ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pėrralla !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Pėrralla !   Thu Sep 20, 2007 12:32 am

Ketu mund te postoni perralla...

_________________
Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun Jan 13, 2008 7:15 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Thu Sep 20, 2007 12:33 am

Ja nje perralle nga une :


Perralla Per Mbretin Lakuriq

Na ishte njehere nje Mbret
dhe nje Mbreteri. Mbreti kishte oborrtare dhe sherbetoret e tij, kishte
edhe pasuri te cilen e kishte marre nga mbreteria dhe populli i tij qe
jetonte ne varferi. Po afrohej festa e Mbreterise se tij. Mbreti kishte
vendosur qe ate dite te vishej me bukur se cdohere gjate jetes se
tij... Kishte ftuar, kishte kerkuar rrobaqepesit me te mire, me te
njohur nga e gjithe Mbreteria, por nuk ishte i kenaqur, pastaj ai
filloi te kerkoje neper bote ...

Nje dite ne oborrin e tij
mbreteror u paraqiten tre rrobaqepes te cilet kishin degjuar se Mbreti
po i kerkonte rrobaqepesit me te mire, ata i thane se po vinin nga nje
vend i larget i botes, dhe se mbretit do t'i qepnin rrobat me te bukura
qe s'i ka asnje mbret ne bote ...
Mbreti u gezua shume kur i
degjoi, -Ja tha tani i gjeta. Une do te vishem dhe do te behemi Mbreti
me i bukur nga te gjithe mbreterit e botes dhe gjithe bota do te me
njohe dhe do te degjoje kete ...
Ju siguroi rrobaqepesve
mendafshin me te bukur, me te mire dhe me te shtrenjte ... Dhe tre
rrobaqepesit filluan punen, punonin nate e dite, qe mbretin e tyre ta
benin te lumtur me rrobat qe do t'i qepnin ata ...kaluan jave e muaj te
tera, por rrobat nuk ishin gati ...

Mbreti po priste me
padurim qe t'i vishte teshat qe s'i kishte askush ne bote ... Dhe erdhi
dita e madhe, dita kur ai do te behej i bukur si asnjehere, dita kur do
te festonte dhe do te gezonte ne diten e Mbreterise se tij ... shkoi te
rrobaqepesit me ndihmesit dhe sherbetoret e tij ...rrobaqepesit bene
sikur i nxoren nga arka e arte rrobat prej mendafshi, e xhveshen
Mbretin dhe filluan t'ia veshin rrobat e reja ... - Keto thane ata,
jane nga mendafshi me i shtrenjte, jane shume te holla, saqe ti o i
madhi Mbret nuk do t'i ndjesh fare ne trup?! dhe bene sikur ia veshen
...
Mbreti i lumtur u kthye kah ndihmesit dhe sherbetoret e tij,-

He tha si dukem tani,
A dukem tamam Mbret ?!
... ata u pane njeri me tjetrin, dhe s'u besuan syve te tyre, sepse Mbreti ishte lakuriq, nuk kishte te veshur asgje ...
Tre rrobaqepesit, ne te vertete ishin tre mashtrues, te cilet kishin vendosur te pasurohen nga ajo iu afronte Mbreti...
- Ndihmesit dhe sherbetoret shikuan me dyshim,por askush nuk kishte guxim t'i thoshte Mbretit se eshte lakuriq ...

Erdhi koha qe Mbreti te parakalonte nga Pallati i tij Mbreteror ne
rruget e qytetit , ku ishte mbledhur i gjithe populli qe ta shihte nga
afer Mbretin dhe rrobat e tij per te cilat flitej ne tere Mbreterine
...
Mbreti krenar po parakalonte para turmave te njerezve te
cilet ishin mbledhur ta shohin ...dhe atehere populli i shkrete e pa se
Mbreti i tyre i dashur ishte lakuriq, por kete nuk kishte guxim ta
thoshte askush ... vetem nje femije kur e pa ashtu, guxoi e tha -Mbreti
qenka lakuriq !!!
Dhe atehere Mbreti e pa se vertet kishte qene lakuriq...

_________________
Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Sep 20, 2007 12:36 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
QMFU
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Age : 27
Location : Prishtinė
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Thu Sep 20, 2007 12:35 am

Kėsulkuqja

Na ishte njė herė njė vajzė e vogėl e cila e kishte
emrin Kėsulkuqe. Ajo ishte shum e sjellshme dhe e mirė sa qė tė gjithė
e donin.
Atė e quanin kėsulėkuqe sepse gjithmonė bante njė kėsuė tė kuqe mbi kokė.

Njė ditė itha nėna Kėsulkuqės:

- Kėsulkuqe, mere kėtė shportė me ėmbėlsira dhe dėrgoja gjyshės, do tė
i bėjė mirė asaj tani kur ėshtė e shtruar nė shtratė e sėmurė. Nisu
menjėherė dhe ke kujdes se mos humbesh nė pyllė.

Kėsulkuqja mori rrugėn pėr nė shtėpi tė gjyshės e cila gjindej nė pyll.
Rrugės takoi ujkun, por Kėsulkuqja nuk dinte se ai ishte njė bishė
e rrezikshme prandaj dhe nuk u frigoi por e pėrshėndeti ujkun.
Ujku e pyeti Kėsulkuqėn:
- Ku je nisur kaq heret nė mėngjez?
- Jam duke shkuar tek gjyshja ime e cila ėshtė e sėmurė.
- Nė anėn tjetėr tė pyellit, pranė atyre ter lisave tė gjatė.


Kur ujku kuptoi kėt, mendonte ai nė vete se Kėsulkuqja do vijė mirė
pasi ai ta ket ngrėnė gjyshėn. Qė tė jetė i sigurt se do mbrinė para
saj tek shtėpia e gjyshes ai i tha Kėsulkuqes:
- Shihe se ē“lule tė bukura janė kėtu, a nuk do i mbledhish disa pėr gjyshėn?

E gjithashtu mund tė pushosh pak e tė dėgjosh kėngėn e bukur tė zogjėve
e njėkohsisht tė zish pak hije nėn dru tani kur ėsht kaq ngrohėt.
Kėsulkuqja e dėgjoi ujkun dhe veproi ashtu si i tha ai.

Ujku vrapoi pėr nė shtėpi tė gjyshės dhe trokiti nė derė.
- Kush ėshtė? Thiri gjyshja nga brenda.
- Ėshtė Kėsulkuqja, u pėrgjek ujku duke u munduar tė bėj zėrin e Kėsulkuqės.
- Unė jam e shtrirė nė shtrat, por dera ėshtė e hapur e ti urno e hyrė mbrenda.

Ujku hyri mbrenda iu afrua ngadal shtratit tė gjyshės dhe e gėlltiti
gjyshėn, pastaj veshi kėmishėn e natės sė gjyshės, kapelėn dhe syzat
dhe u shtre nė shtrat.

Kur Kėsulkuqja erdhi tek shtėpia e
gjyshės u befasua kur pa se dera ishte e hapur, ajo thiri gjyshėn por
askush nuk u pėrgjegj. Kėsulkuqja hyri mbrenda dhe iu afrua shtratit.
Aty ishte gjyshja. Por ishte diēka e ēuditshme me gjyshėn mendoi ajo.

- Gjyshe, gjyshe, pse i ke veshėt kaq tė mėdhenjė?!
- Qė tė dėgjojė mė mirė! u pėrgjegj ujku me zė tė gjyshės.
- Gjyshe, gjyshe, pse i ke sytė kaq tė mėdhenjė?!
- Qė tė shohė ty mė mirė! foli prap ujku.
- Gjyshe, gjyshe, pse e ke gojėn kaq tė madhe?!
- Qė tė gėlltijė mė mirė! dhe sapo tha kėte ujku u qua dhe e gėlltiti Kėsėlkuqėn.


Ujku ishte ngirė shum dhe vendosi tė flejė. Ai bėnte zė tė lartė nė
gjumė, aq tė lartė sa qė u dėgjonte dhe jasht, aty pranė kalonte njė
gjyetarė dhe mendoi:
- Sa zė tė ēuditshėm bėn gjyshja, tė hyjė mbrenda dhe tė shohė se si ėshtė me tė.

Gjyetari hyri nė shtėpi tė gjyshės dhe pa ujkun tė shtrirė nė shtrat tė
gjyshės. Gjyetari kuptoi se ujku kishte gėlltitur gjyshėn dhe mori njė
palė gėrshėr dhe preu barkun e ujkut kur aty pa jo vetėm gjyshėn por
dhe Kėsulkuqėn e cila tha:
- Oh sa shum u frigėsova, sa terė qė ishte aty mbrenda!

pastaj ata mbledhėn disa gurė tė mdhej e i futėn nė bark tė ujkut e kur
ujku u zgjua donte tė pinte ujė. Ai shkoi pran lumit por kur u afrua
aty gurėt ia muarėn anėn kėshtu qė ai ra nė lum dhe u fundos.

Kėsulkuqja premtoi se kur mė nuk do tė largohet nga rruga e as tė bisedon me ata qė nuk i njeh.

_________________


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Thu Sep 20, 2007 5:33 pm

Plaku e Plaka


Na ishte nje here plaku me plaken, dhe na zihen njeri me tjetrin…
pasi u zun te dy keta, vendosen te ndaheshin,
por na duhej te ndanin dhe mallin qe kishin ne menyre te barabart…
…edhe keshtu ben.

*plaku merr kaposhin
*plaka merr macen
*plaku merr sheqerin
*plaka merr kripen
*plaku merr mashen
*plaka merr kacin

edhe u ndan si perfundimisht te dy pleqt…

kalon nje fare kohe, dhe plaka e lan kripen dhe e nxjerr ne diell per ta thar…mirpo kripa na humbi, avulloi, dhe ngeli plaka pa kripeeeee dhe nuk kishte me se te gatuante me, dhe na ngeli pa ngren plaka….ashtu

ndersa plaku kishte sheqer edhe hante sheqerin….keshtuuuu

kur plaka vinte per te trazuar zjarrin i digjeshin dokat (duart)

ndersa plaku kishte mashen edhe nuk digjesh…

nje dite prej ditesh, ngelen te dy si perfundim pa ushqime dhe pa lek…

edhe cte bej cte bej thot plaku!?…i thot kaposhit…

O kaposh !
urdhero i thot kaposhi.

i thot plaku…kemi ngelur pa lek o kaposh, po dil e na gjej ndonje lek se nuk kemi me se te blejm buke.

e mire i thot kaposhi…

edhe keshtu vepron kaposhi, mer rrugen dhe niset per te gjetur lek per plakun…

ec e ec kaposhi, kur ne mes te rruges i del ujku.

i thot ujku kaposhit.

ku po vete o kaposh?

ja i thot kaposhi, kam dal te gjej ca lek se s’kemi me se te ham buke une edhe plaku…

oooo i thot ujku, a te vij edhe une me ty?

po… jo jo i thot kaposhi, se eshte rruge e larget edhe lodhesh.

jo ore jo, (i thot ujku) se nuk lodhem, po me ler te vij dhe une me ty.

epo mire hajde i thot kaposhi…dhe nisen te dy bashk.

ec e ec keta te dy, kur lodhet ujku.
i thot ujku kaposhit, o kaposh u lodha une, si t’ja bej?
a nuk te thash (i thot kaposhi) qe do lodhesh se eshte rruge e larget!
dhe e mer kaposhi ujkun dhe e fut tek barku…edhe nisen prap…

ec e ec, gjat rruges e njejta gje i ndodh edhe me dhelpren, lumin edhe ariun, edhe kaposhi beri te njeten gje si me ujkun(i futi te barku i vet) deri sa arriti tek mbreti.

kur arriti te mbreti kaposhi, hipi ne nje garth edhe ja nisi kenges…

kikiriki kikikua…dua cupen e mbretit per grua…
kikiriki kikikua…dua cupen e mbretit per grua…

kur e degjon mbreti.

hėu thot mbreti, kush eshte ky qerrata qe dashka cupen time per grua?

kapeni shpejt, i’u thot ushtareve te tij mbreti, dhe futeni tek kuajt e eger ta shkelin me kemb qe te ngordhi,,,dhe e kapin ushtaret e mbretit dhe e hedhin te kuajt e eger kaposhi…ndersa kaposhi,,,tak nxjerr ujkun nga barku dhe i ha ujku kuajt e eger.

del prap kaposhi dhe i’a nis prap kenges,
kikiriki kikikua…dua cupen e mbretit per grua…

hėu, prap mbreti, kapeni dhe futeni tek lepujt e eger, u thot mbreti ushtareve, qe ta han lepujt. e kapin ushtaret e hedhin kaposhin tek lepujt,,,kur kaposhi,,tak nxjerr dhelpren nga barku, dhe i ha dhelpra lepujt e eger,,,shpetoj prap kaposhiiii…
me te dal prap kaposhi i’a nis kenges serish…
kikiriki kikikua…dua cupen e mbretit per grua…

u cmend mbreti,,,kapeni u thot ushtareve dhe hidheni tek furra brenda qe te digjet nga zjarri…e kapin ushtaret e hedhin te zjarri kaposhin,,,,kur kaposhi tak, nxjerr lumin qe kishte tek barku i tij, dhe e shuan zjarrin lumiiiii,,,dhe keshtu shpetoj prap kaposhi.

del prap kaposhi dhe i’a nis prap kenges…

Kapeni tani, u thot mbreti ushtareve, dhe hidheni tek dhoma me florinj, te haj florinj sa te mbytet…
e kapin ushtaret, e fusin tek dhoma me florinj…
mbush barkun mire e mire me florinj kaposhi, dhe nxjerr ariun nga barku per te shqyer deren, e hap deren ariu, del kaposhi prap…
ne te ikur kaposhi, i’a merr edhe nje here kenges ne fund per inat te mbretit,,,kikiriki kikikua…dua cupen e mbretit per grua…edhe iken kaposhi, kthehet tek plaku…

u gezua plaku se i solli gjithe ato florinj kaposhi…

e shikon plaka dhe i vjen inat…
i thot plaka maces qe kishte ne shtepi…
po del edhe ti moj mace na gjej ndonje flori si kaposhi, se do ngordhim per buke…

e mire i thot macja se dal une,,,del macja, kap hardhuca, gjarprinj, neperka, edhe ja con plakes tek shtepia…i leshohen hardhucat ta han plaken… ndihme…ndihme… po therriste plaka, bjer me kacit plaka hardhucave, po nuk mundte t’i vriste te gjitha…ndihme… ndihme… therriste plaka.

e degjon plaku qe po kerkonte ndihme plaka e shkret, dhe vete e ndihmon… dhe e shpeton plaken nga hardhucaaaaat….

dhe pastaj bashkohen prap plaku me plaken dhe jetojn prap sebashku te gezuaaaaar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Sep 21, 2007 12:45 pm

Ngutja dhe Durimi

U takuan njė here Ngutja dhe Durimi! te dy pėr te njėjtin hall; Ngutja kishte blere dy metra basme te bukur pėr te qepur njė fustan.
Ajo e shtriu basmen ne tryeze dhe ...pa menduar gjatė ,mori gersheret e filloj te priste.
Prit kėtej e prit andej e fap fap fap ,gerr gerr gerr, e bėri copa-copa gjithė basmen.Pasi bėri
kėtė pune ,u mendua pakėz,morri dy copa dhe i vuri pėr se gjati trupit,dhe pėr te zezen e saj vuri
re qe kish bėrė dem gjith copen.
-------Qyqja c'bėra !--tha me vehte Ngutja.--Asnje vajzė vajzė e vogėl nuk do ta kish bėrė kėtė
e jo unė qe jam goxha cupe!
Por gabimi tani qe bėrė.Ngutja perplaste duart dhe thoshte <> <>,por
pa dobi.Pasi u qetesua pak mendoi ; Po vete te shikoj pak Durimin,valle dhe ai e ka prishur copen
e pantallonave?.Dhe me njė fryme vajti te Durimi.E gjeti me meter ne dorė ,duke matur me kujdes dhe duke shėnuar me njė cop sapuni .
Pastaj shtriu mbi te njė pale pantallona te mbajtura te cilat mbuluan cip me cip vizatimin.
---Duket sikur ēdo gjė ėshtė ne rregull -tha Durimi
---po ky cepi kėtu sikur nuk ma mbush syrin.Pa ta kontrolloj, pėr bese bėra mirė qe nuk e preva,
duhet korrigjuar.Dhe vazhdonte te korigjonte rrethin e mesit....edhe kėtė mirė e kam shėnuar duke vazhduar
akoma me kujdes matjet dhe shėnimet nė fund tha;Tani nuk me mbetet gjė tjetėr vetėm te marr
gersheren e te pres copen.ja ti mbajmė me shėndet dhe fer fer e preu copen.
Ngutja e habitur shumė nga Durimi e pyeti
--Kush te ka mėsuar te presėsh kaq bukur ,more Durim?
------Mė ka mėsuar gjyshja,-tha Durimi. --Po si? -vazhdoi kureshtare Ngutja
-----Ja mė ka ngulur ne mendje gjashtė fjale
"Mat shtate her dhe fol Njeher"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Sep 21, 2007 12:47 pm

Plaku dhe Tri Vajzat

Njėherė e njė kohe jetonte njė plak i cili kishte 3 vajza. Vajza e tij e preferuar ishte vajza e vogėl se kjo ishte e padjallezuar ndėrsa 2 vajzat e tjera e kishin gjithmonė mendjem pėr djallezi. Njė ditė ky plaku do ikte ne qytet dhe pyeti se cilėn nga vajzat se ēfarė donin qe tu sidhte. Vajza e madhe tha qe ajo donte njė varese me gurė diamanti, varesen me te shtrenjte qe babai do gjente. Vajza e dytė kerkoi njė fustan perallor, me te bukurin ne qytet. Kur plaku pyeti vajzen e tretė ajo kerkoi njė molle ku mund te shikoje tėrė botėn. Vajzat e medhaja filluan ta tallnin pėr kerkesen qe kishte bėrė sepse ishte e pamundur te shikoje botėn ne njė molle. Babai shkoi nė qytet dhe i bleu ēdo vajzė dhuraten qe kerkoi. Ai gjithashtu gjeti edhe njė molle ku mund te shikoje te gjithė botėn. 2 vajzave te medhaja u dolen nga qejfi varesja dhe fustani brenda 1 jave ndėrsa vajza e vogėl ishte e lumtur me mollen e saj te vogėl ku ajo mund te shikonte te tėrė botėn. Ato u bene shumė xheloze pėr motren e vogėl dhe njė ditė vendosen te shkojnė ne pyll pėr te mbledhur manafera dhe i kerkuan motres se vogėl qe tė shkonte me ato. Ajo ishte e padjallezuar kėshtu qe pranoi. Kur u futen thelle ne pyll ato e vrane motren e vogėl. Moren mollen e saj dhe e varrosen atė aty ne mes te pyllit duke besuar se asnjėri sdo ta zbulonte varrin sepse asnjėri skalonte asnjėherė aty. Kur vajten ne shtepi ato i thanė babait qe motren e vogėl e kishin ngrėnė ujqerit. Babai u helmua shumė ne zemėr dhe qe nga ajo ditė nuk qeshte me. Kaluan ditė, jave, muaj dhe gjatė kėsaj kohe ne varrin e kėsaj vajzes u rrit njė kallam i gjatė. Njė ditė prej ditesh njė bari kaloi aty afėr dhe e preu kallamin pėr ta bėrė fyell. Por kur ai filloi ti binte fyellit qe kishte bėrė njė gjė e ēuditshme ndodhte. Fyelli kendonte njė kėngė vajtuese e cila thoshte"Motrat e mija te keqija me vrane dhe me varrosen kėtu. I vetmi sherim pėr mua do tė ishte sperkatja e varrit tim me uj mbreteror. Bariu vajti tek princi dhe i tregoi pėr kėtė gjė. Atėherė princi dha urdher qe ta sperkatnin varrin me uj mbreteror dhe ta sillnin vajzen ne pallatin mbretero. Kur ata e sperkaten varrin kjo vajza u ngrit dhe ata e cuan ne pallatin mbreteror. Ajo ishte shumė e bukur dhe princi vendosi qe te martohej me te. Por pėrpara se te martohej ai lajmeroi motrat e saj dhe babain qe te vinin ne pallatin mbreteror. Atėherė ai urdhėroi qe vajzat e keqija ti denonin. Qe nga ajo ditė ato do ishin sherbetoret e motres se tyre. Ndėrsa babait te saj ai i dha njė shtepi afėr pallatit mbreteror qe ai tė vinte ta takonte ēupėn sa herė te donte. Po atė ditė ata bene dasmen. Dasma e tyre ishte dasma me e bukur qe ėshtė bėrė ndonjėherė dhe qe nga ajo ditė deri sot ata jetojne te lumtur ne pallatin e tyre mbreteror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Sep 21, 2007 12:49 pm

Njeriu i Varfer por Shumė i Zgjuar

Njė here e njė kohe rronte njė njeri shumė i zgjuar,por shumė i varfer..Pėr te fituar buken e gojesky njeripunonte si gjelleberes tek njė i pasur.I zoti mburrej pėr pasurite qe kishte por ishte torrollak.
Njė ditė pasaniku ftoi disa miq pėr dreke. thirri gjelleberesin dhe e urdhėroi te gatuante vetemdy gjelle: gjellen me te mirė dhe gjellen me te keqe.
Gjelleberesi i hyri punės dhe gatoi gjellen me te mirė dhe atė me te keqe.
Kur u shtrua sofra,gjeleberesi shtroj gjellen e pare,gjuhe derri.
- Kjo ėshtė gjella me e mirė? - e pyeti i zoti.
- Kjo - iu pergjigj gjelleberesi.
- Popse thua qe ėshtė gjella me e mirė?
- Ai qe ka gjuhe, - tha gjelleberesi,- mund tė flasė e mund te tregoje c““mendon e c“ndien..prandaj gjuha ėshtė gjeja me e mirė ne botė.
Miqte qe ishin ulur ne tryeze i thanė.
- Tė lumte, kėshtu ėshtė.
pasi perfunduan gjellen e pare,gjelleberesi pruri gjellen e dytė,e cila ishte gatuar pome gjuhe.
Pasaniku u zemerua keq dhe berrtiti.
-Ēfarė bėn kėshtu o i marrė.Me pare the se ishte gjeja me e mirė,ndrsa tani na doli me e keqja!!!
Gjelleberesi vuri buzen ne gaz dhe tha:
- Po,ashtu ėshtė.Gjuha ėshtė gjeja me e keqe ne botė..Me ndihmėn e saj shumė njerėz gjithen kohėn flasin veē marrezira.Kėta gjerez te bardhen e bėjnė te zeze,te drejtėn e bėjnė te shtrember,te miren e tekeqe,e kėshtu me radhe..
Tė ftuarit dhe pse ishin torrollake,kėtė here e kuptuan qe gjelleberesi donte te tallej me ta.Po nuk kishin c`te bėnin tjetėr,vune buzen ne gaz e bėn gjoja u gezuan..
Gjelleberesi ishte vėrtetė njeri i mencur..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sun Sep 23, 2007 10:55 pm

Kali dhe Gomari

Njė njeri kishte njė kalė dhe njė gomar. Kur njėherė ishin duke udhėtuar, gomari i tha kalit:


- Merr pak prej barrės sime, nė qoftė se dėshiron tė mbetem gjallė.


Kali nuk e dėgjoi. Kėshtu gomari, nga lodhja e tepėrt, u rrėzua dhe ngordhi.


Kur i zoti mandej ja ngarkoi tėrė barrėn kalit, madje edhe lėkurėn e gomarit tė ngordhur, kali filloi tė ankohej:


- Oh unė i mjeri, ēka mė gjeti! Nuk dėgjova qė tė mbartja barrė tė
vogėl, kurse tash, ja po i mbart tė gjitha, madje edhe lėkurėn e
gomarit tė ngordhur.
Molla e Artė

Njėherė mbreti pėrhapi fjalė nė tėrė mbretėrinė: "Atij qė do tė mė thotė gėnjeshtrėn mė tė madhe do t'i jap njė mollė tė artė!"

Erdhėn plot njerėz, qė rrėfyen gėnjeshtrat, por mbreti u thoshte
atyre:"Qenkan tė gjitha tė bukura, por kush mė siguron mua qė nuk janė
tė vėrteta?"


Njė ditė te mbreti erdhi njė fshatar, i cili i tha:


- Madhėri, kthemi florinjtė e mi!


- Florinjtė? - u habit mbreti.


- Po, m'i more javėn e kaluar.


- Gėnjen, s'tė kam marrė asgjė, - bėrtiti mbreti.


- Nėse kjo qenka gėnjeshtėr, - ia priti burri, - atėherė urdhėro tė ma japin mollėn e artė!


Mbreti krenar e finok s'deshi tė dorėzohej. Bėri sikur iu kujtua:


- Ah, po, nuk gėnjen, - i tha burrit. - Mė ke dhėnė vėrtet ca florinj njė javė mė parė.


- Thashė unė? Ja, u kujtuat, Madhėri! Atėherė urdhėro tė m'i kthejnė florinjtė e mi.


E ē'ti bėnte mbreti? U detyrua t'ia jepte mollėn e artė burrit tė menēur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sun Sep 23, 2007 10:56 pm


Tė jetosh me njė grua

Tė jetosh me njė grua ėshtė vėrtet e komplikuar. Vitin e parė, burri
flet dhe ajo dėgjon. Vitin e dytė, gruaja flet dhe burri dėgjon. Nga
viti i tretė e nė vazhdim flasin qė tė dy dhe dėgjojnė komshinjtė.
Dashuria nė ēift

- Dhe njė fjalė mė shumė dhe do tė kthehem nė shtėpinė e prindėrve! -,


thotė gruaja.


- Taksi! -, ja pret burri.

Si tė mbajmė njė martesė
Flemė nė dhoma tė veēanta, secili gatuan pėr hesap tė vet, secili i
bėn pushimet ku ti teket. Me pak fjalė, bėjmė tė pamundurėn pėr tė
mbajtur nė kėmbė martesėn...!

Tek doktorri
Njė burrė nga e keqja shkon tek doktorri pėr herė tė parė nė jetėn
e tij. Pasi e viziton, doktorri i thotė qė nuk duhet tė pijė duhan, tė
pijė alkol, tė hajė shumė, tė mos bėjė dashuri etj, etj.


Burri pasi e dėgjon me vėmendje i kthehet:


- More doktor, besoj se nuk ke ndėr mend qė tė vdes i shėndoshė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sun Sep 23, 2007 10:58 pm


Peshorja

Njė burrė peshohet nė njė peshore automatike nė farmaci. Peshorja,
pėrveē peshės, pėrcaktonte dhe horoskopin. Burri duke i treguar
biletėn, i thotė tė shoqes.


- Shiko, thotė qė jam energjik, simpatik, plot tė papritura, interesant, etj.


- Pa ta shoh. Ke tė drejtė. Edhe pesha ėshtė gabim...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Sun Sep 23, 2007 10:59 pm

Tė jetosh me njė grua
Tė jetosh me njė grua ėshtė vėrtet e komplikuar. Vitin e parė, burri
flet dhe ajo dėgjon. Vitin e dytė, gruaja flet dhe burri dėgjon. Nga
viti i tretė e nė vazhdim flasin qė tė dy dhe dėgjojnė komshinjtė.

Dashuria nė ēift
- Dhe njė fjalė mė shumė dhe do tė kthehem nė shtėpinė e prindėrve! -,
thotė gruaja.

- Taksi! -, ja pret burri.
Si tė mbajmė njė martesė
Flemė nė dhoma tė veēanta, secili gatuan pėr hesap tė vet, secili i
bėn pushimet ku ti teket. Me pak fjalė, bėjmė tė pamundurėn pėr tė
mbajtur nė kėmbė martesėn...!
Tek doktorri
Njė burrė nga e keqja shkon tek doktorri pėr herė tė parė nė jetėn
e tij. Pasi e viziton, doktorri i thotė qė nuk duhet tė pijė duhan, tė
pijė alkol, tė hajė shumė, tė mos bėjė dashuri etj, etj.
Burri pasi e dėgjon me vėmendje i kthehet:

- More doktor, besoj se nuk ke ndėr mend qė tė vdes i shėndoshė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
mOney
Fillestar
Fillestar
avatar

Numri i postimeve : 13
Age : 26
Location : Ferizaj
Registration date : 29/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Wed Jan 02, 2008 12:42 pm

Prallė njė djal ishte pak mangjistar dhe shkoi tė msonte takoi ni plak te ni shpell dhe ai ta ku po shkon te mbreti gam qė ėshtė zot jo ai jo ka njė tjetėr zot ai jo tė tregoj dh ai i tregogjithshka dhe ai shkoi atje dhe tha se nuk je zot ka njė tjetėr zot dhe ta qoje te shpella rzuar mbyteni dhe kur e quan ai jultzotit dhe ai nėdimoj dhe ata ran kur u kthy pa se e kishin mbyter plakin shkoj te mbreti dhe prsėri tha ta qoni te liqeni ta mbysni dhe ai prsėri ju lut zotit dhe ai i ndinoji kur u kthy mbretita se sulminte dhe zoti ja thente shiqetat djaloshi ta se nse do mė mbutė thuaj nė emr tė zotit djaloshi besintar dhe e mbyti djaloshin dhe filloi lufta dhe fituan popolli. money
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Veddat
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 901
Age : 27
Location : N'PC
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Wed Jan 02, 2008 3:22 pm

Hasan Karcylli:
Ish kan niher Ni Mbret Edhe Qdo Dite thirrke ka nje njeri Edhe ja bojke 3 pytje ai qe si dike e mytke ai qe i dike Pshtojke...! Qeshtu edhe ni dite i erdh reni hasan karcyllit Edhe Kur shkoj te mbreti Ja boni Pytjen e Pare- Hasan Jasht a Eshte Dite a Nate? se ata ishin Mbrenda ne Pallat. Hasani sdi Qka me than edhe ja bon- Edhe Dit edhe Nate... Kur te del mbreti jasht e sheh se Eshte tu u Terru...Hasani Pshtoj. Ne Pytjen e dyte Mbreti ja bon Hasan Karcyllit- Hasan gruja Jem A ka Qik A djal se e kishe Grun Shtatzan?? Sdi qka me i thon ja bon Edhe Qik edhe Djal. kur Lindi ajo Lindi Byneq Qik e djal...Edhe pytjen e Dyt Hasani Pshtoj... Ne Pytjen e 3 Mbreti e merr Ni Karcyll ne dore Edhe ja bon Hasanit Hasan si ta dish qka kom ne dore Pshtove si mos ta dish ka met myt...
Hasani ja nis e flet E more KARCYLL more Karcyll Dy her Ngusht e streti Ngrusht ..... Mbreti I thot Bravo Hasan se e qillove e qel dhe e sheh ky Karcyllin......Qeshtu Hasani PShtoj...
VeddaT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Tue Jan 08, 2008 9:09 pm

PERRALLA PER MBRETIN LAKURIQ Na

Ishte njehere nje Mbret dhe nje Mbreteri. Mbreti kishte oborrtare dhe
sherbetoret e tij, kishte edhe pasuri te cilen e kishte marre nga
mbreteria dhe populli i tij qe jetonte ne varferi. Po afrohej festa e
Mbreterise se tij. Mbreti kishte vendosur qe ate dite te vishej me
bukur se cdohere gjate jetes se tij... Kishte ftuar, kishte kerkuar
rrobaqepesit me te mire, me te njohur nga e gjithe Mbreteria, por nuk
ishte i kenaqur, pastaj ai filloi te kerkoje neper bote ...
Nje dite ne oborrin e tij mbreteror u paraqiten tre rrobaqepes te cilet
kishin degjuar se Mbreti po i kerkonte rrobaqepesit me te mire, ata i
thane se po vinin nga nje vend i larget i botes, dhe se mbretit do t'i
qepnin rrobat me te bukura qe s'i ka asnje mbret ne bote
Mbreti u gezua shume kur i degjoi, -Ja tha tani i gjeta. Une do te vishem dhe
do te behemi Mbreti me i bukur nga te gjithe mbreterit e botes dhe
gjithe bota do te me njohe dhe do te degjoje kete ...
Ju siguroi rrobaqepesve mendafshin me te bukur, me te mire dhe me te
shtrenjte ... Dhe tre rrobaqepesit filluan punen, punonin nate e dite,
qe mbretin e tyre ta benin te lumtur me rrobat qe do t'i qepnin ata
...kaluan jave e muaj te tera, por rrobat nuk ishin gati
Mbreti po priste me padurim qe t'i vishte teshat qe s'i kishte askush ne bote
... Dhe erdhi dita e madhe, dita kur ai do te behej i bukur si
asnjehere, dita kur do te festonte dhe do te gezonte ne diten e
Mbreterise se tij ... shkoi te rrobaqepesit me ndihmesit dhe
sherbetoret e tij ...rrobaqepesit bene sikur i nxoren nga arka e arte
rrobat prej mendafshi, e xhveshen Mbretin dhe filluan t'ia veshin
rrobat e reja ... - Keto thane ata, jane nga mendafshi me i shtrenjte,
jane shume te holla, saqe ti o i madhi Mbret nuk do t'i ndjesh fare ne
trup?! dhe bene sikur ia veshen ...
Mbreti i lumtur u kthye kah ndihmesit dhe sherbetoret e tij,-
He tha si dukem tani,
A dukem tamam Mbret ?!
... ata u pane njeri me tjetrin, dhe s'u besuan syve te tyre, sepse Mbreti ishte lakuriq, nuk kishte te veshur asgje
Tre rrobaqepesit, ne te vertete ishin tre mashtrues, te cilet kishin vendosur te pasurohen nga ajo iu afronte Mbreti...
- Ndihmesit dhe sherbetoret shikuan me dyshim,por askush nuk kishte guxim t'i thoshte Mbretit se eshte lakuriq ...
Erdhi koha qe Mbreti te parakalonte nga Pallati i tij Mbreteror ne rruget e
qytetit , ku ishte mbledhur i gjithe populli qe ta shihte nga afer
Mbretin dhe rrobat e tij per te cilat flitej ne tere Mbreterine ...
Mbreti krenar po parakalonte para turmave te njerezve te cilet ishin mbledhur
ta shohin ...dhe atehere populli i shkrete e pa se Mbreti i tyre i
dashur ishte lakuriq, por kete nuk kishte guxim ta thoshte askush ...
vetem nje femije kur e pa ashtu, guxoi e tha -Mbreti qenka lakuriq !!! Dhe atehere Mbreti e pa se vertet kishte qene lakuriq...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:27 pm

kur njė Zog fillon tė cicėroj

Genci i vogėl ėshtė njė fėmij qė sapo ka mbushur gjashtė vjeē. Nėna e zgjon pėrditė herėt sapo agon dielli, e mėson qė tani t'i veshi vetė rrobat, dhe e thėrret kur e ka mėngjesin gati nė tavolinė qė Genci tė vij e t'ulet pėr tė ngrėnė. Ai gėzohet duke parė kukllat tek televizori, dhe herėpas here pyet nėnėn e tij se pse ka fėmij tė kėqinj tek pėrrallat e televizorit. Nėna e tij e sheh duke buzėqeshur, e i thotė Gencit tė vogėl, "Njė ditė kur tė rritesh e tė bėhesh mė i madh do tė mėsosh biri im. Bota kėshtu ėshtė e ka gjithnjė njėrėz tė kėqinj, po nėse do dėgjosh mamin ti ji gjithnjė djal i mirė." Genci i vogėl tund kokėn nė shėnjė pohimi se ai e dėgjon nėnėn, dhe sepse ai e do shumė atė. Ajo e merr pasi ai mbaron mėngjesin me vete, dhe duke ecur ata tė dy shkojnė pėrdore bashkė pėr te kopshti ku Genci kalon paraditen me fėmij tė tjerė, tek njė shtėpi e vogėl me oborr, tek rruga e Elbasanit nė Tiranė. Genci e pėrqafon nėnėn kur ata arrijnė tek dera e kopshtit, e mė pas ajo shkon pėr nė punė. Genci gjithnjė hyn me vrap pėr tek kopshti qė tė shoh se kush nga shokėt e tij ka ardhur i pari, sepse teta edukatorja i ka thėnė se kush vjen i pari, mund tė zgjedhi lojrat qė ata do tė luajnė gjatė ditės. Genci gėzohet shumė kur luan me shokėt e tij, dhe tė gjithė ata e shohin Gencin si njė shok tė mirė. Brisilda ėshtė gjithnjė ajo qė flet me zė tė lart, e teta edukatorja gjithnjė e qorton atė tė parėn. Pastaj vjen Shkėlqimi qė nuk di tė pėrmbahet dot tek karrikja duke i rėnė me bryl atyre qė i ulen afėr. Asnjė nga fėmijet e tjerė nuk duan t'i ulen pranė tek tavolina katrore, por megjithatė ai ėshtė djali qė i bėn tė gjithė tė qeshin, e prapseprap fėmijėt e dėgjojnė me gjithė vėmėndje atė kur bėn shakatė e tij. Iliri ėshtė ēuni mė i ēuditshėm e qė me zorr flet, saqė nganjėherė fėmijėt harrojnė fare se ėshtė edhe ai nė loj me ta. Fėmijėt ndahen nė katėr grupe tė vogla, secili tek tavolina e tyre qė i cakton teta edukatorja nė mėngjes. Teuta gjithnjė i buzėqesh Gencit, ajo i buzėqesh tė gjithėve, prandaj gjithė fėmijėt e thėrrasin "Buzėqeshja" nė vėnd se Teuta. Genci i do shumė shokėt e shoqet e tij qė pėrmėndėm, Adelėn, Ermalin, Valbonėn mė kaēurrela, Gjergjin e gjithė fėmijėt e tjerė.
Kur vjen dreka Genci sheh nga dritarja se mos nėna i ka ardhur tek kangjellat. Ajo vjen aty dhe e thėrret dy-tre herė "Genci, Genci" dhe ai e di se duhet ta presi duke parė prej dritares. Ai i thotė edukatores kur ajo ėshtė aty, dhe ajo e pėrqafon dhe e lė tė shkoj. Genci shkon me vrap t'i japi dorėn nėnės, e ata tė dy shkojnė pėrdore nė shtėpi.

Mbasdite vjen edhe babi nė shtėpi nga puna, e nganjėherė ata luajnė bashkė tė dy, ndėrsa nėna bėn ndonjė punė nė shtėpi. Babi njė ditė solli njė zog nė shtėpi, dhe kur Genci e pa u gėzua shumė. Ai rrinte gjithnjė nė kafaz, dhe nėna i patė thėnė Gencit qė meqė e donte aq shumė, ai tė pėrkujdesej duke i ndruar ujin dhe duke i dhėnė ushqimin pėrditė. Genci ēdo mbasdite kontrollonte dy kutitė brėnda kafazit dhe nuk harronte qė t'i linte gjithnjė plotė. Shumė ditė kaluan, mirėpo Genci nuk e dėgjoj asnjėherė tė kėndoj zogun. Njė ditė kur babi e mami ishin tė zėnė me punė, ai e pa zogun dhe mendoj t'i flasi dy fjalė:
"Zogu vogėl pse nuk kėndon asnjėherė ti?"
Zogu lėvizi vetėm qėpallat por nuk bėri asnjė zė. Genci mendoj t'i flasi prap:
"Zogu vogėl ēfarė tė mungon, mos do tė fluturosh i lirė?"
Zogu bėri vetėm njė "ciu" por nuk lėvizi. Gencit iu duk sikur zogu i vogėl i pati folur, e se "ciu" ishte "po." Ai vendosi ta hap derėn e kafazit, dhe u largua pak qė zogu mos tė kishte frikė. Zogu sapo pa qė dera ishte e hapur, ai shkundi krahėt e filloj tė fluturoj i lirė. Menjėherė ai ishte duke fluturuar e me shpejtėsi rreth e qark dhomės, e filloj tė bėj njė cicėrim shumė tė bukur. Genci i vogėl filloj tė hidhej lart e poshtėė nga gėzimi se po e dėgjonte mė nė fund zogun, e se cicėrima e tij ishte njė tingull shumė i bukur. Me vrap erdhi babi i Gencit nė dhomė kur dėgjoj se aty po bėhej shumė zhurmė. Ai pa zogun tė cicėroj e tė fluturoj me shpejtėsi gjithandej, dhe vėshtroj tek sytė e Gencit njė gėzim shumė tė madh. Prandaj ai vendosi qė mos ta zėrė prap zogun, por nė vėnd ai shkoj tė ēeli dritaren e dhomės sė Gencit. Zogu menjėherė e gjeti rrugėn dhe fluturoj i lirė.

Qė atė ditė tek dritarja e Gencit jashtė ku duket pema, ēdo mėngjes kur dielli sapo del, zogu vjen tek dritarja dhe fillon tė cicėroj. Tani ai nuk vjen mė vetėm, por ai sjellė edhe zogj tė tjerė me vete qė ta zgjojnė Gencin e vogėl ēdo mėngjes duke cicėruar tingujt e gėzimit qė zogjtė ndjejnė kur ata janė tė lirė nė fluturim. Dhe Genci tani zgjohet i gėzuar kur dėgjon cicėrimat nė mėngjes se zogu mė nė fund cicėron, e bėn njė tingull tė bukur, dhe Gencit nuk i duhet mė ta ushqej e tė kujdeset pėr tė. Megjithatė Gencit i duket sikur zogun e ka nė dhomė.


Mbrapa tregimit tė shkurtėr: Zogu nė kafaz pėrfaqson mua, ndėrsa Genci i vogėl ēfarė unė nuk pata kur isha fėmij. Kjo pėr arsye se jam rritur nė "vetmi" pa fėmij tė tjerė, dhe nė fakt edhe larg vllait tim. Nuk i vė dot faj prindėrve tė mij sepse ata nė fakt nuk kanė faj, kėshtu ishin kushtet e atėhershme tė Shqipėrisė. Fillimisht mė bėri pėr tė qeshur kur pėrshkruaja fėmijėt tek kopshti, dhe unė nuk e dija pse po dilte kėshtu ky shkrim. Unė dija vetėm se nė fund zogu ēlirohej i lirė. Kur e rimendova prap fillova tė qaj, sepse unė kuptova se ishte jeta ime qė unė po pėrshkruaja. Prandaj iu lutem juve qė keni fėmijė t'i jepni sa mė shumė gėzim e dashuri atyre, sepse atyre u nevojitet shumė, e ata kanė shumė nevoj pėr kėto ndjenja. Ata janė e ardhmja, e ndaj atyre u duhet mėsuar gėzimi e dashuria, prandaj nėse dėshironi mund t'i lexoni kėtė tregim atyre para se tė flenė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:27 pm

Arbereshi i Vogel

Ditėn kur Gjergji shkoi pėr herė tė parė nė shkollė, nuk ndjehu asnjė gėzim. Mėsuesi foli e foli dhe djali pothuajse s'mori vesh gjė. Ai fliste nė njė gjuhe qė Gjergji nuk e kuptonte.
Gjergji rrinte nė bankė, me kokėn e mbėshtetur nė te dy duart dhe s'dinte ē'tė bėnte. Shikonte muret, vėrente dritaret, ndiqte lėvizjet e mėsuesit. Ora nuk ecte dhe ai ndiente sikur dikush e mbante me zor nė klasė.
Mezi priti sa tė mbaronte mėsimi i ditės sė parė. Doli nga shkolla dhe, i mėrzitur, u kthye nė shtėpi. te porta e vjetėr me hark, takoi gjyshin. Gjyshi i pėrkėdheli kokėn dhe e pyeti :
- Hė, Gjergj, si shkove sot nė shkollė?
Djali u vrenjt nė fytyrė dhe uli sytė. Iu lidh gjuha.
- Ti fol, more trim, ē'mė rri kėshtu? - ngriti zėrin gjyshi - Mos tė ka rrahur njeri?
-Jo, - u pėrgjigj djali dhe me sy tė pėrlotur mbėshteti kokėn pas trupit tė gjyshit.
Plaku e vėshtroi nipin e dėshpėruar dhe i erdhi keq.
- Gjysh, jo, nuk shkoj mė nė shkollė. Mėsuesi flet vetėm Italisht e unė s'kuptoj gjė. Pse, nuk ka shkollė arbėrisht?
Gjyshi u mundua tė buzėqeshte.
-Dalėngadalė do ta kuptosh ēfarė thotė mėsuesi. Mos u mėrzit, - i tha tė nipit - Po mė thuaj ēfarė mėsove sot?
- Thash qė unė nuk kuptova asgjė, o gjysh - i tha Gjergji me sy tė pėrlotur - Pse nuk flasim nė shkollė siē flasim nė shtėpi, siē flet mami, babi, ti gjysh, nėna, dhe xhaxhai?
-Ke tė drejtė Gjergj, nė shkollė kėtu flasin gjuhėn e tyre, dhe jo gjuhėn tonė. Gjuha jonė ėshtė gjuha shqipe.
-Po pse ne flasim ndryshe nga Italianėt? - pyeti Gjergji.
-Po ata janė nė vendin e tyre o Gjergj, ne jemi tė ardhur kėtu - ia priti gjyshi.
-Nuk tė kuptoj, gjysh - tha Gjergji duke e vėshtruar nė sy.
Gjyshi e mori djalin pėrdore, dhe bashkė filluan tė ecnin nė njė rrugice tė ngushtė, e mė pas, drejt njė kodre tė lartė. Atje lart ishte njė lis i gjatė degėshumė. Kur arriten atje gjyshi tha:
-Kėtu do rrimė dhe do bisedojmė pak. Si thua?
-Mirė. - tha djali.
Pasi plaku erdhi rreth e rrotull lisit e pyeti djalin:
- A ngjitesh dot nė majė tė lisit, Gjergj?
-Ngjitem, si nuk ngjitem! - tha djali i gėzuar.
Gjyshi nxori nga xhepi njė shami tė kuqe, dhe i tha djalit ta lidhte kėtė shami nė majėn e kėtij lisi tė gjatė. Djali u nis gjithė gėzim.Pasi Gjergji arriti majėn e lisit, gjyshi i tha ta nxirrte shaminė, dhe ta lidhte fortė. Gjyshi pyeti:
-ē'po bėn shamia?
-Asgjė, gjysh.
-A po e valėvit era?
-Po, gjysh.
-Nga po valėvit, nga lindja apo nga pėrėndimi?
-Nuk e di, gjysh.
Gjyshi priti dhe pastaj tha:
-Nga deti, apo nga toka?
-Nga deti, nga deti...
-Shumė mirė, shiko mirė andej nga deti, dhe zbrit pastaj, mirė?
Gjergji po shikonte, po nuk po kuptonte asgjė. Pasi pa nga deti, ai zbriti poshtėė lisit. Kur u afrua afėr gjyshit, gjyshi i tha:
-Dėgjo tė thotė njė fjalė gjyshi sot, qė tė mbash mėnd deri sa tė rrosh. Andej nga deti, ku valėviste shamia e kuqe, ėshtė Arbėria. Atje ėshtė dheu ynė. Kėtu, nė Itali, nė jemi nė vėnd tė huaj. Para shumė vitesh, gjyshi i gjyshit tim luftoi me Skėndėrbeun, kundra turqėve. Kur mbaroi lufta familja e tij erdhi kėtu. Kur erdhėn, ata ndėrtuan vendin e tyre. Ne kėndojme dhe qajmė Arbėrisht, atė kemi folur tė gjithė, prandaj ti nuk kuptove gjė nė shkollė sot. Do kuptosh mė vonė, se kėtu do jetosh. Por mba mėnd "Ta kesh pėr nder qė jė arbėresh dhe kėtė emėr ta mbash lart". A ma jep fjalėn?
- Po, gjysh, ta jap- tha Gjergji i mallėngjyer.
Dhe pastaj ai ngriti zėrin dhe tha:
- Pėr gjakun e arbėrit, do tė rroj dhe do tė vdes arbėresh...
Gjyshi e puthi nė ball, fshiu sytė, dhe ia tha tė shkonin nė shtėpi tani. Djali shikoi dhė njėherė shaminė e kuqe dhe tha:
-Shamia valėvitet nga Arbėria, qė ėshtė nė anėn tjetėr tė detit, apo jo?
-Po, Gjergj, - tha gjyshi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:28 pm

Mimoza Llastica

Ah, ēfarė llastice ka qėnė ajo Mimoza! Ju nuk e keni njohur atėherė, por po ta njihnit, do ta merrnit inat.
Sa herė qė zbriste shkallėt e pallatit dhe na gjente duke luajtur nė oborr, kėrkonte tė hynte patjetėr nė lojė.
- Moj Moza, ik mos na e prish lojėn! - i bėrtiste Sava.
Po
ku pyeste Moza! Ne luanim me litar, ajo hidhej pa rradhė. Ne luanim
luftash, ajo e merrte topin dhe vinte pėrqark pallatit. Ne luanim
kukamēeftas, ajo kallėzonte se ku ishim fshehur.
Kishim rėnė ne hall tė madh.
-Rri moj Moza sa tė mbarojė loja dhe pastaj luaj edhe ti!
Moza zbardhte dhėmbet dhe ikte me vrap.
-Shiko, - i thoshte Sava, qė zemėrohej kollaj, - po tė zura, e zeza ti!
-Posi! - ia kthente Moza duke qėndruar larg. - Pa provoje njėherė!
Sava
kafshonte buzėn e poshtme dhe turrej ta kapte. Moza ikte me vrap,
ngjiste shkallėt e jashtme tė pallatit dhe thėrriste si me tė qarė :
- Mami, olele, mami!
Dhe sapo Sava bėhej gati t'i hiqte ndonjė tė mirė apo ta tėrhiqte pėr flokėsh, dilte nė dritare koka e mamit tė Mozės:
-U, ē'bėn ashtu, moj Sava? Me Mozėn merresh ti? Po ajo ėshtė e vogėl!
Po mė shpesh nė dritare dilte koka e gjyshes, qė i mbante flokėt lidhur prapa.
-T'i kėput veshėt, dėgjove? S'ke turp! ... Ik tutje ...
Sava ishte aq e nxehur, sa lotėt e pengonin tė fliste. Atėherė flisnim ne:
-Nuk e ka fajin Sava, fajin e ka Moza... Moza na prish lojėn.
-Hė,
se nuk u bė qameti! E vogėl ėshtė Moza, -ua kthente gjyshja dhe e
merrte Mozėn pėrdore dhe e fuste brėnda. Ajo nuk rrinte fėre tė na
dėgjonte qė t'i tregonim fajin e Mozės.
Po Moza nuk ishte e vogėl.
Ajo ishte sa ne, biles nga shtati ua kalonte disave prej nesh, por ajo
ishte llasticė e madhe. Veē ta shikoje!
Dhe vėrtetė, ta shikoje,
ishte e bukur, e pastėr, si ato kukullat e mėdha qe i vėnė nė vitrinat
e dyqaneve. Rrinte e veshur shumė mirė, gjithnjė me rroba tė reja.
E
pse tė mos mbahej ashtu? Ajo ishte vajzė e vetme! Pėr Mozėn kujdeseshin
tė gjithė njerėzit e shtėpisė: babi, mami, gjyshja, dhe gjyshi. Nė
shtėpinė e Mozės dėgjohet vetėm emri i saj.
Ju nuk i keni parė
ndonjėherė lodrat e Mozės; tė gjitha lodrat e pazarit ia kanė blerė dhe
ia kanė prurė nė shtėpi: kukulla lloj-lloj, topa tė vegjėl e tė
mėdhenj, kuti me qėndisma, enė guzhine... Moza ka edhe njė biēikletė,
ka edhe makinė tė vogėl, me tė cilėn i bie rreth e pėrqark pallatit.
Ne, tė tjerat, jo se nuk kemi lodra, kemi, po nuk kemi aq shumė dhe s'janė aq tė bukura si na duken ato tė Mozės.
Dhe,
tė themi tė drejtėn, lodrat e Mozės na prishin gjithmonė mėndjen, sepse
nė tė vėrtetė nuk na pėlqente Moza llasticė, por lodrat dhe sendet e
saj na tėhiqnin.
Gjithmonė ndodhte kėshtu: Mozėn e merrte mami ose
gjyshja dhe e fuste brėnda nė shtėpi, ne ktheheshim tė mėrzitura dhe
vazhdonim lojėn. Na vinte inat qė gjyshja dhe mami i saj nuk na jepnin
kurrė tė drejtė. Vetėm Sava thoshte e zemėruar:
-Do ta shohė ajo, do ta shohė! Llastica!
Po
nuk kalonte shumė dhe Moza zbriste prapė ne oborr me ndonjė kukull tė
madhe nė duar ose me makinėn qė ia mbante gjyshja. Ah, sa tė bukura na
dukeshin ato! Nė fillim ne bėnim sikur nuk e shikonim, po dalėngadalė
na ikte inati, dhe duke parė lodrat e Mozės, harronim lojėn. E para e
linte lojėn Eva. Ajo thoshte :
-Unė nuk loz mė, se u lodha.
Dilte
nga loja dhe pas pak i afrohej Mozės. Moza ia jepte menjėherė kukullėn
ose ēdo gjė tjetėr qė kishte nė dorė dhe, si pėr inat, shikonte nga ne.
Ne tė tjerat, tani nuk kishim mė mėndjen tek loja dhe njė nga njė
largoheshim, deri sa loja prishej fare. Ikte Klara, ikte Tina, ikte
Edita ... dhe mbeteshim vetėm unė dhe Sava. Ne tė dyjave, jo se nuk na
pėlqenin lodrat e Mozės, na pėlqenin shumė, po se si na vinte, ashtu.
Na kapte inati. Ishte Moza fajtore dhe, nė vend qė tė vinte ajo tek ne,
venim ne tek ajo. A ishte e drejtė kjo? Nuk ishte hiē e drejtė, po
hajde t'ua mbushje mendjėn Evės, Klarės, Editės, Tinės. Ato
zemėroheshin kur Moza na prishte lojėn, po kur dilte nė oborr me lodrat
e saj, e harronin shpejt zemėrimin dhe i afroheshin e loznin sikur nuk
kishte ndodhur asnjė.
Ah, sikur ta dini sa nxehesha unė e Sava,
sidomos Sava. Ta shikonit Savėn si bėhej. Donte tė shkonte t'u prishte
lojėn, t'i shante, biles nganjėherė i hipte ne kokė t'i rrihte. Po unė
s'e lija.
-Hajde ikim, - i thosha, - Punė e madhe!
Ah, ēfare
dinake ishte ajo Moza! I nxirrte lodrat sa tė na prishte lojėn, e t'u
merrte mėndjen atyre "budallaqeve" dhe pastaj e dinte vetė ajo. Sepse
gjithnjė ndodhte kėshtu: Ua linte pak lodrėn nė dorė dhe ua merrte. U
thoshte : "Mjaft tani, se mė flet mami!"
I mbante sa i mbante, pastaj i dėbonte. Po i dėbonte!
U thoshte :"Ikni, tani se nuk loz mė!, Ikni se do loz vetė!, Ikni se u mėrzita!"
Kėshtu
na kishte dėbuar njėherė edhe mua me Savėn dhe ne qė atė ditė nuk
shkelnim mė nė shtėpinė e saj. Pse, ē'ishim ne, shėrbėtoret e Mozės?!
Po
hajde t'ua mbushje mendjen tė gjitha shoqeve tė pallatit, qė i venin
Mozės. Ato kujtonin se ne e kishim inat kot Mozėn, sikur ia kishim zili
lodrat.
Po ne nuk na bėhej vonė.
Kaloi kėshtu njė javė, njė muaj,
dy, kur njė ditė Klara na u zemėrua aq keq me Mozėn, se s'duronte ta
shihte me sy. I kishte mbajtur bukėn e lyer me gjalp, kurse, Moza
kishte bredhur me biēikletė dhe pastaj i kishte thėnė:
"Pse ma ke lėpire gjalpin?"
Njė
ditė tjetėr iku dhe Tina nga Moza. Ikėn me rradhė dhe tė tjerat. E
fundit iku Eva. Tė gjitha nuk i flitnin mė Mozės. Ajo ishte llasticė,
qe s'i gjėndej shoqja!
Kėshtu, Moza mbeti vetėm, pa shoqe. Ta
shikoje kur zbriste shkallėt e dilte nė oborr; ngarkohej me gjithė ato
lodrat, merrte edhe biēikletėn dhe makinėn e vogėl, por asnjė nuk i
afrohej. Ne as e shihnim, as i flitnim, por vazhdonim lojėn. Asaj i
vinte plasje.
Nė fillim priste t'i shkonte ndonjė nga ne. Por, kur pa qė asnjė nuk i vajti, zuri tė na thėrriste me emėr:
-Eva do tė lozėsh? Na.
Zbriste
nga biēikleta dhe priste t'i shkonte Eva por ajo nuk luante nga vėndi,
biles edhe kur i prishej mendja, Sava e shikonte me inat dhe Eva nuk
guxonte.
Erdhi njė ditė qė Moza mbeti pa shoqe fare. Lozte me
Blertėn, qė ju s'e njihni, me njė vajzė tė vogėl, qė s'ka mėsuar akoma
tė flasė. Ne kjo na gėzonte.
Por Moza u mėrzit shumė dhe si duket u tha mami dhe babit. Zbriti mami i saj dhe na tha:
-Vajza, pse s'lozni me Mozėn?
Ne nuk folėm njėherė, por Sava, qė ėshtė brisk nga goja, i tha:
-Moza ėshtė llasticė!
-I marrsh tė keqen Mozės, - u degjua zėri i gjyshes nga dritarja, - llasticė je vetė!
Mami
i Mozės u zemėrua, por jo me ne, me gjyshen. Ajo nuk foli mė. Mori
Mozėn dhe iku. Nga kjo ne kuptuam se edhe mami i saj nuk donte qė Moza
tė ishte llasticė.
Tani Moza rri fare vetėm. Nuk i zbret mė lodrat. Na shikon ne qė lozim dhe as na flet, as na nget.
Herėn
e fundit ndodhi kėshtu: Ne po loznim prapa pallatit me litar. Kur
papritmas u fut nė mes Moza dhe deshi tė hidhej. Sava, qė rretullonte
njė anė tė litarit, sapo e pa, ndaloi lojėn. Anėn tjetėr tė litarit e
mbante Eva.
-Tunde Eva! - tha me gjysėm zėri Moza.
Por edhe Eva e lėshoi litarin.
-Ti je llasticė! - tha njė nga ne.
Padashur ne u grumbulluam dhe e vumė Mozen nė mes. Ajo mbante kokėn ngritur, po sytė i kishte ulur poshtėė.
-Ti nuk je shoqja jonė, - tha Sava. - ti ke shoqe vetėm veten.
Ajo uli menjėherė kokėn.
-Llasticė! - thirri Eva
-Llasticė! - thirrėm edhe ne tė tjerat.
Moza
mbuloi me duar fytyrėn dhe menjėherė ia plasi tė qarit. Ne nuk folėm
fare, as unė, as Sava, asnjė. Ajo qante pa zė, por i gjithė trupi i
dridhej. Ne kishim bėrė njė rreth pėrqark saj.
-Hajde vajza
vazhdojmė lojėn! - thirri Sava dhe kapi litarin. Ne u shpėrndamė dhe,
kur filluam tė lėviznim litarin, ajo iku me vrap pėr nė shtėpi.
Qysh atė ditė, Moza e kuptoi gabimin, e kuptoi se ishte bėrė llasticė dhe llasticat nuk kanė shoqe.
Ajo
vėrtetė kishte shumė lodra, kishte mamin, babin, gjyshen dhe gjyshin,
por ato nuk ishin shoqe. Nuk ishin ato shoqet me tė cilat rri dhe loz
gjithė ditėn. Ajo nuk ishte e gėzuar si vajzat e tjera tė pallatit tonė.
Njė ditė ajo po zbriste shkallėt e pallatit. Dalėngadalė ajo u afrua aty ku po loznim ne dhe na pyeti :
-A tė loz edhe unė?
Ne po shikonim nga Sava, asaj i erdhi keq, edhe ne na erdhi keq kur pamė sytė me lotė tė Mozės.
-Mirė, - tha Sava.
Ajo e gėzuar u fut nė lojė, dhe prej asaj kohe, Moza e kuptoi gabimin e saj dhe ne nuk e thėrrisnim mė llasticė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:30 pm

Kėsulkuqja

Na ishte njė herė njė vajzė e vogėl e cila e kishte emrin Kėsulkuqe. Ajo ishte shum e sjellshme dhe e mirė sa qė tė gjithė e donin.
Atė e quanin kėsulėkuqe sepse gjithmonė bante njė kėsuė tė kuqe mbi kokė.

Njė ditė itha nėna Kėsulkuqės:
- Kėsulkuqe, mere kėtė shportė me ėmbėlsira dhe dėrgoja gjyshės, do tė i bėjė mirė asaj tani kur ėshtė e shtruar nė shtratė e sėmurė. Nisu menjėherė dhe ke kujdes se mos humbesh nė pyllė.
K ėsulkuqja mori rrugėn pėr nė shtėpi tė gjyshės e cila gjindej nė pyll.
Rrugės takoi ujkun, por Kėsulkuqja nuk dinte se ai ishte njė bishė
e rrezikshme prandaj dhe nuk u frigoi por e pėrshėndeti ujkun.
Ujku e pyeti Kėsulkuqėn:
- Ku je nisur kaq herėt nė mėngjez?
- Jam duke shkuar tek gjyshja ime e cila ėshtė e sėmurė.
- Nė anėn tjetėr tė pyellit, pranė atyre ter lisave tė gjatė.

Kur ujku kuptoi kėt, mendonte ai nė vete se Kėsulkuqja do vijė mirė pasi ai ta ket ngrėnė gjyshėn. Qė tė jetė i sigurt se do mbrinė para saj tek shtėpia e gjyshes ai i tha Kėsulkuqes:
- Shihe se ē'lule tė bukura janė kėtu, a nuk do i mbledhish disa pėr gjyshėn?
E gjithashtu mund tė pushosh pak e tė dėgjosh kėngėn e bukur tė zogjėve e njėkohsisht tė zish pak hije nėn dru tani kur ėsht kaq ngrohėt.
Kėsulkuqja e dėgjoi ujkun dhe veproi ashtu si i tha ai.

Ujku vrapoi pėr nė shtėpi tė gjyshės dhe trokiti nė derė.
- Kush ėshtė? Thiri gjyshja nga brenda.
- Ėshtė Kėsulkuqja, u pėrgjek ujku duke u munduar tė bėj zėrin e Kėsulkuqės.
- Unė jam e shtrirė nė shtrat, por dera ėshtė e hapur e ti urno e hyrė mbrenda.
Ujku hyri mbrenda iu afrua ngadal shtratit tė gjyshės dhe e gėlltiti gjyshėn, pastaj veshi kėmishėn e natės sė gjyshės, kapelėn dhe syzat dhe u shtre nė shtrat.

Kur Kėsulkuqja erdhi tek shtėpia e gjyshės u befasua kur pa se dera ishte e hapur, ajo thiri gjyshėn por askush nuk u pėrgjegj. Kėsulkuqja hyri mbrenda dhe iu afrua shtratit. Aty ishte gjyshja. Por ishte diēka e ēuditshme me gjyshėn mendoi ajo.

- Gjyshe, gjyshe, pse i ke veshėt kaq tė mėdhenjė?!
- Qė tė dėgjojė mė mirė! u pėrgjegj ujku me zė tė gjyshės.
- Gjyshe, gjyshe, pse i ke sytė kaq tė mėdhenjė?!
- Qė tė shohė ty mė mirė! foli prap ujku.
- Gjyshe, gjyshe, pse e ke gojėn kaq tė madhe?!
- Qė tė gėlltijė mė mirė! dhe sapo tha kėte ujku u qua dhe e gėlltiti Kėsėlkuqėn.

Ujku ishte ngirė shum dhe vendosi tė flejė. Ai bėnte zė tė lartė nė gjumė, aq tė lartė sa qė u dėgjonte dhe jasht, aty pranė kalonte njė gjyetarė dhe mendoi:
- Sa zė tė ēuditshėm bėn gjyshja, tė hyjė mbrenda dhe tė shohė se si ėshtė me tė.
Gjyetari hyri nė shtėpi tė gjyshės dhe pa ujkun tė shtrirė nė shtrat tė gjyshės. Gjyetari kuptoi se ujku kishte gėlltitur gjyshėn dhe mori njė palė gėrshėr dhe preu barkun e ujkut kur aty pa jo vetėm gjyshėn por dhe Kėsulkuqėn e cila tha:
- Oh sa shum u frigėsova, sa terė qė ishte aty mbrenda!
pastaj ata mbledhėn disa gurė tė mdhej e i futėn nė bark tė ujkut e kur ujku u zgjua donte tė pinte ujė. Ai shkoi pran lumit por kur u afrua aty gurėt ia muarėn anėn kėshtu qė ai ra nė lum dhe u fundos.

Kėsulkuqja premtoi se kur mė nuk do tė largohet nga rruga e as tė bisedon me ata qė nuk i njeh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:30 pm

E p ė r h i t u r a

Na ishte njė herė njė vajzė e bukur e cila jetonte sė bashku me babain e vet pasi qė nėna i kishte vdekur. A jo shkonte pėr ē'do ditė tek vari i nėnės dhe qante, dhe nuk kishte shokė tjerė pos zogjėve.Njė ditė u martua babai i saj me njė grua e cila i kishte dy vajza. Ato asnjėra nuk e donin tė pėrhiturėn ashtu siē ato e quanin sepse ajo ishte mė e bukur se ato. Ato ishin aq xheloze sa qė e detyronin nė punė tė ndryshme, poashtu tė veshė rrobe tė vjetra.
Kur biente nata dhe vajza kishte pėrfunduar punėt e ditės, ajo ulej pran hirit tė zjarrit dhe qante, pėr kėtė arsye dhe filluan tė e quajn e Pėrhitura.
Njė ditė u pėrhap lajmi se mbreti do bėnte njė fest ku gjitha vajzat e mbretėris do tė ftoheshin. Puna ishte se princi donte tė zgjedh njė vajzė qė tė fejohej mė tė. Kur dy motrat morėn vesh se si ishte puna u gėzuan shum dhe nuk mund tė mendonin nė asgjė tjetėr pos se qfar fustani se do tė veshin dhe se si do rregullonin flokėt.

E Pėrhitura dhe ajo kishte dėshirė qė tė e takonte princin...
Mė nė fund dhe dita e madhe mbrini. Njerka dhe dy vajzat e saj morrėn rrugėn pėr nė kėshtjellė tė mbretit derisa e Pėhitura mbeti duke shiquar pas tyre. Kur mė ato humbėn nga pamja, e Pėrhitura filloi tė qanė me zė. Njė zanė qė ishte pranė ndjeu atė dhe u bė e dukshme e tha:
- Ti dėshiron tė shkosh nė festė, apo jo?! Unė do tė ndihmoj.
Po moj zanė por unė as fustan tė veshi e as kėpucė tė mbathi, qė tė mund tė shkoj tek princi...
- Shko nė kopsht dhe kėpute njė kungull dhe mė bjer mua! Shko nė tavan dhe gjeji gjasht minak dhe nėn guri zbuloi gjasht zhapinjė...

E pėrhitura pyeste vehten se ē'far don zana me ghith ato?! Sidoqoft ajo bėri mu ashtu siē i tha zana e cila me ndihmė tė shkopit tė saj magjik e shėndroi kungullin nė karrocė tė zbukuruar me ari, minakėn i shėndroi nė kuaj e nga zhapinjėt bėri gjashtė shėrbėtorė pėr tė Pėrhiturėn. E mė nė fund lėvizi shkopin magjik dhe veshi tė pėrhiturėn mė njė fustan tė bukur punuar me ari e argjent e nė kėmbė i mbathi njė palė kėpucė tė bukura nga qelqi.
- Ngutu tani i tha zana tė sė Pėrhiturės. Por tė keshė kujdesė e tė kthehesh para se tė bie ora dymbėdhjetė. Pas orės sė mesnatės ajo do tė shėndrohej mu ashtu siē kishte qenė mė parė, me rrobat tė vjetra dhe kėmbė zbathur. E pėrhitura i premtoi zanės se do kthehej para se ora tė tregojė mesnatė.

Kur e Pėrhitura mbrini nė festėn e mbretit dhe u paraqit nė hyrje, salla ku vallzohej u mbush me heshtje. Tė gjithė qenė habitur me bukurin e sė Pėrhiturės. Princi kur pa atė, u drejtua menjėherė nė drejtim tė saj dhe tėrė mbrėmjen nuk u largua nga e Pėrhitura. Mirpo kur e Pėrhitura dėgjoi se ora filloi tė shenjoj mesnatėn iu kujtua se ēka i kishte thėn zana. Ajo iu pėrkul princit dhe me hapa tė shpejtė iku nga aty.

Ditėn e ardhme e pėrhitura ishte prap nė festė dhe prap princi kaloi tėrė mbrėmjen pran tė sė Pėrhiturės. Ditėn e tretė e Pėrhitura ishte e habitur nga lumturia sa qė nuk ndėgjoi orėn e cila biente dymbdhjetė. Nė qastet e fundit ajo u kthjell dhe kuptoi se duhet tė ik nga aty. Ajo nuk mbrini tė pėrshėndes princin ashtu siē duhej dhe ai nuk mbrini tė ndalė tė Pėrhiturėn tė qėndroj pranė tijė. Duke vrapuar njė kėpucė ra nga kėmba e tė sė pėrhiturės dhe princi mori atė dhe afroi pranė zemrės.

Princi ishte dashuruar nė tė Pėrhiturėn dhe kishte vendosur fellė tė gjejė atė gjithsesi. Sė shpejti u pėrhap lajmi se asaj cilės i pėrshtatet kėpuca nga qelqi atė do e fejojė princi.
vajzat e njerkės u ngutėn tė provojnė kėpucėn edhe pse e dinin se ajo nuk ishte e tyre.

Kur u erdhi rradha tė vajzat e njerkės sė Pėrhiturės me grimasa tė mėdha dhe mund donin tė shtinin kėmbėn nė kėpucė, por ajo ishte e pamundur dhe asnerės nuk i pėrshtatej mu ashtu sikur nuk i pėrshtatej asnjė vajzė tjetėr nė mretėri.
E Pėrhitura u afrua tė mbathė kėpucėn dhe atė e bėri pa problem si dhe njėkohėsisht nxori kėpucėn tjetėr qelqi nga xhepi i pėrparsės dhe pasi mbathi atė ajo u shėndruan nė bukurushen mė tė bukur nė mbretėri.

Ditė mė pasė u bė dasmė e madhe:
Princi dhe e Pėrhitura martoheshin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:32 pm

Krenare ngrihet mbi Bunėn e gjerė e mbi qytetin e Shkodrės kėshtjella e lashtė e Rozafatit. Ndėrtimi i kėsaj kėshtjelle e ka njė gojedhene te bukur dhe te hidhur. Ajo pak a shumė vijon...
I ra mjegulla Bunės dhe e mbuloi te tėrė qutetin. Kjo mjegull mbeti aty tri ditė e tri nete. Pas tri ditesh e tri netesh fryu njė ere e holle e cila ngrit mjegullen. Aty maje kodres punonin tre vėllezėr e ndertonin njė keshtjelle. Muri qe ndertonin ditėn, u shembej naten, dhe kėshtu nuk e ndertonin dot. Na shkon aty njė plak i mirė dhe u thotė:-Puna e mbarė o tre vėllezėr!
-Tė mbarė paē o plak i mirė. Po ku e sheh ti te mbaren tonė?
Ditėn punojme e naten shembet. A di ta thuash ndonjė fjale te mirė: c'te bėjmė qe ti mbajmė muret ne kėmbė?
-Unė e di :-thotė plaku , por duhet ta mbani ne fshehtesi dhe tė mos i tregoni askujt dhe as vashave tuaja ne shtepi.
Vellezerit i thanė besėn plakut se asnjėri nuk do tė tregonte.
-Athere, tha plaku, un do t'iu tregoj. Nesėr cila vashe tė vijė pėr te sjelle ushqimin, nga tre kunatat, duhet ta merrni dhe ta murosni te gjallė ne muret e keshtjelles. Atėherė do ta shihni se muri do tė ngrihet dhe do tė qėndrojė pergjithmone.
Kaq tha plaku dhe u zhduk. Vellezerit te mėrzitur kthehen ne shtepi. Dy vellezerit e medhenj e shkelen besėn dhe u treguan grave te veta. Atat u thanė vashave tė mos shkonin pėr te shpene ushqimin te nesėrmen. Vetėm vellai i vogėl e mbajti besėn.
Ne mėngjes si gjithmonė vellezerit shkuan ne pune dhe filluan te ngrinin kalane.
Nėna e djemve ne shtepi nuk dinte gjė. Ajo i kėrkon nuses te madhe t'u shpjere trimave ushqimin. Nusja e madhe ankohet se ishte sėmurė dhe kėshtu nuk shkon. I tha dhe te dytes. Reja e dytė i thotė : Jo zonja nene, sot unė duhet te shkoj pėr buajtje . I vjen radha nuses te vogėl.
- O nusja e vogėl, trimat duan buke, ujė dhe kungullin me verė.
-Po zonja nene, pėrgjigjet nusja e vogėl, por kam djalin e vogėl qe po qan.
Dy kunatat e mėdha i premtuan se do tė kujdesen pėr djalin. Ajo e mori buken, ujin dhe kungullin me vere, puthi djalin ne te dy faqet, dhe niset. Kur arin tek vendi i punės, pershendet trimat.
-Puna e mbarė o trima!
Vellezerit kur e pane, ndalen punėn. Fytyrat iu zbehen dhe burrit te saj i ra cekani nga dora. Nusja e vogėl i thotė: "C'ke ti, im zot? Pse e mallkon gurin dhe murin? Hidhet kunati i madh dhe i thotė: Ti paske lindur ne ditė te zeze, moj kunata e vogėl. Ne duhet te murojme te gjallė vajzen qe do na sillte sot pėr te ngrėnė, vetėm ne kėtė mėnyrė keshtjella do tė qėndrojė e nuk do shembet me.
-Shendosh ju o tim kuneter, por un po ju le njė porosi: Kur te me muroni, syrin e djathte, doren e djathte, kemben e djathte dhe gjirin e djathte te mi lini jashtė. Kur te nise te qaje im bir, me njė sy do ta shikoj, me njė dorė do ta ledhatoj, me njė kėmbė do perkund djepin e me gjirin e djathte do ta mekoj.Gjiri im u ngurofte, keshtjella jonė gjithmonė qendrofte, djali im trimerofte, u befte mbret e mbreterofte!
Vellezerit e moren nusen e vogėl dhe e muruan ne themel te keshtjelles. Muret u ngriten e u lartuan, e nuk u shemben me as nate e as ditė. Po rreze mureve te keshtjelles edhe sot e kėsaj ditė, guret janė te lagur dhe plot myk, nga lotet e gjiri i nuses se vogėl qe vazhdon pikon pėr birin e saj.
Dhe biri i saj, u rrit, luftoi dhe trimeroi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran
avatar

Numri i postimeve : 413
Age : 21
Location : Kine
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:34 pm

Djali i Mbretit :

Djali I mbretit pak ditė para se te martohej I thotė te atit do dal pėr gjah. I ati -Tani ėshtė dasma nuk mund te ikesh. Princi- Do vete e do kthehem ne kohe. Niset, kur duke ecur sheh njė shege ku njera nga kokrrat ishte me e kuqe dhe shkelqente shumė, I afrohet dhe pyet fshataret si ėshtė e mundur qe shkelqen kėshtu? Mos e keput I thonė se aty ndodhet e Bukura e dheut. Princi -A e keni pare ndonjė here? Fshataret -Po del ndonjėherė naten dhe futet prapė brenda. Kėshtu vendos te rrije aty dhe te prese ta shohe. I vėnė njė krevat e rrethojne me lule dhe vėnė dy kupa me llokume njė tek koka e njė tek kembet. Shtrihet dhe bėn sikur fle. Natėn vonė e Bukura e dheut ithote te emes -Nene do dal. E ema- Jo se po tė preku insani (njeriu) nuk te fus me brenda. E bukura -E ka zėnė gjumi dhe do dal me kujdes. Hapet shega del e Bukura e dheut e puth ne ballė princin, ha njė llokume tek koka e njė tek kembet dhe futet brenda. Tė nesėrmen ne mėngjes kur zgjohet princi e pyesin -A e pe? E kupton qe e kish zėnė gjumi dhe vendos qe do e shohe patjetėr naten e dytė, por ndodh e njėjta gjė. Natėn e tretė ndenji me kujdes dhe kur u afrua ta puthe e kapi. Shega u mbyll nė vend. Ai sheh qe ishte tepėr e bukur. I thotė qe ta prese se do kthehet dhe niset pėr ne pallat. Aty ishte mbushur plot se kishte ardhur dita e dasmes. Mblidhen dhe fillojnė kėngėt. E bukura e dheut mendon -Po shkoj ne pallat. Vishet si dervish dhe kapucin e ul shumė mbi sy qe tė mos e njihnin. Kur afrohet I thotė mė ka thirrur princi. Hyn ne dhome ku po e rruanin. Princi e njeh dhe I thotė: nga po vjen baba dervish? -Rruges tėnde imzot -Po c`pe andej baba dervish? -Njė te bukur sulltan. -Po c`thoshte baba dervish? - trendafila manushaqe ne dyshek te zoterise tate me dhe besėn e me le dhe shega me s`me nxe. Ai qeshte dhe thosh -Ma thuaj edhe njė here. Pastaj I tha orkestres pusho dhe ti futu ne dhome. Ajo u fut. Kur erdhi nusja qe ishte shme e shėmtuar I dhanė shumė para dhe nxorren me rrobat e dervishit. E bukura u vesh dhe doli bashke me princin. Tė gjthe ngelen te shtangur sa hije I kishte dhėnė princi te shoqes. Kėshtu u martuan e u trasheguan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:45 pm

Princi dhe e Bukura e Dheaut

Nje dite prej ditesh, Princi, djali i mbretit do martohej…mirepo pak dite para se te martohej ai i thote te atit se do dali per gjah…

Ndersa i ati i thot, -Tani eshte dasma nuk mund te ikesh…

Princi i thot, - Do vete e do kthehem ne kohe… dhe niset per gjah Princi…

Kur duke ecur sheh nje shege ku njera nga kokrrat ishte me e kuqe dhe shkelqente shume,,, ai afrohet tek fshataret dhe i pyet ata,

Si eshte e mundur qe shkelqen me shume nga e tjerat kjo sheg?

Mos e keput!… i thone fshataret,,, se aty ndodhet e Bukura e Dheut.

Princi i pyet ata se, a e kishin pare ndonje here te Bukuren e Dheut… fshataret i thone Princit…
-Po e kemi pare,,, del ndonjehere naten dhe futet prape brenda!

Dhe Princi vendosi te qendroj aty ate nate dhe te priste te shikonte te Bukuren e Dheut kur te dilte…
Fshataret i japin nje krevat per t’u shtrir dhe e rrethojne Princin me lule dhe me llokume, nga koka e deri tek kembet…

Me pas ai u shtri dhe ben sikur fle.

Naten vone e Bukura e dheut i thote te emes…

-Neno do dal pak shetitje!…

Ndersa e ema e kundershton!. - Jo se po te preku njeriu nuk futesh me dot brenda ne sheg…

E bukura nuk e degjoj te emen dhe doli perjashta…,

Hapet shega del e Bukura e Dheut, kur aty prane shikon Princin qe e kishte zen gjumi, ajo e puth ne balle Princin, ha ca nga llokumet dhe futet brenda prap.

Te nesermen ne mengjes, kur zgjohet Princi, e pyesin fhstaret…

-A e pe te Bukuren e Dheut o Princ? Ai e kupton qe e kish zene gjumi dhe vendosi te qendronte prap qe ta shikonte naten e dyte,,, por prap na ndodhi e njejta gje si me naten e pare.

Naten e trete Princi ndenji me kujdes, dhe kur e Bukura e Dheut u afrua ta puthe e te haj llokume prap, Princi e kapi.. me nje here shega u mbyll dhe e Bukura e Dheut nuk futej dot me brenda.

Princi u mahnit nga bukuria e saj!. I thote asaj qe ta priste aty sa te vinte ne pallatin mbreteror dhe do kthehej serish qe ta merrte me vete te Bukuren e Dheut.

Dhe iken Princi per ne pallat… aty ai shikon se ishte mbushur plot me njerez se kishte ardhur dita e dasmes…

Kenga kishte nisur dhe daullet binin.

E bukura e dheut qe kishte ngelur vetem, po priste e po priste, mirepo me kot, Princi nuk po vinte,,,dhe ajo vendosi te shkonte tek pallati mbreteror…

Vishet si dervish dhe kapucin e ul deri tek syt qe mos e njihnin, kur afrohet atje e ndalojn ushtaret… Ajo u thot atyre se e kishte ftuar Princi per dasmen e tij, dhe ushtaret e len…

Hyn ne pallat dhe ca ushtar e cuan ne nje dhome dhe po prisnin qe te vinte Princi ta shikonte qe ishte i ftuar i Princit me te vertet apo genjeu…

Nderkohe vjen Princi dhe me nje here ai e njeh qe ishte e Bukura e Dheut, dhe i thote:

Nga po na vjen o Baba Dervish?

E Bukura e Dheut i thot…

-Rruges tende imzot!

Princi: -Po ēfare pe andej Baba Dervish?

E Bukura e Dheut: -Nje te bukur Sulltan!

Princi: -Po ēfare thoshte Baba Dervish?

E Bukura e Dheut: - Trendafila manushaqe ne dyshek te zoterise tate, me dhe besen e me le dhe shega me s’me nxe.

Princi po qeshte dhe i i tha: -Ma thuaj edhe nje here te lutem!…

Pastaj Princi i tha orkestres te pushonte dhe e mori ne dhomen e tij te Bukuren e Dheut.

Kur erdhi nusja qe ishte shume e shemtuar, i dhane asaj shume lek dhe nxorren me rrobat e Dervishit qe te ikte…

Ndersa e Bukura e Dheut veshi fustanin e nuses dhe doli bashke me Princin.

Te gjthe u habiten se si kishte ndryshuar aq shume nusja e Princit, ishte bere shume e bukur, se nusja qe perzun ishte e shemtuar, ndersa e Bukura e Dheut ishte shume e bukur…

Dhe keshtu ata u martuan bashk dhe u trasheguan…

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:53 pm

Perralla e Shqipes :
Nji djalosh kishte dalė pėr gjah ne malet e Shqipnisė. Nji shqipe
fluturoi sipėr tij, dhe u ndal nė majė tė nji shkrepi. Shqipja ishte
jashtėzakonisht e madhe dhe mbante nė ēapojt nji gjarpėn. Mbas pakė
shqipja fluturoi prej shkrepit ku kishte ēerdhen.

Djaloshi u ngjit atėherė nė majė te shkrepit, dhe
gjeti nė ēerdhe zogun e shqipes qe po luente me gjarpėnin e mbytun. Por
gjarpėni nuk ishte vėrtetė i mbytun. Befas ai lėvizi, ngrejti kryet,
nxori thimthin dhe bani me pickue zogun. N’atė ēas djaloshi nxori
harkun, dhe vrau me shigjetė gjarpėnin. Mandej ai mori zogun e shqipes
dhe u nis kah shpia e vet. Befas ai ndigjoi mbi krye zhurmėn e krahėvet
te shqipes.

“Pse ma grabite foshnjen?” thirri shqipja.

“Foshnja asht imja, sepse unė e shpėtova nga gjarpėni qė ti nuk kishe mbyte” pėrgjegji djaloshi.

“Jepmė foshnjen time, dhe unė tė jap si shpėrblim
mprehtėsinė e syvet tė mi dhe fuqinė e krahėvet tė mi. Ti do tė jeshė i
pamposhtun dhe do tė quhesh me emnin tim!”

I riu i dha shqipes zogun e vet. Kur u rrit zogu, ai
i sillej mbi krye djaloshit, qė tash ishte ba burr. Me harkun e vet ai
mbyti shumė bishė tė pyllit, dhe me shpatėn e vet preu shumė anmiq tė
vendit. Ndėr tė gjitha kėto vepra shqipja i printe dhe e drejtonte.

I ēuditun nga kėto punė, populli e zgjodhi mbret
gjuetarin trim. Ai e quejti Shqiptar, qė do me thanė “Bir i Shqipes”,
dhe mbretnia e tij mori emnin Shqipni, qė do me thanė “Vendi i
Shqipevet.”

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:55 pm

Miq te larget :

Taniiii…perpara se te nisim
perrallen u keqen xhaxhi, premtojni xhaxhit se do ta degjoni me
vemendje ate, dhe jo si perrallen e kaluar qe bet zhureeeeem, mire
kolopucat e xhaxhit


hajde i’a nisim tani:

na ishet sec na ishet…na ishte nje here nje arush
gri qe e quanin Matia…Matia jetonte prej kohesh buze nje kenete, brenda
zgavres se nje trungu te nje peme ku me perpara tek kjo zgavra banonte
nje ketrush…

Ishte nje pem shume e madhe, me tre dhoma brenda dhe shume komode.

Aty arush Matia, ndjente fresket gjat veres dhe ngroht gjat dimriiiiiit.

Nje dite prej ditesh, arush Matia pati nje vizitor nga Australia e larget…ishte Koala Krutis, nje shoku i tij i vjeter.

Matia e rregulloj shokun e vet ne nje prej dhomave te medha qe kishte ai.

Kurtis ishte entuziast nga natyra dhe cdo gje i dukej e mahnitshme…Gjithcka ishte ndryshe ne Australi!

Matia e merrte me vete cdo dite shokun e tij te vjeter dhe e shetiste dhe i tregonte te gjitha rrethinat dhe vendet e bukura…

Dy miqt tan, shetisnin gjate neper pyll dhe takonin te gjithe banoret qe jetonin aty.

Nje dite prej ditesh, ata vendosen te ngjiteshin ne mal per te takuar ariun e murrme…
dhe ashtu ben…

u ngjiten lart e lart…deri te shtepia e madhe e ariut te murrme…

Ai i qerasi ata me lemonada si fillim, me pas i’u nxori mjalt per drek, qe arinjt e kan shume qejf….

ariu i murrme, u kenaq shume nga vizita e dy shokeve te vjeter…

me pas te dy shoket, Matia dhe Kurtis, u ngjiten
akoma dhe me lart malit dhe takuan Marmoten simpatike, qe ishte shume
shume e bukul…

Dielli po perendonte dhe dy miqve tane u duhej te ktheheshin ne shtepin e tyre perpara se te errej e te behej nate…

dhe keshtu ben…

Ne mbremje, Matia vendosi t’i bente nje surpiz te
bukur shokut te tij Kurtisit, dhe i hoqi krevatin nga dhoma e tij ku
flinte, dhe e vendosi ate midis dy degeve te pemes, me pas Matia
vendosi dy poce me mjalt mbi deget e pemes dhe aty afer tyre vendosi
dhe nje llampe…

Erdhi ora per te fjetur gjume dhe u futen posht batanieve te dy shoket, dhe qendruan duke pritur…

Pas pak filluan te vinin flutura te bukura shume
shume…te cilat i terhiqnin drita e llampes dhe era e mire e mjaltit qe
kishte vendosur Matia…u mblodhen aq shume flutura te bukura sa Kurtis
nuk donte te flinte ate nate, por donte te rrinte gjithe naten duke
pare fluturat e bukura, qe nuk i kishte pare kurr asnje here, se ne
Australi ku jetonte Kurtis nuk kishte flutura aq te bukura…

Te nesermen ne mengjes kur u ngriten nga gjumi,
Kurtis do largohej serish per ne Australi, dhe po i vinte aq keq qe do
largohej nga ai vend aq i bukur, por edhe Matia nuk donte qe te ikte
shoku i tij…mirepo Kurtis duhej te ikte se kishte len atje femijet edhe
mama arushen vetem per te cilet i kishte marr shume malli…

Dhe keshtu u nis per ne shtepin e tij serish vizitori dhe shoku i ngusht i Matias…


Kurtis e falenderoi shume shume shokun e tij per te gjitha ato surpriza
dhe per te gjithe ate mikpritje qe i beri Matiasi, dhe i premtoi atij
se, heren tjeter do vinte bashke me femijet dhe mama arushen per
vizite….dhe u nis per rruge vizitori jone i dashur…

-Mirupafshim shoku im i vjeter! -i tha Matias.
-Mirupafshim miku im! -tha Kurtis…dhe u nis per rrugen e larget per ne Australi vizitori jone i dashur…

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xoni_King
Hero Antar
Hero Antar
avatar

Numri i postimeve : 268
Age : 25
Location : Kastriot
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   Fri Jan 11, 2008 11:56 pm

Mbreteresh Evangjelia :
Nje here e nje kohe, na ishin dy vellezer, Arturo dhe Matiani..

Arturo, na ishte vellai i madh, dhe Matiani ishte vellai i vogel.

Nje dite prej ditesh, kur te dy vellezrit po shetisnin neper rrugicat e fshatit, Arturo takoi Evangjelien…ajo ishte shume e bukur!


Arturo u dashurua marrezisht me bukuroshen Evangjelie, mirepo edhe Evagjelia e pelqeu Arturon se ishte djal i pashem…

Arturo me pas vendosi te shkonte te shtepia e
Evagjalies, per te takuar prinderit e saj dhe t’u kerkonte atyre doren
e Evagjelies per nuse…

dhe ashtu beri…

Me pas ata u martuan bashk.

Ne shtepin e Artuos dhe Matianit, gjendja ekonomike ishte shume e rende, dhe nuk kishin as buke te hanin…

keshtu nje dite prej ditesh vellai i madh Arturo, vendosi te iki ne kurbet, ne Turqi…

ai u largua duke i premtuar gruas se tij se nje dite do kthehej serish pran saj, dhe ajo te mos e harronte se ai e donte shume.

dhe Evagjelia e donte shume Arturon, dhe u deshperua shume nga largimi i tij per ne kurbet.


Nderkohe, pas pak kohesh, vellai i Arturos, Matiani, ne bindjen e plot
te tij se vellait te vet do t’i ndodhte dicka e keqe ne kurbet dhe nuk
do kthehej me,,,i kerkon Evagjelies te martohej me te…mirepo Evagjelia
nuk pranoi, se e donte shume Arturon dhe i kishte dhen fjalen se do e
priste ate deri ne vdekje…

Keshtu Matiani u nevrikos dhe e rrahu shume
Evagjelien dhe e groposi te gjall Evagjelien ne nje varr me gure..dhe
iku ne shtepi..

Pas pak, aty pran varrit, kalon nje Bej, hipur ne
nje kal te bardhe,,ne nje cast ai po degjonte disa renkima sikur vinin
nga larg,,,

Zebret nga kali dhe po degjonte me imtesi,,,kur u afrua tek varri me gure, kuptoi se renkimat po vinin prej aty…
E zbuloi varrin dhe aty gjeti Evagjelien e bukur qe e kishte varrosur te gjall i kunati i saj i keq, Matiani.

Beu filloi ta pyes Evagjelin se, cfare i kishte ndodhur…?, ajo i tregon historin atij se, si i kunati i saj i’a kishte bere…
Ajo i’u lut Beut qe ta merrte me vete dhe ta largonte nga aty, se ne shtepin e saj nuk kthehej dot serish..
Dhe Beu e mori me vete Evagjeline e bukur!

Pasi vajten ne shtepin e Beut, Beu i tha Evagjelise se ajo duhej te punonte qe te rrinte aty, dhe e beri sherbetoren e shtepis.

Evagjelia u gezua qe Beu e mbajti ne shtepi dhe i dha edhe pune…

Beu ishte i martuar dhe me nje femij, ai kishte nje djal.

Por ne shtepin e tij ai kishte punesuar edhe nje hamall, i cili merresh me blegtorine dhe bujqesin ne shtepin e Beut.

Beu dhe e gruaja e tij ishin shume te kenaqur qe
kishin nje sherbetore si Evangjelia, ajo u bente te gjitha punet e
shtepise dhe ishte shume e sjellshme…ata e moren shume per zemer
Evangjeline…edhe Evangjelia ishte shume e kenaqur qe punonte ne nje
familje te mire.

Nje dite prej ditesh, hamalli shkon per dru ne pyll,
kur ai kthehet nga pylli me mushken me dru, i therret Evangjelise per
ta ndihmuar ate qe te shkarkonin mushken me dru..dhe Evangeli e
ndihmonte..

Ai nisi perdita qe te kerkonte ndihmen e Evangjelise…

Nje dite hamalli i thot Evangjelise se kishte ren ne dasiuri me te dhe i kerkon qe te martohen…

Por Evangjelia nuk pranzi, dhe ajo i thot se ishte e
martuar dhe se do priste burrin e saj Arturon te cilin e donte shume
dhe se ishte e bindur qe nje dite do bashkohej prap me te.


Hamalli u merzit shume me Evangjeline, dhe vendosi qe te hakmerrej ndaj saj!

Mirepo ai e dinte se te zotet e shtepise, e kishin
shume per zemer Evangjeline, dhe nuk po gente dot nje menyre se si te
hakmerrej ndaj saj…

Nje nat hamalli, priti deri vone sa fjeten te
gjithe, merr nje thike edhe vete ther te birin e Beut, me pas ai shkon
e vedos thiken posht jastekut te Evangjelise.

Kur zgjohen ne mengjes Beu me gruan e tij dhe ven ne
guzhine per te ngren mengjesin, ēuditerisht, si asnje dite tjeter ata
vune re se djali i tyre, i cili cdo dite ngihej shpejt ne mengjes, ate
mengjes ai nuk po dukej!
Te dy bashke, Beu me gruan e tij shkuan tek dhoma e djalit dhe e gjejn djalin te vdekur.

Hamalli duke qar, i thot Beut dhe gruas se tij se,
ai kishte pare Evangjeline me nje thike ne dore, dhe i con ata tek
dhoma e Evangjelise, dhe ngre jastekun ku kishte fshehur thiken dhe u’a
tregon.

Evangeli u tmerrua kur u zgjua papritmas dhe shikon hamallin me thiken me gjak ne dore.

Hamalli I bertet Evangjelise duke I then!

-te pashe qe e vrave ti djalin e Beut!,-trego te verteten!.-i bertet hamalli.
Por Evangjelia nuk po kuptonte asgje!

Kurse Beu i thot!

-Une te shpetova jeten, te dhash gjithcka, ushqim, pune, streh per te fjetur, dhe ti me vrave djalin!

Evangelia i thot Beut se nuk e kishte bere ajo nje gje te tille, ajo i lutet e pergjerohet Beut qe ta bisonte ate.

Por Beu vendos t’i jap rrogen e saj, dhe nuk e
ndeshkon pasi nuk kishte fakte por edhe se e kishin shume per zemer
Evangjelin, dhe keshtu denimi i vetem qe i jep Evangjelis, e perze nga
shtepia…

Evangelia largohet shtepia duke qar dhe duke i then Beut se nuk ishte ajo qe kishte vrar te birin e tij.

Pasi u largua Evangjelia, ajo mberrin ne nje qytet, ku sheshi i qytetit ishte mbushur plot me njerez.

Ajo pyet aty, perse ishin mbledhur kaq shume njerez?

Njerzit i tregojn se, ishte nje I varfer qe I kishte
50 lek borxh mbretit dhe nuk kishte t’ia kthente, dhe keshtu mbreti
kishte vendosur ta varte ate ne litar.

Evangjelia me pas I afrohet nje ushtari dhe I thot
atij se, pot e paguante ajo borxhin e njeriut te varfer, a do ta linin
te gjall?
Ushtari nderkohe vete i thot mbretit se ishte nje grua qe donte te
pagante borxhin ne kembim te jetes se njeriut te varfer qe do e varnin,
dhe mbreti bie dakort.

Kur ushtaret e zgidhen nga litari njeriun e varfer,
ai i pyeti ata se, kush ishte ai person qe i shpetoi jete?, ata i than
se ishte nje grua qe sapo ishte largura nga aty.
Ai me pas rendi me vrap per ta takuar dhe ta falenderonte Evangjeline,
ai e kapi Evangjeline pran nje lumi, kur e pa Evangjeline ai mbeti i
mahnitur nga bukuria e saj.
Me pas ai e pyeti se, perse i’a shpetoi jeten? Evangjelia i tha se i erdhi keq dhe mqs kishte leket te shpetova.
Por burri nuk e besoi, ai mendoi se Evangjelia kishte ren ne dasiuri me
te, dhe i kerkon asaj qe te martoheshin. Evangjelia nuk pranoi se ishte
e martuar me Arturon dhe se e donte shume burrin e saj, ajo i hipi nje
barke qe gjendej aty ne lum dhe u largua, ndersa burri u kthye ne
shtepi.

Me pas Evangjelia mberriti ne disa ara me lule. Kur
ajo kishte qen e vogel, nena e saj i kishte mesuar se si te pergatiste
ilace me lulet, ajo i kerkoi pronarit te asaj toke qe te ndertonte nje
barak dhe te qendronte aty dhe te bente ilace per njerzit e semur dhe
t’i sheronte ata, pronai i tokes e lejoj me kenaqesi te
madhe…Evangjelia vec asaj qe ishte shume e bukur, ishte edhe shume
njeri i mire ne shpirt…
Tek baraka qe ndertoi Evangjelia, filluan te vinin shume njerez te semur qe t’i sheronte Evangjelia me placet e saja…
Zerat se nje grua e mire sheronte njerzit me ilac lulesh, mberriten deri ne veshin e mbretit te asaj zone…
Dhe mbreti i cili quante nga nje semundje e pa sherueshme, kerkoj qe
t’ia sillnin Evangjeline dhe ta sheronte ate nese ajo mundej.

Ai i tregoi Evangjelis se cfare semundje e mundonte
mbretin dhe Evangjelia mblodhi disa lule, beri ilacin qe duhej dhe e
sheroi mbretin..

Ne kete kohe, kthehet ne shtepi Arturo qe kishte qen
ne kurbet ne Turqi. Ai gjen vetem te vellan Matianin ne shtepi, dhe e
pyet ate se ku ishte Evangjelia, gruaja e tij?, Matiani e genjen te
vellain dhe i thot se Evangjelia kishte vdekur nga deshperimi qe Arturo
ishte largura.

Dhe nga te qaret e shumte, i thot te vellait, une ngela qorr, ndersa Mariani ishte qerruar nga mekati qe kishte bere.
Ndersa hamalli i Beut kishte ngelur shurdh, dhe njeriu qe Evangelia i shpetoi jeten, kishte ngelur memec.

Lajmi qe nje grua sheronte njerzit e semur ishte perhapur gjithandej…

Te tre te semuret, i vellai i Arturos, hamalli dhe
burri memec, ven tek Evangjelia qe te sherohen, mirepo nuk e dinin se
ishte Evangjelia.

Kur ven atje, Evangjelia habitet kur shikon Arturon,
te shoqin, dhe nxjerr nje grua qe e kishte punesuar aty si ndihmese, qe
t’I pyesi se perse kishin ardhur!?

Gruaja i pyet dhe nderkohe qe te tre genjejn se perse kishin vajtur.

Si fillim futet i pari njeriu qe Evangjelia pagoi borxhin per te dhe i shpetoi jeten atij…

Evangjelia e pyeti se cfare kishte ndodhur qe kishte
ngelur memec? Dhe ai i tregon te verteten Evangjelies, dhe ajo e sheron
burrin memec dhe i thot se ajo ishte Evangjelia,,,burri i penduar i
kerkon falje Evangjelies, dhe iken per ne shtepi…

Me pas futet Beu me hamallin qe e kishte sjell per ta sheruar,
Evangjelia e pyet hamallin se cfare kishte ndodhur qe ai kish ngelur
shurdh, ndersa hamalli e genjen Evangjelien…ajo e lyen me ilacin e
luleve hamallin dhe ai nuk po sherohej…hamalli po shqeteohej qe pse nuk
po sherohej,,,Evangjelia me pas I thot Beut qe te dilte jasht, dhe I
kerkon hamallit qe te tregonte te verteten se ndryshe ilaci nuk do
kryente efekt ne rast se ai genjente.
Ateher hamalli I tregon te verteten Evangjelies, se si kishte ndodhur
dhe u sherua, pastaj Evangjelia I thot se ishte ajo gruaja e cila ai
akuzoi per vrasjen e te birit te Beut. Hamalli I deshperuar I kerkoi
falje Evangjelies dhe u largua…

Me ne fund erdhi dhe radha e Matianit qe te futej per t’u sheruar,
Evangjelia e pyeti Matianin se cfare kishte ndodhur qe ai kishte ngelur i verber?
Por Mariani veproi si hamalli, ai e genjeu Evangjelien, nuk i tregoj asaj te verteten..
Ajo veproi njesoi si me hamallin edhe me Matianin dhe i thot se po nuk
tregoi te verteten ilaci nuk do e sheronte ate…me pas Matiani i tregon
asaj te verteten, kur ai sherohet shikon Evangjelien dhe e njohu me nje
here, ai rend perjashta dhe i thot te vellait Arturos se, gruaja qe
sheronte ishte Evangjelia. Arturo u fut brenda ta takonte ate, dhe i
kerkoj asaj qe te ktheheshin ne shtepi dhe te jetonin bashke, mirepo
Evangjelia nuk pranoi, dhe Arturo iken i deshperuar bashke me te
vellain per ne shtepi.

Nje dite mbreti i asaj zone vdes, dhe si trashegimtare le Evangjeline, gruan e bukur dhe zemermire.
Evangjelia u be mbreteresh.

Arturo nuk e dinte qe Evangjelia u be mbreteresh,
dhe ai vendosi te shkoi te mbreti dhe t’i kerkonte atij ndihme per te
bindur Evangjelien qe te bashkohej serish me te.
Kur Arturo vete ne mbreteri, atje shikon ne fron Evangjelien, ai u
habit kur pa gruan e tij mbreteresh, me nje here Arturo mendoi se ajo
ishte martuar me mbretin, pasi Arturo nuk e kishte marr vesh se mbreti
kishte vdekur dhe se kishte len trashegimtare Evangjelien.

Arturo filloj ta peste Evangjelien se, pse u martua me mbretin dhe e la Arturon qe ai e donte shume?
Mirepo Evangjelia i tha se do te sjell ketu perpara teje njezet vajzat
me te bukura te mbreterise dhe zgjith cilen nga keto te duash per grua.
Arturo nuk pranoi se donte shume Evangjelien dhe i kerkonte asaj qe te shkonte ne shtepi me te.

Ateher Evangjelia kur pa se Arturo e donte shume dhe
se nuk zgjodhi asnje grua tjeter, ajo i shpjegoi atij se, mreti kishte
vdekur dhe kishte len ate per trashegimtare…

Ateher ata u pajtuan dhe u martuan serish njeri me tjetrin, Arturo u be mbret dhe Evangjelia mbreteresh, dhe jetuan te lumtur…

_________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrralla !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrralla !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk :: Te Ndrysheme ! :: Rreth Shkolles :: Gjuhė Shqipe-
Kėrce tek: