ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:34 pm

Dua ta djek trupn' e kretė
Pėr atė zotn' e vėrtetė,
Me zjarr ta djek mushkėrinė
E tė tretem pėr njerinė.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:35 pm

Nė bėhmi shokė me mua,
Nė mė doni si u dua,
Njėri-tjetėrin nė doni,
Tė paudhė mos punoni.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:35 pm

Unė duke pėrvėluar,
Njerėzit i kam ndrituar,
Kam qėnė mik me njerinė,
Andaj i di e mė dinė.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:36 pm

Pa jam bėrė shumė herė
Zjar e uj' e balt' e erė,
Jam njė shkėndijė pej qielli
Dhe njė drudhėzė pej dielli.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:37 pm

Edhe ndėr qiej fluturonj,
Edhe brėnda nė det qėndronj,
Shumė herė fle nė baltė,
Diku ndodhem dhe nė mjaltė.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:37 pm

Bėnem qėngj e kec i pirė,
Lul' e bar e gjeth i mbirė.
Dua shumė fjalė t'u them,
Po trėmbem mos i bėnj ujem.
E ku shkruhenė nė kartė,
Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:38 pm

Jam djal perfekt pa defekt
Me nje projekt ta marr zemren
Me pak respekt.

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:52 pm

S'KAM DOT FJALEJu po heshtni o miq
une besomeni s'ka cast as dite
qe s'mendoj per ju
e shikoj qiellin blu
dhe yjet naten kur ben kthejllet
nje kenge ia marr me ta
E prape kthehem ne vete
duke menduar
se ku jane o Zot miqte e mi
Flori Gezimi Engjelli Hajdari Femiu
si i kalojne ditet ata
E di se lexoni shume
e percillni shtypin e dites
ndersa une zihem me hesin
me Kafken dhe Borhesin
i coj te fala Kadarese
e dialogoj me Qosjen e madh
per cikerrime ketu ne Prishtine
Nuk e di a me degjoni
apo po flas o miq
kam zene te hesht edhe vete
nje djall ma ze udhen perdite
e fluturon tek Fushes se Mellenjave
aty ku u zhvillua Beteja e Kosoves
e pati vrare Milushi Sulltanin
tani zihen djajte e verdhe
se na paskeshe qene i tyre
ai bir Drenice ishte
e dine te gjithe te mite
Dhe tani prape ulem ne taverne
pi nje gote uski
mendoj per nje titull
te ri te librit me poezi
mbase do te jete DJALLI I VERDHE
apo Engjelli vrau djallin
mos u bezdisni per mua
edhe pse e ndiej veten te vetmuar
e kane liruar Fatmirin
ne Gjyqin e Hages
dhe do i lirojne edhe te tjeret
sepse ata qe luftuan me djaj
burgu nuk i mban dot brenda
Ja ta ngrisim nga nje gote
ne shenje dashurie o miq
dimri s'mund ta ndale dot
pavaresine e Kosoves
as dashurine e perjetshme per te
Oh ky qiell
kjo toke aterore
sa shume e duam
dhe s'di a dime ta duam njesoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 8:58 pm

O moj Shqiperi

O moj Shqypni, e mjera Shqypni
kush te ka qite ne krye n“hie?
Ti ke pas qene nji zonje e rande,
burrat e dheut te thirrshin nane.
Ke pase shume t“mira e begati,
me vajza t“bukura e me djem t“ri,
gja e rend shume, ara e beshtina,
me arme te bardha, me pushke Itina.
Me burra trima, me gra te d“lira;
te nder gjithe shoqet ke qene ma e mira.
Kur kriste pushka si me shkrep moti,
zogu i shqiptarit gjithmone i zoti.
Ka qene per lufte e n“lufte ka dekun,
e dhune mbrapa kurr s“i ka mbetun.
Kur ka lidhen bese burri i shqypnise,
i ka shti dridhen gjithe Rumelise,
nder lufta t“rrrepta gjithkund ka ra,
me faqe t“bardhe fjithmone eshte da.
Coniu, shqyptaret, prej fjumit, coniu,
te gjith si vllazen n“nji bese stergoniu,
e mos shkikoni KISHA E XHAMIA,
FEJA SHQYPTARIT ESHTE SHQYPERIA!
Qysh prej Tivarit deri n“Preveze,
gjithkund ishon dielli vap“edhe rreze,
eshte toka jone, prind“t na e kane lane,
kush mos na prek, se desim t“tane!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:03 pm

Pėrgjithmon

O ajr’i mbrėmjes, mbėshtillmė, erdhi ora tė vdes pėrsėri.
Kur tė mbyllen sytė e mi, nuk do tė ketė mė det
dhe varkat e lotėve kanė pėr tė ngecur nė sterrė.
Shkoj dhe shirat po i le tė kyēura.
Por do tė kthehem pėrsėri nė ēdo stinė qė dua.
Unė kam qenė trishtim i botės.
O ajr’ i mbrėmjes, mbėshtillmė, erdhi ora tė vdes pėrsėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:23 pm

USHTARI I VJETĖR

Pashė fėmijėt nė rrugė. Tė qeshur,
Tė bukur dhe delikatė si vazot e ēmuara,
Ku nėnat fshehin ėndrrat e tyre.

Mė panė dhe u trishtuan. E kuptuan
Qė unė nuk kam qėnė kurrė fėmijė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:24 pm

LULKUQET

A janė plagė ato mes grurit?
A ndonjė dhembje e pakuptueshme e planetit,
Qė del herėpashere mes arės me grurė?

Se vjen njė kohė,
Kur edhe lulet bėhen plagė nė ajėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:25 pm

OMERI

Ata qė dogjėn Trojėn ikėn nė njė det bronxi,
Me statujat e arta.
Ndenji vetėm njė aed i verbuar nga zjarri,
Me emrin pellazg Omer.

Asnjė grek nuk e pranoi nė anije rapsodin plak,
Atin e tėrė poetėve, ndaj u nis drejt Perėndimit.
Nė fshatin mė tė parė dardanėt i dhanė verė
Dhe iu lutėn tė kėndonte pėr Patroklin,
Dashnorin e Akilit tė bukur.
Kėndo o Muzė mėninė e Akil
Kėmbėshpejtit,
Kėndoi poeti i verbuar nga zjarri
Qė dogji Trojėn madhėshtore.

Pas ca vitesh rapsodi pellazg vdiq
Dhe e varrosėn, nuk dihet mirė,
Nė Tebė, nė Athinė, Hiroshima apo Nju York.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:26 pm

KTHIM NĖ VENDLINDJE

Ja u ktheva pėrsėri nė Shkodrėn e mbretėrve,
Ngritur gurė-gurė
Mbi supet lakuriq tė njė gruaje,
Nga vėllezėrit tradhėtarė.

Mbi degėt e shirave kėndojnė zogjtė.
Nėn pemėn e madhe tė mesditės
Gjethe tė verdha bien mbi shpirtin tim.

Pastaj,
Unė i hedh drejt qiellit pėr tė bėrė njė vjeshtė.
Ah, kur ishim tė rinj dhe tė bukur,
Nuk na vajti mendja kurrė tė bėnim njė vjeshtė,
Por ti rini nuk je mė…

Tani,
Je ti vjeshtė nė fillim tė stinėve,
Ndaj nuk mė intereson loja e ajrit dhe e diellit
Qė ngrihet mbi re si mbi njė sofėr paganėsh.

Shfaqen nė muzg
Trėndafilat e thurur me diell.
Ah, tani edhe trėndafilat na kujtojnė kamionėt
me djemtė e vrarė:
Sa tė bukur dhe tė rinj ishin, o Zot!
Mirupafshim, o djem, nė njė planet pa diktaturė!

Nė ajėr,
Shfaqen patriarkėt e poezisė shqipe:
Bogdani, Fishta, Mjeda, Migjeni;
Etėrit e mi sillen nė ajėr se varret ua kanė thyer.

Tani,
Edhe mermeri i zėrit tim ėshtė thyer,
Tani,
Qė erdh mbrėmja, statuja e natės troket
Nė dritaren e vjetėr xhamthyer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:28 pm

VJESHTĖ 1990

Qan dreri nė korie dhe lotėt bėhen shi;
Trishtohet era mbi shkėmb.
Nuk ka mė gjethe tė gjelbra. Po bien,
Ėndrrat e pyjeve njė nga njė.

Ikin zogjtė nga shkretimi i drurėve;
Lamtumirė, o pyje tė Ballkanit!
Veē nėn njė ferrė kaltėron ende
Vjollca e fundit e kėngės sė bilbilit.

Ardhtė njė vjeshtė pa shtegtim zogjsh!
Ardhtė njė Zot, vėntė dorė mbi stinėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:42 pm

Sa tė dua Shqipėri


Sa tė dua, o Shqipėri,
sa me mall ndiej e sa dėshirė,
pėr ty gaz e dashuri
mu nė zemėr mė ka mbirė!

Se pėr mua, o Atdhe,
je njė lule aq e vyer,

sa nuk gjendet pėrmbi dhe
shpirtintim pėr tė ushqyer!

Nga Naim Frashri

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 9:43 pm

I dashur Atdhe


Me vite jam larguar,

i dashur Atdhe,
por nuk tė kam harruar,
se shumė i ėmbėl je.
Kjo zemra mė kėndon
pėr ty, o Shqipėri,
por prapė mė lėngon,
se je nė varfėri.

Tė fala tė dėrgoj,
kėndej ku jam Atdhe,
gjithnjė po tė kujtoj,
se birin tėnd mė ke.

Nga Naim Frasheri

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 10:42 pm

Dimri

Dhe vjeshta i shkoi 'fletėt e saj'
i vėrtit era, i perpjek
dimri si perandor kinez
ngjyrėn e verdhė kudo e ndjek.


Dhe kėto re qe tani vijnė
ndryshe nga retė e gjertanishme
tė shkretat janė pa vetėtima
porsi djerina te mėrzitshme.


Veēse nėn to qyteti zien
me drita,zhurma dhe trafik
dhe flokėt e tymta tė uzinave
mbi supe i bien madhėrisht.


Ja horizonti i bardhė i dimrit
pėrballė peisazhit qė leviz
harxhon tė fundmen vetėtimė
si reporteri tė fundit blic.Ismail Kadare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 10:43 pmSi e krijoi Zojsi Dardaninė
Nuk dihet
Nga koka a nga kofsha
Zojsi nxori Dardaninė
Dhe e deshi, e deshi, shumė e deshi
Nga dashuri e madhe
Kish rrezik ta mbyste
Sot e atė mot
E varim nė dardhė
Dashurinė e tij tė madhe
Dhe kryqin e marrim nė shpinė
Duke pritur tė ndodhė mrekullia
Eshtrat i bėjmė grumbull
Nė Kodrėn e Kafkave

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 10:44 pmVdekja e Nenes


U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
U be si pulebardhe e lehte
Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
Renkoi e fluturoi mbi rete

Andej u fsheh si ylli Aferdita
Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Fri Jan 11, 2008 10:45 pm

Monologu i te vetmuarit


Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim.
Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi.
E dija kete, por padurimi i vdekur
Me shtynte te shpejtoj te ky sinor i kote.
Krahe grash te thyera mbi supe si te prera nga nje
morg
Me japin nje gezim po aq te vdekur.
Me duket ende dimer ndonese esht prill.
Kam ftohte.
Kam ftohte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Veddat
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 901
Age : 27
Location : N'PC
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 12:51 am

Poezzi Fantastike Ju Lummt Havera ...

_________________
exTrem'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:49 pm

I PAEPUR

Dyzet pranvera
ditelindja ime
jeta me vdekjen
ne dy luftime
dhe ne mos e befsha
njė ditė me shumė
qelbesires sķ them dot
parfum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:51 pm

S'bie shi pa reMbėmja qetė kur u qas,
Nėntė herė ki-ki-ki,
Kėndoi gjeli mbi ēati,
Gjyshja tha do bjeri shi.

Por Petriti vėllai im,
Qė di mirė ēdo mėsim,
I tha gjyshes kur s’ka re,
Jo nuk bie shi mbi dhč.

Gjyshe,
Macja le tė lahet,
Prap do tė thahet,
Gjeli tė kėndoje,
Sa herė tė dojė,
Po nuk pati re,
Po nuk vetėtiu,
Po nuk bubulliu,
S’bie shi mbi dhč.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi   Sat Jan 12, 2008 10:51 pm

Kėnga e globitNė pėrvjetor tė ditėlindjes tėnde,
Ke plot dhurata mbi tavolinė,
Dhe nė mes tyre njė glob tė vogėl,
Shokėt e klasės ta kane sjellė,

Dhe nė mes tyre njė glob tė vogėl,
Shokėt ta kanė sjellė,

Rreth e rreth pėrqark,
Globi rrotullohet,
Fluturojnė mbi tė,
Gjithė kontinentet,
Ja atdheu ynė,
Ja pėrmes kaltėrsisė,
Shqipėria ime,
Ja ku ėshtė.


Fushės qiellore, nėpėr kristale
Fluturon globi e mban nė shpinė
Rrugė dhe pemė, zogj e limane
Zjarre qytetesh qė natėn ndrijnė

Shpresa e njerėz, erė e tufane
Globi i mban mbi shpinė

Rreth e rreth pėrqark,
Globi rrotullohet,
Fluturojnė mbi tė,
Gjithė kontinentet,
Ja atdheu ynė,
Ja pėrmes kaltėrsisė,
Shqipėria ime,
Ja ku ėshtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: