ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:52 pm

Kėnga e gjyshesTregon gjyshja njė herė,
na ishte seē na ishte,
na ish njė herė njė djalė,
si veten shokėt kishte.

Dhe unė duke dėgjuar,
shikoj me sytv e mi,
njė trim duke luftuar,
pėr fatet e lirise.

Refreni:

I ėmbėl zėri i gjyshes,
kur ngjarjen mė tregon,
e lehtė dorė e saj,
mbi krye mė ledhaton.

I ėmbėl zėri i gjyshes,
kur ngjarjen ma tregon,
e lehtė dorė e saj,
mbi krye mė ledhaton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:52 pm

Kur kthehem nga shėtitjaKur kthehem nga shėtitja,
Me vete marr ca lule,
Nė supe dhe nė zemėr,
plot zogj me vinė dhe ulen,

Do marr gjithmonė me vete,
Nė fushė dhe nė mal,
Aroma lulesh tinguj,
Dhe shokėve ua fal.

Do marr gjithmonė me vete,
Njė dorė gjelbėrim,
Pėr nėnėzėn e dashur,
Dhe pėr babain tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:54 pm

Festivali i kafsheve !Nje mace, nje gomar, nje qen dhe nje kendez
njehere ne nje kohe, e ben me fjale
n“oborrin e shtepise, se lopes nje mengjes
te bejne nje festival

La La La...
sa bukur nje festival
sa mire, sa bukur nje festival.

I pari nis kėngen, gjeli i shtėpisė
njė kėngė me rikiki kėndon, kėndon
nga fundi spektatorėt filloi qė ti ēudisė
mbaroi me rikiki,
Sa mirė, sa bukur me rikiki....

Mjauuu mjauuu mjauuu
E Dyta na e nisi macja e shtepise
nje kenge te bukur miu gati s“qau
nga fundi spektatoret nisen ti cudise
mbaroi me mjau mjauuuu.

Koncertin e vazhdoi
qeni i shtepise
me nje kenge besnikerie
t“vjeter shume
nga fundi spektatoret
nisi ti trondise
mbaroi me hum-hum-hum

Hum-Hum
sa mire sa bukur
me Hum-Hum-Hum.

I fundit na kendoi
gomari i shtepise
nje kenge papregatitur
dosido nga fundi spektatoret
nisi ti merzise mbaroi me o i o.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:54 pm

Kėnga e Vitit te RiJa na erdhi Viti i Ri,
sa jam e gėzuar,
Porsi unė cdo fėmijė,
pret per ta festuar,

Bora zbardhi tej pėr tej,
fusha edhe male,
Viti i Ri do tė na gjej',
me kėngė e me valle.

E stolisa bredhin tim,
me lodra me yje,
era jashtė me tėrbim,
le tė fryjė nė pyje,

plot dhurata pėrsėri,
do mė sjellė mua,
babagjyshi i Vitit Tė Ri,
oh sa fort tė dua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:31 pm

Njė vit i Ri po vjen...

Njė vit i ri po vjen sėrish,
ti mike e dashur a e ndjen
siē e ndjej unė kėndej largėsive,
kohėn“ si Erė“ qė ikėn e s`kthen!

Ja vit i vjetėr po kalon,
si Hije e Hėnės pėrmbi Dhe...
kur njė faqe falė me dritė tė zbehtė,
ndėrsa tjetrėn e err“ si njė Re...

Ēna mbet pa bėrė nė kohė tė shkuar,
nga vit i vjetėr“ ēfarė harruam vallė ?
Sa herė u nisėm e dot nuk arritėm,
nė ditėt qė shkuan, ku dot su pamė ?!

Ah“ mos u dėshpro moj mikja ime,
kėshtu ėshtė jeta, nuk e ndryshojmė dot;
„…dikush mbolli njė rrėnjė pemė Ulliri,
por kokrrat jo“ sja hėngri dot !“.

Ndaj gėzoje ditėn“ ashtu siē tė vijė,
orėn dhe ēastin ma gėzo tė plotė,
se koha do sjellė gjithmonė vite tė Ri,
ndėrsa ne nuk festojmė pėrherė nė kėtė botė !

Do shkojmė njė ditė“ nėpėr radhėt pa radhė...
Asgjė sdo tė marrim me vehte“ dot,
tė tėra kėndej do ti lėmė...pa fjalė,
nėpėr kohėn qė shėmb ēdo gjė tė fortė...!

Do ti lėmė miqtė e dashur, dhe miket do ti lėmė,
Do tė lėmė tė bukurat, ēdo gjė do ta lėmė !
Ēdo fjalė tė ėmbėl, ēdo puthje tė ndjeshme…
Sdo tė na lėndojnė mė brengat as shpifje e thashethem !

Vetėm njė gjė“ do tė jetojė pėrjetė;
*Kujtimi pėr tė mirėn“ qė njeriu e krijon...
pėr dashurinė dhe paqen njerėzore...
pėr veprėn qė njeriun“ aq shumė e lartėson !* .

Por ti sonte gėzo atje larg“ pa mua,
siē gėzoj dhe unė“ nė Detin mallė...
e ndoshta kur ta marrėsh gotėn nė duar,
do tė kujtohet njė mik“ qė ndodhet larg.

Ndėrsa unė“ mesnatės do tė shikoj atje...
kur yjet i numėronim bashkė nė ato brigje...
atje“ kur nė bulėzėn e lotit tėnd...
e pashė Hėnėzėn“ mallesh tek digjej...

Gėzo mike e dashur kėsajė nate tė fundme
kur njė vit i ngarkuar me aq mall e zjarr...
njė kohe tė re po i hapė Udhė...
njė kohe, qė ndoshta diku“ do tė na takojė vallė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:33 pm

Njė Ėndėrr...
Poemė

E pashė njė ėndėrr mbrėmė...
jo si vazhdimisht,
kur ėndrrat sna lėnė tė flemė
pėr atė qė ndjejmė nė shpirt,
pėr tė ėmblat fjalė“ qė presim
nga miket zemėr mira,
pėr tė mirat qė adhurojmė“
plot shpresa e deshira...!

Por njė ėndėrr“ si rradhė herė,
e pashė mbrėmė nga mesnata;
sikur njė egėrsirė mu sul,
me pamje si lėngata...!

Si Kulēeder dukej nga larg,
si Qen vinte e zvoglohej,
bėhej dhe si veshgjatė
kur ndokund pengohej...!

Kur bėhej gati tė sulej
dukej si kafshė me brirė,
si djall e merrte pamjen,
nė turinjė si shėmtirė...

Klithte ajo bishė“
me dhėmbėt pėrjashta,
gjer Dheun e gėrrvishtėte
me kthetrat e gjata...!

Ndėrsa kur mė afrohej
aq sa mund ta dalloja,
Tokės seē i ngjitej…
bėhej gjarpėr i gjatė...
larosh me njėmijė ngjyra
pėrdredhjeve nėpėr natė...!

Me dukej se sikur
ngado qė udhėtoja…
atė gjarpėr tė shėmtuar,
anės udhės e shikoja...

Por dot nė udhė nuk dilte
sepse nuk mund tė fshihej,
veē shkurreve gjithė pėrdredhje
zvarritej e zvarritej.

Bėhej shpesh dhe Qen,
qė lihte nga larg lihte,
si Balo i madh Stani…
dhe veshėt lart i ngrinte.

Ndėrsa i vogėl bėhej“
sa njė Mi ferrshtje“
sa herė qė ndonjė zė NJERIU
dėgjohej tej“ tek fliste!

Ėndrra e ēuditshme
vazhdonte e vazhdonte
dhe gjumin shpesh ma prishte
me pamjet qė mė trishtonte.

Sėrish“ sapo mė zinte gjumi,
mė ēfaqej ajo egėrsirė,
sikur nga larg mė sulej
natėn nė errėsirė…
ku herė bėhej si gjarpėr,
herė si qen i lig,
herė si njė kulēedėr
me kthetrat e gjatė
qė vidhte zjarr nga goja
gjithė me helm“ si dallgė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:33 pm

Bėhej aqe shpesh
i gjatė, i pa anė,
porsi pjellė merimange
shtrihej brigjeve matanė,
ku thurte atė rrjet,
shtrat tė tij tė shkretė,
me gjuhėn porsi thikė...
gjith Helem qė vret aq jetė!

Ndėrsa prap kur fliste
I miri“ NJERIU;
ajo bishė“ aq strukej e fashitej,
njė me tokėn bėhej,
ferrishtes tek zvarritej!

Jo“ Gjarpėr mė nuk dukej,
as Qen as Kulēedėr,
nuk dukej mė asgjė,
nga ajo bishė e egėr!

***
Tė nesėrmen i shqetsuar
nga ėndrra gjithė ēudi,
nga kafsha e shėmtuar
qė mu ēfaq me aq pusi...
Njė Plak tė vjetėr e pyeta,
ėndrrėn tė ma zbėrthejė
dhe plaku aq i mėnēur“
ja se ēmė rrėfeu:

O bir, mė tha;“ Kujdes,
se dhe ti si ēdo njeri
ke aq dashakqinjė“
qė tė ngrejnė pusi...
Por njė“ qenka si gjarpėr
laraman i zi…
dhe plane aq po thur,
me gojė“ aq helm po vjedh“
sa gjer dhe udhėn tėnde
ai“don tė ta bėjė Vrer“,
nėpėr gjithė ditėt nga shkon,
ai aq Gurė“ drejt teje hedh!

Mos harro o bir“
mbaj mėnd ēpo tė tė them;
Kur Gjarprin nė ėndėrr sheh,
pėr ty dikush hedh Helm!
Kur Qenin nė ėndėrr sheh
dikush tė merr nėpėr gojė...!
Kur Bisha tė sulet nė ėndėrr,
dikush do tė tė kėrcnojė...!

...Por kur tė gjithė fashiten,
nuk duken mė mbi Dhe,
tė liqtė njė herė zhdukėn“
nga frika qė ata ndjejnė...!

Por sėrish mund tė ēfaqen,
sa herė qė ti udhėn ua zė,
nė gjithė poshtėrsitė e tyre
kur ti hordhiqet ua zbėrthen,
kur nė shesh ua nxjerr mashtrimet,
kur nuk i len tė zėnė vėnd!

Pra sėrish nė ėndrra,
ata do ti shikosh,
herė si gjarpėrinjė,
herė si qenė balosh,
herė si kulēedra,
e herė porsi krimba...,
ata qė kurrė nė jetė
nuk dinė tė bėjnė tė mira,
ata qė me tė vjedhur,
me mashtrim tė shėmtuar
jetės e ka dredhur duke abuzuar!

Mbaj kujdes o bir!
Mė tha plak i meēur,
Ruhu nga tė liqtė,
nga ata me shumė fytyra,
qė janė si lėkura e gjarprit
me shumė dredha e ngjyra,
tė cilėt“ nė kohėn tonė
kanė ēiflig e zyra...!

Ata kanė aq buxhet tė pistė,
tė vėnė me shtatqind fytyra,
me vjedhje tė ēdo lloji…,
pushteteve neper zyra...

Ata paguajnė aq shumė...
vetveten per te fshehur
deri dhe me ēdo llojė shėrbėtori
tė gjallin e bėjne tė vdekur!

Ruhu nga ata“
qė me famė t“fallsifikuar,
kanė bėrė emėr tė „madh...”
gjer dhe nė art e politikė…
Ruhu nga tė liqtė o bir,
ruhu nga gjarprinjtė...!

Ruhu edhe ca o bir,
sa atyre tė u vijė fundi,
kur Ligji i sė drejtės
tė pastrohet nga llumi...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:35 pm

Nėnės Terezė Poemė

Sdo tė them asgjė mė shumė, sepse vetė cdo gjė e the,
kur mirėsia jote` lumė, ushqej tė mjerėt pėrmbi Dhe!
Kur kjo botė ish e mbėrthyer` nėpėr luftra vrastare,
ndėrsa ti moj Nėnė e mirė, bijė e tokės Shqiptare
more udhėt drejt tė mjerve, tek varfėria mė e madhe.

Ku kjo botė njė kulm e kish“ tė mjerimit mė tė mjerė,
kur nė udhė vdisnin ēdo ditė` gjer dhe mijra tė sapo lerė...
ku sėmundja e urisė` shtrihej gjatė e shtrohej gjėrė,
si njė shėmbull aq i turpshėm i ksajė bote qė mban erė...,
erė racizmi, injorimi“ pasanikėsh tė pa vlerė...!

Sdo tė them asnjė lavdi, se lavdia ishe vetė,
kur me duar dhe me sy, fale dritė e fale shpresė,
kur urinė ua largove, duke venė dorėn mbi plagė,
kur tė sėmurėt, gjer dhe foshnje“ ti i mbaje gjith` nė krahė
nėpėr kohėn aq tė egėr, kur kjo botė ndizej flakė...
nėpėr luftrat e mizorve qė skanė zemėr` as shpirt aspak!

Sdo tė them jo` asgjė, pėr tė hirshmit sytė e tu
qė nė skutat e mjerimi“ hidhnin dritė gjithashtu,
dhe mbi trupat e gjymtuar, prekte dora jote e mirė
me kafshatėn mė tė ėmbel e me uje aq tė dlirė,
duke dhėnė Jetė` Jetėve, kur po shuheshin nė errėsirė!

Ishe ti njė vajzė e re, kur tė largtat udhė i more
kur tė thirrėn *Motėr* atje, nėpėr vėndet e vorfnorve,
Por ti Nėnė“ u bėrė shpejt, se mė shumė pranė tė donin,
gjithė ata qė sytė drejt teje, me aq lutje i lėshonin
gjer gjithė shpresat nėpėr lot, si njė detė tek ti vėrshonin.

Nenė` tė donte ēdo fėmijė` qė nuk njihte nėnė` tjetėr,
ēdo i sėmurė nėpėr uri, Nėnė` tė thrriste dhe ēdo i vjetėr!
Ishin pleq nėpėr mjerimė, nė betejat e urisė...
ishin plakur, ishin regjur, nėpėr udhėt e skamnisė,
ndaj tė gjithė ty tė shikonin si njė Nėnė` tė gjithėsisė!

Jo` nuk dua kėtu tė shkruaj, asnjė varg e asnjė fjalė,
pėr ēka ty tė ėshtė thėnė, nga tė mjerėt kohė mė parė,
pėr atė kohė kur Falenderimi` gjer nė qiell pėr ty u rrit,
pėr atė kohė kur vetė rruzullimi“ nė ty pau njė Yll, njė Dritė,
qė shkėlqente si asnjėherė, qė Jetė` falte pėr tė mjerė.

Ti nuk dallove kurrė nė Lloje, as nė Rracė e as nė Farė,
nuk dallove asnjė njeri` as nė Fe, as nė Ngjyrė, as nė tė Parė...!
Por tė gjithė njėsoj i deshė dhe kafshatėn mė ta e ndave
duke dhėnė nėpėr heshtje, pa u mburrur me asnjė lloj fjalė,
pa kėrkuar aspak lavdi` pėr tė shėnjtėn tėnde Mirėsi!

O ti shėmbull i njerzimit, qė njė dritė tė re“ nė tokė e solle,
pėr tė verbėrit e gjithė rruzullit qė Endėn kohės me protokolle...
hyjne e dalin nėpėr zyra, kapistallur e armatosur...
me njėmijė plane e fytyra pėr tė vrarė e pėr tė groposur,
atė pjesė tė njerzimit qė dergjet vuajtjeve e pa mbrojtur !

Por mjerisht shtresa zyrtare, e ksajė bote tė tėrbuar,
nuk e sheh dot dritėn tėnde, sepse turpi i ka vėrbuar,
grykėsia e ēfrenuar i ndėrsen nė pasuri...
aq sa sdinė mė se kush janė vėrtetė, a kanė pamje nė njeri ?!
Aq sa skanė mė aspak dhėmbje, nuk kanė ndjenjė` as dashuri !

Ndėrsa ty tė solli Zoti, i ēdo feje e besimi,
si njė shėmbull mirėsie, ku tė mėsonte gjithė njerzimi,
se si ta ndajmė edhe tė fundit“ gjer kafshatėn mė tė vogėl,
me tė mjerin, me tė varfrin, me tė sėmuret qė kemi rrotull,
duke falur dashuri, me gjithė zemer` siē fale ti!

Por jo` jo` moj Nėnė e mirė, o ti shėmbull i gjithė Hyjnive,
i vetė Zotit mbi ēdo Qiell, i gjithė Ėngjėjve e dashurive!
Nuk mėsojė dot kjo botė, mbushur plot me tė korruptuar,
nuk mėsojė qė tė falė Jetė“ pėr tė vuajturit e mjeruar,
nuk mėsojė as politika qė tė ndalė krimin e ēfrenuar !

Nuk mėsuan jo“ jo“ dot, qė tė duan mirėsisht,
qė tė falin pėr tė vobektėt dhe tė gjindėn bashkarisht,
nė njė fjalė e nė njė punė, pėr tė ndjekur udhėn tėnde,
pėr tė dhėnė pa bėrė zhurmė, pa lavdrime e shitmėndje,
pėr tė falur buzeqeshje, pėr tė dhėnė dashuri, mirėsi siē bėre ti!

Sdo tė ndalnja jo` jo` kurrė`, nėpėr vargun tim` me ty,
sdo tė ndalesha asnjėherė nė kėtė botė gjith` hipokrizi,
kur dhe me ty aq po mburren, duke tė dhėnė tituj tė lartė...,
gjer nė qiell thonė` do ta ngrejnė` njė statujė pėr ty“ tė artė...
gjer nė qiell duan ti ngrejnė librat` stoqe` plot levdatė !

Por askush nė udhėn tėnde, nuk tė ndjek me mirėsi,
me thjeshtėsinė qė kishe ti; Thjeshtė e veshur, thujase zbathur
nėpėr udhėt dimėrake, nėpėr verat zjarr e flakė...
kur ty buza seē tu tha“ pėr pak ujė, pėr buk thatė,
kur kėrkoje derė mė derė, pėr jetimė e pleq tė ngratė!

Jo“ askush nė udhėn tėnde, nuk ecėn thjeshtė e njerėzisht,
por nėse e falė njė Cent, do shpėrbilimin katėrfish,
don tė dalė gjer nė …Vizione, don tė dalė nėpėr Gazeta,
don dhe titullin mė tė lartė, si “Human” me shtatė spaleta...
Don dhe udhėn pėr tek Papa, qė si “Shėnjt” ti ngrihet Kapela…!

Unė e di` se ti po tė ishe` nė kėtė botė` dhe njė herė sot,
Do tė flisje sėrish ndryshe, do tė bėje siē bėrė mot...
do ti shėmbnje gjithė statujat qė pėr ty“ disa kanė ngritur...
do ti digjnje tė gjithė librat qė pėr ty kanė shkarravitur
ca servilė qė me emrin tėnd“ kanė shitur e profitur...!

Dhe do ndiznje njė zjarr tė madh, bubulak me tym e flakė,
ku tė vrafėrit e mė tė varfėrve, do tė ngroheshin qoftė dhe njė natė,
ndėrsa me bronxin e Statujave, do tė bėje ca para tė mira,
ku do blije thjeshtė ca rroba“ pėr ti veshur disa mijra…
dhe ca tjegulla pėr ēatira, qė tė mos laget mė varfėria !

Unė e di sė ēfarė mendon ti, se ti sdonje kurrė lavdi!
sdonje tituj nga ca pseudo, politikanė apo shkenctarė...
qė sillen botės si krerė tė parė, apo kombit tonė tė shkretė
qė mbėrthyer ėshtė nė luftė tė nxhetė...
nė ca duar tė tė ēdo lloji, nė ēdo qoshe qė ka trolli!

Ku mjerisht“ moj Nėnė e mirė, sa herė ndihen ngusht nė fjalė,
kur u sillet mėndja vėrdallė, nė tė dalė e nė tė pėrdalė...
mbas shumė vjedhjesh e shumė mashtrimesh...
kur tė shpėtojnė nuk kanė mundėsi; E zėnė fjalėn vec pėr ty
sikur “nė udhėn tėnde ata po ecin...”, thonė me fjalėt qė u ngecin!

Unė e di“ se si ti do ti shikonje, me ata sytė e tu tė zjarrtė,
unė e di se ēfarė do tė u thonje, me atė fjalėn tėnde Shpatė,
gjithė atyre qė nuk kanė zemėr, veē luftojnė qė tė bėjnė emėr,
duke vėnė njė maskė tė vjetėr, pėr tė mos u dukur asgjė e fshehur,
nė gjithė kohėn ku janė regjur, duke vjedhur e stervjedhur!

Syte e tu do ti shikonin“ porsi drita qė prej qiellit“ errėsirat i ndriēon“
me shpejtėsine e gjithė rrufeve, shikimi yt tej i zhbiron…,
duke ua djegur ēdo gjė tė vėnė“ me mashtrim tė korruptuar,
duke ua fshirė pėrjetėsisht emrat“ me thėngjillin e shkrumuar…
duke ua tharė pėrgjithmonė zemrat me njė mallkim tė zemėruar!

Por jo jo“ ti nuk mallkoje kurrė, asnjė grua e asnjė burrė,
vec mbas bindjes tėnde hyjnore, i le udhės pėr nga janė nisur,
si tė ēmendur e tė krisur, pas fitimit tė harlisur...
qė ua lidh kėmbė edhe duar, qė si kthen kurrė nė tė penduar
por nė Ferrin prush e flakė“ u shkojnė shpirtrat plot mėkat !

Dhe do ti luteshe“Zotit vetė“ qė ti falė ata tė shkretė`
qė nuk e vuajnė varfėrinė vetė, as dhe sėmundjen mė tė rėndė,
pra ata qė nuk ndihmojnė njeri, por notojnė nė pasuri!
Do ti luteshe qė ti falė“ata qė skanė dhėmbje pėr dhėmbjet“ kurrė,
ti falė ata qė shpirt e zemėr i kanė tė ftohta` porsi Gur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:50 pm

Tė dashurės
E dashura ime` nga larg po tė shkruaj,
e di se ti mi pret letrat` me shumė mallė,
por ah` moj e mirė, kjo kohė e zhurmuar,
aq shumė mė ka munduar, aq shumė mė ka vrarė!

Qė ditėn kur unė ika` si njė zog i plaguar,
maleve e detrave, stuhive` pėrmbi dallgė...
nėpėr udhėt e pa njohura` aq shumė jam vonuar,
mesnatave tė vona i humbur` kaq larg.

I vetėm si gjithnjė` por me ty nė mėndje,
me ty nė shpirt dhe nė zemrėn e pėrvėluar,
pėr kohėn tonė tė bukur, pėr kohėn tonė tė ėmbėl
nė atė tokė tė shėnjtė, nė atdheun e bekuar!

Jo` moj e shtrenjta ime, ti aspak mos mė thuaj
se sikur unė kėndej i lumtur jam ndjerė,
larg prej gjith malleve, i djegur, i pa shuar,
si njė gjeth i tretur` Vjeshtės nėpėr Erė...!

E di se don tė dishė aq shumė` pėr jetėn time,
ēbėj kėndej` kėsaj bote, ditėt si mė shkojnė,
nata ku mė zė, e ku mė zbardhė drita,
orėt e gjithė ditėve` kėndej si mė kalojnė...?!

Ah` sdo tė pushoja kurrė moj zemėr` nė tė treguar,
ditėt shkojnė e vinė tė zbehta verdhacake...
netėt aq tė shkurta, nė gjumin e vėshtirė
nėpėr mijra ėndrrat, si njė tym...mbas flakėve.

Dielli nuk mė ngroh` jo` si nė Atdhe,
as Hena si atje` jo` nuk e ka shkėlqimin,
Qiellit kėndej larg` yjet nuk ja shoh,
Retė e mjegullnajat ma vrasin dhe shikimin...!

Ah` puna dhe fitimi, mjerisht` moj e mira ime,
janė nė duar tė mashtruesve, tė llojit gjithēfarė...
tė kohės sė pseudove, tė ēdo lloj pushteti,
tė ēdo llojė race e kombi` deri dhe ndėr pseudoatdhetarė!

Skllavėria moderne` moj e shtrenjta ime,
lulėzon pėrbindshėm nėn maskėn e ēdo firme...
nėpėr kapitalizimin ku triumfon hajnia...
e quajtur "korrupsion", me gjuhėn e batakēinjėve!

Edhe kėndej ka vjedhje, ka krime tė ēdo lloji,
ka vrasje tė ftohta` qė tė hanė tė gjallė,
ku ekzistenca shuhet dhe nga njė fjalė e vetme
dhe jetės sė njeriut, aq ftohtė i vihet zjarr!

Njė vulė` moj e mirė, dhe njė firmė mė pas,
i jep fundin njeriut, jetėn ja shkatėrron,
thjeshtė pa asnjė faj, pa asnjė mėkat,
vetėm pse njeriu rastėsisht` kėndej ekziston!

Njeriu dėbohet nga kėto vėnde, me dhunė zyrtare,
burgoset si shkelės i tokave tė kėtyre..."pronarėve",
nė kėto vėnde tė kėsajė bote` tė vogėl... e tė madhe...,
qė mbi vullkan e ujė` ēdo ditė po kėrcen valle.

Valle po kėrcejnė, gjersa ndonjė Uragan...
apo ndonjė Cunam gjigand... zorrėt tė na i bashkojė,
nė tė Baltės fund` tė na i mbulojė thellė...
atje ku ska mė Rraca, atje ku ska mė Lloje...!

Atje ku ska mė Vula, ku ska mė zyra pėr tė huaj
qė racistet modern, syrtareve masakrojnė...,
atje ku ska mė lakime fjalėsh, nė interpretime ligjesh,
atje ku smund tė urrejnė, as nuk mund tė na dėbojnė!

Atje ku ska mė pseudoatdhetarė tė ēdo lloji
qė vuajnė tė dalin nė skenė me kongrese farsė...,
ku ska me servile qė lavdira boshe trumbetojnė…
kur shterpė ėshtė ēdo gjė..., ku asgjė nuk mbetet barsė...!

Atje ku ska me firma mashtruesish gjithēfarė,
atje ku bukėn e dhėnė si mik` mė nuk do ta kujtojnė,
atje ku sdo tė na sulet asnjė i pa besė` zagarė…
tė na hajė mbas shpine, pse e kritikojmė…!

Atje ku sdo tė ketė mė tė bezdisur…
qė sytė u errėn rrudhash kur kritikėn lexojnė…
dhe nėpėr gojėt gjithė erė` „dhėmbėsh ēakardisur”…
shajnė e ēirren, poshtrojnė e mallkojnė!

***
E di se ēdo mė thuash; pėrse unė atje nuk vi...?!
tek vėndi ynė i dashur, tek atdheu i jonė,
ku qielli sigurisht` i kthjellėt ėshtė gjithnjė
dhe Dielli e Hėna, atje bukur ndriēojnė...

Jo` moj zemra ime, nuk vi dot atje,
ku jeta e njeriut aq thellė ėshtė groposur,
nga vrasėsit e ēdo lloji, deri dhe politik...
qė pushteteve janė veshur dhe janė armatosur...!

Nuk vij dot atje, ku njeriu vdes urie,
ku njeriu ngrin nė zhele, nė dimrin zemėrak,
ku njeriu injorohet nga ajo llojė potere...
pseudopolitikanėsh, grupesh rrenacake!

Nuk vi dot atje, ku vjedhjėsit kanė zėnė zyrat
dhe postet mė tė larta` nė shtetin e varfėruar,
atje ku dhe vota blihet me djersėn e tė mjerėve...
nga qeveritarėt e ēthuruar, korruptimit tė tėrbuar!

Nuk vi dot atje, jo` tė lutėm mos mė thuaj!
Edhe pse dhėmbja e njė malli` aq mė ka munduar,
nuk vi dot atje, ku klanet e ēdo lloji,
peng e mbajnė atdheun, si nė kohė tė shkuar!

Mė mirė kėndej, nė kėtė luftė racistėsh...
qė ēdo ditė i ndrrojnė vulat dhe ligjet pėr tė huaj...
herė bėjnė sikur i zbusin, herė bėjnė sikur i lirojnė
njė dashuri e rreme, "puthjesh" nė tė dėbuar...!

Le tė shkojnė vitet nėpėr tė shkretin mallė,
ndoshta dikur rinia atje tek i yni Atdheu,
do tė kuptojė qartė kush vodhi e kush vrau,
do tė njohė vėrtetė vlerat qė ka Mėmėdheu!

Dhe do tė vėndosė rregull nė shtetin e rimkėmbur,
ku tė mos kenė mė vėnd tė sotmit e korruptuar,
ku tė mos ketė mė krime nga ata tė ēmėndur,
qė atdheun tonė tė dashur aq shumė e kanė turpėruar!

Atėherė do tė vi dhe unė tek derė e madhe
ku pret dhe ti` e di, ndoshta atėherė` thinjash mbuluar,
por ska gjė moj e shtrenjtė, mallet mbesin malle,
dhe njė ditė sigurisht qė kemi pėr ti shuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:51 pm

SHKODRA

Ti Zanė e bukur me krye mbi male
e me krahė tė hedhun pėrmbi Dri,
Ti pėrmbi rrjedhė tė njasajė Bujane,
o ti qė der Detin ma pėrpin me sy.

Gjijtė e tu tė bukur si Kupė e Qiellit
mbėshtetun mureve pėrmbi Kala...
do pika Tamlit rrinė der edhe sot tuj rrjedhun
e aty pinė… kohnat pa pra...

Me tamlin tand tė amėl`
u ushqyen shekujt nėpėr kohna,
Kreshnikėt u rritėn e morėn Udhė
der Mretėn iu banė Romės nėr Epoka!

Pesmijė Vjet me radhe ti Mretnit Ilirisė mrėnė ja rrite,
n`gjinin tand i rrite e nalt nė qiell zanin ja u ēove,
ti o Shkoderlocja e jonė si Yll drite
vetė Rruzullimit gjithė punėt ja pave,
gjithė tė mirat e tė ligat e tyne` i provove!

Aq herė deshtėn ty me tė djegun
Akejtė, Romolėt, Byzantėt, Osmajtė
e deri dhe tė Kaukazeve bisha...
SKUTARTA jonė Ilire, lakmi aq shumė ta patėn ata kopila!

Ah` por Drini yt i thellė dhe e bukura Bujanė,
ty trupin e pėrflakun aq thellė nė gji ta morėn
dhe flakėt ty ti shuen nė tė gjanin Liqė
e nė Brigjet e buta pėrseri tė nxorrėn...

Nėn rreze tė Diellit tand tė terėn e tė veshėn si Hyjni
e nuse prap tė banė pėr Mretėn e pėr Princa tė ri!
Ti ma e dashtuna bijė e nuse e Pellazgėve,
Ti mretėnesha e shekujve ne Iliri.

Ti e pėrmėnduna, e duruemja, e dashtuna e Hyut,
kur koha aq e shtėrngueme ishte` deri sa burrat...
ma shumė se sa mbretėn...dojshin me kėnun`
me sundue ata dojshin der edhe Yjtė...!

Ti nė gji i mbajte trimnueshem Ardianėt, Bardhyl e Genc
e deri nji Teutė tė pathyeshme krenare,
qė Adriatikut ja mbylli portat prej tė shpella ku strukeshin akejtė...
deri dhe Romės vetė asnji Varkė sja la me e notue asajė anė...

Me zanin tand tė ambėl ti djepa perherė pėrkunde
dhe me tingujt Kumbanore ti rrite, ndėr Gjergja tė ri
edhe nji djalė trim, njat farė Oso Kuke
qė nam ja la njerzimit njat histori...
kur ai vetė e ndezi njat Kala Barute...
e deri nė Kaukaze i dogji bishat ai guxim i ti !

Nuk kjen vra shumė nė atė rrethim kur Osos ja banė,
kur ai nė erė i derdhi si cungje tė djegun nja tridhet mijė...
do zorrė e planca, eshtna e krena...gijatė thonė kjen qelbun
atje ka maja e Liqenit, nė tokėt e Ilirisė, kah ai Mal i zi...

Ku Vraninė ia thonė ėmnin... atje pra stervina metėn nė shekuj
anmiqtė e tu moj Shkoderlocja trime, anmiqtė e nanės Shqypni,
atje ku burrat e kombit nė erė i hodhėn,
E pėr ty e dhanė jetėn tuj u bamun Fli .

Jo` nuk kje me ransi shumė se aty shumė anmiq u vranė,
por me ransi kje pėr ty moj Zana e jone hyjnore
se ti kishe djem trima qė pėr ty jetėn e dhanė
e shėmull ju banė kombit pėr luftnat botnore… !

Rrugėt e tua tė gjana mbushur me ftyrat gazmore,
me fjalėn plot humor e kangė qė shpirti yt e thotė
nėpėr ato gojė tė ambla tė varzave e grave hyjnore
tė bukurave qė aq ambėl dinė mė fale atė dashninė e fortė !

Dhe djemtė bukurosha tė zhdėrvjelltė si Shqarrthi
qė Drinin me nji hap e shkapėrcejnė pėr ty,
e liqenit perlat nė thellėsi ja marrin
veē ty moj Zanė e bukur me tė ba me Shkėlzye.

Ndėrsa burrat krenarė me shikimet pėrmbi maja
qė flasin me kadalė dhe aq mirė dinė tė rrfejnė...
nėpėr duer ti marrin ty punėt aq tė mdhaja
dhe historinė tande gjithnji e ma nalt e ngrejnė!

O Shkodra jonė e bukur, ti vatėr e ngrohtė bujare,
Ku nė prushin tand u ngrohėn shpirtrat ma tė mirė,
Ai Mjeda qė me kangėt pėr Bylbilin e Bujanės
Shkroj ma tė amblėn vjershė mė vargun nėpėr Lirė.

Mandej Gjergji Lahutarė` Fishtjani qė nė ty u rrit,
I jezuitėve djalė qė lahutėn mėsoj me kėndue,
ah, ai pra bash ma i miri i yti kangatare
qė pėr ty trimnitė e gjithė kohnave aq bukur i ka rrėfye !

Po nė ty u rritėn e krahė morėn
kangėtarė tė tjerė burrra e gra fisnike,
u lindėn dhe pėr ty shkuen tue u shkri porsi Meteorė,
kohės tuj i dhanun ma tė shėndritshmen e ēdo drite.

Ai Pashku i Vasjanve, i fjalės ma tė mirė
qė pėr Shqypninė shkroj aq ambėl, nė ty u rrit,
U rrit nė ty edhe Shiroka i malleve
qė Vajin nuk e ndali kurrė atje larg nė Egjypt!

Ah, ma i miri djalė ai Gurakuqi, Luvigji si bylbyl
qė nė Bari ta vranė tė pa besėt zėmėrliq,
pse ai zėmėr i dha Shtetit nė tė parė...
kur Vlonės Pamvarsia Shqypnisė nalt iu rrit!

Migjeni nė ty e muer frymėzimin` der edhe tė mėrzisė...
kur me dhimbė ai shkrojė pėr vorfninė kohore...
nė ty u lindėn shumė tė mira, shumė punė u nisėn
nėpėr mjegullnajat e ēdo lufte, e ēdo kohe!

Nė ty zuni fillė gjuha shqype tė shkruhej,
Udhėn nėpėr ty shqyp...e nisi libri i parė,
e para Gazetė aty zu tė mbruhej
prej tė mirėve` ma tė parėve gazetarė.

Aty zuni fillė Teatri i parė,
e para Opėr zu fillė tė ēfaqej nė ty
se ti pate burra e gra tė rradhė
artistė qė shekullit i dhanė aq famė e bukuri!

I yti ishte i miri ai Zadeja,
qė meloditė ja fali Gjergjit pėrmbi kalė,
Tė tutė janė pėrherė Lorja, Logoreci, Luci, Biku e hareja
qė ty moj Shkodėrloce tė man gjithmonė gjallė!

E jotja ėshtė dhe Tinka bija ma e mirė
ndėr ma tė mirat qė nuk tė shuhen kurrė,
ajo qė zėmrat i bani me u dridhė, kur dilte nė skenė
Gruaja qė u ba nanė, por kur duhej, bahet edhe burrė!

I yti ishte dhe ai, i miri Serafini
Regjizori qė me shikim fliste ma shumė se sa me fjalė,
i Famshmi qė famė u dha tė gjithė artistėve
me madhėshtinė e fjalės, e zėrit aq tė rradhė!

Nė ty zunė fillė aq punė ma sparit
qė pėr kah gjytetnimi shkojnė tuj shkėlzye...
si Yjet e ri me rreze arit...
e tuj ta shtuemun ty njatė farė bukurie!

Ti moj Skutė e Artė e gjithė Mesdheut
O nderė e Krenari e virtyteve Shqipėtare,
Ti Simbol qėndrese i gjithė Besės se Dheut
Kah emnin ja thonė Iliri, Troje tė Pellazgėve.

E ty qė shumkush tė thirri Zanė
E ti zanė je me tė vėrtetė, kėtė ta them unė, ta dish!
Sepse ti bukuritė i ke ma tė madhnueshme
Se sa vetė Roma i ka, apo i bukuri Paris !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:51 pm

Nė vjeshtė...

A tė kujtohet e mira ime
kur ti nėpėr degė mė kaloje si gjysėm Hėnė
dhe nėpėr gjethet e zverdhuara seē mė fshiheshe
atė natė, kur tė dua` tė pata thėnė!

U zverdhe nė dritė tė hėnės, porsi gjethja
qė me gishtrinjtė e bukur e shkoje nėpėr buzė...
dhe mu afrove pranė, afėr tek veshi
e mė the ngadalė: Tė dua edhe unė!

Mesnata kalojė ndėrsa ne` nė pyllin e vogėl
mbi gjethe fjetėm dhe po me to gdhimė mbuluar,
oh ē`jorgan i bukur na mbulojė atėherė
dhe mbi ē`dyshek tė butė fjetėm pėrqafuar.

Unė rrezėn e parė tė diellit e pashė nė sytė e tu
kur ti mė vėshtroje ashtu thellė` gjithė magji,
kur ti mė the; “o shpirt, ma thuaj dhe njė herė
atė qė mė the mbrėmė, ma thuaj pėrseri”!

Po tė dua moj e mirė, tė thashė, tė dua shumė!
sa gjithė ēkam mbi dhe, mė shumė, mė shumė!
Ndėrsa ti mė the: “pra aq sa tė tėra vjeshtat gjethe kanė,
aq shumė tė dua ty edhe unė o Xhan!

U ngritėm dora dora dhe dolėm nė udhė,
ca gjethe ngjitur na rrinin` fustanit tėnd dhe mua nė kėmishė,
ndėrsa kalimtarėt shikonin dhe me vehte qeshnin;
ata e dinin se ne duheshim, e morėn vesh tė gjithė!

Kjo vjeshtė e sivjetme…

Sa larg kjo vjeshtė mė ka gjetur
aq larg prej teje, por jo nga kujtimi…
Ēfarė ndjen ky shpirt, oh ēfarė ndjen sė thelli
Kur kujtoj kohėn tonė, atje tek Bliri.

Ah, ajo pemė e bukur si njė mal na dukej
Kur shikimet tona aq herė na i rrėmbeu,
Sa herė nėn degė tė tijė ashtu lagur qemė strukur
Aty ku e morėm njėri tjertin nė krahė aq herė.

Rrufetė aty bashkė i pritnim tek kalonin,
Me rrebeshet e shirave tė vjeshtės endacake.
Gjethet aty i ndiqnim me sy tek pikonin,
Nė tokėn e amshuar, nė paqėn e gjithė paqėve!

Ah` sot kaq larg jam, por ėndėrra vjen atje…
Qė tek bliri tė tė gjej bukuroshja ime,
Dhe nė krahė tė tė marr, tė rrėzohemi si atėhėrė…
Gjer tek lumi tė bijem, mbėrthyer nė rrokullime.

Eh` kjo ėndėrr e ēmėndur qė mė zgjon aq herė
Dhe sytė mi mbėrthen tek e vjetra pikė,
Ku shpirti ndėr kujtime mbėrthyer rrin pėrherė
Me ėndrrėn gėnjeshtare tė kthimit ndonjė ditė.

Ndėrsa Trenat shtojnė shpejtėsitė kėndej nė perėndim
Duke na tretur larg, ēdo ditė mė larg akoma…
E ti mė rrin atje ku ėndrrat shoh gjithnjė,
Tek Udha, tek Bliri, tek ajo Strehėz e jona!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:52 pm

Legjendė

Ish njė Vashė e ish njė Zanė
ish njė kėngė, njė melodi…,
Jo` jo` jo`! , ishte mė shumė…
Ėshtė dhe sot, gjer n`pėrjetėsi !

Vasha ish bijė e njė Nėne,
qė aq shumė e kishin vrare…,
kish jo veē Nėntė` djem Legjėnde
por njė popull Shqipėtarė !

Dhe kur Nėna nėpėr dhėmbje
klithte gjamėve nėpėr vaje,
ajo shprese seē i jepte…
me tė bukurat Kėngė tė sajė !

Me tė ėmblat melodi…
ajo i falte aq shumė gėzime
nėpėr Krojet plot freski...
nėpėr Fllad tė ēdo Lėndine.

Dhe ja fshinte aq herė Lotin,
nėpėr gjamė` e gjithė mundimet...
Sa herė nėnės ja nxinin motet...
ajo kėngen seē e niste…

Vetė Kreshnikėt e dėgjonin
lart nė bjeshkė e nėpėr maja…
edhe mjeshtrat tek latonin…
Gurėt pėr kalatė e mdhaja…!

Dhe lumenjtė nė Det kur shkonin
nėpėr rrjedhė e gurgullima…
meloditė seē ja dėgjonin,
tek kėndonte pėr Gjeraqina…!

Dhe heronjtė tej nė varre…
ngriheshin netėve tė vona
dhe dėgjonin zėrin e sajė
tek dy Drinat dhe tek Valbona…!

E dėgjonte me mall dhe fėmija,
edhe plaku me i moshuar,
e dėgjonte Iliria…
gjithė njė komb i mrekulluar !

Thonin se ajo ishte Zanė,
thonin se ishte Legjendė...!
Jo nuk thonin veē se e donin,
por ajo ėshtė e vėrtetė !

Ishte malli qė nuk shuhet,
Ish` si drita nė mėngjes,
Ishte Zėri i Pagarushės,
Ishte Kėnga qė kurrė nuk vdes !

Ish njė Vashė e ish njė Zanė
ish njė Kėngė, njė Melodi…
Jo` jo` jo`! , ishte mė shumė…
Ėshtė Legjendė nė pėrjetėsi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 1:53 pm

Ti mė fal e dashura ime

Ti mė fal e dashura ime
pse unė sėrish nuk erdha dot
pse peng po mė mbajnė kėto udhėtime
nėpėr mesnatat e errta, nė kėtė botė tė ftohtė!

Unė tė mungova sėrish dhe sonte
Nė takimin tonė tė lėnė ka mot…
Nuk munda shpirti im, nuk munda
Kjo udhė e gjatė po mė lodhė aq fort.

Me ke pritur…

E di se mė ke pritur, siē prite ēdo tė shtunė
Trenin e fundit atje nė Stacionin tonė.
Atje ku ke pritur atė natė aq shumė,
Atė natė qė ke qarė aq fort, aq fort.

Te ndjeva…

Tė ndejva o shpirt, nė atė orė tė ndjeva,
kur mesanata kalojė dhe treni i fundit kish ndaluar
tė pashė o zemėr, tė pashė tek mė kėrkoje
nė atė peron tė shkretė, tek silleshe e vetmuar.

Tė pashė…

Tė pashė kur ti udhėn ngadalė e more
Me hapat e trishtueshem si nė funeral…
Nuk doje jo vehtes ti besoje
Se unė sdo tė vija mė aty si me parė.

Ti ktheje kokėn…

Ti e ktheje kokėn pas, si atėherė,
kur ndaheshim mėngjeseve nė udhėn e madhe
dhe dorėn e bukur lart e ngreje
si njė shėnjė Fanari…pėrmbi Oqeane!

Ti mė prisnje…

Ti mė prisnje ēdo tė shtunė nė atė stacion…
Ndėrsa sot` aq vite qė atėherė kanė kaluar
Qė nga nata kur unė u arratisa
Nė kėtė botė tė ftohtė, pėr ty dhe pėr mua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Mon Jan 14, 2008 6:36 pm

Njė vit i Ri po vjen...

Njė vit i ri po vjen sėrish,
ti mike e dashur a e ndjen
siē e ndjej unė kėndej largėsive,
kohėn“ si Erė“ qė ikėn e s`kthen!

Ja vit i vjetėr po kalon,
si Hije e Hėnės pėrmbi Dhe...
kur njė faqe falė me dritė tė zbehtė,
ndėrsa tjetrėn e err“ si njė Re...

Ēna mbet pa bėrė nė kohė tė shkuar,
nga vit i vjetėr“ ēfarė harruam vallė ?
Sa herė u nisėm e dot nuk arritėm,
nė ditėt qė shkuan, ku dot su pamė ?!

Ah“ mos u dėshpro moj mikja ime,
kėshtu ėshtė jeta, nuk e ndryshojmė dot;
„…dikush mbolli njė rrėnjė pemė Ulliri,
por kokrrat jo“ sja hėngri dot !“.

Ndaj gėzoje ditėn“ ashtu siē tė vijė,
orėn dhe ēastin ma gėzo tė plotė,
se koha do sjellė gjithmonė vite tė Ri,
ndėrsa ne nuk festojmė pėrherė nė kėtė botė !

Do shkojmė njė ditė“ nėpėr radhėt pa radhė...
Asgjė sdo tė marrim me vehte“ dot,
tė tėra kėndej do ti lėmė...pa fjalė,
nėpėr kohėn qė shėmb ēdo gjė tė fortė...!

Do ti lėmė miqtė e dashur, dhe miket do ti lėmė,
Do tė lėmė tė bukurat, ēdo gjė do ta lėmė !
Ēdo fjalė tė ėmbėl, ēdo puthje tė ndjeshme…
Sdo tė na lėndojnė mė brengat as shpifje e thashethem !

Vetėm njė gjė“ do tė jetojė pėrjetė;
*Kujtimi pėr tė mirėn“ qė njeriu e krijon...
pėr dashurinė dhe paqen njerėzore...
pėr veprėn qė njeriun“ aq shumė e lartėson !* .

Por ti sonte gėzo atje larg“ pa mua,
siē gėzoj dhe unė“ nė Detin mallė...
e ndoshta kur ta marrėsh gotėn nė duar,
do tė kujtohet njė mik“ qė ndodhet larg.

Ndėrsa unė“ mesnatės do tė shikoj atje...
kur yjet i numėronim bashkė nė ato brigje...
atje“ kur nė bulėzėn e lotit tėnd...
e pashė Hėnėzėn“ mallesh tek digjej...

Gėzo mike e dashur kėsajė nate tė fundme
kur njė vit i ngarkuar me aq mall e zjarr...
njė kohe tė re po i hapė Udhė...
njė kohe, qė ndoshta diku“ do tė na takojė vallė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:03 am

11 Vjecari Catist

"Chat-ist i vogėl jam
operatorėt frik s'i kam
10 marr ne mėsime
babin peshkatar e kam
mami shet fruta perime.

Me shoket on- line
bėjm' gallat pėrdit
t'u u sha me fjalė
mė keq se sa fėmitė.

Shoqet i kam t'mira:
ca jan' t'bukra kinge
e ca jan' shėmtira
disa shtirren t'zgjuta
dhe te fusin kunja
po un kam qen' portier
dhe nuk pys pėr bomba.

Rroft interneti
se na qiti m'drit
shėroi edhe gjyshin
qė s'shifte ka syt.

Nė shtėpine tonė
e kena bo me listė
n'orėn 5 tė mjesit
nizet kompjuteri shpisė.

I pari ėshtė babi
qe rri lexo lajme
po jan me figura
e me teta te zhveshme
se i pash i ditė
ke vrima e derws
dhe ai po thoshte:
"Ene kėto rruspie
te lejn pa menje !"

Pastaj futet gjyshi
qe kliko ke bursa
se lek ka investu
do me i shtu me tepwr
se Sudja i pat mor ne brekt!!!
Gjyshin e kam trim
futet dhe n chat
me emrin "i bukri"
i hodhi ne tok grat.

Pastaj gjyshja vje,
futet ne dhom
i rras gjyshit shpulla
se ngeli nė chat
me robt tu u zon
e na flliqi fare
ktė' mhallen ton.

Ka ora 7 mami vje me vrap
kliko te horoskopi
me pa a o' me fat
pastaj shko ke ca
faqe kot m koti
me lule e lajna,
ku shesin rroba t'vdekmish,
bizhuteri gabi
dhe receta supash
me lwkure arabi.

Masanej m'syn gjyshja,
po mu nuk me lejn,
m bojn gati shpejt
e me nisin n'shkoll.
Gjyshja shko ke lojnat,
kazinot, bixhozi
se luhen pa pare
dhe fito dollar.
U bo nja 2 vjet
qe lu pa pushu
po gjo i mu*
ajo s'ka fitu
se i bojn me hile
- me thot ajo mu.

Deri n'orn 1
n'rrojn venet me gjyshin
karrigen ngroft e majn
deri sa vje klyshi,
- kshu m'qujn ato mu.

Pėr 5 minuta drek haj un'
i laj durt shpejt
me uj, pa sapun
shkoj dhe puth gjyshin
dhe i them t'u ju lut
venin te ma lshoj
se kam rradhn un'.
Ai m shikon dhe thot me prti:
"H mor kopil a u ktheve ti?
'ne kaq shpejt sot
apo i le or't e funit
pr me ardh n shpi?!?"
Jo mr - i them una
- kisha 6 or
dhe mezi kam ardh
se po bie ne bor !!!
Hmm ,- thot gjyshi
dhe shkon n dritare,
kur born shikon
ai habitet fare.
Bre, bre- thot' edhe kokėn tund
- dikur binte me flok
tani e hedhin kshtu me 1 cop,
po si nuk e pash fare,
po kur ra ne tok ?!?
Po kshtu ėshtė kur rri aty
ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
- ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

Me vrap ne karrige
shkoj e ulem un'
me miun e vogėl
klikoj tek chat-i, ose atia,
si i thot' pėr shkurt ajo teze Xhevrija.
Dhe futem ke Dhoma Shqipria
pickoj nja 2 goca
e shkruj zhgarravina,
ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
e shtyj katunaren se ajo do pak dru
i boj filma Lolitas
se ajo m'do shum' mu
kujto se jam i mir,
20 vjeē djal' me pasuni e vetur
ne kup pėr tu pir.

Ene kshu me rrena
kam zon 2 dashnore:
njėra quhet Djella tjetra Salvatore.
E para ėshtė stiliste, e dyta piktore,
thon jan' simpatike
po m'duken konviktore,
m'thon se jan puntore,
sidomos me goj, qndisje e pun' dorė.
Po gjyshi m'ka thon:
femnave naze mos u boj
se t'gjitha jon t'veanta
asnji nuk o isoj !

Dhe ort kalojn'
prindrit ne shpi vijn',
mami thesin e lakrave ke dera e hedh
shtrihet ne divan
se o bo telef.
Babi vje m von
sjell 5 a 6 peshq
duket shumė i lodhur
me flokt si dreq.
E plas muhabeti, lesh politike
Fillojn' t'shamet keq
fluturojn' jastikt,
po un rri ke dhoma e myllem me cels
Kompjuterin s'e lėshoj deri nesėr n'mjes!!!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:07 am

Ty po tė drejtohem,vajzė moj syzeze
me do a sme do,kjo ėshtė hipoteze€š merzitje

Pamja jote e ėmbėl,posi teoreme
kur te shoh pėrpara,sikur zgjidh probleme dashuri me shikim te pare

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilon detar

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung koni€š


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbite

Buzet si elips,mjekra si kupole
sytė si dy vatra,vetull parabole€š

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetrale

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze beta

pėr ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendrore
unė e ti njė thyese lidhur ne njė bosht
ti numerusi sipėr,unė emerusi poshte

po s'tė bėra jetėn diell si pranvera
cvite me janė taksur mi shumezofte zerua

ēdo fjale qe tė thuash do ta fus ne kllapa

dashurisė pėr ty mos ti shuhet vapa
dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubike
bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.

me tretė formule,me shkrive te gjallė
si njė copez akull ne plus njeqind shkalle

folme shpirti im,shpirt ne maximum'
se pa ty skam gjume as ne minimum!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:11 am

Vlora
"Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithė bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora detar detar murit me koke murit me koke zgerdhihet

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum pėr na qe rrim' n'Mirdite >merzitje perqeshje

Sarande
Kemi Jonin pėr tu lare
pranė Greqise pėr pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne pėr k'te Sarande detar detar

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra pėr Shqipnine

Korēa
Kemi fjalėt, pastėrtinė
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
Korēa jonė nuk ke te share murit me koke murit me koke

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlamentin,aeroportin
njerėz plot,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shumė. lule dhe puthje fle gjume

Durresi
Kemi portin me tė madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tetė, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke detar detar

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumicė
Gjirokaster guri, kursen pa teprice

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri ynė qe je me nam

"Hajdutet e LlaĆƒĘ’§it"
Ne mėngjes Dielli po shkelqente si
ĆƒĘ’§unat e lagjes po vidhnin
Ore ore lulebore
oje ku e more pafshim pafshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:13 am

Nga shqiptarėt,pėr shqiptarėt,kushtuar shqiptareve .......

MEMEBALTA quhet toka
ku te iken befas koka
ku kam dashur meme e atė
ku na grine fajdet parate
ku ne kemi fis e fare
ku ka drite me pishtare,
ku ka diamant e ar,
po s'gjen ujė pėr tu lare.
MEMEDHE-kjo cope toke
qe te bėn me dhimbje kokė
ku u shemben kombinate
dhe hajdutet ngrėnė pallate

ku bėn ligjin kontrabanda
me mafioze nėpėr banda
ku disa shesin dhe dhembet
qe te ikin nga sytė kembet.
MEMELLUCE-quhet ky vend
ku ka deputete me mend
qe perleshen e bertasin
qe nuk dinė se c'fare flasin
ku ka ligje dhe rend
(pėr shaka, jo me gjithė mend)
ku te grijne si sallate
jo me larg se ne gjykate
ku pėr turp tjetri te zhvesh
e polici rri e qesh
(dhe kėtė t'ua dish pėr nder
se ka dhe tritol nėn dere...)
Kėtu rroj me mall dhe shprese
te jem gjallė gjer ne mėngjes.
MEMEDHEU-ėshtė milioni
vila, benz-i, telefoni.
Ėshtė vend ku c'do gomar
ka me vlerė se njė shkimtar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:15 am


Tė kam aq larg i dashur

Tė kam aq larg i dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke qjet tjetrėn kon
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!.


Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.
Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.
Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.
Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti ! Te dua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:18 am

ete njeriu i lodhur
Tė kthehesh po njeri, pa e ditur kurrė

Sa fare pak nevojė ke pėr kėtė jetė

E tė ulesh prapė nė tė njėjtin stol

Siē ulet zėri kur thuhet njė sekretSėrish po aty, nė po atė lulishtė

Me po atė gazetė nė xhep tė pardesysė

Edhe po aq i zbehtė, edhe po aq i trishtė

Nė po tė njėjtėn ditė, gjersa ajo tė ngrysėTė flakėsh cigaren, pa e ditur fare

Se i ulur prapė nė po tė njėjtin stol

Ende po thith po atė cigare

Nė tė njėjtin ēast, nė tė njėjtin rolPrapė po nė vete pa e ndjerė aspak

Ēfarė ngjet viseve tė tu tė mishtė

Mbetur pezull pėrmbi litarė gjaku

Nė tė njėjtėn jetė, nė po atė lulishtėTė kthehesh, borxh i mbledhur me zor

Me ngjarjet e me dje-tė e asnjė dite

Pa e ditur kurrė sesi gjithmonė

Sėrish je ai qė sapo mbrriti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:19 am

Vėshtrimi i cili dhomėsVėshtrimi, i cili dhomės i futet gjer nė palcė

Prej mė shkul e mė kthen shigjeta

Qė ngulen rreth e qark sikur letra nė zarf

Pa dhimbje e plagė nėpėr palėt e vetaVėmendja e davaritur mbi tė gjithė librat

Mė derdhi mbi ngjarje tė mbetura tė veja

Besova kohėn pėr shumė kohė, historinė

Libra gjeta mureve, pėrsa jetėn se gjejaKureshtja qė lashė nė ēdo hap qė hodha

Mė zbrazi fund e krej dhe tutje me degėdisi

Si tė isha mbeturinė e gjėrave qė mėsova

Dhe rashė pėr nėn vete si pėrposh njė plisiVetmia qė shumohet pėranash vetmisė

Si tė ish njė popull i zgjedhur por fatzi

Qė bredh kuturu nėpėr shkretinė time

Pa troje, pa jetė, dhe pa asnjė Moisi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:19 am

Me ty do rri pakMe ty do rri pak por s’e kam llafin aty

Kush vete si unė me kaq zell tek njeriu

Ka harresėn, hutimin mbi supe pėrditė

Cilin emėr thėrret tė kthej kryet udhės?

Vetėm nė njė ėndėrr ti mė zgjon vėrtetė

Me ty do rri pak, por se kam llafin aty.Shkasi i marrisė qė thellė mė rri,

Ngrehur nė pėrgjim, pėrditė e pėrnatė,

Mė fal kėtė orė tė them lamtumirė

S’del tė flas bukur, as tė them gjatė

Sesi pra pėr mua si ēark ėshtė prirė

Shkasi i marrisė qė thellė mė rriShkallėt e kėsaj kulle qė digjet

Do shėmben e nuk do mbajnė mėtej

Zbrazma pra frymėn, mishin lehtėsoma,

Tė jem si pupėl kur tė bie mbėrdhe

Shkallėt e kėsaj kulle qė digjetMonoton e njeri, pa shpresė tė pėrsėdytur

Lėshohem, njė lėmoshė, nė shkallėn e parė

E ngjitem ngadalė. E ngjitem ngadalė

Pas jetės sime me kėtė damkė zjarri

Qė mban lidhur orėt, si kėto shkallė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:21 am

SaturnaleMendimet e liga tė mė iknin tė gjitha

Si njerėzit nga ky shesh prej vapės

Tė ngelet i shkretė ėshtė ideali i ēdo qyteti

Endėrra e fshehtė e ēdo truri domosdo.

Im atė mallkon vapėn, mė zgjat njė cigare

E mė shpjegon se nuk ja del dot mė;

(nė fund tė fundit nata nuk mund tė flerė,

deti s’di not; qielli ende nuk ka fluturuar tej,

dhe nuk mund njė baba dot tė atėrojė).Shpik ndėrkaq, njė kushėri, diku larg

Qė mund tė na strehojė ca kohė. Nuk ka

Vetmi mė tė madhe sesa kur je me babanė

Dhe fillon tė bėjė llogari: shtėpinė kaq

E barkėn mund t’ja shesim mirė filanit

E rrjetat pasi ti arnojmė, tė na i blejė

Do gjendet doemos dikush. Ndėrkohė

Pėrshėndoshu me tė gjitha dashnoret;

Atė qė mė shumė tė pėlqen bėje tė qajė

Thuaji se po shkon nė Guine tė Re

Tė vėsh para pėr ta martuar. Thuaji

Tė presė. Thuaji se do t’i shkruash

Letra mė tė gjata se tėrė jeta e saj,

dhe padyshim, oh, mė tė bukura se jeta.Kėshtu foli im atė kėtė pasdite tė valė

Si njė qė di tė bėjė pazar, e duke ngritur zėrin

Di tė ulė ēmimet. Kėshtu, pra foli im atė.

E mjegullt ėshtė drita e vapės. Turbull

Mė shfaqen tėrė sendet, porsi kujtime.

Njė moshė jo e imja kallet nė mishin tim

Si tė ish njė kamė e ndryshkur, e pateh.

Ende mė flet im atė kėtė pasdreke tė valė

Dhe zė e mbaj vesh si t’isha akoma gjallė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:22 am

Ura
Pėrditė pi helmin qė humbe

Pėrditė humb helmin qė mė duhet

Pėrditė jam gjembi qė shtyhem

Nė thellėsi tė thembrės qė mė zė frymėn

Nėpėr gjithė mjegullėn e hapėsirės

Tani qė e ndiej trupin nuk e gjejKur tė jem nėse dua njė kullė e kotė

Nė bregun e kundėrt tė shpresės sime

Atje, si pėrmbi heshtjen tėnde qė thotė

Se fija e barit qė mėton tė dridhet

E bėn gjithėsinė tė vdekshme, asaj ēdo gur

Do i jetė njė fytyrė e kryer pėrgjysmė

Dhe gjysma tjetėr njė flaut qė fryn mbi muzg

Lėngatėn e flokėve tė mi qė kllapiten, tė ndryrė

Nėn lėkurė dhe mė kujtojnė se nuk dua tė

Mbaj mend por nuk mund tė mos jem unė

Njėfarė virtyti i dylltė mė shumė i ėndėrruar

Nė rradhėn e panumėrt tė sendeve tė mjaftė

Qė digjet siē njė film, pa dritė, veē njė pėrndezje

E murrme,

Por duke fiksuar vetėm veten a vetminė e vet

Njė kavė qė rrėshqet e lė shtratit qė hap

pirgje, gurė tė vėrtetė qė krijojnė brigje

Ndaj lumit qė fryhet tė gjumit qė mė shterr…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Tue Jan 15, 2008 11:23 am

Sepse vdes nė tė shkuarėn qė ėshtė njė det i thatė
Me ujė tė pėrmbysur e tė sprapsur pėrreth
Ėshtė fundi qė ėshtė qiell e zvogėlohet mbi xham

Relievė qė tėrhiqen nga zbrazėtia nė periferi tė saj
Sublimohen nė avuj qė u ruajnė formėn e vėrtetė
Sepse vdes nė tė shkuarėn qė ėshtė njė det i thatė

Dhe ngjyrat gjithpo u mbeten kontur po aq i qartė
Kur thithen dhe pėrzihen jashtė ajrit pajetė
Ėshtė fundi qė ėshtė qiell e zvogėlohet mbi xham

Tė jetė vetmia e njė kali qė i kullot pėrmbi bark
Lakore qė vetėm e fillon njė shpinė tė nxjerrė
Sepse vdes nė shkuarėn qė ėshtė njė det i thatė

Vazhdimi i mbyllur i asaj kafshe nė njė kllapė
I ndarė prej vetmisė qė nuk e le tė shkretė
Ėshtė fundi qė ėshtė qiell e zvogėlohet mbi xham

Toka mbrun zėra pėr fytyrėn qė dheu e ka fjalė
Gjymtyrė qė shumohet duke u qepur dhe prerė
Sepse vdes nė tė shkuarėn qė ėshtė det i thatė
Ėshtė fundi qė ėshtė qiell e zvogėlohet mbi xham.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: