ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pėrralla !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Veddat
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 901
Age : 27
Location : N'PC
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 12:48 am

Prralla Prralla ha qeni arra Arreat e Seferit. Seferi Livron adhroP i Pshton ***** ja Arraton...huaehuaehuae

_________________
exTrem'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 12:55 am

Pjesė e shkeputur...

Ne atė kohe, ne vitin 1823, Mongermeji ishte fshati i rendomte ne mes te pyllit, vend i qete dhe i bukur, larg ēdo rrugė. Ne te njeriu mė pak te holla mund te jetonte sume mirė. Vetėm fshati nuk kishte ujė, sepse gjendej ne njė vend te lartė.
Njerzit nga njeri skaj i fshatit merrnin ujin prej lumenjve te vegjel qe gjendeshin ne rrethin e tyre, e ata qe ishin ne skajin tjetėr, me afėr kishes, e sillnin nga burimet, njė cerek ore larg prej Monfermejit.
Pėr shkak se pėr ujė duhej bėrė njė rrugė mjaft e gjatė, bartja e tij ishte njė pune e rėndė pėr fshataret. Shtepite me te mėdha, nder te cilat edhe pijetorja Tenardije, ēdo kove ujė ia paguanin nga njė cereke njė plaku qe merrej me kėtė pune. Por plakushi veres punonte vetėm deri ne mbrėmje, kurse dimrit deri ne orėn pesė dhe porsa fillonte nata, edhe kapaket e dritareve mbylleshin dhe ai, qe nuk kishte ujė duhej tė shkonte vete te marrė, ose rrinte pa te.
Kjo gjė ishte pune e tmerrshme pėr Kozeten e vogėl. Ajo, si e dimė, ishte e dobishme dyfish pėr Tenardiret: nenae Kozetes u jepte te holla, e vajza u sherbente. Kur Fantina pushuoi se paguari, Tenardiret e ndalen Kozeten, Sepse ajo e zevendesonte sherbetoren. Pervec puneve te tjera, ajo gjithnjė sillte edhe ujė sa here qe u nevojitej. Femija, i tmerruar prej mendimeve se anten i duhej te shkontene pyll pėr te marrė ujė ne burim, gjithnjė kujdesej qe ne shtepi te kėtė ujė.
Kershendellat e vitit njė mijė e teteqind e njezet e tre u kremtuan ne Monfermej ne mėnyrė madheshtore. Fillimi i dimrit ishte i vute pa acar dhe bore. Komedianteve qe kishin ardhur prej Parisit, pushteti u lejoi t'i ngrehin cadrat ne rrugėn kryesore te fshatit, kurse njė grup tregtaresh po me atė leje ngriten cadrat e veta ne sheshin e kuq ne Rrugen e Furrtareve, ku gjendej taverna e Tenardiut. Pijetoret dhe mejhanet ishin plot me njerėz qe ngjallen kėtė vend te qete.
Natėn e Kolendres, ne pijetoren e Tenardiut, disa njerėz, karrociere dhe shtegetare, ishin ulur rreth e rrotull tryezave dhe pinin. Tenardirja kujdesej pėr gjellen qe zihej ne zjarr, kurse Tenardiu pinte me myshterinjte dhe fliste pėr politike!
Atė mbrėmje Koezeta, si rendom, rrinte pranė kendit te tryezes se kuzhines qe ishte afėr vatres se zjarrit. Ne kembet e zbathura kishte kėpucė prej druri e ne dritėn e llambes bėnte corape pėr te vijat e zonjes se vet. Njė mace shumė e vogėl lodronte nėn karrige. Prej dhomes fqinje degjohej zėri dhe qeshja e bijave Tenardije; kėto ishin Eponina dhe Azelima.
Prane vatres pėr njė gozhde varej njė kerbac. Kohe pas kohe, britma e njė fėmijė te vogėl, qe gjendej diku ne shtepi, kalonte zhurmen qe behehj ne pijetore. Ky ishte djali i Tenardireve qe kishte diēka me tepėr se tre vjet. E ema nuk e donte. Kur britma e vogelushit bėhej e padurueshme, Tenardiu i thoshte se shoqes:
-Djali yt po bertet, shko shih se c'do.
-Lere! - pėrgjigjej e ema, - mė ka mėrzitur.
Dhe djali i lėnė ne terr vazhdonte vajin.
Ne ato kohera Tenardiu ishte afėr pesdhjetevjec, kurse zonja e tij u afrohej te dyzetave. Ajo ishte, si kemi thėnė, e lartė, flokegeshtenje, e kuqe ne fytyre, e trashe, krejt tul, katerkendeshe, e madhe, por e shpejte. Tė gjitha punėt e shtepise i bėnte vete: rregullonte, pergatiste, lante, ziente dhe bėnte ēdo gjė. Sherbetorja e vetme e saj ishte KOzeta: miu ne sherbim te elefantit. ēdo gjė dridhej prej zerit te saj, dritarja, mobiliet, njerėzitė. Lavdohej se me njė grusht mund ta thyeje kokrren e earres. Kush degjonte duke folur, thoshte: xhandar i vėrtetė. Kush e shihte se si sillej me KOzeten, thoshte: xhelati vete.
Tenardiu ishte i shkurter, i thate, i zbehte, i pazhvilluar, ne dukje i sėmurė, por, ne te vėrtetė, me njė shndet te jashtezakonshem-kėtu fillonte hipokrizia e tij. Rendom qeshej sa pėr sjellje te mirė, por dhe ishte i sjellshem potuahjse me secilin, madje edhe me lypesin, te cilit nuk i jepte lemoshe. Kishte shikim dhelparak. Ishte tinezak, grykes, pertac dhe mjeshter. Duke ndenjur me karrociere kishte qejf tė fliste pėr luftėn e Vaterlos dhe lavdohej se edhe ai kishte marrė pjesė ne atė lufte si kapter dhe se atje, duke lutuar trimerisht, kishte shpetuar njė gjeneral te plagosur. Prej kėsaj edhe pijetorja kishte marrė kėtė emėr. Ne te vėrtetė ai ne Vaterlo nuk kishte luftuar, por naten kishte plackitur te plagosurit dhe te vraret, mirėpo pėr kėtė ne Monfermej nuk dihej gjė.
Cdonjeri qe pėr te parėn here hynte ne pijetore, thoshte me vete pėr Tenardiren: kjo ėshtė zot ne kėtė shtepi. Por gabonte. Ajo madje nuk ishte as zonja e pijetores. Zot dhe zonjė ishte burri i saj. Ajo punonte e ai fitonte. Mjaftonte vetėm njė fjale e tij, njė gjest i tij dhe secili heshtte. Tenardiu kishte vetėm njė qėllim te pasurohet. Por kjo gjė nuk i shkonte ndoresh. Kėtė vit Tenardiu kishte borxh njė mijė e peseqind franga, qe duhej patjetėr t'i paguaje dhe kjo gjė e grengoste shumė.
Njė here gruas se vet me zemerim, por me ze te ulet, ia tha parimet e veta.
-Detyra e te zotit te pijetores ėshtė: njeriut tė parė qe vjen t'ia shese gjellen, pushimin, dritėn, zjarrin, carcafet e ndyte, pleshtat, buzeqeshjet; te dije t'i ndale shtegtaret, te zbraze qeset e vogla, t'i lehtesoje te medhate, te pranoje me nderime familjet qe udhetojne e kėrkojnė konak, te rrjepe burrin, te zhduke gruan, te plackite femijen; t'i paguhet pėr dritaren e hapur, pėr dritaren e mbyllur, pėr vendin pranė vatres, pėr kolltukun, karrigen, shkamin, banken, dyshekun, shtrojen me pendla, pėr njė grusht kashte; tė gjitha t'ia paguaje udhetari, madje edhe mizat qe do t'i haje qeni i tij.
Ky burrė dhe kjo grua ishin dinakėria dhe terbimi lidhur bashke, ēift i dytė dhe i tmerrshem.
Tė ketilla ishin kėto dy qenie; e midis tyre Kozeta, e munduar si prej njerit, ashtu edhe prej tjetrit. Ata kėtė e bėnin ne mėnyrėn e tyre prej gruas ishte lėnė pas dorė - tėrė dimrin ecte zbathur, ashtu dėshironte i shoqi. Kurrkund nuk gjente meshire; zonja gjarper e i zoti i pijetores zemerkeq. Pijetorja e Tenardierve ishte si rrjete merimange, ku dridhej Kozeta e kapur.

Viktor Hygo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:00 am

Krenare ngrihet mbi Bunėn e gjerė e mbi qytetin e Shkodrės kėshtjella e lashtė e Rozafatit. Ndėrtimi i kėsaj kėshtjelle e ka njė gojedhene te bukur dhe te hidhur. Ajo pak a shumė vijon...
I ra mjegulla Bunės dhe e mbuloi te tėrė qutetin. Kjo mjegull mbeti aty tri ditė e tri nete. Pas tri ditesh e tri netesh fryu njė ere e holle e cila ngrit mjegullen. Aty maje kodres punonin tre vėllezėr e ndertonin njė keshtjelle. Muri qe ndertonin ditėn, u shembej naten, dhe kėshtu nuk e ndertonin dot. Na shkon aty njė plak i mirė dhe u thotė:-Puna e mbarė o tre vėllezėr!
-Tė mbarė paē o plak i mirė. Po ku e sheh ti te mbaren tonė?
Ditėn punojme e naten shembet. A di ta thuash ndonjė fjale te mirė: c'te bėjmė qe ti mbajmė muret ne kėmbė?
-Unė e di :-thotė plaku , por duhet ta mbani ne fshehtesi dhe tė mos i tregoni askujt dhe as vashave tuaja ne shtepi.
Vellezerit i thanė besėn plakut se asnjėri nuk do tė tregonte.
-Athere, tha plaku, un do t'iu tregoj. Nesėr cila vashe tė vijė pėr te sjelle ushqimin, nga tre kunatat, duhet ta merrni dhe ta murosni te gjallė ne muret e keshtjelles. Atėherė do ta shihni se muri do tė ngrihet dhe do tė qėndrojė pergjithmone.
Kaq tha plaku dhe u zhduk. Vellezerit te mėrzitur kthehen ne shtepi. Dy vellezerit e medhenj e shkelen besėn dhe u treguan grave te veta. Atat u thanė vashave tė mos shkonin pėr te shpene ushqimin te nesėrmen. Vetėm vellai i vogėl e mbajti besėn.
Ne mėngjes si gjithmonė vellezerit shkuan ne pune dhe filluan te ngrinin kalane.
Nėna e djemve ne shtepi nuk dinte gjė. Ajo i kėrkon nuses te madhe t'u shpjere trimave ushqimin. Nusja e madhe ankohet se ishte sėmurė dhe kėshtu nuk shkon. I tha dhe te dytes. Reja e dytė i thotė : Jo zonja nene, sot unė duhet te shkoj pėr buajtje . I vjen radha nuses te vogėl.
- O nusja e vogėl, trimat duan buke, ujė dhe kungullin me verė.
-Po zonja nene, pėrgjigjet nusja e vogėl, por kam djalin e vogėl qe po qan.
Dy kunatat e mėdha i premtuan se do tė kujdesen pėr djalin. Ajo e mori buken, ujin dhe kungullin me vere, puthi djalin ne te dy faqet, dhe niset. Kur arin tek vendi i punės, pershendet trimat.
-Puna e mbarė o trima!
Vellezerit kur e pane, ndalen punėn. Fytyrat iu zbehen dhe burrit te saj i ra cekani nga dora. Nusja e vogėl i thotė: "C'ke ti, im zot? Pse e mallkon gurin dhe murin? Hidhet kunati i madh dhe i thotė: Ti paske lindur ne ditė te zeze, moj kunata e vogėl. Ne duhet te murojme te gjallė vajzen qe do na sillte sot pėr te ngrėnė, vetėm ne kėtė mėnyrė keshtjella do tė qėndrojė e nuk do shembet me.
-Shendosh ju o tim kuneter, por un po ju le njė porosi: Kur te me muroni, syrin e djathte, doren e djathte, kemben e djathte dhe gjirin e djathte te mi lini jashtė. Kur te nise te qaje im bir, me njė sy do ta shikoj, me njė dorė do ta ledhatoj, me njė kėmbė do perkund djepin e me gjirin e djathte do ta mekoj.Gjiri im u ngurofte, keshtjella jonė gjithmonė qendrofte, djali im trimerofte, u befte mbret e mbreterofte!
Vellezerit e moren nusen e vogėl dhe e muruan ne themel te keshtjelles. Muret u ngriten e u lartuan, e nuk u shemben me as nate e as ditė. Po rreze mureve te keshtjelles edhe sot e kėsaj ditė, guret janė te lagur dhe plot myk, nga lotet e gjiri i nuses se vogėl qe vazhdon pikon pėr birin e saj.
Dhe biri i saj, u rrit, luftoi dhe trimeroi !


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Jan 16, 2008 1:33 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:00 am

Mbreti
Krenare ngrihet mbi Bunėn e gjerė e mbi qytetin e Shkodrės kėshtjella e lashtė e Rozafatit. Ndėrtimi i kėsaj kėshtjelle e ka njė gojedhene te bukur dhe te hidhur. Ajo pak a shumė vijon...
I ra mjegulla Bunės dhe e mbuloi te tėrė qutetin. Kjo mjegull mbeti aty tri ditė e tri nete. Pas tri ditesh e tri netesh fryu njė ere e holle e cila ngrit mjegullen. Aty maje kodres punonin tre vėllezėr e ndertonin njė keshtjelle. Muri qe ndertonin ditėn, u shembej naten, dhe kėshtu nuk e ndertonin dot. Na shkon aty njė plak i mirė dhe u thotė:-Puna e mbarė o tre vėllezėr!
-Tė mbarė paē o plak i mirė. Po ku e sheh ti te mbaren tonė?
Ditėn punojme e naten shembet. A di ta thuash ndonjė fjale te mirė: c'te bėjmė qe ti mbajmė muret ne kėmbė?
-Unė e di :-thotė plaku , por duhet ta mbani ne fshehtesi dhe tė mos i tregoni askujt dhe as vashave tuaja ne shtepi.
Vellezerit i thanė besėn plakut se asnjėri nuk do tė tregonte.
-Athere, tha plaku, un do t'iu tregoj. Nesėr cila vashe tė vijė pėr te sjelle ushqimin, nga tre kunatat, duhet ta merrni dhe ta murosni te gjallė ne muret e keshtjelles. Atėherė do ta shihni se muri do tė ngrihet dhe do tė qėndrojė pergjithmone.
Kaq tha plaku dhe u zhduk. Vellezerit te mėrzitur kthehen ne shtepi. Dy vellezerit e medhenj e shkelen besėn dhe u treguan grave te veta. Atat u thanė vashave tė mos shkonin pėr te shpene ushqimin te nesėrmen. Vetėm vellai i vogėl e mbajti besėn.
Ne mėngjes si gjithmonė vellezerit shkuan ne pune dhe filluan te ngrinin kalane.
Nėna e djemve ne shtepi nuk dinte gjė. Ajo i kėrkon nuses te madhe t'u shpjere trimave ushqimin. Nusja e madhe ankohet se ishte sėmurė dhe kėshtu nuk shkon. I tha dhe te dytes. Reja e dytė i thotė : Jo zonja nene, sot unė duhet te shkoj pėr buajtje . I vjen radha nuses te vogėl.
- O nusja e vogėl, trimat duan buke, ujė dhe kungullin me verė.
-Po zonja nene, pėrgjigjet nusja e vogėl, por kam djalin e vogėl qe po qan.
Dy kunatat e mėdha i premtuan se do tė kujdesen pėr djalin. Ajo e mori buken, ujin dhe kungullin me vere, puthi djalin ne te dy faqet, dhe niset. Kur arin tek vendi i punės, pershendet trimat.
-Puna e mbarė o trima!
Vellezerit kur e pane, ndalen punėn. Fytyrat iu zbehen dhe burrit te saj i ra cekani nga dora. Nusja e vogėl i thotė: "C'ke ti, im zot? Pse e mallkon gurin dhe murin? Hidhet kunati i madh dhe i thotė: Ti paske lindur ne ditė te zeze, moj kunata e vogėl. Ne duhet te murojme te gjallė vajzen qe do na sillte sot pėr te ngrėnė, vetėm ne kėtė mėnyrė keshtjella do tė qėndrojė e nuk do shembet me.
-Shendosh ju o tim kuneter, por un po ju le njė porosi: Kur te me muroni, syrin e djathte, doren e djathte, kemben e djathte dhe gjirin e djathte te mi lini jashtė. Kur te nise te qaje im bir, me njė sy do ta shikoj, me njė dorė do ta ledhatoj, me njė kėmbė do perkund djepin e me gjirin e djathte do ta mekoj.Gjiri im u ngurofte, keshtjella jonė gjithmonė qendrofte, djali im trimerofte, u befte mbret e mbreterofte!
Vellezerit e moren nusen e vogėl dhe e muruan ne themel te keshtjelles. Muret u ngriten e u lartuan, e nuk u shemben me as nate e as ditė. Po rreze mureve te keshtjelles edhe sot e kėsaj ditė, guret janė te lagur dhe plot myk, nga lotet e gjiri i nuses se vogėl qe vazhdon pikon pėr birin e saj.
Dhe biri i saj, u rrit, luftoi dhe trimeroi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:01 am

Kjo ėshtė njė peralle qe ma tregonte nėna kur isha e vogėl. Shpresoj qe tju pėlqej se mua me pelqente shumė. Njėherė e njė kohe jetonte njė plak i cili kishte 3 vajza. Vajza e tij e preferuar ishte vajza e vogėl se kjo ishte e padjallezuar ndėrsa 2 vajzat e tjera e kishin gjithmonė mendjem pėr djallezi. Njė ditė ky plaku do ikte ne qytet dhe pyeti se cilėn nga vajzat se ēfarė donin qe tu sidhte. Vajza e madhe tha qe ajo donte njė varese me gurė diamanti, varesen me te shtrenjte qe babai do gjente. Vajza e dytė kerkoi njė fustan perallor, me te bukurin ne qytet. Kur plaku pyeti vajzen e tretė ajo kerkoi njė molle ku mund te shikoje tėrė botėn. Vajzat e medhaja filluan ta tallnin pėr kerkesen qe kishte bėrė sepse ishte e pamundur te shikoje botėn ne njė molle. Babai shkoi nė qytet dhe i bleu ēdo vajzė dhuraten qe kerkoi. Ai gjithashtu gjeti edhe njė molle ku mund te shikoje te gjithė botėn. 2 vajzave te medhaja u dolen nga qejfi varesja dhe fustani brenda 1 jave ndėrsa vajza e vogėl ishte e lumtur me mollen e saj te vogėl ku ajo mund te shikonte te tėrė botėn. Ato u bene shumė xheloze pėr motren e vogėl dhe njė ditė vendosen te shkojnė ne pyll pėr te mbledhur manafera dhe i kerkuan motres se vogėl qe tė shkonte me ato. Ajo ishte e padjallezuar kėshtu qe pranoi. Kur u futen thelle ne pyll ato e vrane motren e vogėl. Moren mollen e saj dhe e varrosen atė aty ne mes te pyllit duke besuar se asnjėri sdo ta zbulonte varrin sepse asnjėri skalonte asnjėherė aty. Kur vajten ne shtepi ato i thanė babait qe motren e vogėl e kishin ngrėnė ujqerit. Babai u helmua shumė ne zemėr dhe qe nga ajo ditė nuk qeshte me. Kaluan ditė, jave, muaj dhe gjatė kėsaj kohe ne varrin e kėsaj vajzes u rrit njė kallam i gjatė. Njė ditė prej ditesh njė bari kaloi aty afėr dhe e preu kallamin pėr ta bėrė fyell. Por kur ai filloi ti binte fyellit qe kishte bėrė njė gjė e ēuditshme ndodhte. Fyelli kendonte njė kenge vajtuese e cila thoshte"Motrat e mija te keqija me vrane dhe me varrosen kėtu. I vetmi sherim pėr mua do tė ishte sperkatja e varrit tim me uj mbreteror. Bariu vajti tek princi dhe i tregoi pėr kėtė gjė. Atėherė princi dha urdher qe ta sperkatnin varrin me uj mbreteror dhe ta sillnin vajzen ne pallatin mbretero. Kur ata e sperkaten varrin kjo vajza u ngrit dhe ata e cuan ne pallatin mbreteror. Ajo ishte shumė e bukur dhe princi vendosi qe te martohej me te. Por pėrpara se te martohej ai lajmeroi motrat e saj dhe babain qe te vinin ne pallatin mbreteror. Atėherė ai urdhėroi qe vajzat e keqija ti denonin. Qe nga ajo ditė ato do ishin sherbetoret e motres se tyre. Ndėrsa babait te saj ai i dha njė shtepi afėr pallatit mbreteror qe ai tė vinte ta takonte ēupėn sa here te donte. Po atė ditė ata bene dasmen. Dasma e tyre ishte dasma me e bukur qe ėshtė bėrė ndonjėherė dhe qe nga ajo ditė deri sot ata jetojne te lumtur ne pallatin e tyre mbreteror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:02 am

Njė botė e lagur, njė kohe me lageshti me priste, kur unė u zgjova ne kėtė mėngjes vjeshte.
Zbrita nga shtrati,dhe fillova te veshtroj pėrtej dritares,xhama dritaresh ku pikat a shiut rreshqisnin si rruaza te tejdukshme, pemė te lagura qe pikonin pikė pikė,rrugė te lagura, bari i lagur,ēati te lagura ku shiu perplasej me rrembim dhe rreshqiste nga strehet duke bėrė njė zhurme te veēantė dhe nanuritese.
Jashte ishte komplet njė botė e lagur.
Unė zbrita shkallet, dhe ne kuzhine me priste njė mėngjes i ngrohte,buke e thekur,njė kakao e ngrohte.
Pas mengjesit vendosa te dal ,dhe mora te vesh mushaman e shiut, cizme e mia qe shkelqenin, dhe dorezat e vogla,dhe kėshtu dola jashtė ne kėtė botė te lagur ne ēdo cep.
Fillova te eci bashke me njerėzitė, dhe kudo shikoja cizme dhe kėpucė te lagura, pikat e shiut qe pikonin ne kapelen time,dhe qe andel rreshqisnin mbi mushamane duke pėrfunduar ne toke.
Shikoja makinat e lagura qe shkembeheshin me njera tjetrėn, dhe fshirset e xhamave qe fshinin ujin nga xhamat.
Mua me pėlqen koha me shi,me pėlqen te vrapoj, ne pellgje me ujė duke ngritur cirkat e ujit pėrpjetė,"oh sa qejf kur bie shi"por brenda mushamase unė isha i thate duart e kembet e mijaishin te ngrohta,edhe floket nuk i kisha te lagura,pra kjo botė e lagur ishte jashtė mushamase time te shiut.
Kur u ktheva ne shtepi me priste njė botė tjetėr akoma me a ngrohte, me priste njė ngrohtesi nene,njė ngrohtesi babai,dhe ngrohtesia e oxhakut ne cep te dhomes ku digjeshin disa dru me njė flakė te shendritshme, me priste njė shtrat i ngrohte ne dhomen time dhe bota e lagur qėndronte dhe priste jashtė dritares.Pasi me dhuruan njė puthje te ėmbėl u gjenda ne shtratin tim, duke menduar me ēudi pėr kėtė botė te lagur dhe pyesjaveten se ēfarė mengjsi me pret nesėr dhe thash"NATEN E MIRE O BOTE E LAGUR DHE ME SHI"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:04 am

Ishte 1 here njė baba dhe kishte 3 vajza...Njė ditė prej ditesh i shkon mendja ti pyese vajzat e tij sa e donin..-Pyet vajzen e madhe -Sa me do i thotė dhe ajo i pėrgjigjet - Sa mjalta dhe babai u gezua shumė..- Pyet te dytėn dhe e dyta i pėrgjigjet - Sa sheqeri dhe pėrsėri babai u gezua.Tani i erdhi radha te tretes .Ajo Ulet afėr babait te saj dhe me njė ze te ėmbėl iu pergjigj - Babi unė te dua sa kripa...Babai bėri njė vėshtrim keqardhes se nuk i pėlqeu pėrgjigjja e vajzes dhe inatosur i tha - Qe sot e tutje ti nuk je vajza ime me - Ajo u largua e mėrzitur dhe qe nga ajo ditė iku nga shtėpia pasi babai dhe motrat nuk e donin me..Mbas disa kohėsh vajza gjen njė djalė me te cilin dashurohet dhe martohet .Ditėn e dasmes fton dhe Motrat dhe Babain e saj.. Kishte shumė te ftuar dhe sherbetore dhe guzhiniere .Vajza vete ne guzhine dhe u thotė guzhinierve ..- Pėr babain tim do gatuaj unė.Ashtu u tha ashtu u be. Vajza pergatit tė gjitha pjatat njelloj si te tjerėt por vetėm ne gjėrat e pergatitura nuk hedh Kripe.. Vete dhe i sherben Babait te saj...Koha kalonte .Tė gjithė hanin me kenaqesi vetėm babai rrinte dhe shikonte te tjerėt . Therret njerin nga guzhinieret dhe e pyet kush i ka pėrgatitur ushqimet dhe ai i bėn me dorė nga vajza e tij.. Pastaj I drejtohet vajzes dhe e pyet.. Bijee dashtur pse nuk u ke hedhur kripe ushqimeve..Vajza me njė buzeqeshje te ėmbėl i thotė - Baba te kujtohet kur me pyete sa me do dhe unė tė thashė sa kripa dhe ti me perzure nga shpia ,sepse nuk e doje kripen prandaj dhe unė nuk u hodha kripe ushqimeve sepse ti nuk e doje kripen baba.Babai ul koken dhe largohet i mėrzitur pafolur asnjė fjale,sepse e kuptoi qe kishte bėrė gabim .Nuk mė kujtohet me se ka kohe qe nuk e kam dėgjuar. Kaq besoj se kuptimin ja nxjerrni vete ju.. Kjo ėshtė njė nga pėrrallat kur ma tregonte babi kur isha e vogėl qe dhe sot e kėsaj ditė mė kujtohet dhe mė ka ngelur ne mendje dhe qe vlen si mėsim jo vetėm pėr mua por pėr te gjithė. Rilexohemi heren tjetėr kur te mė kujtohet noj tjetėr megjth i paski treguar ato qe di unė. buzeqeshje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:20 am

Fati i plakut
Na ishte njė here njė plak i varfer, por shumė i varfer ama. Ai jetonte ne breg
te lumit bashke me plaken e teij grindavece dhe shpirtkeqe. Jetonin te dy ne
skamje dhe ne mjerim te plotė. Plaku zinte ndonjė cirua ne lume dhe plaka e
gatuante. Njė ditė dimri plaku ndenji aty me ore te tera, por nuk zuri gjė.
Ishte ftohte. Ai donte te kthehej ne shtepi, por kur kujtonte plaken rrinte
aty me shprese se mund te kapte diēka. Dhe me nė fund fija e vjetėr e
filispanjes u lekund dhe plaku nxitoi ta terhiqte. Kur c'te shihte? Njė cirua
i vogėl, fare i vogėl vazhdonte te perpelitej ne majen e grepit. Plaku e mori
ne dorė. Cironka kishte ca vezullime te arta. Plaku hapi torben e tij te
vjetėr dhe...
-Tė lutem, me hidh pėrsėri ne lume!
Plaku u habit.
-Kush foli?- Tha.
-Tė lutem me hidh ne lume,- tha cironka- dhe unė do tė te realizoj ēdo
dėshirė qe tė kesh.
Plaku i shkrete ishte zemermire. Ai e kuptoi se as ai e as plaka e tij
s'ngopeshin dot me njė cironke aq te vogėl dhe e hodhi ne lume. Ne ēast,
cironka doli nga uji dhe i tha:
-Me thuaj njė dėshirė!
-Tė kisha njė torbe me cironj...
Pa mbaruar plaku fjalėn, torba me cironj i erdhi pranė. Plaku i mori dhe u
nis ne shtepi. Ne fillim plaka e shau, por pastaj natyrisht u kenaq. Plaku se
mbajti dot te fshehten (Ah, kėta pleqte e mirė!) dhe ja tregoi gjithė
historinė...Plaka lakmitare i tha:
-Pse nuk i the qe cironjte te ishin te tiganisur? Shko, thuaji!
Plaku i shkrete shkoi nėpėr te ftohte, e thirri cironken dhe ja tha dėshirėn.
Kur shkoi nė shtepi, plaka kishte pėrfunduar gjysmen e cironkave...Por kjo
s'ishte asgjė.
Sa here qe plakes i kujtohej ndonjė gjė ajo dėrgonte plakun t'ia thoshte kėtė
dėshirė cironkes. Dhe plaku (Ah, i shkreti plak!...) shkonte ne lume dhe
therriste cironken. Dhe cironka bėnte realitet dėshirėn e plakes. Kėshtu
pleqte u bene zengjine. Ata kishin shtepi te mirė, kuaj, hyzmeqare...Ēdo gjė,
ēdo gjė. Aq sa plaka s'kishte me cafre te kėrkonte dhe njė ditė e urdhėroi
plakun:
- Shko merre cironken tėnde te qelbur dhe sille kėtu!
Plakut te shkrete i therri ne zemėr dhe cale-cale u nis e shkoi nė anė te
lumit dhe i thirri cironkes.
Ajo doli ne ēast mbi ujė. Cironka ishte e arte. Edhe zemren e kishte te arte.
-Me thuaj njė dėshirė!- i tha ajo plakut si gjithmonė.
-Plaka mė tha...- Plaku u gelltit.- se ti duhet tė vish me mua tani.
Pra...plaka do qe ti ta lesh lumin dhe tė vish me mua...
Cironka e vogėl heshti. Heshti disa ēaste dhe pafolur fare u krrodh thelle ne
ujrat e turbullta te lumit pėr tė mos dalė me kurrė.

Plaku u kthye ne shtepi..shtėpia s'ishte me. Ne vend te saj gjeti kasollen,
plaken e tij te keqe dhe te njeten varferi te dikurshme. Ndoshta kishte
kėrkuar shumė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:39 am

Djali ne Rrugė :
Na Ishte Njeher nje djal qe hante nje kacore buke ne mes te rruges po ne ate rruge kaloi nje burre e pa djalin se po han buk ne rruge dhe nuk reagoi diten e dyte perseri e njejta buri perseri nuk reagoi diten e tret buri vinte me nje najllon me embėlsira te ndryshme dhe i tha djali : Meri Keta Embelsira Dhe Shko ne Shtepi Ha sepse perndryshe nuk ti jap dot…
djali u habit dhe e pyeti:
Pse Me Japesh Keta Embelsira Dhe Pse Te Shkoj Ne Shtepi Ti Ngre ?
Buri Ia Ktheu:
Keto Gjera Ti Jap Me Qellim Qe Te Kesh Per Te Ngrene Dicka Me Te Kendshme Dhe Te THem Te Shkosh Ne shtepi sepse me at tregon se ke sjellje dhe han buken ne sofer aty ku duhet e jo neper rruget e lagjes……Djali kujtohej dhe i tha burit faleminderit shume zotri..
I Mori gjerat dhe iku ne shtepi dhe i tregoi babait te vet se cka i kishte thene buri babai i tij e perqafoj dhe i tha : Te Ka Thene mire biri im……Prej asaj dite ai djal me hante buken regullisht dhe jo neper rruge…

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:40 am

Ēakmaku :

Canten ne shpine, shpaten ngjeshur ne brez, nje ushtar ecte rruges se madhe:
nje , dy!nje!dy! Kishte qene ne lufte dhe tani kthehej ne shtepi. Udhes takoi nje magjistare plake. Oh ajo ishte e shemtuar, buza poshtme i varej mbi kraharor!
-Mirembrema, ushtar!-tha ajo,-sa shpate te bukur qe paske! Sa e madhe qenka canta jote! Ti me dukesh ushtar i vertete; keshtu qe po te jap para sa te duash.
-Faleminderit, o plake!-u pergjigj ushtari.
-E shikon ate pemen e madhe? - vazhdoi magjistarja duke i treguar me gisht nje peme aty prane;-ajo eshte krej bosh perbrenda; hip siper , do shohesh nje vrime te madhe ; nga kjo vrime rreshqet gjer ne fund te pemes. Po ta lidh trupin me nje litar , qe kur te me therresesh , te te ngre perseri.
-C’do te bej ne fund te pemes?-pyeti ushtari.
-Do kerkosh para. Sapo te arrish ne fund te pemes, do te gjendesh ne nje korridor te madh te ndricuar mire pasi atje ka mbi 100 llamba. Do te shohesh tre porta, mund t’i hapesh, celesat jane bravat. Po hyre ne dhomen e pare, do te shohesh , ne mes te dyshemese, nje arke te madhe me nje qen persiper. Syte e ketij qeni jane aq te medhenj sa nje filxhan caji, po ti mos u habit. Po te jap mesallen time me kuti te kaltra. Ti do ta shtrosh ate ne dysheme:ec me guxim drejt qenit, kape , vere ne mesallen time; hape arken dhe merr aty sa grosh te duash. Te gjitha jane prej bakri; ne te pelqen me shume argjendi, hyr ne dhomen e dyte. Atje eshte ulur nje qen qe i ka syte me te medhenj sa nje gur mulliri: mos u habit, vere ne mesallen time dhe merr argjend sa te kesh qejf. Ne qofte se te pelqen floriri me shume edhe mund te kesh sa te duash, per kete mjaftonte hysh ne dhomen e trete. Mirepo qeni qe eshte ulur ne arke i ka syte me te medhenj sa nje kulle e madhe e rrumbullaket. Besome, nje qen i forte. Sidoqofte,ti mos u habit: vere mesallen time, ai nuk do te te beje asnje te keqe dhe merr nga arka sa flori te duash.
-S’me duket aspak keq,-tha ushtari; po ti cfare do qe te te jap, o magjistare plake? Mendoj se edhe ti duhet te kesh pjesen tende.
-Jo, une nuk dua asnje grosh; vetem te me sjellesh cakmakun e vjeter qe e ka lene atje gjyshja ime kur ishte per vizite heren e fundit.
-Mire. Shkoma litarin rreth trupit.
-Na, na edhe mesallen time me kuti te kaltra.
Ushtari hipi ne peme, rreshqiti nga vrima poshte dhe u gjend ashtu sic kishte thene magjistarja, ne nje korridor te madh, te ndricuar nga njeqind llamba.
Hapi porten e pare! Uf! Qeni qendronte I ulur dhe ia nguli syte e tij te medhenj sa filxhanet e cajit.
-Ti je nje djale I mbare, I tha ushtari duke e kapur ; e vuri ne mesallen e magjistares dhe mori aq grosh bakri sa I nxune xhepat. Pastaj e mbylli arken, e vuri perseri qenin persiper dhe iku ne dhome tjeter.Si qe e mundur! Atje qe...

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Veddat
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 901
Age : 27
Location : N'PC
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 4:33 am

Pune te mire Xoni king edhe Arbber Ju Uroj Suxes edhe ne Artikujt tjerr...

_________________
exTrem'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sat Jan 12, 2008 1:29 pm

BOTA E MASKAVE

Ėshte bėrė bota
si laraska
krijon fytyra
me dy maska
njė dje,
tjetėr sot
nesėr duket
si robot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 11:21 am

I dashurr I ZI

je kapur pėr flokesh nga islamogjeniteti yt e nuk po me tua asnjė fakt por vetėm demagogjira islamike e pėrralla nga bibla.

po ti shtroj dhe njė here pyetjet e mia pėr prejardhjen, kristianitetin e Kastriotit e pėr aleancen e tij me mbretin serb.


Me sill njė fakt (me referenca po jo serbe) pėr prejardhjen serbe te nenes se Kastriotit ?

Ku ka qenė Kastrioti ne luftėn e fush-Kosovės 1389 ?

Beteja e Varnes ne 1444 ishte koalicion ballkanik apo aleancė serbe ?

Sa kisha ka ngritur ose ka rindertuar Kastrioti ?

Sa here ėshtė lutur zotit Kastrioti ?

Kur e ka patur aleancė me vatikanin Kastrioti ?

Pse nuk u kurorzua nga papa si mbret ?

Kur ka patur aleancė me venedikun ?

Pse luftoi kundėr tyre ne 1447 kur kishte kur ishin aleate ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 11:23 am

Turp, turp, turp. Ato pak figura kombėtare qe i kemi (me pikatore) jo vetėm nuk nderohen por perdhosen nga Shqiptarėt, apo te vetequajturit shqiptare inati qaj me lot inati Se shqiptar nuk ėshtė ai qe hedh balte ne njė figure te tillė te kombit Shqiptar, dhe njė figure qe e njeh edhe bota.
Jam totalisht me ato ēfare thonė C.entau.r dhe cinik dhe nuk u duhet hequr pikė as presje.

Ndėrsa ju dy arabeve (pasi nuk e besoj tė jeni shqiptar), altruist dhe i zi, me sa duket nuk keni bėrė ndonjėherė histori shqiptare. Gjithsesi sado injorante qe tė jeni, prapė turp te keni qe flisni ne atė mėnyrė pėr njė figure te ndritur si Gjergj Kastrioti. Se edhe nėse nuk keni mėsuar gjė nė shkollė sigurisht qe keni dėgjuar pėr njė figure si e Kastriotit.
Ju them vetėm njė gjė, me mirė te shporreni nga Shqipėria ju dhe ata qe mendojnė si ju, shkoni ne arabi a turqi se ato vende janė pėr ju. Nuk meritoni as te shkelni ndonjėherė ne toke shqiptare.

P.s. Pėr stafin. Mos i fshini vetėm shkrimet e anti islamisteve, se nuk ka vetėm aty "ofendime" (nėse mund te quhen kėshtu). Sepse ma merr mendja ėshtė me keq te ofendohet kombi sesa njė apo dy persona si kėta dy tipat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 11:24 am

Do duhej qe pėr secilen Figure apo me mirė tė themi Fytyre Kombėtare
te tregonim te vėrtetėn se cili ishte ai apo ajo.Kėtė te vėrtetė do
duhej ta dinim njė here e mirė te gjithė ne qe i takojme kombit te
tij,dhe pastaj duke dijtur qartė te mirat dhe te metat e tij,ne kėtė
rast te Gjergjit apo tjetrit tė merremi vesh se si ta zbukurojme para
botės armike.Gjergji ishte njė Fytyre historike Ballkanase dhe
evropiane,por ai s`ishte Shqiptar,sepse ne Kohen e meparme para lindjes
se tij,gjegjesisht para ardhjes se pushtuesve osmane ne Ballkan,nuk
njihej fare kombi shqiptar.At kohe Ballkanin e sundonin ortodokset
greke dhe sllave.Tė tjerėt ishin te pa identitet dhe thirreshin vetėm
ne baza fetare Katolik-Romak apo sllavogrek-ortodoks.Kombin shqiptar
pėr te parėn here ne fjalorin politik evropian e futi Turqia osmane.E
bėri kėtė,siē e kam shkruar x hera me pare,pėr qellime,jo humanitare te
saja por pėr perqarje dhe sundim me te lehtė te ballkanasve te
atehershem.Gjergji ne kėtė prizme do duhej te shihej ashtu siē ishte ne
te vėrtetė: njė bir i njė Ballkanasi (gjoja pasasadhes) i fiseve ilire
i cili ishte Romakizuar ne Katolik nga Vatikani,dhe si njė bir i
Vojsaves sllave(Shkine)ortodokse!Pra Gjergji s`ishte fare shqiptar
pernga origjina e tij,nėse thirremi ne origjinen e babait te tij dhe te
nenes se tij si njė Romako-sllav!E them si romakosllav sepse nuk dihet
fare se cila ishte gjuha e nenes se Gjon Kastriotit,ilire,italiane apo
sllave.Pėr Gjergjin dihet qe ka folur shkinishten me kompanine e tij te
ashtuquajturit ushtare qe e rrethonin.E tėrė kjo ushtri dhe njė
Skenderbeg shqiptar ishte njė farse Turke kundrejt botės
dobiēiane(katolik-protestant-ortodoks)
Nuk ėshtė pėr tu nenvleresuar
fakti se ne kėtė mes te kėtyre tri rrymave te forta politiko-fetare
kombi ynė i sotėm shqiptar gjeti mundėsinė te formohet dhe te
publikohet pėr botėn e atehershme.Gjergj Kastrioti,pas shpalljes se
Kombit shqiptar nga Turqia me 1468,ai u be i kėrkuar dhe i njohur pėr
botėn dobiēiane.Atij iu leshuan pas pastaj tera shtetet e dobiēizmit qe
pėrmes tij te perpiqeshin ta spiunonin dhe dobesonin Turqine por nga
ana tjetėr edhe kundėr tij si shqiptar i posakrijuar dhe i publikuar te
ngrisin njė bariere mospranimi dhe injorimi te identitetit te tij tė ri
shqiptar!Dobiēizmi e perfitoi atė nga ana e tij si spiun dhe pastaj si
kundershtar te turkut por ai(dobiēizmi) hallin kryesor e pati qe kombin
e tij te saposhpallur nga Turqia ta anulonte duke ia mveshur
romakut,sllavit apo grekut.Dobiēizmi nuk dėshironte lejimin e krijimit
te kombeve tė reja ne Ballkan,ne ballkanin qe ne kohėn e karvaneve dhe
anijeve ishte qendra e botės!
Ata qe sot deshirojne te thirren ne
emrin e Gjergj Kastriotit,ata i bėjnė mirė dobiēizmit ortodoks.Sot
,duke mos mohuar vlerat e pjesėrishme edhe te te tjerėve duhet te
ngriten lartė ata qe Kombin shqiptar e Pavaresuan dhe adresuan
gjeografikisht edhe si shtet qe e njohu edhe bota me pahir.Fytyrat
historike,duhet radhitur ne baze te te mirave qe i kanė sjellur Kombit
shqiptar e jo ne baze te vjetersise se tyre!Biles perrallave te vjetra
historike te cilat nuk mund te ekzaminohen dhe studjohen edhe
shkencerisht,nuk duhet besuar apo nėse duhet pėr shkaqe te shtytjes
politike aktuale atėherė me njė rezerve te madhe!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 11:25 am

problemi ėshtė se disa kėtu me njė menyrete logjikuari nga faktet dhe ngjerjet e shekujve te mevoneshem mundohen te hedhin balte mbi figuren me te madhe qe ky komb ka nxjerre.
Po, Skenderbeu mund te kėtė luftuar edhe pėr te mbrojtur fenė e tij por kjo fe nuk ishte e tij personale, por egjithe trevave qe flisnin shqip ne atė kohe. Mos harroni se jemi ne njė epoku kur nocioni komb ende nuk kishte lindur dhe feja dhe gjuha ishin te vetmet pjesė te ndergjegjies se perbashket te njerėzve.
Ajo qe Kastrioti bėri ėshtė pavarėsia e Arberise duke iu kundervene njė pushtuesi dhe njė pushtues ėshtė dhe mbetet i tillė pavarėsisht nga besimi qe ai ka.
Pranese ēdo gjė e vėmė ne planin e besimin e kemi te humbur logjiken .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 11:26 am

Ėshtė plotėsisht e vėrtetė qe bazuar ne te kaluaren ku para ardhjes se Turqve i tėrė ballkani ishte ndare ne dy pjesė,ne katolike te Vatikanit dhe ortodokse te Greko-sllavise(Bizantit) por e keqja ėshtė se ne sot gjėrat nuk i shohim me ne aspektin fetar por ne atė Kombėtar.Nėse merret pėr baze feja,Gjergj Kastrioti ėshtė njė lufteter (nėse ėshtė)pėr te mbrojtur katolicizmin dhe ortodoksizmin ,fe kėto te prejardhjes se tij!Por nėse gjykojme me te sotmen ku kombi dhe gjuha janė Baza themelore e njerėzve dhe qe qendrojne mbi fenė,atėherė Gjergji nuk ishte fare shqiptar.Nėse dikush e tregon Gjergjin si Mbrojtes te Dobiēizmit kundėr Islamizmit kėtė e pranoj fare pa rezerve sepse ai edhe kėtė e ka bėrė...here ne njėrėn e here ne tjetrėn anė...por ku po mbetet Shqiptarizmi i tij? Ku e mori? Kush ia dha?Ku e kishte? A e kishte para Turqve?
Un kam sqaruar mirė ne shkrimet e meparme qe Para ardhjes se Turqve ne Ballkan nuk kishte komb Shqiptar!Sigurisht qe Gjergji as Gjoni nuk e ngriten Flamurin shqiptar ne ballkan para ardhjes se Turqve sepse kėta e ndienin vedin sllave dhe flisnin sllavishten si gjuhe tė tyre jetėsore!
Heroi me i madh i Kombit Shqiptar i te gjhitha Koherave ėshtė ENVER HOXHA i cili s`u perzie me asnjė Fe tė huaj por bėri Fene e tij ENVERIZMIN!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 11:28 am

Fakte, referenca, prova ju lutem ...

e mos akuzoni forumet e tjera pėr antishqiptarizem se kėtu qeka me keq.
Jo kėtu s`ėshtė me keq por ti qenke me i varfer se duhet qe tė kuptosh gjuhėn e dijetereve!
...
Cilėt shkrimtare shqiptare,bashkekohas te Gjergjit kanė shkruar pėr te?
Nga cilėt shkrimtare dhe historiane e njohim ne Gjergj Kastriotin?
Kėto duhet te studjosh ti dhe e gjene enigmen!Mos haro; gjergji ka jetuar sa dij unė 65 vjete se s`mė intereson fort ai, dhe kjo do ishte diku nga fundi i shekullit 15 ai ka vdekur.Cili Libėr ėshtė shkruar pėr te ne shekullin e 15?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 9:28 pm

Shqiponja e dhelpra

Shqiponja e dhelpra lidhėn miqėsi dhe vendosėn tė banojnė afėr
njėra-tjetrės, pėr ta pėrforcuar kėshtu edhe mė tepėr miqėsinė.
Shqiponja fluturoi nė njė dru tepėr tė lartė dhe ndėrtoi ēerdhen;
ndėrsa dhelpra mbeti nė njė kaēubė nėn drurin dhe aty polli kėlyshėt.


Njėherė dhelpra doli pėr tė gjuajtur, kurse shqiponja qė kishte
mbetur pa ushqim, fluturoi poshtė tek kaēuba, ia rrėmbeu kėlyshėt
dhelprės dhe i hėngri bashkė me shqiponjat e veta tė vogla. Kur u kthye
dhelpra pa se ēka i kishte ndodhur, nuk u pikėllua aq pėr zhdukjen e tė
vegjėlve tė vet se sa pėr atė qė nuk mund tė hakmerrej. Nga toka ajo
nuk mund t'i bėnte gjė shpenzės nė ajėr. Prandaj zuri vend pak larg dhe
filloi ta mallkojė armiken - ēka ėshtė e vetmja armė e tė dobėtve dhe e
tė pafuqishmėve.


Megjithatė, shqiponja qė e theu miqėsinė, e mori shpejt dėnimin.
Njėherė, kur disa barinj piqnin mish nė prush, ra poshtė fluturimthi
dhe rrėmbeu njė copė mish, nė tė cilin kishte mbetur njė bacė. Posa e
ēoi mishin nė ēerdhe tė vet, ia nisi tė fryejėnjė erė e fortė, dhe prej
gacės morėn flakė degėt e holla e tė thata e kėshtu shpėrtheu njė flakė
e madhe.


Nga kjo, zogjėt e vegjėl tė shqiponjės, meqėnėse ishin pa krahė,
ranė nė tokė gjysėm tė djegur. Dhelpra vrapoi dhe i gėlltiti nė sy tė
shqiponjės.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 9:28 pm

Dhelpra e cjapiNjė dhelpėr ra njėherė nė pus dhe u detyrua tė presė, sepse nuk dinte
si tė dalė. Kur njė cjap i shtyrė nga etja, erdhi nė atė pus dhe e pa
dhelprėn brenda, e pyeti se a ishte uji i mirė. Duke fshehur
fatkeqėsinė e saj, dhelpra filloi ta lavdojė duke i thėnė se uji ishte
shumė i mirė. Cjapi zbriti poshtė, pasi e kishte marrė etja dhe kur e
shoi etjen, filloi tė mendojė me dhelprėn se si mund tė dilte prej
pusit. Dhelpra i tha se kishte menduar diēka mirė pėr tė shpėtuar tė
dy:

Ēoji kėmbėt e para nė murin e pusit dhe afroji brirėt. Kur tė
ngjitem unė lart nėpėr kurrizin tėnd, kam pėr tė tėrhequr mandej edhe
ty. Pas njė bisedimi tė gjatė, cjapi pranoi. Dhelpra kėceu nė
shpatullat e tij, qėndroi nė brirė, doli prej pusit dhe filloi tė
largohet.

Kur cjapi e qortoi qė nuk e mbajti fjalėn e dhėnė, dhelpra u kthye e i tha:

I dashuri cjap, sikur tė kisha aq mend sa ke qime nė mjekėr, ti as
qė do tė zbritje nė pus para se tė mendoje se so kishe pėr tė dalė.Njerzitė e menēėm sė pari duhet ta mendojnė mbarimin e punėve, e mandej tė fillojnė e tė zbatojnė mendimet e veta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 9:28 pm

Dreri dhe luaniNjė dre i etshėm erdhi tek njė burim. Ndėrsa ishte duke pirė ujė, vuri
re nė ujė hijen e vet e filloi tė mburret pėr brirėt e vet, duke parė
madhėsinė e bukurinė e tyre, kurse pėr kėmbėt e veta u hidhėrua qė i
kish aq tė holla e tė hajthme. Derisa ende ishte duke menduar pėr kėtė
gjė, ia bėhu luani e filloi ta ndjekė. Dreri ia dha kėmbėve dhe u
largua mjaft prej luanit. Derisa ishte fushė pa drunj, dreri vrapoi
mirė e i shpėtoi rreziku, por kur mbėrrini nė pyll, nė njė vend me
drunj tė dendur, brirėt iu ngatėrruan nėpėr degėt e drunjve. Dhe pasi
pėr kėtė nuk mundi tė vrapojė, luani e kapi. Para se tė mbaronte dreri
nė gojėn e luanit, tha me vete:

I shkreti unė! Kėmbėt mė shpėtuan, megjithse mendova se ato do tė
mė lėnė nė baltė, kurse e gjeta belanė prej brirėve, nė tė cilėt kisha
plot besim.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 10:50 pm

Fshatari dhe djemt e tijKur njė fshatar, ishte duke vdekur, dėshiroi qė djemtė e tij tė mėsohen qė tė punojnė tokėn. Prandaj i thirri e u tha:Fėmijėt e mi, unė tanimė po shkoj prej kėsaj bote, e ju do tė jeni tė
lumtur e tė pasur nė qoftė se gjeni atė qė ėshtė e fshehur nė vreshtėn
tonė.Fėmijėt e tij menduan se diku atje nė arė do tė jetė futur thesari.
Prandaj, pas vdekjes sė tė atit, rrėmihėn tėrė tokėn rreth trungjve tė
hardhive, por thesarin nuk e gjetėn.


Mirėpo vreshta e punuar mirė, u solli atė vit fryt tė mirė e tė bollshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 10:51 pm

Fshatari, fėmija dhe stėrqokatIshte koha e tė mbjellurave. Njė fshatar mbolli grurė dhe e ruante duke
ndejtur nė kėmbė. Ndėrkohė mbėrritėn fluturimthi tufa tė panumėrta
stėrqokash tė zeza kėrkėllihėse, e sė bashku me to edhe garguj qė hanin
farėt. Me fshatarin ishte edhe djali i tij me hobė tė zbrazėt. Gargujt,
sipas zakonit. Pėrgjonin dhe nė qoftė se fshatari nė atė ēast kėrkonte
hobenė, iknin para se ta merrte. Mirėpo fshatari mendoi qė t'i
mashtronte ndryshe. Prandaj filloi ta mėsojė fėmijėn duke i thėne:
Djali im, duhet ta mashtrojmė me mjeshtėri tufėn e zogjve. Pra, kur tė
mbėrrinė zogjėt, unė do tė kėrkoj bukė, por ti mos mė jep bukė, por
hobenė.

Ia mbėrritėn gargujt dhe e mbuluan tokėn. Fshatari kėkroi bukė
sikurse u mor vesh me djalin. Zogjtė nuk ikėn, kurse fėmija nė vend tė
bukės i dha hobenė plot me gurė.

Plaku shtiu njėherė dhe qėlloi njė gargull nė krye, tjetrin nė
kėmbė, kurse tė tretin nė krah; atėherė ata filluan tė ikin. Nė
ndėrkohė u erdhėn nė ndihmė kojrilat dhe i pyetėn se ēka u ndoshi. Ata
u thanė:

Ikni prej fisit tė prishur njerėzor, i cili ka mėsuar qė tjetėr gjė tė llomotitė e tjetėr tė veprojė.

I tmerrshėm ėshtė fisi i atyre qė pėrdorin mashtrimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 10:51 pm

Fshatari dhe gjarpėriNjė gjarpėr qė jetonte nė pragun e shtėpisė sė njė fshatari, doli njė ditė dhe e kafshoi pėr vdekje djalin e tij.

Prandaj fshatari u hidhėrua sė tepėrmi, rrėmbeu sėpatėn, erdhi te bira
dhe e priti aty qė t'i binte menjėherė posa tė dilte. Kur gjarpėri
nxori kryet, ai iu vėrsul me sėpatė.


por i shkoi kot dhe ēau gurin qė ishte pranė birės sė tij. Mė vonė e
thirri gjarpėrin me tė butė pėt t'u pajtuar. Mirėpo gjarpėri iu
pėrgjegj:As unė nuk mund tė besoj ty deri sa shoh gurin e ēarė, as ti mua deri sa sheh varrin e djalit tėnd.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Mon Jan 14, 2008 10:52 pm

Dhelpra e dhitėBariu i ēoi dhitė e veta pėr tė kullotur. Atje vuri re se dhitė e tij
ishin pėrzier me dhi tė egra, dhe kur erdhi mbrėmja i shtiu tė gjitha
nė shpellėn e vet. Tė nesėrmen, pasi u bė dimėr i fortė, nuk mund t'i
nxjerrė nė kullotė tė rėndomtė, prandaj i la nė shpellė. Dhive tė veta
u gjeti nga pak ushqim, sa tė mos i marrė uria, kurse dhive tė egra u
gjeti mjaft ushqim pėr t'i bėrė krejtėsidht pėr vete. Dimri mbaroi she
ai i nxori tė tØre dhitė nė kullosė. Dhitė e egra morėn malin e ikėn.
Kur ai filloi t'i qortojė se janė jomirėnjohėse qė ikėn dhe e lanė,
megjithse ai u kujdes shumė pėt to, ato u kthyen e i thanė:Pikėrisht pėr kėtė ne frikėsohemi dhe ikėm prej teje. Gjersa ti
neve, qė tė erdhėm dje, na ēmove e shikove mė tepėr se dhitė tua, ėshtė
e qartė se edhe tė tjerat, qė do tė afrohen mė vonė, to t'i ēosh e
shikosh mė tepėr se ne.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrralla !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: