk dinė se c'fare flasin
ku ka ligje dhe rend
(pėr shaka, jo me gjithė mend)
ku te grijne si sallate
jo me larg se ne gjykate
ku pėr turp tjetri te zhvesh
e polici rri e qesh
(dhe kėtė t'ua dish pėr nder
se ka dhe tritol nėn dere...)
Kėtu rroj me mall dhe shprese
te jem gjallė gjer ne mėngjes.
MEMEDHEU-ėshtė milioni
vila, benz-i, telefoni.
Ėshtė vend ku c'do gomar
ka me vlerė se njė shkimtar...Ćƒā€š
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:51 am

MEMEDHEU.

MEMEDHE, QUHET TOKA.
KU ME IKEN PER LESH KOKA.

KU KAM DASHUR MEM E AT.
KU TE GRIJNE FAJDET, PARATE.

KU KAM FIS E KU KAM FARE.
KU S'KA DRITA POR PISHTARE.

KU TE MBYT PLUHURI TALLASHI.
KU KERCET E PRET KALLASHI.

KU KA DIAMANT E AR.
KU S'GJEN UJE PER TU LARE.

KU KA PLEHRA TOGJE -TOGJE.
DHE QINDRA PARTI PER L****.

MEMEDHE, ESHTE NJE COPE TOKE.
QE TE BEN ME DHIMBJE KOKE.

KU PO SHEMBEN KOMBINATE.
DHE HAJDUTET NGRENE PALLATE.

KU BEN LIGJIN KONTRABANDA.
DHE NJE POLITIKAN KA 10 BODYGUARDA.

KU PO SHITEN ME DOLLARE.
VARRET E GJYSHERVE TE PARE.

KU KA RRUGE E TROTUARE.
JO PER NJEREZ PO PER GOMARE.

KU PIPINE E BEN NE BREKE.
SE ME SHUMICE GABI I SHETE.

MEMEDHE, QUHET TOKA.
KU ASNJERI, SHQIP S'KUPTOKA.

KU BEJNE C'MOS SHESIN DHE DHEMBET.
VEC TU IKIN NGA SYTE KEMBET.

KU BEJNE PARADA BUKURIE.
VAJZA TE C'DO KATEGORIE.

KU DHE DJEMTE KONKUROJNE.
''MISS ALBANIAN'' TE FITOJNE.

KU NJE MISS, PRISH VIRGJERINE.
VEC TE BDERROJE NENSHTETESINE.

MEMEDHE, QUHET KY VEND.
QE KA DEPUTETE ME MEND.

QE PERLESHEN E BERTASIN.
DHE SE DINE AS VETE SE C'FLASIN.

KU KA LIGJE EDHE REND.
VEC PER FORME JO ME GJITHEMEND.

KU POLICET JANE TRUTHARE.
DHE S'KANE PATENTE AS PER GOMARE.

KU MBI PRONEN QE ME LA IM AT.
PA LEJE ESHTE NGRITUR NJE PALLAT.

E TANI PUNOJ SI SHKERDHAT.
NE PRONAT E NJE GREKU PLAK.

KU PER KUNJ TJETRI TE ZHVESH.
DHE POLICI RRI E QESH.

KU TE TREDHIN DUKE QARE.
SIC TREDHIN GOMERIN ME DARE.

DHE KU TUA DISH PER NDER.
QE TE VENE TRITOL NE DER.

KU RROJ ME GAZ E ME SHPRESE.
QE TE GDHIHEM GJALLE NE MENGJESE.

KU BLIHET BUKA VERESI.
DHE MIJERA FAMILJE PE SHTEPI.

KU NJE VRASES A GOMAR.
KA ME VLERE, SE NJE PUSHTETAR.

KU NGROH VEZE REVOLUCIONI.
ME DIPLLOME PROSTITUCIONI.

KU NE MUAJ MERR 100-MIJE LEKE.
DHE S'BLEN DOT AS NJE PALE BREKE.

MEMEDHE, ESHTE SHQIPERIA.
KU SE PYT NENEN E BIJA.

KU SHUME PREMTIME BEN PARTIA.
DHE VEC SHTOHET VARFERIA.

KU GJITHCKA LIND NGA ASGJEJA.
KU TE MERR SHPIRTIN TVSH-ja.

KU S'TA MBAN TE SHKOSH NE GJYKATE.
SE TE GRIJNE TE BEJNE SALLATE.

KU KRIMINELI QE S'ARRESTOHET.
ME BURG TE PERJETSHEM DENOHET.

DHE AI QE ESHTE NE QELI.
NGA SJELLJA E MIRE, FITON LIRI.

KU TE RJEPIN SI GJEL DETI.
MIRE HAJDUTET, PO DHE SHTETI.

KU DOKTORET JANE KASAPE.
PO S'PATE LEKE TE THERIN PRAPE.

KU NE SPITAL, S'KA NARKOZE.
DHE KUR PJERDHIN, NXJERRIN BLOZE.

KU KANDIDOJNE EDHE GRATE.
PER NJE POST NE ADMINISRATE.

MILITANT, ISH SEKRETAR.
PER KOLLTUK NE VIJE TE PARE.

KU PER DJATHE, E HAN SAPUNIN.
DHE TE PAFAJSHMIT, I RRASIN HUNIN.

KU JANE RRUGET GROPA-GROPA.
DHE TA LENE MAKINEN PA RROTA.

MEMEDHE, ESHTE DHE MILIONI.
BENCI, VILA E TELEFONI.

FEMRAT, WISKY, REHATIA.
VEC PER ATO QE I KA XHAN PARTIA.

KU KE FRIKE TE ECESH NATEN.
SE PADASHJE, ZEN PUSETEN.

KU KENGETARI VJEDH MUZIKA.
DHE DHJETET POLICI NGA FRIKA.

KU REGJISORI NXJERR NE SKENA.
VAKJZA, NE MBATHJE E SUTJENA.

KU NE MBREMJE THONE MIREMENGJESE.
KU VENDI ESHTE MBUSHUR ME KINEZE.

MEMEDHE, ESHTE DHE VATANI.
KU KULLOT BAGETINE COBANI.

KU NUK MUNGOJNE QEVERITE.
QE NDERROHEN PER C'DO VIT.

KU C'DO SEANCE NE PARLAMENT.
LEHIN DEPUTETET SI QENTE.

KU NJEREZIT, TERHEQIN KARROCA.
KU KA FRIKE TE DALE JASHTE GOCA.

KU POLICI S'KA PISTOLETE.
DHE HAJDURI HEDH SHURREN PERPJETE.

KU NGROHET MILETI NEN DIELL.
SE S'KA ENERGJI PER KALORIFERE.

KU PER TE HYRE NE UNIVERSITET.
S'TE DUHET TRURI, PO PATE LEKE.

KU NE DISKO, PUB E BARE.
NUK SHEH FEMER PA CIGARE.

KU KA BINGO E LOJRA FATI.
INTERNET E DHOME CHATI.

KU USHTRIA NUK TE MBRON.
POR PO QE FEMER, TE PERDHUNON.

KU NE GAZETA, ZOTERON POLITIKA.
DHE USHTRIA LUFTON ME THIKA.

KU NISEN NJEREZIT PER JASHTE SHTETIT.
DHE PERFUNDOJNE NE FUND TE DETIT.

KU NE MATERNITET, LINDIN FEMINE.
DHE NENAT MARRIN ARRATINE.

MEMEDHE PRA, ESHTE GJITHCKAJA.
KUR NUK TE MUNGON PARAJA.

KKA XHAMIJA EDHE EDHE KISHA.
KU NDESHET NANO DHE BERISHA.

KU NE KISHE PREDIKON HOXHA.
DHE TJETRI PO MBYTET NGA BORXHA.

KU IKIN NE SHTEPI PUBLIKE.
DHE PERSONAT NE KARRIKE.

KU S'DEL DOT NE PAZAR.
SE TE SHESIN PER GOMAR.

KU S'TA HEQ KUSH LITARIN PREJ FYTIT.
KU SE MERR VESH I PARI TE DYTIN.

MEMEDHE, ESHTE KY DHE.
KU FEMIJET PA SHKOLLE I LE.

KU MESUESI SHKUMES S'KA.
DHE NXENESIT QESHIN HAHAHA.

KU NE SHKOLLE PERDORET DROGA.
DHE DREJTORIT I NGRIHET RROGA.

KU PER PLEQTE, QE KANE TENSIONIN.
SHTETI IU NDERPRET PENSIONIN.

KU ATIJ QE ESHTE FUKARA.
SHTETI I THOTE: TI RRI MOS HA.

KU VJEDHEN E SHITEN ME LEKE NDIHMAT.
QE KANE ARDHUR PER JETIMAT.

KU TE ZHVESHIN NE MES TE QYTETIT.
PERPARA ZYRES SE DEPUTETIT.

KU NE SHKALLET E PALLATIT TE KULTURES.
TJETRI HEQ BREKET, E IA KEPUT SHURRES.

KU PRESIN BURRAT TEK USHTARI.
QE TE VIJE TI MARRE PRONARI.

KU NENA, PER TE RRITUR FEMINE.
E SHET NDERIN PER 20-MIJE.

KU NUK KA NGA T'IA MBAJE MILETI.
I BIEN KOKES PREJ SIKLETI.

KU KERKON, E S'TE JAPIN PUNE.
PO TE TRAJTOJNE ME DHUNE.

KU POLITIKANET VETEM LLAPIN.
DHE PREMTIME TE KOTA JAPIN.

MEMEDHE, ESHTE FORMULA E PUNES.
KU GJITHKUJT I KA ARDHUR NE MAJE TE HUNES.

MEMEDHE, ESHTE FUKARALLIKU.
QE TE C'DO GJE E BEN HORRLLIKU...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:52 am

1,2,3 ,1,2,3 policia ėshtė me ne
1,2,3,1,2,3 prova
Ndofta jam ai qe sjam
Ndofta sjam ai qe jam
Kur jam unė s'ka njeri
Dua unė pa je dhe ti
S'desha unė tė mori lumi
Djali sa u ngrit nga gjumi
Babi tha s'tė kam dėgjuar
Kurrė duke recituar
Pashė njė mace qė po pi
Qumėsht brenda nė kusi
Mace s'ka dhe smund tė ket
Derisa sdua unė vetė
Oh, Oh kush mė erdhi muve
Oh, oh kush mė erdhi muve
Oh, oh kush mė erdhi muve
Oh, oh kush mė erdhi muve

Unė nuk pyes pėr semafor
Se babin e kam doktor
1,2,3,1,2,3 policia ėshtė me ne
Ec pėrpara t'ĆƒĘ’§afsha ballin
Me sqepar ta hapsha varrin
Ec pėrpara mos ki frik
I ke brekėt me llastik
Frynte era nga pėrjashta
Frynte perdet e mėndafsha
Ec pėrpara more [pėrmirėsoje fjalorin!]
se tė mbron kjo kushtetut
Ec pėrpara more mi
se nesėr kemi miting
Ja ke, ja ke, ja ke fut kot plako
Ja ke, ja ke, ja ke fut kot plako
Oh, Oh kush mė erdhi muve
Oh, oh kush mė erdhi muve
Oh, oh kush mė erdhi muve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:54 am

u jetojmė aq tė gėzuar,
Xhepat bosh, derėn blinduar?
Nė Shqipėri!!! <)>

Ku ka vlerė mė shumė gomari,
Se shkencėtari apo shkrimtari?
Nė Shqipėri!!! Cool


Ku ujku pėr ujkun ėshtė njeri?
Nė Shqipėri!!!

Ku sĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢punojnė hiĆƒĘ’§ kombinatet,
Ku hajdutėt ngrejnė pallatet?
Nė Shqipėri!!!

Ku tvrasin deputetin,
Ku pyesin Presidentin?
Nė Shqipėri!!! :zjarr :'(

Ku qeveria punon me banda,
Ku na mban gjallė veĆƒĘ’§ kontrabanda?
Nė Shqipėri!!! Cool <> <>

Ku tė hedhin mė shumė baltė,
Dhe fajdet ti grijnė paratė?
Nė Shqipėri!!! :??? :???

Ku ka bakėr, krom e ar,
Por sĆƒĀ¢Ć¢ā€šĀ¬Ć¢ā€žĀ¢ka ujė pėr tu larė?
Nė Shqipėri!!! :lalala :lalala

Ku i veshin nė kokė ĆƒĘ’§orapet
Dhe kallashi lan hesapet?
Nė Shqipėri!!! :zjarr :zjarr

Ku pėlcet, kėrcet dyfeku,
Ku pa djersė fitohet leku
Ku hedh valle Serbi e Greku?
Nė Shqipėri!!!Ku spiuni bėn transparentin,
Ku vampirėt pėrbėjnė parlamentin?
Nė Shqipėri!!! :'(

Ku qeveria bėn Nastradinin,
Ku sigurimi tė vjedh persekutimin?
Nė Shqipėri!!! >

Ku vishet gjihtė populli Botės
Me tesha tė gjithė Europės?
Nė Shqipėri!!!

Nė vend kemi lerė,
Krenarė dhe tė dhjerė?
Nė Shqipėri!!! :hahaha :hahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:55 am

VLLAZNIA ''KAMPION BOTET ''

Ne Shqypni ka nis e para,
lojen e bukur top me kam,
prej Serreqit te Arra e Madhe,
n'lagjen Ndocaj e Tophan.

Ke xjerr Yje t'paharrum,
si Boricin lojtar zotit,
ndej beqar i stazhionum,
ia dha jetėn komplet topit.

Muhamet Dibren , Xhelal Juken,
Prek Gjeloshin-kapedan,
Xhod Shaqirin qe krejt Puken ,
e pat rrejt veē me nji kam.

Simon Deden bombardjer,
q* kish predha si mortaja,
dhe Lin Shllakun ''brigadier'',
motorr lojet -Kolec Kraja.

E dorzove dor m'dor,
nga nji brez ne brez stafeten,
Sabah Bizin mesfushor,
mjeshter sulmit - Mehdi Zhegen.

Zan Rragamin sa nji plep,
nget me vrap si vrap kaprollit,
Capalikun -hallagrep,
si me ken taroc Stamollit.

Me Kol Gjonin , Kocobashin,
moj Vllazni pate lan nam,
sa nji her lojen e bashin,
'' o merr top o the naj kam''.

Sa dhe malin e Taraboshit,
tan n'allci ba me e kthy,
s'do t'i delte Kocobashit ,
me njit kocat q* ka thy.

Elegant -Esat Rakiqi,
i ka dhan lojes lezet,
kaq e dridhte bukur shtatin,
thu se ėshtė tuj ba balet.

Ismet Hoxha e Halil Puka,
Paulin Ndoja qe t'shtoj namin,
kapiten-t'qoft hallall buka,
80 muj- Selami Danin.
Nxorre n'fush gjith kėta djelmoca,
maj Vllazni t'i puthsha syt,
n'68-en kėta taroca,
t'qiten n'kategori t'dyt.

Besa ju mas u cuditni,
qe Vllaznia figuron,
n'69-en e n'71-shin,
pėr gjith Globin si kampion.

Mundi Varnen e Bullgarit,
qe pat mujt midis Evrops,
''Sporting Klubin''e Shtutgartit,
nenkampionen e tan bots.

"Sporting Klubi" mundi Juven,
"Inter" klubin e Fiorentinen,
rrahu "Bryzhin"e Belgjiks,
"Sent Etienin" e Argjentinen.

Ndaj zinxhiri i krahasimit,
n'Argjentin pėr bes maron,
kshtu Vllaznia si pėrfundim,
ne tan Botėn del kampion.

Ky ekip ėshtė si far hithash,
nji shkodran e tha i pari,
kyt ekip sa ta kositsh,
mas dy orsh i del prap bari.

Se jan lagjet e shkodranvet,
si miniera e futbollit,
veē Shiroka e Kopliku,
rrahin skuadrat e Stamollit.

Le ma Vraka e Vau i Dejs ,
qe kan ba ekip prej murit,
edhe pse kushte nuk kan
nuk i dahen pacamurit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:56 am

Ty po tė drejtohem,vajzė moj syzeze
me do a sme do,kjo ėshtė hipoteze

Pamja jote e ėmbėl,posi teoreme
kur te shoh pėrpara,sikur zgjidh probleme

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilon

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung koni


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbite

Buzet si elips,mjekra si kupole
sytė si dy vatra,vetull parabole

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetrale

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze beta

pėr ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendrore

unė e ti njė thyese lidhur ne njė bosht
ti numerusi sipėr,unė emerusi poshte

po s'tė bėra jetėn diell si pranvera
cvite me janė taksur mi shumezofte zerua

dashurisė pėr ty mos ti shuhet vapa
ēdo fjale qe tė thuash do ta fus ne kllapa

dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubike

bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.

me tretė formule,me shkrive te gjallė
si njė copez akull ne plus njeqind shkalle

folme shpirti im,shpirt ne maximum'
se pa ty skam gjume as ne minimum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:57 am

Poezi Dashurie

Tė shkomi i kavajes
T'dielen kam shku ne plazh
Kur te bregu detit
Turinin tat pash

Me trupin si njal
Ma hoqe trunin fare
O zot na i hudh sytė
O zocka lozonjare

Me ca rrobe banje
Si drane kopliku
PO u rrotullojshe
Qe t'shifte publiku

Pėr i xhiro te bregu
te ftova pėr pak kohe
Po ti refuzove
Gjasme se nuk do

Po unė e di
se ti pėr mu vdes
dhe unė s'te ndahem
o ylli lalit t' vet


Ajo plaka jote
me inot me pa
kujdes mi dreq kujdes
se gocen s'ta ha.

Pėr drek i fute
domote me qep
dhe tasin e llalles
e rrujte komplet

Pėr t'hy ne muhabet
TE kėrkova njė kaptin qep
po ti s'me dhe gjo
se njė gjysėm kishe vet.

dallget bėjnė shkum,
dielli rrezaton
po ti oyll botė
plazhin po terbon

O zot faleminderit
qe yllin tim kam pa
qe ja hongsha buzen
e t'gjitha ĆƒĘ’§a ka...

Pėr ne ēunat e rinj
o zot bėj bismilah
se si rrushi lalit
ne kėtė dynjah s'ka!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:01 pm

Ne c'vend kemi lere Krenare dhe te dh...?
Ne Shqipėri!!!
Ku te hedhin me shumė balte, dhe fajdet ti grijne parate?
Ne Shqipėri!!!
Ku jetojme aq te gezuar, xhepat bosh,deren blinduar?
Ne Shqipėri!!!
Ku ka baker,krom dhe ar po s'ka uj'as pėr tu lar'?
Ne Shqipėri!!!
Ku ka vlerė me shumė gomari, se shkencetari apo shkrimtari?
Ne Shqipėri!!!
Ku i veshin ne kokė corapet dhe kallaci i lan hesapet?
Ne Shqipėri!!!
Ku ka "rend", "paqe", "qetėsi" ku ujku pėr ujkun ėshtė njeri?
Ne Shqipėri!!!
Ku pėlcet, kercet dyfeku, Ku pa djerse fitohet leku,
Ku hedh valle serbi e greku?
Ne Shqipėri!!!
Ku s'punojnė hiē kombinatet, Ku hajdutet po ngrėnė pallatet?
Ne Shqipėri!!!
Ku spiuni bėn transparentin, Ku vampiret perbejn' Parlamentin?
Ne Shqipėri!!!
Ku t'a vrasin Deputetin, Ku s'e p...Presidentin?
Ne Shqipėri!!!
Ku Qeveria bėn Nastradinin, Ku sigurimi t"vjedh persekutimin?
Ne Shqipėri!!!
Ku Qeveria punon me banda, Ku na mban gjallė veē kontrabanda?
Ne Shqipėri!!!
Ku vishet gjithė populli "me trim" i botės
Me tesha t'vdekunish te gjith'Europes?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:03 pm

U zgjova edhe sot herėt me shpresė se telefoni do tė mė cingėronte prej
qasti nė qast,dhe do ta filloja njė ditė tė mbarė.
Posa pėrfundova mėngjesin nisa qė tė pregaditem pėr nė fakulltet,edhe pse
hiq s'mė shkohej por kisha pėr ta marr njė notė tė provimit dhe mė duhej qė
tė shkoja.U bėra gati,dola nė stacion hypa nė autobus dhe rrugės duke shkuar
nė stacionin e dytė rasishtė mė shkuan sytė nė njė pllakatė ku ishte
vendosur njė foto,por pėr shkak qė kishte tollovi nė autobus nuk arrita qė
ta shoh foton por vetėm emrin ashtu kalimthi e lexova.Shkruante ARBEN,dhe
pėr njė moment u shtanga dhe me vete thashė:O Zot sa keq qė emrin ARBEN e
paska pasur, a unė nuk isha nė dijeni qė nė atė pllakatė,nė atė foto ishte
vetė ''NJERIU I JETES SIME,DASHURIA IME ISHTE ATY''......
Pas 10minutash mbrina nė fakulltet,hyra nė ligjerata pasi pėrfunduam shkova
e mora edhe notėn qė e kisha kryer provimin me sukses,me thėn tė drejtėn u
gėzova se nuk kisha punuar aq sa qė kisha mar notėn 9-she,u gėzova pa masė.
Posa dola nga zyra ku isha pėr ta marr notėn,hasa nė shokun,kolegun tim
Rrahmanin qė me tė vėrtetė e kam shokė tė zemrės,pas pėrshėndetjes me tė
Rrahmani mu drejtua duke mė thėnė ej a munesh tė ma japėsh numrin e
BENIT,sepse tė diellėn mbasi ishte ndar prej teje u takova me tė,dhe e kemi
lėn qė sot pėr tė pirė kafe bashkė.
Dhe unė pėr njė moment u hutova,dhe me njė pėrgjigje tė shpejtė ju ktheva
duke i thėnė:Po more mundem,por edhe unė prej dje mbasdite jam ka mundona
pėr ta thirrur tėr kohėn po mė lajmėrohet vala 900,dhe ashtu e habitur ju
drejtova prap:Rrahman unė sa isha duke ardhur pėr nė fakulltet prej
autobusit e pashė njė pllakatė me foto nė stacion ku shkruante emriARBEN,e
shumė jam humb diqysh se pėr njė moment mendova se mos i ka ndodhur ndoj gjė
e keqe BENIT TIM,dhe Rrahmani ashtu ashtu pak nė gaz mu kthy dhe mė tha:qa
je qu pesh e po ndjell keq po ait shuj se BENI ėshtė shumė mirė,se unė tė
diellėn ndejta pak me tė dhe sot e kemi lėn mu taku me pi kafe,dhe disi mbas
fjalėve tė tij mė kaloj dhe thashė me vete edhe unė budallaqe jam veq pėr
keq mendoj.Pas atyre fjalėve u nisem,unė kisha pėr tu takuar me shoqen time
Merin ndėrsa Rrahmani shkonte deri nė internet,dhe posa tė krynte punė e
lamė qė tė takohemi nė ''Tunel''.
U ndava me Rrahmanin unė nisa rrugėn vet qė tė shkoja tė takohesha me shoqen
time tek''Zahir Pajaziti'',dhe rrugės duke shkuar nė stacionin pėrballė
RTK-sė papritur mė shkuan sytė nė atė pllakatėn qė e kisha parė edhe mė
herėt.Nė atė pllakatė pashė foton e ati djalit qė e kisha parė edhe mė
herėt,dhe me gjithė kureshtjen time qė tė afrohem ta shikoj se kush ishte,u
afrova po qė tė shija kisha humbur''Njeriun e Jetės sime,Dashurinė
time''.Pėr njė qast jam shtangur dhe kam marr frymė thellė,dhe kam lėshuar
njė britmė tė madhe OOOO ZOOTTT,BENI IM QENKA KY,NJERIUN E JETES E PASKAM
HUMBUR,dhe pėr njė moment mė kanė lshuar kėmbėt dhe jam pėrplas nė tokė e
alivanosur.Pas ca minutash kur mė ka ardhur vetėdija e kam ngritur kokėn
lart dhe kam pa njė vajzė duke mė ndihmuar qė tė ngrihem nė kėmbė dhe tė
vazhdoja rrugėn ku mė priste shoqja.
Deri nė cakun ku e kisha lėn pėr tu takuar mė ka pėrcjellur ajo vajza.
Nuk mundja ta merja vetėn,ti ndalja lotėt rrugės,po si ti ndalja kur e kisha
humbur''Njeriun e Jetės sime...U takova me Merin,ajo si mė pa vrapoi drejt
meje qė tė shikonte se qfarė mė kishte ndodhur qė isha me lot nė sy.Posa mu
afrua kam lėshuar njė britmė dhe e kam pėrqafuar shumė duke i thėnė qė e kam
humbur pėrgjithmonė Benin....Beni ka vdekur...Tė dyja ja shpėrthyem
vaji,erdh edhe Rrahmani dhe rrugės duke u kthyer nė shtėpi mė thirri shoku i
tij i ngushtė qė tė mė tregonte se qfarė kishte ndodhur.Edhe sot e kėsaj
dite zėri i Kushtrimit mė tingėllon nė veshė me ato fjalė:Benin rryma e ka
myt dje,motėr tkom mos u mėrzit dhe mė tregoj qė varrimi i tij bėhej nė
fshatė.Pas tij mė thirrėn edhe familja e tij qė tė mė tregonin se qka kishte
ndodhur.Vendosėm qė tė shkonim qė tė tre.Unė isha e humbur,vetėm lotėt i
shija qė mė rridhnin faqeve,nuk mundesha ta pėrmbaja veten,mė dukej e tėra
si ėndėrr.
Erdhi edhe koha kur Njeriun e Jetė sime duhej ta niseshim pėr nė shtėpinė e
re,apo mė mirė tė them pėr nė varr tė zi....
U kryen edhe ato ceremoni,e dija qė prej sot e kisha humbur dashurinė time
pėrgjithmonė.Dashuria ime iku nė njė rrugė pa kthim,shkoi nė botėn e
amshimit.
Njerėzit qė ishin pjesėmarės nė varrimin e BENIT filluan qė tė
shpėrndaheshin secili nėpėr drejtimet e tyre,e vetmja unė isha kėmngulėse qė
tė qėndroja edhe pak afėr varrit tij dhe tė derdhja lot mbi tė se e dija qė
prej sot mė BENIN TIM do ta kem vetėm nė ėndėrra dhe nė kujtime....
Edhe pse e kam vėshtirė qė ta harroj,gjithmonė do tė jetė nė zemrėn time
sikur ka qenė pėr 2vite tė plota,por ja qė jetės nuk po ju dika,edhe njeriun
e jetės po ta rrėmbeka ende pa e shijuar mirė rininė dhe jetėn.
Por BENI IM do tė ketė gjithmonė vend nė zemrėn time dhe nėse njė ditė do tė
bėhem nėnė,fėmija im do ta mbaj emrin e tij,dhe kur tė rritet do ti tregoj
pėr njeriun e jetės sime qė ma mori vdekja nė kohėn mė tė mirė........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:03 pm

Ditė pune,ditė mėsimi.Uzgjova e kthjellėt si asnjėherė mė parė,dhe fillova
qė tė pregaditem pėr fakulltet,sepse ligjeratat mė fillonin qysh prej orės
11:45min.U bėra gati dhe u nisa pėr nė stacion qė tė hypja nė autobus qė mė
qonte nė drejtim tė fakulltetit.Posa hypa nė autobus mė thirri BENI gjatė
gjithė rrugės deri sa mbrina nė fakulltet fola me tė,dhe nė fund mė tha se
sot deri nė ora 17:00ishte nė punė nė Mitrovicė,dhe posa tė kthehej do tė mė
thrriste pėr tu takuar,me kaq edhe embyllėm telefonin.
Disi mė kaluan edhe orėt nė ligjerata,posa dola nga fakullteti u nisa nė
drejtim pėr nė shtėpi.Mbrina nė shtėpi me njė disponim tė mirė.Edhe nė
shtėpi kisha pasur musafirė,posa pushova pak mami mė tha qė ti bėja disa
kafe sepse si gjithmonė kafet i bėja tė mira,disi i bėra edhe kafet dhe duke
hyr nė dhomė me filgjana nė dorė papritmas njė dridhje ma pėrshkroji tėrė
trupin,thjeshtė edhe zemra mu dridh sikur ishte paralajmėrim i njė gjėje tė
keqe,dhe pėr njė moment tabaku mė rrėshqiti nga duart me gjithė filgjana nė
tokė,dhe pėr njė moment mendja mė fluturoi tek BENI dhe vrapova ta marr
telefonin qė ta thrras sepse edhe zemra mė thoshte se BENIT tim i ka ndodhur
njė gjė e keqe.
Mora telefonin dhe me padurim prisja qe ta thrrisja,por ishte gjėja mė e
keqe sepse nė telefonin e tij u lajmrojke sekretaresha me porosin e
saj:numrin qė kėrkoni nuk ka qasja nė rrjet....Provova disa herė rradhazi
por kot,dhe thashė me vete se ndoshta me qėllim e ka mbyllur telefonin pasi
qė ėshtė nė orar tė punė.Mė nuk provova e lash qė tė mė thrriste ai vet si
zakonisht mbas punės.
U bė ora19:00dhe shoqja ime Meri erdhi pėr tė mė marr qė tė dilnim pėr nga
njė kafe.Dulem dhe shkuam drejt nė"AM PM",mendova qė edhe nėse mė thrret
BENI i them qė tė vjen aty ku ishim ne.Muhabet mbas muhabeti,cigare mbas
cigaresh,koha ecte dhe duhej qė tė kthehesha nė shtėpi.Mezi prisja qė tė
vija nė shtėpi dhe tė hyja nė msn-ė me shpresė qė BENIN tim ta takoja online
si gjithmonė nė atė kohė komunikoja me tė deri kah mesnata.Erdha hyra nė msn
por as aty nuk ishte,nė kokė mė silleshin lloj-lloj mendimesh.Kredi nė tel
nuk kisha se tė fundit i hargjova me shoqen time Merin.Ora ecte dhe BENI
nuk thrriste dhe ka ora 0:15min vendosa qė tė dal,nė dyqan afėr shtėpis
qė ta bleja ni mbushje pėr telefon, e bleva mbushjen erdha nė shtėpi
dhe prap vendosa ta thrras,por si mė herėt prap tėr kohėn sekretaresha
mu lajmrojke as vetė nuk mundesha ta merrja me mend se qfarė ka ndodhur
qė BENI IM telefonin mbyll,deri ka ora 3:00pas mesnate provova qė ta thras
por kotė,gjumi mė kishte zėn me telefon nė dorė....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:03 pm

Ditė vikendi,ditė e mėrzitshme.Gjithka monotoni.Mezi prisja qė akrepat e
orės tė lėviznin dhe ora tė bie nė 18:30min.
Kaloi dita disi dhe erdhi koha qė BENI duhej tė mė thrriste qė tė takohem me
tė.Si gjithherė ishte shumė i saktė,ne ora 18:30min cingėrroi telefoni dhe
ishte vetė BENI,qė mė thrriste pėr tė dalur.
Sa qel e mshel sytė u bėra gati dhe u nisa qė tė takohem me tė si gjithmonė
nė vendin e preferuar tė ne tė dyve nė"Lounge".
U takuam,kaluam si zakonishtė tepėr mirė,e ndjeja vetėn tepėr tė lumtur
sepse isha afėr njeriut tė jetės sime,koha kalonte,afrohej koha kur duhej tė
ndaheshim nga njėri tjetri,unė tė kthehesha nė shtėpi,ndėrsa BENI duhej qė
ta dėrgonte motrėn e tij nė Mitrovicė.
Atė natė u ndamė,sikur diqka mė thoshte qė s'do tė shihemi mė.
U ktheva nė shtėpi dhe mendja gjithmonė mė rrinte vetė tek BENI im.Duke
menduar pėr to edhe nata kaloi,u bė ora23:00 dhe telefoni cingėroi,ishte
BENI zemra ime qė mė thrriste,bisedė pas bisede
e mbyllėm telefonin duke i uruar njėri tjetrit natė tė mirė dhe gjumė tė
ėmbėl,dhe mė tha qė nesėr mbas punės do tė shihemi,me kėto fjalė telefonin e
mbyllėm edhe pse zemra mė thoshte sikur ta zgjasja ende muhabetin sepse nuk
mund tė ngihesha me zėrin e tij.
Prap u zhyta nė mendime,duke menduar filloi qė tė mė merte gjumi dhe rashė
pėr tė fjetur.Kėshtu kaloi edhe kjo natė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:05 pm

Kur ty te thone
se nderrova jete
mos u mundo
per te me gjete

gjej nje arsye
ngushelloje veten
prej sot pa mua
e kalon jeten

ska me dhurata
nuk ka as lule
thike shum te mprehte
ne zemer me ngule

me fal qe me vete
smundem te marr
tash foleja ime
gjindet ne varr

harrom mua te lutem
dhe gjeje nje tjeter
tani shpirti im
shkon ne boten tjeter

ta le nje amanet
kurr mos me harro
eja te varri im
dhe me vizito

atje qenka e rende
jeta ne vetmi
por me mire atje
se me te renden tradheti

a je tash e gezuar
kur une nuk ekzistoj
kur per jete e mot
te tjetra te dhuroj


ne varrin tim
nuk ka shum hapsire
kjo jete e vetmise
qenka e veshtire

jetoj une pa ty
edhe ne kete bote
s'harrova te vuaj
as te derdhi lot

mos mendo se jeta
tani ka kuptim
kur ti vete e vrave
pa meshire shpirtin tim

dua te mallkoj
per shum e shum mote
sdo te harroj se mua
me vrau dora jote

doja te behem engjell
nga ajo bote te kthehem
te shikoj si jeton
dhe zemra a te thehet

por ti kurr s' kishe zemer
skishe ndenja fare
ishe shpirt katile
dhe zemer tradhetare

mendoja se per ty
ja vlen kjo jete
por kurr se mendova
qe pa ty kam me mbete

mbeta une pa ty
kur me mbuloj kjo tradheti
dhe kur vuajta me lot zemre
deri kur me mbuloj dheu i zi

mbi varrin tim
hidhe nje grusht dhe
sepse tash pa mua
fillon nje jete te re

nese me vjen te varri
mos me sjell kurore
as mbi varrin tim
tlutem mos prek me dore

kjo do te me lendoje
edhe ne varr
pastaj lulet e tua
sdo te mundem ti marr

nje ngushtice e madhe
drite nuk ka veq terr
une do te shkoj ne parajse
ndersa ti ne ferr

tradhetia jote
e rende kishte qene
mbi trupin tim
ma hodhi dhene

me lotet e mia
trupin tim e laj
dheun qe kam mbi
spo mundem ta mbaj

zoti i madh nje dite
do te me lehtesoje
e din ai qe skam faj
dhe do te me meshiroj

por mendoj per ty
si do ta kalosh
kur ne varr te vish
valle si do te jetosh

ne ferrin e erresires
ne anen e meshires
u luta une pa shprese
i humba anen deshires

harroje doren
qe dikur te ka prekur
mendo dhe kujto
se tash jam i vdekur

une me s'ekzistoj
se jeta me mori
tash shtepia ime
gjindet te vorri

e di qe se meritove
une per ty te vdes
por ja qe zemra e vuajtur
smundi me te pres

se meritove kurr
per ty une te vuaj
e as nje fjale te vetme
per ty une ta shkruaj

e di qe keto poezi
ti kurr si sheh as si lexon
por i shkruaj te kuptojn tjeret
se si femra tradheton

nje tradheti qe ska falje
tradheti qe ska meshirim
qe te shton plage ne zemer
qe asnjehere ska sherim

ne varrin tim
gjen fotografine time
e gjen te coptuar
edhe zemren time

ate ti e bere
kur mua me braktise
kur kuroren e vdekjes
mua ma qendise

nganjehere pyes veten
si s'kishe meshire
pse kur me tradhtove
e bere kete me shum deshire

a e kupton jeten
dhe ndenjat e zemres
se spaska me te rende
se tardhtia e femres

skishte me rende ne jete
te vuash per nje femer
ndersa ajo tjetrin
ta mbaje ne zemer

tash loti im ndalet
dhe vuajtja ime perjete
tash une mbetem i vdekur
trupi pushon tash qete

me mire pranova varrin
se tradhetine ta duroj
me mire pranova vdekjen
se smunda plagen ta sheroj

edhe ne ate bote
une ende do te vuaj
ne shpirt e ne eshtra
ende do te ruaj

kujto veq nje gje
kur te jesh ne gjum
se e vrave zemren
qe te deshti shum

Ne VARRIN TIM
nuk ka gezim
nuk ka qetesi
ende mendoj per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:36 pm

Himni i Flamurit

Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
me njė dėshirė e njė qėllim,
tė gjithė atij duk'iu betuar
tė lidhim besėn pėr shpėtim.
Prej lufte veē ai largohet
qė ėshtė lindur tradhėtor,
kush ėshtė burrė, nuk frikohet,
po vdes, po vdes si njė dėshmor!

Nė dorė armėt do t'i mbajmė,
tė mbrojmė atdheun nė ēdo kėnd,
tė drejtat tona ne si ndajmė;
kėtu armiqėt s'kanė vend.
qė kombe shuhen pėrmbi dhe,
po Shqipėria do tė rrojė,
pėr tė, pėr tė, luftojmė ne!

O flamur, flamur, shenj' e shtrenjtė
tek ti betohemi kėtu,
pė Shqipėrin, atdheun e shtrenjtė,
pėr nder'edhe lavdimn e tu.
Trim, burrė quhet dhe nderohet
atdheuet kush iu bė therror.
Pėrjetė ai do tė kujtohet
mbi dhe, nėn dhe si njė shenjtor!

Dua

Mbi bar dua tė prehem,
tė kėndoj, tė dėfrehem,
tė shoh rreth bagėtinė,
kur hanė dhe pinė;
tė shoh fushat e blerta,
bimėt kur i fryen era,
njėrzit kur punojnė
dhe ēupat kur kėndojnė!

Ah, dua dhe lulet,
kur i shfaqin pekulet,
dhe fluturat qė venė,
mbi to dua tė jenė;
bilbili t'ia thotė
nėn diellin e ngrohtė.

Dua dhe Shqipėrinė,
se atje kam shtėpinė,
kur rrija nėpėr ferrat
edhe lozja me sheqerrat;
pėr kėtė kam dėshirė
dhe s'dua mė mirė,
atje dua tė shkoj,
sa tė jem e tė rroj!

Sa tė dua Shqipėri

Sa tė dua, o Shqipėri,
sa me mall ndiej e sa dėshirė,
pėr ty gaz e dashuri
mu nė zemėr mė ka mbirė!

Se pėr mua, o Atdhe,
je njė lule aq e vyer,
sa nuk gjendet pėrmbi dhe
shpirtintim pėr tė ushqyer!

I dashur Atdhe

Me vite jam larguar,
i dashur Atdhe,
por nuk tė kam harruar,
se shumė i ėmbėl je.

Kjo zemra mė kėndon
pėr ty, o Shqipėri,
por prapė mė lėngon,
se je nė varfėri.

Tė fala tė dėrgoj,
kėndej ku jam Atdhe,
gjithnjė po tė kujtoj,
se birin tėnd mė ke.

Aleksander Stravo Drenova

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:40 pm

Pėr Mėmėdhenė

Pėr mėmėdhenė, pėr mėmėdhenė
Vraponi burra, se s'ka me prit.
Tė vdesim sot me besa-besė
pranė flamurit tė kuq q'u ngrit.

Pranė flamurit, pranė flamurit,
me shpatė zhveshur shqipėtarisht,
Pėr dhen' e babės edhe tė burrit
kemi me vdekur sot burrėrisht.

E Drini plak me oshėtima
mbi Shqipėrinė valėt po dredh;
Tosk' edhe Gegė, si vetėtima
armikut bini se dita erdhi.

Ejani burra malit pėrpjetė
duke u betuar vdekj' a liri.
Se s'ka m'e ėmbėl nė kėtė jetė,
kur vdes shqiptari pėr Shqipėri!

Mihail Grameno

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 12:41 pm

Poema e Mjerimit

Kafshatė qė s'kaperdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbet nė fyt edhe tė ze trishtimi,
kur sheh fytyra tė zbehta edhe sy tė jeshilta
qė tė shikojnė si hije dhe shtrijne duert e mpita
dhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tanė jetėn e vet derisa tė vdesin.
E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellin kryqet e minaret e ngurta,
profetent dhe shejtėnt ne fushqeta tė
shumėngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhėti.
Mjerimi ka vulėn e vet te shėmtueme;
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme;
balli qė e ka, sytė qė e shprehin,
buzėt qė me kot mundohen ta mshehin-
janė femijėt e padijes e flitė e pėrbuzjes,
tė mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės,
mbi tė cilėn hangri darkėn njė qen i
pamėshirshem
me bark shekullor, gjithmonė i pangishėm.
Mjerimi s'ka fat. Po ka vetėm zhele,
zhele fund e maje, flamujt e nji shprese
te shkyemė dhe tė coptuem me tė dalun bese.
. . . . . . . . . . . . .
Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qė tė bajnė tė ēmendesh,
qė t'apin litarin tė shkojsh fillė e tė varesh
ose bahe fle e njėrė paragrafesh.

Mjerimi s'do mėshire. Por do vetėm tė drejtė!
Mėshirė? Bijė bastarde e etenve dinakė,
tė cilt nė mėnyrė pompoze posi farizejt
I bijnė lodertisė me ndjet dhelperak
tue ia lėshue lypsit njė grosh tė hollė nė shplakė.

Mjerimi asht njė njollė e pashleshme
nė ballė tė njerėzimit qė kalon nepėr shekuj.
Dhe kere njollė kurrė nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr
tempuj.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Veddat
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 901
Age : 27
Location : N'PC
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Wed Feb 06, 2008 11:44 pm

Dimri

Dhe vjeshta i shkoi 'flet?t e saj'
i v?rtit era, i perpjek
dimri si perandor kinez
ngjyr?n e verdh? kudo e ndjek.


Dhe k?to re qe tani vijn?
ndryshe nga ret? e gjertanishme
t? shkretat jan? pa vet?tima
porsi djerina te m?rzitshme.


Ve?se n?n to qyteti zien
me drita,zhurma dhe trafik
dhe flok?t e tymta t? uzinave
mbi supe i bien madh?risht.


Ja horizonti i bardh? i dimrit
p?rball? peisazhit q? leviz
harxhon t? fundmen vet?tim?
si reporteri t? fundit blic.

__________________________

Malli i Shqiperise

Me ka marre malli per Shqiperine tone.
Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
Dridhej kalteronte,bente spirale,
Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
Mua bashkatdhetarit.

Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
Inatin akoma do ma mbajne,
Koken do ma tundin,
Por une s'do ta marr per keq,
Se malli me ka marre.
Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

Me ka marre malli per Shqiperine tone;
Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
shtegtojne

Per lokomotivat dhe kuajt,
Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
Per qiparisat,kopete dhe varret
Malli me ka marre.
Malli me ka marre,
Per shqipetaret.

Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
Aerodromi do te dridhet nga uturima,
Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.

_______________________________________

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnates
Vetem ne stacionet kryesore do te ndaloje,
Une ty s'do te harroj.

_________________
exTrem'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: